Select a Session

 

Members of the 2004 Vermont House of Representatives

Representative Steven Adams (R-Windsor-4)

Representative David Allaire (R-Rutland-5-4)

Representative George Allard (D-Franklin-2)

Representative Edwin Amidon (R-Chittenden-1-2)

Representative Jack Anderson (I-Windsor-5)

Representative William Aswad (D-Chittenden-3-1)

Representative Kenneth Atkins (D-Chittenden-3-6)

Representative Albert "Sonny" Audette (D-Chittenden-3-9)

Representative Harold Bailey (R-Lamoille-2)

Representative Joseph Baker (R-Rutland-1-2)

Representative Philip Bartlett (R-Windham-Bennington-1)

Representative Lynn Bohi (D-Windsor-6-2)

Representative David Bolduc (R-Orleans-Caledonia-1)

Representative Donald Bostic (R-Caledonia-3)

Representative Bill Botzow (D-Bennington-1)

Representative Stephanie Bourdeau (R-Lamoille-2)

Representative Carolyn Whitney Branagan (R-Franklin-1)

Representative Patrick Brennan (R-Chittenden-7-2)

Representative David Brown (R-Caledonia-2)

Representative Erron Carey (R-Windsor-1-1)

Representative Harry Chen (D-Rutland-Windsor-1)

Representative David Clark (R-Caledonia-3)

Representative Gregory Clark (R-Addison-3)

Representative Kinny Connell (D-Washington-1)

Representative Timothy Corcoran (D-Bennington-2-1)

Representative Howard Crawford (R-Caledonia-4)

Representative George Cross (D-Chittenden-3-6)

Representative Judy Bloomer Crowley (R-Rutland-1-2)

Representative Maureen Dakin (D-Chittenden-7-2)

Representative Steve Darrow (D-Windham-5)

Representative David Deen (D-Windham-5)

Representative Thomas DePoy (R-Rutland-5-2)

Representative Andrew Donaghy (R-Rutland-1-1)

Representative Anne Donahue (R-Washington-2)

Representative Johannah Leddy Donovan (D-Chittenden-3-5)

Representative Robert Dostis (D-Washington-Chittenden-1)

Representative Virginia Duffy (R-Rutland-5-1)

Representative Brian Dunsmore (R-Franklin-1)

Representative Sarah Edwards (P-Windham-3-3)

Representative Alice Emmons (D-Windsor-1-2)

Representative Kevin Endres (R-Chittenden-9)

Representative Joyce Errecart (R-Chittenden-5-1)

Representative Gail Fallar (D-Rutland-3)

Representative Michael Fisher (D-Addison-4)

Representative Margaret Flory (R-Rutland-6)

Representative Patsy French (D-Orange-Addison-1)

Representative Avis Gervais (D-Franklin-4)

Representative Maxine Jo Grad (D-Washington-2)

Representative Henry Gray (R-Washington-4)

Representative Carl Haas (R-Rutland-5-3)

Representative John Hall (R-Orleans-2)

Representative Helen Head (D-Chittenden-3-10)

Representative Martha Heath (D-Chittenden-6-3)

Representative Robert Helm (R-Rutland-2)

Representative Steve Hingtgen (P-Chittenden-3-3)

Representative Connie Houston (R-Addison-3)

Representative Richard Howrigan (D-Franklin-2)

Representative Richard Hube (R-Windham-Bennington-Windsor-1)

Representative Cola Hudson (R-Caledonia-4)

Representative Margaret Hummel (D-Chittenden-8)

Representative Peter Hunt (D-Chittenden-6-2)

Representative Willem Jewett (D-Addison-2)

Representative Mitzi Johnson (D-Grand Isle-Chittenden-1-1)

Representative William Johnson (R-Essex-Caledonia-Orleans)

Representative Michael Kainen (R-Windsor-6-2)

Representative Kathleen Keenan (D-Franklin-3)

Representative Sylvia Kennedy (R-Orange-1)

Representative Wayne Kenyon (D-Orange-2)

Representative Bill Keogh (D-Chittenden-3-5)

Representative Carroll Ketchum (R-Windsor-Rutland-2)

Representative Duncan Kilmartin (R-Orleans-2)

Representative Linda Kirker (R-Chittenden-6-2)

Representative Robert Kiss (P-Chittenden-3-4)

Representative Warren Kitzmiller (D-Washington-5)

Representative Tony Klein (D-Washington-7)

Representative Thomas Koch (R-Washington-4)

Representative Albert Krawczyk (R-Bennington-2-2)

Representative Joseph Krawczyk (R-Bennington-2-1)

Representative Leigh Larocque (R-Caledonia-1)

Representative Steve Larrabee (R-Caledonia-Washington-1)

Representative Mark Larson (D-Chittenden-3-2)

Representative Kathy LaBelle Lavoie (R-Franklin-5)

Representative William Lippert (D-Chittenden-1-1)

Representative Judith Livingston (R-Bennington-4)

Representative Steven Maier (D-Addison-1)

Representative Richard Marek (D-Windham-6)

Representative Richard Marron (R-Lamoille-1)

Representative Clint Martin (D-Windsor-1-2)

Representative Jim Masland (D-Windsor-Orange-2)

Representative Frank Mazur (R-Chittenden-3-7)

Representative Norman McAllister (R-Franklin-6)

Representative Jim McCullough (D-Chittenden-2)

Representative Rosemary McLaughlin (D-Windsor-Orange-1)

Representative Doran Metzger (R-Chittenden-9)

Representative Virginia Milkey (D-Windham-3-1)

Representative Alice Miller (D-Bennington-3)

Representative Warren Miller (R-Lamoille-Washington-1)

Representative Lawrence Molloy (D-Bennington-5)

Representative Harry Monti (D-Washington-3-2)

Representative Mary Morrissey (R-Bennington-2-2)

Representative Linda Myers (R-Chittenden-6-1)

Representative Floyd Nease (D-Lamoille-3)

Representative Betty Nuovo (D-Addison-1)

Representative Pat O'Donnell (R-Windham-1)

Representative Michael Obuchowski (D-Windham-4)

Representative Harvey Otterman (R-Orange-Caledonia-1)

Representative Alan Parent (R-Franklin-3)

Representative Carolyn Partridge (D-Windham-4)

Representative Janice Peaslee (R-Essex-Caledonia)

Representative Tom Pelham (I-Washington-6)

Representative Albert Perry (D-Franklin-6)

Representative Mary Peterson (D-Chittenden-2)

Representative Daryl Pillsbury (I-Windham-3-2)

Representative Ann Pugh (D-Chittenden-3-8)

Representative Michael Reese (D-Windsor-6-1)

Representative Curran "Spike" Robinson (R-Chittenden-4)

Representative John Rodgers (D-Orleans-Caledonia-1)

Representative David Rogers (R-Rutland-2)

Representative Robert Rusten (D-Windham-2)

Representative George Schiavone (R-Chittenden-5-2)

Representative Ann Seibert (D-Windsor-Orange-2)

Representative Malcolm Severance (R-Chittenden-7-1)

Representative Ernest Shand (D-Windsor-2)

Representative David Sharpe (D-Addison-4)

Representative Loren Shaw (R-Orleans-1)

Representative Nancy Sheltra (R-Orleans-1)

Representative Heather Shouldice (I-Washington-6)

Representative Harvey Smith (R-Addison-5)

Representative Shapleigh Smith (D-Lamoille-Washington-1)

Representative David Sunderland (R-Rutland-4)

Representative Donna Sweaney (D-Windsor-3)

Representative Joyce Sweeney (R-Chittenden-7-1)

Representative Gene Sweetser (R-Chittenden-6-1)

Representative Gaye Symington (D-Chittenden-8)

Representative Ruth Towne (R-Washington-3-3)

Representative John Patrick Tracy (D-Chittenden-3-3)

Representative Ira Trombley (D-Grand Isle-Chittenden-1-1)

Representative Leo Valliere (R-Washington-3-1)

Representative Val Vincent (D-Washington-Chittenden-1)

Representative Perry Waite (D-Rutland-8)

Representative Stephen Webster (R-Orange-Addison-1)

Representative Richard Westman (R-Lamoille-4)

Representative John Winters (R-Franklin-5)

Representative Philip Winters (R-Orange-1)

Representative Robert Wood (R-Rutland-7)

Representative Kurt Wright (R-Chittenden-3-1)

Representative Mark Young (R-Addison-Rutland-1)

Representative David Zuckerman (P-Chittenden-3-4)