St. Albans
Franklin County
Granted by New Hampshire August 17, 1763
Organized July 28, 1788
1788 Holt Jonathan St. Albans 1754-1821
1789-1790 Hathaway Silas St. Albans 1763-1831
1791-1792 Hoit Jonathan St. Albans
1793 Potter Noel St. Albans 1761-1846
1794-1796 Hathaway Silas St. Albans
1797 House Levi St. Albans 1769-1813
1798-1799 Hathaway Silas St. Albans
1800-1801 Pomeroy Seth St. Albans
1802 House Levi St. Albans
1803-1805 Pomeroy Seth St. Albans
1806 Green Nathan St. Albans
1807 Walker Lewis St. Albans 1765-1841
1808 Fuller Asa St. Albans
1809 Hickok Carter St. Albans 1776-1813
1810 Green Nathan St. Albans
1811 Hoit Jonathan St. Albans
1812 Morton Abner St. Albans 1774-1863
1813 Swift Benjamin St. Albans 1781-1847
1814 None
1815 Morton Abner St. Albans
1816 Kingman Nehemiah W. St. Albans 1780-1845
1817 Smedley Joshua K. St. Albans 1783-1828
1818 None
1819 Barlow Samuel St. Albans
1820 Hathaway Silas St. Albans
1821 Fuller Asa St. Albans
1822-1824 Royce, Jr. Stephen St. Albans 1787-1868
1825-1826 Swift Benjamin St. Albans
1827-1833 Smith John St. Albans 1789-1858
1834 Brainerd Lawrence St. Albans 1794-1842
1835-1837 Smith John St. Albans
1838 Tarlton Albert G. St. Albans
1839 Brown Stephen S. St. Albans 1788-1865
1840 Newton Josiah St. Albans 1777-1842
1841-1842 Stilphen Cornelius St. Albans 1799-1880
1843 Gates John St. Albans
1844 None
1845 Stevens Orlando St. Albans 1797-1879
1846-1847 Bridges William St. Albans 1785-1874
1848 Beardsley Herman R. St. Albans 1801-1878
1849 Newton Benjamin B. St. Albans 1808-1875
1850-1851 Bridges William St. Albans
1852-1853 Hayden Chauncey H. St. Albans 1823-1856
1854-1855 Smith Theodore W. St. Albans
1856-1857 Stevens Hiram F. St. Albans 1825-1866
1858-1859 Soule Albert G. St. Albans 1811-1883
1860-1862 Smith John G. St. Albans 1818-1891
1863 Smith Worthington C. St. Albans 1823-1894
1864-1865 Barlow Bradley St. Albans 1814-1889
1866 Wyman Charles St. Albans 1826-1897
1867 Perkins Edwin F. St. Albans 1817-1892
1868-1869 Hunt George G. St. Albans 1824-
1870-1872 Smith Edward A. St. Albans 1831-1902
1874 Davis Park St. Albans 1837-
1876 Newton John W. St. Albans 1836-1905
1878 Greene Edward G. St. Albans 1834-1909
1880 Brainerd Herbert St. Albans 1837-1900
1882 Noble Guy C. St. Albans 1839-1889
1884 Stranahan Farrand S. St. Albans 1842-1904
1886 Bedard Spencer S. St. Albans 1838-1898
1888 Stevens Henry M. St. Albans 1831-1910
1890 Smith Edward C. St. Albans 1854-
1892 Hunt William H. St. Albans 1850-1895
1894 Deal Thomas M. St. Albans 1850-1913
1896 Childs George T. St. Albans 1842-1912
City of St. Albans
Incorporated November 17, 1896
Organized March 2, 1897
1898 Richardson Ahira S. St. Albans City 1847-
1900 George Alvah H. St. Albans City 1868-
1902-1904 O'Sullivan Daniel J. St. Albans City 1853-1912
1906 Dewart Franklin H. St. Albans City 1861-
1908 Watson Charles D. St. Albans City 1860-
1910 Maun John E. St. Albans City 1855-
1912 Watson Charles D. St. Albans City
1915-1917 Smith J. Gregory St. Albans City 1889-
1919 Alexander Marshall H. St. Albans City 1872-
1921 Parmelee Abner Augustus St. Albans City
1923 Bliss George M. St. Albans City 1844-
1925 Austin Roswell Mears St. Albans City 1887-
1927 Sullivan Patrick E. St. Albans City 1876-
1929 Smith Edward F. St. Albans City 1892-
1931-1933 Murphy James M. St. Albans City 1874-
1935-1937 O'Heare Michael H. St. Albans City 1862-
1939-1943 Manahan James Edward St. Albans City 1897-
1945-1947 Ouimet James Lavelle St. Albans City 1899-
1949-1953 Sylvester Harold Charles St. Albans City 1904-
1955 Mulvey John   St. Albans City 1916-
1957 Moore Asa David St. Albans City 1887-
1959-1963 Sharrow Clement Charles St. Albans City 1904-
1965 Greene Charles Oland Haskell St. Albans City 1903-
1966-1970 Costes George Theodore St. Albans City 1923- District 5-1
Dixon Clarke Earl St. Albans City 1900- District 5-2
Greene Charles Oland Haskell St. Albans City 1903- District 5-2
1971-1972 Hutchinson Frederick W. St. Albans City 1910- District 5-1
Greene Charles Oland Haskell St. Albans City 1903-1972 District 5-2 Died March 12, 1972
Regan Walter Joseph St. Albans City 1898- District 5-2 Appointed February 28, 1972
1973-1976 Hutchinson Frederick W. St. Albans City 1910- District 5-1 Franklin-5-1
Regan Walter Joseph St. Albans City 1898- District 5-2 Franklin-5-2
1977-1978 Hutchinson Frederick W. St. Albans City 1910- Franklin-5-1
Montcalm Joseph Charles St. Albans City 1943- Franklin-5-2
Regan Walter Joseph St. Albans City 1898- Franklin-5-2
1979-1980 Hutchinson Frederick W. St. Albans City 1910- Franklin-5-1
Regan Walter Joseph St. Albans City 1898- Franklin-5-2
Shapiro Philip Eli St. Albans City 1907- Franklin-5-2
1981-1982 Regan Walter Joseph St. Albans City 1898- Franklin-5-2
1983-1984 Finn John Roderick St. Albans City 1923- Franklin-5
1985-1986 Finn John Roderick St. Albans City 1923- Franklin-5 Resigned March 18, 1985
Keenan Roland E. St. Albans City 1912-1989 Franklin-5 Appointed March 20, 1985
Handy Floyd E. St. Albans City 1922- Franklin-5
1987-1988 Handy Floyd E. St. Albans City 1922- Franklin-5
Keenan Roland E. St. Albans City 1912-1989 Franklin-5
1989-1990 Keenan Roland E. St. Albans City 1912-1989 Franklin-5 Died 1989
Keenan Kathleen C. St. Albans City 1940- Franklin-5 Appointed April 11, 1989
1991-2002 Keenan Kathleen C. St. Albans City 1940- Franklin-5 Franklin-3-1
2003-2006 Keenan Kathleen C. St. Albans City 1940- Franklin-3
Parent Alan St. Albans City 1974- Franklin-3
2007-2008 Fitzgerald James R. St. Albans City 1939- Franklin-3
Keenan Kathleen C. St. Albans City 1940- Franklin-3
2009-2010 Keenan Kathleen C. St. Albans City 1940- Franklin-3
Young Jeffrey E. St. Albans City Franklin-3
2011-2012 Degree Dustin Allardn St. Albans City 1985- Franklin-3
Keenan Kathleen C. St. Albans City 1940- Franklin-3
2013- Keenan Kathleen St. Albans City 1940- Franklin 3-1  
  McCarthy Michael St. Albans City   Franklin 3-1  
Town of St. Albans
1898 Clark Walter S. St. Albans Town 1854-
1900 McGinn James St. Albans Town 1857-
1902 Dunsmore George H. St. Albans Town 1874-
1904 Brooks Elmer D. St. Albans Town 1862-
1906 Gallagher Thomas A. St. Albans Town 1853-
1908 Button John H. St. Albans Town 1863-
1910 Cunningham William F. St. Albans Town 1871-
1912 Corliss Norman L. St. Albans Town 1862-
1915 Ward Patrick J. St. Albans Town 1864-
1917 Button Jay T. St. Albans Town 1886-
1919 Connor Martin W. St. Albans Town 1875-
1921 Warner William K. St. Albans Town
1923 Wright Howard Jewett St. Albans Town 1888-
1925 Samson Wilson Jewett St. Albans Town 1866-
1927 Lang William St. Albans Town 1867-
1929 Lake Frederick St. Albans Town 1880-
1931 Dunsmore George Henry St. Albans Town 1874-
1933-1935 Raleigh Maurice Sylvester St. Albans Town
1937-1939 Brooks H. Kibbe St. Albans Town 1877-
1941 Button Jay Towle St. Albans Town 1886-
1943-1947 Pelkey Philip Francis St. Albans Town 1876-
1949 Montague John A. St. Albans Town 1885-
1951-1953 Kinney Luther Walter St. Albans Town 1890-
1955-1961 Hinds Laurence William St. Albans Town 1903-
1963-1965 Gallagher S. Renfrew St. Albans Town 1889-
1966-1968 Gallagher Stephen Renfrew St. Albans Town 1889- District-5-3
1969-1970 Gallagher Stephen Renfrew St. Albans Town 1889- District-5-3 Died May 29, 1969
Fitzgerald James Burton St. Albans Town 1939- District-5-3 Appointed June 18, 1969
1971-1972 Allard Richard James St. Albans Town 1942- District-5-2
Dunsmore Donald Collins St. Albans Town 1903-1971 District 5-3 Died January 30, 1971
Fitzgerald James Burton St. Albans Town 1939- District 5-3 Appointed February 1, 1971
1973-1976 Allard Richard James St. Albans Town 1942- District 5-2 Franklin-4-1
Dunsmore Elizabeth M. Johnson St. Albans Town 1913- District 5-3 Franklin-5-2
1977-1978 Allard Richard James St. Albans Town 1942- Franklin-4-1
1979-1980 Dunsmore Elizabeth M. Johnson St. Albans Town 1913- Franklin-4-1
1981-1982 Dunsmore Elizabeth M. Johnson St. Albans Town 1913- Franklin-4-1
Brown Robert H. St. Albans Town 1914- Franklin-5-1
Allard Stephen J. St. Albans Town 1951- Franklin-5-2
1983-1984 Brown Robert H. St. Albans Town 1914- Franklin-5
Dunsmore Elizabeth M. Johnson St. Albans Town 1913- Franklin-6-1
1985-1986 Dunsmore Elizabeth M. Johnson St. Albans Town 1913- Franklin-6-1
1987-1988 Bushey Leonel H. St. Albans Town 1922- Franklin-6-1
1989-1990 Brouilette James Gordon St. Albans Town 1928- Franklin-5
Bushey Leonel H. St. Albans Town 1922- Franklin-6-1
1991-1992 Brouilette James Gordon St. Albans Town 1928- Franklin-5
Martin Peter C. St. Albans Town 1928- Franklin-6-1
1993-1994 Willett James W. St. Albans Town 1936- Franklin-3-1
Martin Peter C. St. Albans Town 1928- Franklin-3-2
1995-2002 Willett James W. St. Albans Town 1936- Franklin-3-1
Allard George R. St. Albans Town 1944- Franklin-3-2
2003-2008 Allard George R. St. Albans Town 1944- Franklin-2
2009-2012 Dickinson Eileen G. St. Albans Town 1949- Franklin-2
2013- Keenan Kathleen St. Albans City 1940- Franklin 3-1  
  McCarthy Michael St. Albans City   Franklin 3-1  
  Dickinson Eileen G. St. Albans Town 1949- Franklin 3-2  
St. George
Chittenden County
Granted by New Hampshire August 18, 1763
Organized March 9, 1813
1813 Higbee Lewis St. George 1788-
1814 Lockwood Reuben St. George 1785-1873
1815-1816 Higbee Jared St. George
1817-1818 Higbee Lewis St. George
1819-1825 None
1826-1827 Lockwood Reuben St. George
1828-1829 Ferris Horace St. George 1795-1858
1830 Higbee Lewis St. George
1831 Lockwood Reuben St. George
1832 Ferris Horace St. George
1833 Beach Sherman St. George
1834 None
1835-1836 Beach Sherman St. George
1837-1838 Lockwood Reuben St. George
1839 Beach Sherman St. George
1840-1841 Isham Silas St. George 1792-1882
1842 Lockwood Reuben St. George
1843 Isham Silas St. George
1844 Sutton William M.  St. George
1845 None
1846 Lockwood Reuben St. George
1847 Smith Colonel St. George
1848-1849 Sutton William M.  St. George
1850-1851 Lockwood Nathan St. George 1799-1881
1852-1853 Wright Smith St. George 1823-1899
1854 Lockwood Reuben St. George
1855 Mills Ed St. George 1803-1883
1856 Lockwood Reuben St. George
1857 Loggins Harrison B. St. George 1823-1888
1858-1859 Lawrence Henry St. George 1826-1917
1860-1861 Wright Smith St. George
1862-1863 Isham Edward St. George 1821-1897
1864-1865 Isham Norman St. George 1824-1904
1866-1867 Hinsdill George K. St. George 1812-1890
1868-1869 Isham John V. S.  St. George 1826-1891
1870-1872 Isham Tiras St. George 1831-
1874 Sutton Harry St. George 1803-1887
1876 Isham Norman St. George
1878-1880 Hinsdale Mitchell W. St. George 1845-
1882 Sutton Harry J.  St. George 1854-
1884 Hinsdill George K. St. George
1886 Castle Ray O. St. George 1856-
1888 Isham Edward St. George
1890 Lawrence Henry St. George
1892 Hinsdale Mitchell W. St. George
1894 Isham Edward D. St. George 1869-1904
1896 Hinsdale Emerson M. St. George 1869-
1898 Turrill Eli O. St. George 1855-1915
1900 Noonan Stephen J. St. George 1867-
1902 Tilley Hiram H. St. George 1844-1915
1904 Chase Ira G. St. George 1868-
1906 Hinsdale Frank E. St. George 1864-
1908 Hinsdale Sidney E. St. George 1867-
1910 Parcher Nathaniel E. St. George 1861-
1912 Grey William   St. George 1882-
1915 Hinsdale Mitchell W. St. George
1917 Wellinger Lawrence St. George 1874-
1919 Ayer Earl St. George 1878-
1921 Peet George Fred St. George 1855-
1923 North Robert Hugh St. George
1925 Isham Floyd Irving St. George 1891-
1927 Forbes Benjamin Harrison St. George 1888-
1929 Chase Ira Grant St. George 1868-
1931 Peet George Fred St. George 1855-
1933 Wellinger Lawrence Jacob St. George 1874-
1935 Peet Anson Walter St. George 1905-
1937 Wellinger, Jr. Lawrence Norman St. George 1908-
1939-1943 Terrill Frederic Hamilton St. George 1902-
1945 Forbes Madge Elwell St. George 1893-
1947 Williams Lucina Ester Ruel St. George 1888-
1949-1951 Ayer Earl St. George 1878-
1953 Thompson Dorothy V. St. George 1906-
1955 Ayer Earl St. George 1878-
1957 Duell Gretta Magdelen St. George 1906-
1959 Peet Anson Walter St. George 1905-
1961 Duell Gretta Magdelen St. George 1906-
1963-1965 Peet Anson Walter St. George 1905-
1966 Lunderville Howard P. Williston 1923- District 30
Mikell William E. South Burlington 1927- District 30
1967-1968 Lunderville Howard P. Williston 1923- District 30
Thurber Mary Dousman Charlotte 1912-1978 District 30
1969-1970 Bucklin V. Rhodes Charlotte 1918- District 30
Lunderville Howard P. Williston 1923- District 30
1971-1972 Thurber Mary Dousman Charlotte 1912-1978 District 30
Lunderville Howard P. Williston 1923- District 30
1973-1974 Lunderville Howard P. Williston 1923- District 30
Snelling Richard Arkwright Shelburne 1927- District 30
1975-1988 Carse Henry H. Hinesburg 1918- Chittenden-8 Chittenden-5-2
1989-1992 Ross Charles R. Hinesburg 1956- Chittenden-5-2
1993-2004 Schiavone George A. Shelburne 1930- Chittenden-5-1
2005-2006 Schiavone George A. Shelburne 1930- Chittenden-5-2
Dates Stephen B. Shelburne Chittenden-5-2
2007- Lenes Joan G. Shelburne 1951- Chittenden-5-2
St. Johnsbury
Caledonia County
Granted by Vermont October 27, 1786
Chartered November 1, 1786
Organized June 21, 1790
1791-1792 Roberts Joel St. Johnsbury 1761-1842
1793-1795 Arnold Josias L. St. Johnsbury 1768-1796
1796-1797 Roberts Joel St. Johnsbury
1798 Lord Joseph St. Johnsbury 1755-1829
1799-1800 Roberts Joel St. Johnsbury
1801 Lord Joseph St. Johnsbury
1802-1804 Edson Nathaniel St. Johnsbury
1805 West Presbury St. Johnsbury
1806 Edson Nathaniel St. Johnsbury
1807 West Presbury St. Johnsbury
1808-1810 Aldrich Ariel St. Johnsbury 1766-1842
1811-1815 Jewett Calvin St. Johnsbury 1782-1853
1816-1818 Aldrich Ariel St. Johnsbury
1819 West Presbury St. Johnsbury
1820 Miles Abner St. Johnsbury
1821 Paddock Ephraim St. Johnsbury 1780-1859
1822 Jewett Calvin St. Johnsbury
1823-1826 Paddock Ephraim St. Johnsbury
1827-1830 Aldrich Ariel St. Johnsbury
1831-1833 Goss, Jr. David St. Johnsbury 1795-1880
1834 Flint Jonas St. Johnsbury 1792-1849
1835 Goss, Jr. David St. Johnsbury
1836-1839 Fairbanks Erastus St. Johnsbury 1792-1864
1840-1841 Hastings Lambert St. Johnsbury 1807-1887
1842 Paddock Huxham St. Johnsbury 1791-1845
1843-1844 Bacon John St. Johnsbury 1802-1884
1845-1846 Fairbanks Joseph P. St. Johnsbury 1807-1855
1847-1848 Kittredge Moses St. Johnsbury 1800-1873
1849-1850 Dickerman Jerre St. Johnsbury 1792-1869
1851-1852 Knapp Hiram St. Johnsbury 1804-1876
1853 Bancroft Jesse P. St. Johnsbury 1815-1891
1854 Parks Francis G. St. Johnsbury
1855-1856 Hastings Hubbard St. Johnsbury 1809-1889
1857-1858 Merrill George A. St. Johnsbury 1820-1888
1859-1860 Moulton Barron St. Johnsbury 1798-1879
1861-1862 Dana Charles S. St. Johnsbury 1815-1888
1863-1864 Bullard Gates B. St. Johnsbury 1829-1901
1865-1867 Ross Jonathan St. Johnsbury 1826-1905
1868-1869 Hall Emerson St. Johnsbury 1816-1900
1870-1872 Fairbanks Franklin St. Johnsbury 1828-1895
1874-1876 Blodgett Elijah D. St. Johnsbury 1820-1904
1878 Poland Luke P. St. Johnsbury 1815-1887
1880 Smith Walter P. St. Johnsbury 1841-
1882-1884 Fairbanks William P. St. Johnsbury 1840-1895
1886 Fletcher Truman C. St. Johnsbury 1845-1911
1888 Hazen L. Downer St. Johnsbury 1834-1914
1890 Walker Francis   St. Johnsbury 1825-1912
1892 Stafford Wendell P. St. Johnsbury 1861-
1894 Clark John C. St. Johnsbury 1852-
1896 Bates Henry C. St. Johnsbury 1843-1909
1898 Stiles Truman R. St. Johnsbury 1847-
1900-1902 Bundy Frederick G. St. Johnsbury 1859-
1904 Ricker William A. St. Johnsbury 1861-
1906 Carr Harry H. St. Johnsbury 1866-
1908 Howe Harland B. St. Johnsbury 1873-
1910 Calderwood Charles A. St. Johnsbury 1849-1916
1912 Aldrich Walter J. St. Johnsbury 1866-
1915 Gilman Fred D. St. Johnsbury 1866-
1917 Whitney Charles N. St. Johnsbury 1868-
1919 Witters Harry W. St. Johnsbury 1889-
1921 Woods Gilbert E. St. Johnsbury 1869-
1923-1925 Smythe Louis Nelson St. Johnsbury 1859-
1927 Ruiter Charles W. St. Johnsbury 1866-
1929 Stone Arthur F. St. Johnsbury 1863-
1931 Estabrooks Samuel St. Johnsbury 1884-
1933 Ellis Henry W. St. Johnsbury 1869-
1935 Shields Charles A. St. Johnsbury 1878-
1937 Randall Harry W. St. Johnsbury 1875-
1939 Bachard Joseph D. St. Johnsbury 1885-
1941-1943 Cosgrove James St. Johnsbury 1874-
1945 Campbell James Bowman St. Johnsbury 1883-
1947 Knowlton Fred Warren St. Johnsbury 1883- Resigned March 31, 1947
Longmoore Jutten Allen St. Johnsbury 1892- Appointed April 1, 1947
1949 Knowlton Fred Warren St. Johnsbury 1883-
1951 Barney, Jr. Albert Wilkins St. Johnsbury
1953 Newell Graham Stiles St. Johnsbury
1955 Wood  Alexander Douglas St. Johnsbury 1904-
1957-1959 Kimball Lawrence E. St. Johnsbury 1929-
1961-1963 Downs John Henry St. Johnsbury 1919-
1965 Hoyt Herman E. St. Johnsbury 1901-
1966-1970 Crane Edward Thurston St. Johnsbury 1920- District 10-1
Hoyt Herman E. St. Johnsbury 1901- District 10-2
Newell Graham Stiles St. Johnsbury 1915- District 10-2
1971-1972 Crane Edward Thurston St. Johnsbury 1920- District 10-1
Sullivan Mabel Hall St. Johnsbury 1904- District 10-2 Resigned
Gaborsky Dorothy B. St. Johnsbury 1907- District 10-2 Appointed February 26, 1971
Swainbank Louise Robinson St. Johnsbury 1917- District 10-2
1973-1974 Crane Edward Thurston St. Johnsbury 1920- District 10-1
Reed Gregory E. St. Johnsbury 1953- District 10-2
Swainbank Louise Robinson St. Johnsbury 1917- District 10-2
1975-1980 Crane Edward Thurston St. Johnsbury 1920- Caledonia-1-1
Chaloux Maurice Eugene St. Johnsbury 1951- Caledonia-1-2
Swainbank Louise Robinson St. Johnsbury 1917- Caledonia-1-2
1981-1982 Crane Edward Thurston St. Johnsbury 1920- Caledonia-1-1
Crosby George M. St. Johnsbury 1916- Caledonia-1-2
Zuccaro Edward R. St. Johnsbury 1943- Caledonia-1-2
1983-1988 Crosby George M. St. Johnsbury 1916- Caledonia-3-2
Zuccaro Edward R. St. Johnsbury 1943- Caledonia-3-2
1989-1992 Crosby George M. St. Johnsbury 1916- Caledonia-3-2
Stowe William G. St. Johnsbury 1925- Caledonia-3-2
1993-1994 Crosby George M. St. Johnsbury 1916- Caledonia-2
Hall John S. St. Johnsbury 1948- Caledonia-2
1995-1996 Cobis John St. Johnsbury 1928- Caledonia-2
Hall John S. St. Johnsbury 1948- Caledonia-2
1997-2000 Clark David T. St. Johnsbury 1922-2008 Caledonia-2
Sherman Joseph M. St. Johnsbury 1926- Caledonia-2
2001-2006 Clark David T. St. Johnsbury 1922-2008 Caledonia-2 Caledonia-3
Bostic Donald E. St. Johnsbury 1937- Caledonia-2 Caledonia-3
2007-2008 Clark David T. St. Johnsbury 1922-2008 Caledonia-3  Died February 21, 2008
Bostic David T. St. Johnsbury 1937- Caledonia-3
Grenier Sandra P. St. Johnsbury Caledonia-3 Appointed March 10, 2008
2009-2012 Reis Gerald W. St. Johnsbury 1935- Caledonia-3
South Robert C. St. Johnsbury 1968- Caledonia-3
2013- Fay Michelle B. St. Johnsbury 1971- Caledonia-3  
  South Robert C. St. Johnsbury 1968- Caledonia-3  
Salem
Orleans County
Granted by Vermont November 7, 1780
Chartered August 18, 1781
Organized April 30, 1822
Annexed to Derby March 1, 1881
1827 Blake Ephraim Salem 1771-1831
1828 Hopkinson Noyes Salem 1788-1860
1829-1831 Lyon Josiah Salem 1772-1866
1832-1833 Cobb Nathaniel Salem
1834 Hopkinson Noyes Salem
1835-1836 None
1837 Hopkinson Noyes Salem
1838 Blake Samuel Salem 1799-1874
1839 None
1840-1841 Lyon Josiah Salem
1842 Blake Samuel Salem
1843 None
1844 Lyon Josiah Salem
1845 None
1846 Blake Samuel Salem
1847 None
1848-1849 Grow Calvin S. Salem 1805-1878
1850 Blake Samuel Salem
1851 Smith Isaac C. Salem 1812-1904
1852 Lyon Porter Salem 1806-1886
1853 Smith Isaac C. Salem
1854 None
1855 Wilson John Salem -1879
1856-1857 Blake Charles Salem 1820-1864
1858 Lyon Porter Salem
1859-1860 Hopkinson David Salem 1826-1893
1861 Blake Charles Salem
1862-1863 Parlin John G. Salem 1827-1915
1864-1865 Lathe Edson H. Salem 1827-
1866 Gibb David N. Salem 1806-1886
1867 Lyon Porter Salem
1868-1869 Gibb David N. Salem
1870-1872 Shedd Louis Salem 1827-
1874 Ruiter Horace Salem 1822-1886
1876 Kelley Daniel Salem 1807-1898
1878 Wilson George W. Salem 1833-
1880 Hopkinson David Salem
Salisbury
Addison County
Granted by New Hampshire November 3, 1761
Organized March 17, 1788
1788-1789 Hard Stephen Salisbury
1790 Claghorn Eleazer Salisbury 1741-1813
1791-1795 Hard Stephen Salisbury
1796-1797 Claghorn Eleazer Salisbury
1798 Hard Stephen Salisbury
1799-1802 Bump Salathiel Salisbury 1760-1842
1803 Saxton Reuben Salisbury -1850
1804 Bump Salathiel Salisbury
1805 Saxton Reuben Salisbury
1806-1807 Bump Salathiel Salisbury
1808-1810 Saxton Reuben Salisbury
1811 Bump Salathiel Salisbury
1812-1814 Saxton Reuben Salisbury
1815-1816 Gibson Jonathan Salisbury 1775-1851
1817 Saxton Reuben Salisbury
1818-1822 Bump Salathiel Salisbury
1823-1825 Deming Harvey Salisbury
1826-1828 Barrows Aaron Salisbury
1829 Gibson Jonathan Salisbury
1830 Darling Elnathan Salisbury
1831-1835 Briggs Ebenezer N. Salisbury 1802-1873
1836-1837 Barrows Aaron Salisbury
1838-1840 Weeks Mark R. Salisbury 1807-1852
1841-1842 Bump Franklin Salisbury 1806-1888
1843-1844 Briggs Sumner Salisbury 1809-1877
1845-1846 Crook Samuel S. Salisbury 1789-1862
1847-1848 Prout John Salisbury 1816-1890
1849-1850 Colby John Salisbury 1807-1875
1851-1852 Dyer John Salisbury 1802-1853
1853 Bump Franklin Salisbury
1854 Weeks Ebenezer H. Salisbury 1812-1881
1855 Bump Franklin Salisbury
1856 Weeks Ebenezer H. Salisbury
1857-1858 Dyer Francis L. Salisbury 1830-1881
1859-1862 Dyer John M. Salisbury 1828-1887
1863 Barrows George W. Salisbury 1817-1881
1864-1865 Everts Albert M. Salisbury 1833-1907
1866-1867 Deming William Salisbury 1817-1905
1868-1869 Hedden Royal D. Salisbury 1820-1896
1870 Thomas Horace Salisbury 1809-1899
1872 Thomas James W. Salisbury 1832-1897
1874 Fitts James   Salisbury 1818-1893
1876 Kingsley Chester Salisbury 1815-1889
1878 Atwood Frank W. Salisbury 1837-1892
1880 Waterhouse Loyal N. Salisbury 1826-1892
1882 Atwood Frank C. Salisbury 1828-1918
1884 Kopper Frederick Salisbury 1845-
1886 Kingsley Charles F. Salisbury 1849-1915
1888 Weeks John W. Salisbury 1854-
1890 Hulett Horace P. Salisbury 1845-
1892 Whitney Willard B. Salisbury 1855-
1894 Whitney James W. Salisbury 1842-1909
1896 Dyer Frank C. Salisbury 1866-
1898 Hyde Henry J. Salisbury 1841-1917
1900 Morgan Lyman F. Salisbury 1849-1901
1902 Thomas John V. Salisbury
1904 Waterhouse William F. Salisbury 1864-
1906 Whitney Frank W. Salisbury 1870-
1908 Nelson Orren Salisbury 1841-
1910 Kent Fred L. Salisbury 1871-
1912 Thomas Morris A. Salisbury 1861-1916
1915 Leland Solon P. Salisbury 1868-
1917 Field Paul S. Salisbury 1874-
1919-1921 Dyer William H. Salisbury 1871-
1923-1925 Bump Cyrus Arthur Salisbury
1927 Noyes Richard G. Salisbury 1891-
1929 Nelson Frank Briggs Salisbury 1868-
1931 Whitney George Merriam Salisbury 1884-
1933-1935 Galvin George Stanley Salisbury 1885-
1937 Persons Frank Calvin Salisbury 1869-
1939 Ketcham Olin G. Salisbury 1895-
1941 Noyes Gerald Alden Salisbury 1911-
1943 English James Salisbury 1885-
1945 Ketcham Olin G. Salisbury 1895-
1947 Reed Hiram Edward Salisbury 1882-
1949 Hoffman William H. Salisbury 1882-
1951-1953 Humphrey Frank H. Salisbury 1880-
1955-1959 Hoffman May Lucille Salisbury Appointed by Gov. Johnson on March 21, 1955 to fill vacancy caused by the death of her husban William Henry Hoffman
1961-1963 Pominville Eugene Salisbury 1900-
1965 Foster Howard Albert Salisbury 1902-
1966 Bedford H. Ward Cornwall 1906- District 70
1967-1972 Howlett Carey Harris Bridport 1909- District 70
1973-1974 Giard Harold Walter Bridport 1952- District 70
1973-1980 Giard Harold Walter Bridport 1952- District 70 Addison-4
1981-1982 Arnold Maurice D. Whiting 1925- Addison-4
1983-1984 Arnold Maurice D. Whiting 1925-1983 Addison-Rutland-2 Died August 23, 1983
1984-1988 Arnold Shirlee Ann Whiting 1926- Addison-Rutland-2 Appointed October 7, 1983
1989-1992 Oliver Robert Gordon Leicester 1927- Addison-Rutland-2
1993-1996 Gossens Gerry F. Salisbury 1933- Addison-Rutland-2
1997-2000 Smith  Patricia P. Sudbury 1943- Addison-Rutland-2
2001-2002 Mann Ward Leicester 1956- Addison-Rutland-2
2003- Jewett Willem Ripton 1963- Addison-2
Sandgate
Bennington County
Granted by New Hampshire August 14, 1761
Organized at an unknown date
1778 Thomas Reuben Sandgate
1779 Hurd Bethel Sandgate 1750-
1780 Hurd Abner Sandgate 1744-
1781 Thomas Reuben Sandgate
1782 None
1783 Hurd Edward Sandgate 1753-1818
1784-1785 None
1786 Bristol Joseph Sandgate
1787-1788 Hurd Richard Sandgate 1751-
1789 None
1790-1792 Hurd Richard Sandgate
1793 Bristol Samuel Sandgate
1794 Hazletine Samuel Sandgate
1795-1796 Thomas Reuben Sandgate
1797-1799 Hurd Richard Sandgate
1800 Thomas Reuben Sandgate
1801 Watkins John Sandgate
1802 Thomas Reuben Sandgate
1803-1807 Hurd Richard Sandgate
1808-1809 Prindle Sherman Sandgate
1810-1812 Peck George Sandgate 1761-1831
1813-1815 Tuttle Joseph Sandgate 1775-1861
1816 Sherman Isaac Sandgate -1865
1817 Peck George Sandgate
1818-1819 Sherman Isaac Sandgate
1820 Hurd Abraham Sandgate 1771-
1821-1824 Sanderson John H. Sandgate
1825-1826 Thomas Samuel Sandgate 1772-
1827-1831 Tuttle Joseph Sandgate
1832 West Ezra Sandgate
1833 Tuttle Joseph Sandgate
1834-1835 Sanderson Theodore Sandgate
1836 Tuttle Joseph Sandgate
1837-1838 Cogswell Samuel Sandgate 1794-1871
1839 Sanderson Theodore Sandgate
1840-1842 Tuttle Roswell Sandgate 1810-1846
1843 None
1844-1845 Beebe Augustus C. Sandgate 1814-1890
1846 Tucker Heman Sandgate
1847 None
1848 Sayre Charles Sandgate
1849-1850 Still Burton Sandgate 1809-
1851 None
1852 Hamilton William G. Sandgate 1811-1882
1853-1854 Hurd William L. Sandgate -1877
1855 Hurd Reuben Sandgate
1856-1857 Provan Robert M. Sandgate -1890
1858 None
1859 Hurd Burr Sandgate 1805-
1860-1861 Prindle Desmond Sandgate 1810-
1862 Beebe Augustus C. Sandgate
1863-1864 Randall Walter B. Sandgate 1833-1905
1865 Hurd Burr Sandgate
1866 Randall Walter B. Sandgate
1867-1868 Woodard Crawford R. Sandgate 1836-
1869-1870 Hurd Elisha B. Sandgate 1842-
1872-1874 Bentley Willis S. Sandgate 1831-1906
1876 Hamilton Elisha L. Sandgate 1837-1886
1878 Barber John F. Sandgate 1842-
1880 Woodard Crawford R. Sandgate
1882 Hamilton Clark  Sandgate 1845-
1884 Covey Matthew J. Sandgate 1836-
1886 Mattison James Sandgate 1844-
1888 Hurd Evi L. Sandgate 1841-
1890 Beebe Alfred E. Sandgate 1841-1900
1892 Peck William C. Sandgate 1859-
1894 Hayes Timothy Sandgate 1858-
1896 Turner Andrew V. Sandgate 1844-1916
1898 Roberson Mortimer G. Sandgate 1856-
1900 Hayes Edward Sandgate 1858-
1902 Smith Rollin C. Sandgate 1852-
1904 Bentley Reuben Sandgate 1845-
1906 Hurd Miner Z. Sandgate 1852-
1908 Woodcock Harland B. Sandgate 1844-1914
1910 Bentley Roy Sandgate 1878-
1912 Mears Clifton Sandgate 1872-
1915 Mears Arthur E. Sandgate 1867-
1917 Hayes Harry L. Sandgate 1890-
1919 Bentley Guy William Sandgate 1874-
1921 Bentley Charles Dyer Sandgate 1885-
1923 Bentley Ross P. Sandgate 1883-
1925 Bentley Frank Wilcox Sandgate 1890-
1927 Bentley Charles Dyer Sandgate 1885-
1929 Bentley Maria Sandgate 1862-
1931 Bentley Guy William Sandgate 1874-
1933 Bentley Florence Woodard Sandgate 1890-
1935 Lindsey Charles Emmet Sandgate 1888-
1937 Smith Harriet Ione Sandgate 1876-
1939 Bentley Charles Dyer Sandgate 1876-
1941 Smith Harriet Ione Sandgate 1876-
1943 Bentley Charles Dyer Sandgate 1885-
1945-1947 Schwarz William Tefft Sandgate 1887-
1949-1957 Bentley Charles Dyer Sandgate 1885-
1959 Mears Leon E. Sandgate 1894-
1961-1965 Bentley Charles Dyer Sandgate 1923-
1967-1970 Cole Ruth A. Sunderland 1902-1979 District 49
1971-1974 Edgerton James M. Arlington 1906- District 49
1975-1982 Gardner Jane Kendall Arlington 1926- Bennington-2
1983-1994 Pickering, Sr. Harry J. Arlington 1919- Bennington-1
1995-2006 Molloy Lawrence E. Arlington 1942- Bennington-1; Bennington-5
2007-2012 Browning Cynthia Arlington 1953- Bennington-5
2013- Browning Cynthia Arlington 1953- Bennington-4  
  Wilson Jeffrey D. Manchester 1955- Bennington-4  
Searsburg
Bennington County
Granted by Vermont February 23, 1781
Organized March 18, 1833
1833-1834 Park Luther Searsburg 1789-1871
1835 Knapp John Searsburg
1836 Morse, Jr. Joshua Searsburg
1837 None
1838-1839 Eames Joseph Searsburg
1840-1841 Stone Ashley Searsburg 1816-1893
1842 Eames Joseph Searsburg
1843 Rich Solomon Searsburg 1803-1848
1844 Squires John N. Searsburg
1845 Williams Alfred Searsburg
1846-1847 Rich Solomon Searsburg
1848 None
1849-1850 Crosier Timothy G. Searsburg 1816-1900
1851 None
1852 Doane Simon Searsburg 1808-1878
1853 Brackett Jonathan Searsburg
1854-1856 Robinson Sherman Searsburg 1818-
1857 Doane George W. Searsburg 1821-1909
1858 Crosier Samuel Searsburg 1821-1873
1859 Robinson Sherman Searsburg
1860 Crosier Timothy G. Searsburg
1861 Doane Simon Searsburg
1862 Robinson Sherman Searsburg
1863 Crosier Timothy G. Searsburg
1864 Pike Aaron Searsburg 1820-1894
1865 Sumner Willard Searsburg 1829-1899
1866 Doane Simon Searsburg
1867-1868 Irish Royal W. Searsburg 1814-
1869 None
1870 Crosier Joseph Searsburg 1809-1888
1872 Crosier Samuel Searsburg
1874 O'Brien William Searsburg 1833-1881
1876 Farrington George   Searsburg 1843-1913
1878 Briggs Allen E. Searsburg 1836-1911
1880 Stanley Rozel H. Searsburg 1831-1881
1882 Briggs Allen E. Searsburg
1884 Farrington George Searsburg
1886 Cutler Thaddeus Searsburg 1818-1895
1888 Farrington George Searsburg
1890 Briggs Allen E. Searsburg
1892 Roberts Clifford H. Searsburg 1852-
1894 Tenney Abram Searsburg 1823-
1896 Cutler Daniel R. Searsburg 1855-
1898 Bond George J. Searsburg 1842-
1900 Sumner Herbert G. Searsburg 1854-
1902 Farrington Henry Searsburg 1845-1912
1904 Farrington George Searsburg
1906 Farrington Henry Searsburg
1908 LeRoy Everett Searsburg 1877-
1910 Briggs George Searsburg 1882-
1912-1915 Bagley Fred H. Searsburg 1874-
1917 Bond George J. Searsburg
1919 Bond George Jackson Searsburg
1921 Briggs Clarence Searsburg
1923 Bagley Fred H. Searsburg 1874-
1925 Briggs Allen E. Searsburg 1886-
1927 Rice Harold Jason Searsburg 1879-
1929 Bagley Fred H. Searsburg 1874-
1931 Sherman Clyde Carl Searsburg 1898-
1933 Rice Harold Jason Searsburg 1879-
1935-1939 Rice Gordon Raymond Searsburg 1905-
1941 Bond Calos William Searsburg 1879-
1943 Cady Alanson Bedford Searsburg 1885-
1945 Briggs Allen E. Searsburg 1886-
1947 Cady Alanson Bedford Searsburg 1885-
1949 Briggs Allen E. Searsburg 1886-
1951-1953 Pike Lemuel Gurney Searsburg 1888-
1955-1957 Pike Gladys Searsburg 1893- Appointed January 25, 1955 by Gov. Johnson to fill vacancy caused by the death of her husband Lemuel G. Pike
1959-1965 Rice Doris Elizabeth Searsburg 1903-
1966 Collins Kenalene Jenkins Readsboro 1919- District 32
Whitney Ira Dexter Stamford 1902- District 32
1967-1968 Lounsbury James William Pownal 1916-2005 District 32
Whitney Ira Dexter Stamford 1902- District 32
1969-1970 Carter, Jr. Harvey D. Pownal 1938- District 32
Farwell Porter Wilmington 1906-1977 District 32
1971-1972 Collins Kenalene Jenkins Readsboro 1919- District 32
Mason, Sr. Anson Daniel Pownal 1905- District 32
1973-1974 Collins Kenalene Jenkins Readsboro 1919- District 32
Hamilton G. William Wilmington 1933- District 32
1975-1976 Carrier John T. Whitingham 1908-1974 Bennington-Windham-1
Poor Raymond John Whitingham 1897-1986 Bennington-Windham-1 appointed January 7, 1975
Christowe Margaret Wooters Dover 1922- Bennington-Windham-1
1977-1980 Hamilton G. William Wilmington 1933- Bennington-Windham-1
Poor Raymond John Whitingham 1897-1986 Bennington-Windham-1
1981-1982 Hamilton G. William Wilmington 1933- Bennington-Windham-1
Kimack Michael A. Wilmington 1942- Bennington-Windham-1
1983-1986 Kimack Michael A. Wilmington 1942- Bennington-Windham-1
1987-1996 Larsen David Carl Wilmington 1948- Bennington-Windham-1 Windham-Bennington-1
1997-2002 Rusten Robert H. Halifax 1950- Windham-Bennington-1
2003-2006 Bartlett Philip Edwin Dover 1948- Windham-Bennington
2007- Moran John T. Wardsboro 1940- Windham-Bennington
Shaftsbury
Bennington County
Granted by New Hampshire August 20, 1761
Organized at an unkown date
1778 March Burnam John Shaftsbury 1742-1829
Olin Gideon Shaftsbury 1743-1823
1778 October Millington John Shaftsbury
Olin Gideon Shaftsbury
1779 Burnam John Shaftsbury
Galusha David Shaftsbury 1748-1804
1780 Ward William Shaftsbury
Olin Gideon Shaftsbury
1781 Wright Peter Shaftsbury 1740-1821
Olin Gideon Shaftsbury
1782 Wright Peter Shaftsbury
Lawrence Bigelow Shaftsbury
1783 Wright Peter Shaftsbury
Olin Gideon Shaftsbury
1784 Cole Parker Shaftsbury 1746-1806
Olin Gideon Shaftsbury
1785-1793 Olin Gideon Shaftsbury
1794-1798 Wright Peter Shaftsbury
1799 Olin Gideon Shaftsbury
1800 Galusha Jonas Shaftsbury 1753-1834
1801-1810 Galusha Jacob Shaftsbury 1750-1834
1811-1813 Dyer Charles Shaftsbury 1753-1845
1814-1815 Barton Gardner Shaftsbury 1763-1854
1816-1817 Cross Elihu Shaftsbury 1764-1826
1818-1819 Draper Jonathan Shaftsbury 1780-1868
1820-1821 Hinsdill Norman Shaftsbury 1780-1822
1822-1823 Mattison Asa Shaftsbury 1784-1879
1824 Bottum Nathan H. Shaftsbury 1793-1855
1825 Barton, Jr. Gardner Shaftsbury 1791-1847
1826-1827 Bottum Nathan H. Shaftsbury
1828 Barton Hiram Shaftsbury 1795-1880
1829 Mattison Asa Shaftsbury
1830-1831 Blackmer Jesse Shaftsbury 1772-1843
1832 Cross Nathan L. Shaftsbury 1797-1876
1833 Mattison Artemas Shaftsbury 1782-1850
1834 Blackmer Jesse Shaftsbury
1835-1836 None
1837-1839 Hayward Jared Shaftsbury 1801-1874
1840-1841 Martin Simeon Shaftsbury 1798-1872
1842 Wheelock Nahum Shaftsbury 1788-1866
1843 Cole David G. Shaftsbury 1805-1856
1844 Johnson Nelson Shaftsbury 1810-1879
1845 None
1846-1847 George Dennis J. Shaftsbury 1816-1864
1848 Houghton Charles E. Shaftsbury 1818-1890
1849 Bates Philemon Shaftsbury 1801-1899
1850 Johnson Freeborn Shaftsbury 1803-
1851 Snow Reuben R. Shaftsbury 1811-
1852 Mattison Hiram Shaftsbury 1799-1879
1853 Stone Eli  Shaftsbury 1804-1878
1854 Barton Hiram Shaftsbury
1855 Mattison Isaiah Shaftsbury 1819-1887
1856 Cole Henry A. Shaftsbury 1808-1885
1857 Barton Hiram Shaftsbury
1858 Millington Norman Shaftsbury 1810-1884
1859 Cole Henry A. Shaftsbury
1860 Fisk Peleg Shaftsbury 1808-1892
1861 Bates Clark Shaftsbury 1824-1883
1862 Andrew Charles Shaftsbury 1820-1887
1863-1864 Stone Clark Shaftsbury 1827-1898
1865-1866 Barton Myron Shaftsbury 1821-1903
1867 Monroe S. Warner Shaftsbury 1841-1899
1868 Rogers Lyman Shaftsbury 1832-1900 Did not attend the session
1869 Pierce Milo Shaftsbury 1830-1900
1870 Monroe S. Warner Shaftsbury
1872 Mattison William P. Shaftsbury 1828-1896
1874 Bottum Horace B. Shaftsbury 1826-1905
1876 Howard Solomon Shaftsbury 1832-1899
1878 Harrington Joel Shaftsbury 1823-1905
1880 Pierce Milo Shaftsbury
1882 Howard Solomon Shaftsbury
1884 Barton Myron Shaftsbury
1886 Hall Gilbert C. Shaftsbury 1844-
1888 Bottum Henry M. Shaftsbury 1849-
1890 Montgomery George P. Shaftsbury 1834-1905
1892 Dunlap Thomas H. Shaftsbury 1853-
1894 Clark Myron Shaftsbury 1838-1895
1896 Mattison Fred L. Shaftsbury 1857-1905
1898 Bottum Harlow A. Shaftsbury 1857-
1900 Whipple William H. Shaftsbury 1859-
1902 Corey George E. Shaftsbury 1860-1913
1904 Randall Farrand B. Shaftsbury 1870-
1906 Huntington John G. Shaftsbury 1868-
1908 Loomis Leland M. Shaftsbury 1863-
1910 Hawkins Edwin N. Shaftsbury 1879-
1912 Hawkins Clifford H. Shaftsbury 1889-
1915 Rice Francis E. Shaftsbury 1858-
1917 Bronson Grant Shaftsbury 1865-
1919 Harrington Leverett K. Shaftsbury 1851-
1921 Hawkins Adelbert B. Shaftsbury 1860-
1923 Harris Smith Shaftsbury
1925 Lyons Eugene Jacob Shaftsbury 1866-
1927 Hawkins Adelbert B. Shaftsbury
1929 Galusha David Richmond Shaftsbury 1869-
1931 Hawkins Anson S. Shaftsbury 1906-
1933 Tinkham Russell Elmer Shaftsbury 1876-
1935 Hawkins Mary Monroe Shaftsbury 1872-
1937 Peters James H. Shaftsbury 1878-
1939 Myers William A. Shaftsbury 1895-
1941 Hewitt Merritt Sanford Shaftsbury 1884-
1943-1945 Kastenbein Clarence Ernest Shaftsbury 1890-
1947-1951 Dailey William Edward Shaftsbury 1898-
1953-1957 Hewitt, Jr. Merritt Sanford Shaftsbury 1919-
1959 Decker Charles Elmer Shaftsbury 1905-
1961-1965 Kenyon Tracy Edmund Shaftsbury 1936-
1966 Kenyon, Jr. Tracy Edmund Shaftsbury 1936- District 42
1967-1968 Dailey, Sr. William Edward Shaftsbury 1898-1974 District 42
1969-1970 Miller Kelton Bedell Shaftsbury 1937- District 42
1971-1974 Hewitt, Jr. Merritt Sanford Shaftsbury 1919- District 42
1975-1982 Colvin Edwin A. Shaftsbury 1927- Bennington-3
1983-1988 Harrington Martin L. Shaftsbury 1929- Bennington-2-4
1989-1996 Shea James S. Shaftsbury 1925- Bennington-2-4
1997- Miller Alice Shaftsbury 1939- Bennington-2-4 Bennington-3
Sharon
Windsor County
Granted by New Hampshire August 17, 1761
Organized March 8, 1768
1778 March Gilbert Daniel Sharon 1747-1818 Vote to dismiss Gilbert was probably for military service
1778 October Spaulding Benjamin Sharon 1720-1807
1779 Gilbert Daniel Sharon
1780 Parkhurst Ebenezer Sharon 1746-1831
1781 Marsh Joel Sharon 1747-1811
1782-1783 Gilbert Daniel Sharon
1784 Morse Anthony Sharon 1753-1803
1785 Gilbert Daniel Sharon
1786-1787 Carpenter James Sharon 1741-1813
1788 Marsh Joel Sharon
1789-1790 Morse Anthony Sharon
1791 Gilbert Daniel Sharon
1792 Marsh Joel Sharon
1793 Parkhurst Ebenezer Sharon
1794 Spaulding Reuben Sharon 1758-1849
1795 Parker James Sharon 1763-1839
1796 Parkhurst Ebenezer Sharon
1797 Spaulding Reuben Sharon
1798 Morse Anthony Sharon
1799 Marsh Joel Sharon
1800 Spaulding Reuben Sharon
1801 Morse Anthony Sharon
1802 Dana George Sharon 1764-1821
1803 Marsh Joel Sharon
1804-1805 Brigham Paul W. Sharon 1776-1865
1806-1807 Spaulding Reuben Sharon
1808-1809 Parker James Sharon
1810 Lathrop Oliver Sharon 1756-1834
1811 Parker James Sharon
1812-1814 Spaulding Reuben Sharon
1815 Steele Samuel Sharon 1761-1849
1816 None
1817-1819 Parker James Sharon
1820-1821 None
1822 Steele William Sharon 1788-1882
1823-1825 Parker James Sharon
1826-1830 Steele William Sharon
1831-1834 None
1835-1837 Baldwin John Sharon 1783-1870
1838-1839 Bean Alexander F. Sharon
1840 Holt Freeman Sharon 1790-1865
1841-1842 Tyler Lyman Sharon 1799-1872
1843 Lathrop Roderick D. Sharon 1795-1851
1844 None
1845 Lathrop Roderick D. Sharon
1846-1847 Baldwin John C. Sharon 1807-1865
1848-1849 Moore Hiram Sharon 1818-1858
1850 None
1851 Quimby Colcord Sharon 1799-1880
1852 Baxter Chester Sharon 1785-1865
1853-1854 Baldwin Eleazer B. Sharon 1818-1903
1855-1856 None
1857-1858 Baldwin Eleazer B. Sharon
1859-1860 Quimby Colcord Sharon
1861-1863 Steele Samuel G. Sharon 1817-1873
1864-1865 Mosher Albert B. Sharon 1817-1895
1866-1867 Nott Guy S. Sharon 1823-1912
1868-1869 Parker James Sharon 1806-1890
1870 Walbridge William H. H. Sharon 1840-1880
1872 Marsh Joel H. Sharon 1826-1903
1874 Howe Marlot G. Sharon 1818-1883
1876 Chamberlin Edward B. Sharon 1826-1914
1878 Steele Levi B. Sharon 1829-1907
1880 Follett Ammi Sharon 1825-1898
1882 Preston Albert B. Sharon 1837-
1884 Sherwin Aurelius C. Sharon 1840-
1886 Baxter Edward K. Sharon 1840-1896
1888 Emery Amos Sharon 1820-1912
1890 Parkhurst Daniel E. Sharon 1845-
1892 Quimby James S. Sharon 1847-1898
1894 Parker J. Judson Sharon 1846-
1896 Sawyer Otis C. Sharon 1855-
1898 Downer Charles Sharon 1866-
1900 Bruce Hiram C. Sharon 1858-
1902 Willey Charles E. Sharon 1843-
1904 Downer Charles Sharon
1906 Noyes Marcellus C. Sharon 1853-
1908 Baldwin George W. Sharon 1847-
1910 Drown George B. Sharon 1861-
1912 Moore Don E. Sharon 1871-
1915 Billings Fred O. Sharon 1881-
1917 Porter Wells C. Sharon 1880-
1919 Patten William Robert Sharon 1876-
1921 McDonald Charles Alexander Sharon
1923 Roberts Baxter Walter Sharon 1878-
1925 Sawyer Otis C. Sharon 1855-
1927 Brown Frank B. Sharon 1869-
1929-1931 Sawyer Otis C. Sharon 1855-
1933 Moore Don E. Sharon 1871-
1935 Gibson John W. Sharon 1893-
1937 Drown Mark G. Sharon 1885-
1939-1941 Porter Wells Charles Sharon 1880-
1943-1949 Drown Susan Emmaline Sharon 1886-
1951-1961 Dimmick Coyt S. Sharon 1887-
1963 George Esther Spittle Sharon 1919-
1965 Mudgett, Sr. Galen Earl Sharon 1922-
1966-1972 Eaton Wendell Howe Royalton 1899- District-51
1973-1976 Crawford Arnold H. Royalton 1899- District-51 Orange-Windsor-2-2
1977-1982 Neely Noel Anne Pomfret 1943- Orange-Windsor-2-2
1983-1992 Brown David K. Strafford 1936- Orange-Windsor-1
1993-1994 Brown David K. Strafford 1936- Windsor-Orange-1
Seibert Ann Norwich 1934- Windsor-Orange-1
1995-2002 Mackinnon Bill Sharon 1951- Windsor-Orange-1
Seibert Ann Norwich 1934- Windsor-Orange-1
2003-2006 Masland James W. Thetford 1948- Windsor-Orange-2
Seibert Ann Norwich 1934- Windsor-Orange-2
2007- Cheney Margaret R. Norwich 1952- Windsor-Orange-2
Masland James W. Thetford 1948- Windsor-Orange-2
Sheffield
Caledonia County
Granted by Vermont November 7, 1780
Chartered October 25, 1793
Organized March 31, 1796
1806 Drown Stephen Sheffield 1770-1841
1807 Ingalls Joseph H. Sheffield 1775-1850
1808 Miles Reuben   Sheffield
1809 Drown Stephen Sheffield
1810-1811 Ingalls Joseph H. Sheffield
1812 Drown Stephen Sheffield
1813 Miles Reuben   Sheffield
1814-1818 Ingalls Joseph H. Sheffield
1819 Drown Stephen Sheffield
1820 Conner Benjamin Sheffield 1782-1865
1821 Ingalls Joseph H. Sheffield
1822-1823 Drown Stephen Sheffield
1824 Ingalls Joseph H. Sheffield
1825 Drown Stephen Sheffield
1826-1828 Ingalls Joseph H. Sheffield
1829 Townsend James Sheffield 1789-1867
1830-1831 Drown Stephen Sheffield
1832 Townsend James Sheffield
1833-1834 Miles Ezekiel Sheffield
1835 Bradley Sewall Sheffield 1803-1885
1836 Bean Samuel Sheffield
1837-1838 Smith Harris Sheffield
1839 Ingalls John P. Sheffield 1805-1874
1840 Townsend James Sheffield
1841-1844 Ingalls John P. Sheffield
1845 None
1846 Miner Caleb Sheffield
1847 None
1848 Roberts James Sheffield 1798-1886
1849-1850 Cheney Moses Sheffield 1776-1856
1851-1852 Gray Laban M. M. Sheffield 1817-1875
1853 Drake Spencer Sheffield 1798-1889
1854 Ingalls Hollis Sheffield 1809-1893
1855-1856 Kenaston Jesse G. Sheffield 1808-1886
1857-1858 Sanborn Charles Sheffield 1817-1876
1859-1860 Ingalls Chauncey L. Sheffield 1820-1873
1861-1862 McGaffey James Sheffield 1804-1879
1863-1864 Ingalls John P. Sheffield
1865-1866 Bradley Sewall Sheffield
1867 Davis Salma Sheffield 1830-1907
1868 Ingalls Joseph   Sheffield 1815-1892
1869 Kenaston Isaac K. Sheffield 1835-1889
1870-1872 Pearl William L. Sheffield 1839-1884
1874-1876 Drake Spencer Sheffield
1878-1880 Ingalls Charles Sheffield 1834-1911
1882 Folsom Noah L. Sheffield 1828-1907
1884 Giffin George Sheffield 1824-1901
1886 None
1888 Dexter William Sheffield 1838-1904
1890 Bradley Ward Sheffield 1828-1903
1892 Davis Salma Sheffield
1894 Drake Spencer Sheffield 1834-1907
1896 Chase Amasa Sheffield 1843-
1898 Phillips John E. Sheffield 1830-1907
1900-1902 Simpson Herman P. Sheffield 1860-
1904 Smith William J. Sheffield 1868-
1906 Bickford Francis E. Sheffield 1866-
1908 Davis Harry E. Sheffield 1879-
1910 Jones Samuel A. Sheffield 1856-
1912 Chesley George W. Sheffield 1840-1916
1915 Randall True A. Sheffield 1871-
1917 Dunton Arthur J. Sheffield 1881-
1919 Peck Will Sheffield 1876-
1921 Simpson Herman P. Sheffield
1923 Day Alson H. Sheffield
1925 Bickford George L. Sheffield 1877-
1927 Keniston Harley King Sheffield 1883-
1929 Dwyer George Washington Sheffield 1884-
1931 Newell Charlie Oliver Sheffield 1877-
1933 Barber Georgia Sheffield 1903-
1935 Randall True Adelbert Sheffield 1871-
1937 Barber Arland Sheldon Sheffield 1901-
1939 Hanna George Sheffield 1886-
1941 Randall Floyd G. Sheffield 1906-
1943 Berry Raymond Lewis Sheffield 1889-
1945 Eastman Alden R. Sheffield 1899-
1947 Dwyer Kenneth Fred Sheffield 1917-
1949-1953 Williams Harry George Sheffield 1878-
1955 Day Lyle Kirby Sheffield 1909-
1957 Peck Will Sheffield 1876-
1959 Day Harriet Mary Sheffield 1916- Appointed to fill unexpired term of Winfred H. Day
1961-1965 Wilcock Fred Sheffield 1892-
1966 Simpson Wilder Arthur Lyndon 1887-1971 District 26
Weed Marion Mooney Sutton 1897-1987 District 26
1967-1968 Lawrence Harry Upham Lyndon 1913- District 26
Simpson Wilder Arthur Lyndon 1887-1971 District 26
1969-1972 Lawrence Harry Upham Lyndon 1913- District 26
McClaughry John Kirby 1937- District 26
1973-1976 Hudson Cola H. Lyndon 1926-2008 District 26
Lawrence Harry Upham Lyndon 1913- District 26
1977-1982 Hudson Cola H. Lyndon 1926-2008 Caledonia-Essex-1
Simpson Leland James Lyndon 1914- Caledonia-Essex-1
1983-1986 Gadapee Wayne A. Danville 1940- Caledonia-2
1987-1992 Smith Richard Harvey Danville 1923- Caledonia-2
1993-1994 Kinsey Robert Everett Craftsbury 1927- Orleans-Caledonia-1
Russell, Jr. Wallace Clayton Barton 1928- Orleans-Caledonia-1
1995-1996 Kinsey Robert Everett Craftsbury 1927- Orleans-Caledonia-1
Russell  Patricia E. Barton Orleans-Caledonia-1
1997-2000 Kinsey Robert Everett Craftsbury 1927- Orleans-Caledonia-1
Hathaway David C. Barton 1945- Orleans-Caledonia-1
2001-2002 Bolduc David P. Barton 1956- Orleans-Caledonia-1
Goodridge Kevin Albany 1954- Orleans-Caledonia-1
2003-2004 Rodgers John S. Glover 1965- Orleans-Caledonia-1
Bolduc David P. Barton 1956- Orleans-Caledonia-1
2005-2010 Morley, III John Barton 1970- Orleans-Caledonia-1
Rodgers John S. Glover 1965- Orleans-Caledonia-1
2011- Strong Vicki Albany Orleans-Caledonia-1
Young Sam Albany/Glover 1978- Orleans-Caledonia-1
Shelburne
Chittenden County
Granted by New Hampshire August 18, 1763
Organized March 29, 1787
1787-1788 Smith Caleb Shelburne
1789-1794 Harrington William C. Shelburne 1756-1814
1795-1797 Holabird Timothy Shelburne
1798-1799 Morehouse Sturges Shelburne
1800-1801 Harrington Benjamin Shelburne 1761-1810
1802-1803 Isham Joshua Shelburne 1758-1840
1804 Harrington Benjamin Shelburne
1805 Boynton Jedediah Shelburne 1774-1848
1806-1807 Holabird Timothy Shelburne
1808 Isham Joshua Shelburne
1809-1810 Maeck Frederick Shelburne 1765-1826
1811-1813 Isham Joshua Shelburne
1814-1815 Morgan Joshua Shelburne
1816-1817 Pierson Ziba Shelburne 1760-1820
1818-1819 Hall Burgess Shelburne 1774-1834
1820-1822 Comstock Levi Shelburne 1766-1847
1823-1824 Burrett Garrad Shelburne 1788-1866
1825-1826 Hall Burgess Shelburne
1827 Comstock Levi Shelburne
1828-1829 Holabird Hyman Shelburne 1787-1869
1830-1831 Barstow Heman Shelburne 1790-1868
1832 None
1833-1834 Tabor John Shelburne
1835-1836 Saxton Horace Shelburne 1779-1848
1837-1838 Fletcher Samuel Shelburne 1780-1852
1839-1840 Spear Elhanan Shelburne 1781-1869
1841-1842 White Robert Shelburne 1787-1872
1843-1844 Andrews Ira Shelburne 1797-1889
1845-1846 Harmon William Shelburne 1812-1874
1847 Root Elijah Shelburne 1806-1883
1848-1849 Morse Henry S. Shelburne 1800-1875
1850 Root Elijah Shelburne
1851-1852 Hall Lyman Shelburne 1812-
1853-1854 Saxton George Shelburne 1805-1872
1855-1856 Smith Pierpoint E. Shelburne
1857-1858 Tracy Guy Shelburne 1810-1885
1859-1860 Williams Cassius P. Shelburne 1813-1870
1861-1862 Fletcher Frederick Shelburne 1804-1898
1863 Root Elijah Shelburne
1864-1865 Barstow John L. Shelburne 1832-1913
1866-1867 White Robert J. Shelburne 1829-1912
1868-1869 Weed Walter A. Shelburne 1833-1916
1870 Tracy Lee Shelburne 1817-1897
1872 Rowley Erwin S. Shelburne 1822-1916
1874 Newell Henry N. Shelburne 1843-
1876 Bartlett Joel B. Shelburne 1824-1914
1878 Nash Edgar Shelburne 1831-1912
1880 Smith David C. Shelburne 1840-1915
1882 Maeck John V. S. Shelburne 1842-1913
1884 Van Vliet Benjamin F. Shelburne 1837-1892
1886 Roberts George N. Shelburne 1847-
1888 Quinlan Michael Shelburne 1842-
1890 Miller Norris R. Shelburne 1822-1904
1892 Clifford Newell E. Shelburne 1850-
1894 Tracy Henry W. Shelburne 1848-
1896-1898 Webb William S. Shelburne 1851-
1900 Harrington Benjamin Shelburne 1841-1909
1902 Sheridan William J. Shelburne 1858-
1904 Peet George F. Shelburne 1855-
1906 Ray Leonard C. Shelburne 1858-
1908 Gebhardt Edward F. Shelburne 1858-
1910 Harrington Henry Shelburne 1866-
1912 Palmer Walter F. Shelburne 1878-
1915 Marsett Bert C. Shelburne 1875-
1917 Webster Walter M. Shelburne 1873-
1919 Thompson Michael Benona Shelburne 1874-
1921 Webb James Watson Shelburne
1923 Fletcher Carl Chittenden Shelburne
1925 Maeck Benjamin Harris Shelburne 1883-
1927 Morgan Clarence Shelburne 1869-
1929 Bettinger Lester D. Shelburne 1882-
1931 Thompson Thomas Mark Shelburne 1874-
1933 Thompson Lester Earnest Shelburne 1884-
1935 Harrington Blanche Parker Shelburne 1885-
1937-1939 Bacon Allan Frederick Shelburne 1885-
1941-1943 Marsett Bert Carroll Shelburne 1875-
1945 O'Brien Frank R. Shelburne 1888-
1947 Thomas Eustace Kirk Shelburne 1900-
1949-1953 O'Brien Frank R. Shelburne 1888-
1955-1957 Webb Derick Vanderbilt Shelburne 1913-
1959 Snelling Richard Arkwright Shelburne 1927-
1961-1965 Thomas Eustace Kirk Shelburne 1900-
1966 Lunderville Howard P. Williston 1923- District 30
Mikell William E. South Burlington 1927- District 30
1967-1968 Lunderville Howard P. Williston 1923- District 30
Thurber Mary Dousman Charlotte 1912-1978 District 30
1969-1970 Bucklin V. Rhodes Charlotte 1918- District 30
Lunderville Howard P. Williston 1923- District 30
1971-1972 Thurber Mary Dousman Charlotte 1912-1978 District 30
Lunderville Howard P. Williston 1923- District 30
1973-1974 Lunderville Howard P. Williston 1923- District 30
Snelling Richard Arkwright Shelburne 1927- District 30
1975-1976 Curtis David William Charlotte 1938- Chittenden-7
Snelling Richard A. Shelburne 1927- Chittenden-7
1977-1980 Morse Gretchen B. Charlotte 1943- Chittenden-7
Soule Sallie Charlotte 1928- Chittenden-7
1981-1984 Bronson Gwendolyn Tibbits Shelburne 1937- Chittenden-7 Chittenden 5-1
Morse Gretchen B. Charlotte 1943- Chittenden-7 Chittenden 5-1
1985-1986 Bronson Gwendolyn Tibbits Shelburne 1937- Chittenden 5-1
Prindle Mark D. Charlotte 1924- Chittenden 5-1
1987-1992 Bronson Gwendolyn Tibbits Shelburne 1937- Chittenden 5-1 Resigned January 1, 1992
Little Thomas A. Shelburne 1954- Chittenden 5-1 Appointed January 23, 1992
Prindle Mark D. Charlotte 1924-1987 Chittenden 5-1 died 1987
Prindle Hazel Webster Charlotte 1924- Chittenden 5-1 appointed January 5, 1988
1993-2002 Schiavone George A. Shelburne 1930- Chittenden 5-1
Little Thomas A. Shelburne 1954- Chittenden 5-4
2003-2004 Errecart Joyce Shelburne 1950- Chittenden 5-4
Schiavone George A. Shelburne 1930- Chittenden 5-2
2005-2006 Errecart Joyce Shelburne 1950- Chittenden 5-1
Schiavone George A. Shelburne 1930- Chittenden 5-2 Resigned October 15, 2005
Dates Stephen B. Shelburne Chittenden 5-2 Appointed November 15, 2005
2007-2008 Errecart Joyce H. Shelburne 1950- Chittenden 5-1
Lenes Joan G. Shelburne 1951- Chittenden 5-2
2009- Webb Kate L. Shelburne 1951- Chittenden 5-1
Lenes Joan G. Shelburne 1951- Chittenden 5-2
Sheldon
Franklin County
Granted by New Hampshire August 18, 1763 as Hungerford
Organized 1791
Name changed to Sheldon November 8, 1792
1791 Sheldon Samuel B. Sheldon 1760-1807
1792 Sheldon Elisha Sheldon 1741-1805
1793 None
1794-1796 Sheldon Elisha Sheldon
1797 None
1798-1800 Sheldon Elisha Sheldon
1801-1807 Sheldon Samuel B. Sheldon In 1807 Samuel B. Sheldon was elected, but died before taking his seat
1808-1810 Marvin, Jr. Ebenezer Sheldon 1779-1827
1811-1817 Sanderson David Sheldon
1813-1814 Fitch Chauncey Sheldon 1771-
1815-1816 Royce, Jr. Stephen Sheldon 1787-1868
1817-1818 Wead Samuel Sheldon
1819-1823 Mason James Sheldon
1824-1826 Sheldon Joshua W. Sheldon 1799-1866
1827-1828 Mason James Sheldon
1829-1830 Keith Alfred Sheldon -1840
1831-1832 Hapgood Levi Sheldon 1778-1864
1833 Green William Sheldon 1800-1860
1834-1835 Sheldon Joshua W. Sheldon
1836 Judson Frederick W. Sheldon
1837 Keith Cyrus Sheldon
1838 Beardsley Jerome J. Sheldon
1839 Keith Alfred Sheldon
1840-1841 Draper Alanson Sheldon -1875
1842-1843 Goodsell Elihu Sheldon
1844 Wead Jacob Sheldon 1814-
1845 Mason Lloyd Sheldon
1846 None
1847-1849 Green William Sheldon
1850-1851 Keith Alfred Sheldon 1817-1884
1852 Bliss Milton H. Sheldon 1810-
1853 Marsh Fayette M. Sheldon 1816-
1854-1855 Brown Amasa M. Sheldon 1812-1885
1856 Wead Delazon D. Sheldon 1821-1899
1857-1858 Durkee Andrew Sheldon 1796-1876
1859-1860 Saxo Robert J. Sheldon 1816-1894
1861 Hapgood Levi H. Sheldon 1852-1885
1862-1863 Marsh Fayette M. Sheldon
1864-1865 Draper John F. Sheldon 1826-1892
1866-1867 Martin Nathaniel G. Sheldon 1814-1884
1868-1869 Deming William M.  Sheldon 1833-1911
1870 Green Samuel B. Sheldon 1844-
1872-1874 Draper John F. Sheldon
1876 Chadwick Schuyler W. Sheldon 1833-1913
1878 Potter John A. Sheldon 1829-1897
1880 Leach Albert S. Sheldon 1840-1906
1882 Kittell Lewis H. Sheldon 1841-1896
1884 Durkee Andrew F. Sheldon 1843-1913
1886 Draper Wilson Sheldon 1834-1892
1888 Stebbins George E. Sheldon 1848-
1890 Brown Edwin M. Sheldon 1855-
1892 Bush Chester K. Sheldon 1847-1898
1894 Marvin  Julius H. Sheldon 1841-1904
1896 Gallup Benjamin C. Sheldon 1839-
1898 Dodge Frank E. Sheldon 1856-
1900 McLeod Robert   Sheldon 1840-
1902 Marsh Weston C. Sheldon 1866-
1904 Shepley James T. Sheldon 1846-
1906 Chamberin W. Howard Sheldon 1870-
1908 Regan William M.  Sheldon 1852-
1910 Marsh Herbert P. Sheldon 1864-
1912 Thomas Samuel B. Sheldon 1849-
1915 Derosia Joseph C. Sheldon 1852-
1917 Potter John A. Sheldon 1862-
1919 McFeeters Samuel Bryan Sheldon 1872-
1921 Crowe Robert William Sheldon
1923 Marsh Weston C. Sheldon 1866-
1925 Marsh Harol Potter Sheldon 1888-
1927 Bush Guy Herbert Sheldon 1882-
1929 Remington George R. Sheldon 1868-
1931 Stebbins George Oscar Sheldon 1880-
1933 McFeeters Samuel B. Sheldon 1872-
1935 McFeeters James S. Sheldon 1906-
1937-1939 McFeeters Wilbur Sheldon 1889-
1941-1943 Spooner Clair J. Sheldon 1903-
1945-1947 Stebbins George Oscar Sheldon 1880-
1949-1951 McFeeters Wilbur E. Sheldon 1890-
1953-1955 Crowe Cora Alice S. Sheldon 1891-
1957 Bush Guy H. Sheldon 1882-
1959-1961 Dunton Charles Henry Sheldon 1890-
1963-1965 Crowe Robert William Sheldon 1893-
1966 Rainville Wilfrid Edward Franklin 1902- District 64
1967-1968 Magnant Merrill Frank Franklin 1904-1969 District 64
1969-1970 Marcy Hilton Fairbanks Berkshire 1904- District 64
1971-1974 Marcy Hilton Fairbanks Berkshire 1904- District 64 resigned
Marcy Claude James Berkshire 1911-1976 District 64 appointed January 18, 1972
1975-1982 Bouchard L. Philip Franklin 1925- Franklin-2
1983-1986 Stebbins, Jr. George O. Shledon 1928- Franklin-4 
1987-1994 Graves Leon C. Fairfield 1951- Franklin-4
1995-2002 Howrigan Richard J. Fairfield 1933- Franklin-4 Franklin-2
2003-2006 LaVoie Kathy LaBelle Swanton 1963- Franklin-5
Winters John S. Swanton 1943- Franklin-5
2007-2008 Consejo Michel A. Sheldon 1950- Franklin-5
LaVoie Kathy LaBelle Swanton 1963- Franklin-5
2009- Consejo Michel A. Sheldon 1950- Franklin-5 Franklin-4
Savage Brian K. Swanton 1955- Franklin-5 Franklin-4
Sherburne
Rutland County
Granted by New Hampshire July 7, 1761 as Killington
Organized March 2, 1795
Name changed to Sherburne November 4, 1800
1798-1800 Anthony John Sherburne 1732-1814
1801-1803 None
1804-1808 Fuller John Sherburne
1809 None
1810-1811 Fuller Nathaniel M. Sherburne
1812 Estabrooks Richard Sherburne
1813-1814 Wood, Jr. Josiah Sherburne 1773-1852
1815-1816 Fuller Nathaniel M. Sherburne
1817 None
1818 Wood, Jr. Josiah Sherburne
1819-1820 None
1821 Wood, Jr. Josiah Sherburne
1822 Anthony Albro Sherburne 1762-1834
1823 Wood, Jr. Josiah Sherburne
1824 None
1825-1827 Wood, Jr. Josiah Sherburne
1828-1831 Estabrooks, Jr. Richard Sherburne 1798-1889
1832-1835 Colton Silas Sherburne 1799-1882
1836 Estabrooks, Jr. Richard Sherburne
1837-1838 Colton Silas Sherburne
1839-1840 Topliff George W. Sherburne
1841-1843 Adams Solomon W. Sherburne 1801-1877
1844-1845 Maxham Benjamin Sherburne 1810-1895
1846 None
1847-1848 Richardson, Jr. Rufus Sherburne 1818-
1849 Maxham Benjamin Sherburne
1850 Johnson Amial Sherburne 1809-1873
1851-1852 Richardson  Rufus Sherburne
1853-1854 Adams Solomon W. Sherburne
1855 Richardson Rufus Sherburne
1856-1857 Estabrooks Richard Sherburne
1858-1859 Adams Solomon W. Sherburne
1860 Maxham Benjamin Sherburne
1861 Adams Solomon W. Sherburne
1862-1863 Walker Otis Sherburne 1833-1867
1864 Spofford Joseph H. Sherburne 1833-1895
1865-1866 Taylor Daniel W. Sherburne 1823-1899
1867 Colton Wallace Sherburne 1836-1868
1868-1869 Johnson John Sherburne 1813-1895
1870 Estabrook Richard D. Sherburne 1828-
1872 Derby Francis E. Sherburne 1836-
1874 Colton Edwin S. Sherburne 1846-1915
1876 Taylor Daniel W. Sherburne
1878 Estabrook Richard D. Sherburne
1880 Colton Edwin S. Sherburne
1882 Estabrooks Alonzo T. Sherburne 1827-1903
1884 Adams Constantine W. Sherburne 1834-1900
1886 Estabrook Andrew F. Sherburne 1822-1895
1888 Colton Silas A. Sherburne 1848-
1890 Spaulding Hosea H. Sherburne 1833-1915
1892 Plumley Frank M. Sherburne 1840-
1894 Davis John E. Sherburne 1853-
1896 Willard Levi A. Sherburne 1840-1909
1898 Colton Melvin Sherburne 1862-
1900 Rounds William P. Sherburne 1844-1912
1902 Taylor Ryland N. Sherburne 1832-
1904 Neil Merritt S. Sherburne 1863-
1906 Spaulding Fred G. Sherburne 1859-
1908 Bates Warner O. Sherburne 1863-
1910 Webb Otis L. Sherburne 1849-
1912 Hill Bert C. Sherburne 1872-
1915 Coates Clarence L. Sherburne 1865-
1917-1919 Miner Heber B. Sherburne 1870-
1921 Prior George Elbridge s Sherburne
1923 Coates Clarence L. Sherburne 1865-
1925 Spaulding Fred G. Sherburne 1859-
1927 Johnson Herbert Irving Sherburne 1896-
1929 Lombard Frank S. Sherburne 1867-
1931 Perkins Le Roy E. Sherburne 1879-
1933 Allen Charles J. Sherburne 1871-
1935 Spaulding Merald Horten Sherburne 1900-
1937 Allen Charles J. Sherburne 1871-
1939 Gifford Ethel B. Sherburne 1888-
1941 Wardwell Fred M. Sherburne 1896-
1943-1945 Baker Archie Elroy Sherburne 1884-
1947 Neil Ernest Howard Sherburne 1874-
1949 Merrill George Edwin Sherburne 1870-
1951-1965 Bates Oren Warner Sherburne 1912-
1966-1970 Alden John Taylor Woodstock 1936-1981 District 24
Leavitt Levi Dudley Pomfret 1898- District 24
1971-1972 Morgan John T. Woodstock 1911- District 24
Paul James Edward Woodstock 1936- District 24
1973-1974 Morgan John T. Woodstock 1911- District 24
Webb Susan Howard Plymouth 1908- District 24
1975-1976 Candon Patrick J. Pittsford 1908- Rutland-2
Carlson Alof A. Proctor 1907- Rutland-2
1977-1978 Candon Patrick J. Pittsford 1908- Rutland-2
Phillips Everett Franklin Pittsford 1907- Rutland-2
1979-1980 Candon Patrick J. Pittsford 1908- Rutland-2
Giddings Raymond W. Pittsford 1922- Rutland-2
1981-1982 Candon Mark Justin Proctor 1952- Rutland-2
Giddings Raymond W. Pittsford 1922- Rutland-2
1983-1984 Moore Donald Alfred Shrewsbury 1923- Rutland-3
1985-1990 Sarty Peter G. Sherburne 1933- Rutland-3
1991-1992 McEwan Kenneth D. Mendon 1946- Rutland-3
1993-1994 Crowley John P. Mendon 1936- Rutland-Windsor-1
1995-1996 Pike Ira M. Mendon 1941- Rultand-Windsor-1
1995-2002 Pike Ira M. Mendon 1941- Rutland-Windsor-1
2003-2008 Chen Harry L. Mendon 1952- Rutland-Windsor-1
2009-2010 Smith Megan McKenna Mendon 1955- Rutland-Windsor-1
2011-2012 Eckhardt Jim Chittenden 1961- Rutland-Windsor-1
2013- Gallivan Anne L. Chittenden 1949- Rutland-Windsor-1  
Shoreham
Addison County
Granted by New Hampshire October 8, 1761
Organized November 20, 1786
1788 Pond Josiah Shoreham 1756-1840
1789 None
1790 Pond Josiah Shoreham
1791-1792 Moore James Shoreham 1757-1840
1793 Doolittle Ephraim Shoreham 1721-1807
1794 Moore James Shoreham
1795-1797 Pond Josiah Shoreham
1798 Rich Thomas Shoreham 1740-1830
1799 Pond Josiah Shoreham
1800-1802 Rich Charles Shoreham 1771-1824
1803 Larrabee John S. Shoreham 1765-1847
1804-1812 Rich Charles Shoreham
1813 Bascom Elisha Shoreham 1776-1850
1814 Smith Joseph Shoreham 1775-1863
1815 Rich Charles Shoreham
1816 Smith, II Joseph Shoreham 1782-1863
1817-1818 Bascom Elisha Shoreham
1819 Smith, II Joseph Shoreham
1820 Bascom Elisha Shoreham
1821 Larrabee John S. Shoreham
1822 Bascom Elisha Shoreham
1823-1824 Larrabee John S. Shoreham
1825 Bascom Elisha Shoreham
1826-1830 Jenison Silas H. Shoreham 1791-1849
1831-1833 Hunsdon John S. Shoreham 1785-1833
1834-1836 Chipman Isaac Shoreham 1787-1871
1837-1838 Rich Davis Shoreham 1794-1879
1839-1841 Bascom Elisha Shoreham
1842-1843 Wright Kent Shoreham 1792-1854
1844-1845 Howe Bela Shoreham 1804-1866
1846 Wright Myron W. C. Shoreham 1804-1873
1847-1848 Birchard Alonzo Shoreham 1796-1867
1849 Wright Kent Shoreham
1850 Howe Bela Shoreham
1851-1852 Birchard Alonzo Shoreham
1853-1854 Bascom Alphonso B. Shoreham 1808-1870
1855-1856 Lamb James M. Shoreham 1810-1871
1857-1858 Rich Gasca Shoreham 1811-1894
1859-1860 Wright Myron W. C. Shoreham
1861 Hunsdon Charles Shoreham 1830-1900
1862 Simonds John   Shoreham 1793-1869
1863-1864 Treadway Lewis Shoreham 1809-1882
1865 Hunsdon Charles Shoreham
1866 Birchard Rollin Shoreham 1819-1885
1867-1868 Brookins Thurman Shoreham 1824-1883
1869-1870 North Julius N. Shoreham 1829-1896
1872 Jones Horton W. Shoreham 1833-1916
1874 Birchard Edson A. Shoreham 1820-1897
1876-1878 Brookins Harvey S. Shoreham 1835-1907
1880 Moore Franklin Shoreham 1815-1900
1882 Bissell Edgar N. Shoreham 1840-1917
1884 Farnham Edson G. Shoreham 1835-
1886 Stickney Joseph T. Shoreham 1835-
1888 Merritt Kent W. Shoreham 1851-1915
1890 Birchard William H. Shoreham 1856-
1892 Platt William N. Shoreham 1848-1904
1894 Delano Warner T. Shoreham 1856-1917
1896 Russell Jonathan Shoreham 1825-1896
1898 DeLong Charles H. Shoreham 1858-1917
1900 Platt Fred E. Shoreham 1859-
1902 Preble Richard H. Shoreham 1847-
1904 Hall Bertrand W. Shoreham 1863-
1906 Preble Richard H. Shoreham
1908 Howard Charles W. Shoreham 1846-1917
1910 Cook Archie J. Shoreham 1860-
1912 Moore Edwin H. Shoreham 1860-
1915 Cook Charles E. Shoreham 1863-
1917 Waite Pliny W. Shoreham 1869-
1919 Witherell Charles R. Shoreham 1848-
1921-1923 Church Harrison Roberts Shoreham
1925 Birchard William Howard Shoreham 1856-
1927 Osborn Raymond M. Shoreham 1882-
1929 Larrabee Wallace G. Shoreham 1867-
1931 Hull Lottie May Shoreham 1880-
1933-1935 Witherell Charles Leslie Shoreham 1879-
1937 Leonard Mabel Clara Shoreham 1884-
1939-1941 Wright John Harold Shoreham 1900-
1943 Osborn Raymond M. Shoreham 1882-
1945-1947 Anderson William John Shoreham 1876-
1949 Larrabee Ernest William Shoreham 1896-
1951-1953 Delano Arthur Brookins Shoreham 1888-
1955-1957 Birchard Noble Farr Shoreham 1892-
1959 Stalker William Alexander Shoreham 1885-
1961 Birchard Noble Farr Shoreham 1892-
1963-1965 Heitman Kathryn Elizabeth Johnson Shoreham 1902-
1966-1974 Heitman Kathryn Johnson Shoreham 1902-1986 District 68
1975-1978 Bartholomew Lisle Benson 1912- Addison-Rutland-1
1979-1992 Pyle Walter MacDonald Shoreham 1921- Addison-Rutland-1
1993-2006 Young Mark S. Orwell 1953- Addison-Rutland-1
2007- Stevens William C. Shoreham 1955- Addison-Rutland-1
Shrewsbury
Rutland County
Granted by New Hampshire September 4, 1761
Organized March 20, 1781
1781 Webber Benedict Shrewsbury
1782 Robinson Ichabod Shrewsbury
1783 Webber Benedict Shrewsbury
1784-1785 Finney Nathan Shrewsbury 1758-1813
1786-1789 Robinson Ichabod Shrewsbury
1790 Finney Nathan Shrewsbury
1791-1797 Case Emanuel Shrewsbury
1798-1804 Marsh William Shrewsbury
1805-1811 Holden David Shrewsbury 1762-1836
1812-1813 Philemon ? Adams Shrewsbury 1760-1847
1814 Holden David Shrewsbury
1815-1817 Chadwick Bartholomew Shrewsbury
1818-1819 White John Shrewsbury 1766-1842
1820 Holden Elijah Shrewsbury 1768-1839
1821 Holden David Shrewsbury
1822 Edson Zidon Shrewsbury 1785-1870
1823-1824 Needham, Jr. Benjamin Shrewsbury 1779-1839
1825-1826 Edson Zidon Shrewsbury
1827 Holden Elijah Shrewsbury
1828-1833 Buckmaster John Shrewsbury 1795-1865
1834 None
1835 Holden Harry Shrewsbury 1791-1876
1836 Buckmaster John Shrewsbury
1837 Holden Harry Shrewsbury
1838-1839 Johnson, Jr. Elisha Shrewsbury 1792-1868
1840 Buckmaster John Shrewsbury
1841-1842 Needham  Benjamin T, Shrewsbury 1801-1860
1843-1844 Mathewson William Shrewsbury
1845 Johnson, Jr. Elisha Shrewsbury
1846 Brown William B. Shrewsbury 1811-1851
1847-1848 Jones David B. Shrewsbury 1812-1886
1849 Johnson, Jr. Elisha Shrewsbury
1850 Brown William B. Shrewsbury
1851 Bowman John P. Shrewsbury 1816-1891
1852-1854 None
1855-1856 Johnson  Alvin Shrewsbury 1818-1896
1857-1858 Barney Allen Shrewsbury 1821-1898
1859-1860 Johnson Daniel Shrewsbury 1803-1875
1861-1862 Lord Nathaniel Shrewsbury 1811-1884
1863-1864 Gleason Henry C. Shrewsbury 1825-1902
1865-1866 Foster Tyler G. Shrewsbury 1811-1873
1867-1868 Aldrich E. Warner Shrewsbury 1810-1873
1869 None
1870 Smith Napoleon B. Shrewsbury 1807-1874
1872 Russell Lyman A. Shrewsbury 1836-
1874 Fifield John C. Shrewsbury
1876 Webb  John Shrewsbury 1810-1884
1878 Aldrich Nathaniel J. Shrewsbury 1820-1898
1880 Foster George W. Shrewsbury 1840-1894
1882 Smith Samuel F. Shrewsbury 1825-1909
1884 Aldrich Elwin O. Shrewsbury 1843-
1886 Phalen George P. Shrewsbury 1841-1906
1888 Jones Dana G. Shrewsbury 1825-1910
1890 Bucklin William L. Shrewsbury 1825-1899
1892 Rustedt George Shrewsbury 1851-
1894 Aldrich Dana E. Shrewsbury 1852-
1896 Burditt Elroy A. Shrewsbury 1858-
1898 Aldrich Wilson E. Shrewsbury 1855-
1900 Blossom William R. Shrewsbury 1858-
1902 Pierce Edwin Shrewsbury 1841-
1904 Russell Frank L. Shrewsbury 1860-
1906 Aldrich Allen C. Shrewsbury 1856-
1908 Smith Barney A. Shrewsbury 1870-
1910 Smith William W. Shrewsbury 1865-
1912 Pierce Willie E. Shrewsbury 1872-
1915 Jones George N. Shrewsbury 1865-
1917 Aldrich Byron H. Shrewsbury 1867-
1919 Knight Orin G. Shrewsbury 1863-
1921 Russell Thomas G. Shrewsbury
1923 Foster Frederick O. Shrewsbury 1863-
1925 Johnson George Albert Shrewsbury 1869-
1927 Wiley Clarence E. Shrewsbury 1887-
1929 Smith Frank Harry Shrewsbury 1866-
1931 Martyn Herbert S. Shrewsbury 1871-
1933 Aldrich Ernest E. Shrewsbury 1877-
1935 Adams Arthur Barber Shrewsbury 1868-
1937 Smith Willary Henry Shrewsbury 1892-
1939 Aldrich Warner James Shrewsbury 1880-
1941 Stapleton Lloyd S. Shrewsbury 1894-
1943 Smith Harold John Shrewsbury 1895-
1945 Smith Ruth Helen Shrewsbury 1895-
1947 Adams William Arthur Shrewsbury 1898-
1949 Pratt Mary Townsend Shrewsbury 1898-
1951 Russell Lois P. Shrewsbury 1884-
1953-1957 Sarcka Wayne A. Shrewsbury
1959 Cook Frederick Nelson Shrewsbury 1929-
1961-1963 Van Guilder Lyle Walter Shrewsbury 1900-
1965 Ridlon Edgar M. Shrewsbury 1907-
1966-1972 Ridlon George H. Clarendon 1898-1986 District 33
Stafford Ralph Edwin Wallingford 1905- District 33
1973-1974 Korngiebel Daniel K. Shrewsbury 1927- District 33
Stafford Ralph Edwin Wallingford 1905- District 33
1975-1984 Moore Donald Alfred Shrewsbury 1923- Rutland-7 Rutland-3
1985-1990 Sarty Peter G. Sherburne 1933- Rutland-3
1991-1992 Sarty Peter G. Sherburne 1933- Rutland-3 Resigned March 27, 1991
McEwan Kenneth D. Mendon 1946- Rutland-3 Appointed April 10, 1991
1993-1998 Murphy John Francis Ludlow 1923- Windsor-Rutland-1
1999-2002 Nitka Alice W. Ludlow 1944- Windsor-Rutland-1
2003-2008 Fallar Gail M. Tinmouth 1954- Rutland-3
2009-2012 French Eldred Minor Shrewsbury 1946- Rutland-3
2013- Devereux Dennis J. Mt. Holly 1951- Rutland-Windsor-2  
Smithfield
Franklin County
Granted by New Hampshire August 18, 1763
Organized at an unkown date
Annexed to Bakersfield and Fairfield October 25, 1792
1791 Burlingame Clark Smithfield
Somerset
Windham County
Granted by New Hampshire September 9, 1761
Organized November 19, 1792
Became an unorgaized town in 1937 by Act No. 292
1799-1802 Rice Daniel Somerset 1755-1831
1803-1820 None
1821 Rice Hazelton Somerset 1788-1870
1822-1823 None
1824 Worthington Samuel Somerset
1825 None
1826 Rice Ephraim Somerset 1792-1859
1827 Worthington Samuel Somerset
1828 Morse Charles Somerset
1829-1830 Worthington Samuel Somerset
1831 None
1832-1834 Morse Elliot Somerset 1784-1836
1835-1836 Rice Ephraim Somerset
1837-1838 Town Hollis Somerset 1808-1881
1839-1845 Rice Ephraim Somerset
1846 Rice Hazelton Somerset
1847 Rice Ephraim Somerset
1848 Town Hollis Somerset
1849 Rice Ephraim Somerset
1850-1851 Morse Joseph Somerset 1794-1883
1852 Town Hollis Somerset
1853 Rice Ephraim Somerset
1854 Town Hollis Somerset
1855-1856 Crosby Milo R. Somerset 1809-1878
1857-1858 Morse Gideon K. Somerset 1819-
1859-1860 Rice, Jr. Hazelton Somerset 1822-1906
1861 None
1862-1863 Town Hollis Somerset
1864 Blanchard Albert Somerset 1831-
1865-1866 Curtis Sumner Somerset 1809-1887
1867-1868 Town Hollis Somerset
1869-1870 Curtis Sumner Somerset
1872 Town Hollis Somerset
1874 None
1876 Burnap, Jr. Asa Somerset 1846-1895
1878 None
1880 Chase Franklin D. Somerset 1839-
1882 Roberts Ebenezer Somerset 1815-1898
1884 Rice Jason W. Somerset 1838-1918
1886 Tudor John Somerset 1858-1909
1888 None
1890 Rice Jason W. Somerset
1892 Leonard Bion M. Somerset 1858-
1894 Grout Darius A. Somerset 1839-1911
1896-1898 Tudor Mark Somerset 1863-
1900 Tudor Fred W. Somerset 1867-
1902 Tudor William Somerset 1837-1911
1904 Johnson Fred V. Somerset 1873-
1906 Harris Lewis O. Somerset 1848-1910
1908 Marshall Gilman F. Somerset 1859-
1910 Johnson Fred V. Somerset
1912 Farrington George Somerset 1843-1913
1915-1923 Johnson Fred V. Somerset
1925-1937 Taylor Katie Elizabeth Somerset 1877-
South Burlington
Chittenden County
Incorporated from a part of Burlington November 22, 1864
1865-1866 Slocum Asa R. South Burlington 1833-1871
1867-1868 Isham, Jr. Samuel K. South Burlington 1828-1897
1869 Stuart Thaddeus F. South Burlington 1818-1886
1870 Drew Lemuel S. South Burlington 1824-1907
1872 Thacher James A. South Burlington 1820-1886
1874 Landon Hiram S. South Burlington 1809-1881
1876 McGregor Alexander South Burlington 1837-
1878 Steele Chester H. South Burlington 1830-
1880 Thayer Seymour E. South Burlington 1829-1893
1882 Kimball Augustus South Burlington 1821-1889
1884 Hopkins Theodore A. South Burlington 1828-1889
1886 Proctor Napoleon B. South Burlington 1814-1890
1888 Barstow John L. South Burlington 1827-1901
1890 Drury Fred N. South Burlington 1855-1902
1892 King Frank E. South Burlington 1858-
1894 Comstock Albert B. South Burlington 1830-1918
1896 Merrihew Hiram   South Burlington 1854-1907
1898 Bixby Henry A. South Burlington 1845-
1900-1904 O'Brien Daniel South Burlington 1853-
1906 Tupper Walter H. South Burlington 1872-
1908 Wheeler Heman H. South Burlington 1854-
1910 Caswell Solomon L. South Burlington 1865-1913
1912-1921 O'Brien Daniel South Burlington 1853-
1923 Mills Patrick D. South Burlington
1925 O'Brien Daniel South Burlington 1853-
1927-1929 Brown Howard C. South Burlington 1887-
1931 Tilley Hiram Fayette South Burlington 1879-
1933-1939 Wright Merton James South Burlington 1890-
1941-1945 Whitney Ernest Luther South Burlington 1874-
1947-1949 Fayette Frederick Joseph South Burlington 1911-
1951-1953 Bailey Consuelo Northrop South Burlington 1899-
1955-1957 Alfred Allen C. South Burlington 1900-
1959 Vosburgh Malcolm P. South Burlington 1908-
1961 Mikell William Ephraim South Burlington 1927-
1963-1965 O'Brien, Jr. Leo South Burlington 1931-
1966-1968 Hackett Luther Frederick South Burlington 1933- District 11-1
O'Brien, Jr. Leo South Burlington 1931- District 11-2
Riehle, Jr. Theodore Martin South Burlington 1924- District 11-2
1969-1970 Hackett Luther Frederick South Burlington 1933- District 11-1
Berard Rene J. South Burlington 1919- District 11-2
Myette, Jr. Richard A. South Burlington 1935- District 11-2
1971-1972 Tudhope Douglas Ira South Burlington 1927- District 11-1
Graves Paul R. South Burlington 1938- District 11-2
Jameson Wayne W. South Burlington 1939- District 11-2
1973-1974 Tudhope Douglas Ira South Burlington 1927- District 11-1
Graves Paul R. South Burlington 1938- District 11-2
Harte Patrick Francis South Burlington 1899- District 11-2
1975-1976 Tudhope Douglas Ira South Burlington 1927- Chittenden-5-1
Babcock Robert S. South Burlington 1915- Chittenden-5-2
Maher Mary-Barbara South Burlington 1933- Chittenden-5-2
1977-1978 Bensen Clark Hamilton South Burlington 1952- Chittenden-5-1
Babcock Robert S. South Burlington 1915- Chittenden-5-2
Maher Mary-Barbara South Burlington 1933- Chittenden-5-2
1979-1980 Martineau Michael J. South Burlington 1956- Chittenden-5-1
Babcock Robert S. South Burlington 1915- Chittenden-5-2
Maher Mary-Barbara South Burlington 1933- Chittenden-5-2
1981-1982 Kaufman David A. South Burlington 1949- Chittenden-5-1
Kennedy Jeanne Bonneau South Burlington 1942- Chittenden-5-2
Maher Mary-Barbara South Burlington 1933- Chittenden-5-2
1983-1984 Kaufman David A. South Burlington 1949- Chittenden-6-1
Chittenden Robert R. South Burlington 1948- Chittenden-6-2
Walsh Robert Lawrence South Burlington 1933- Chittenden-6-3
1985-1986 Kaufman David A. South Burlington 1949- Chittenden-6-1
Kennedy Jeanne Bonneau South Burlington 1942- Chittenden-6-2
Walsh Robert Lawrence South Burlington 1933- Chittenden-6-3
1987-1988 Kaufman David A. South Burlington 1949- Chittenden-6-1
Luginbuhl Vi Larimore South Burlington 1932- Chittenden-6-2
Walsh Robert Lawrence South Burlington 1933- Chittenden-6-3
1989-1990 Kaufman David A. South Burlington 1949- Chittenden-6-1
Luginbuhl Vi Larimore South Burlington 1932- Chittenden-6-2
Bright Louvenia Dorsey South Burlington 1941- Chittenden-6-3
1991-1992 Cimonetti William J. South Burlington 1931- Chittenden-6-1
Luginbuhl Vi Larimore South Burlington 1932- Chittenden-6-2
Bright Louvenia Dorsey South Burlington 1941- Chittenden-6-3
1993-1994 Cimonetti William J. South Burlington 1931- Chittenden-7-8
Pugh Ann D. South Burlington 1952- Chittenden-7-9
Bright Louvenia Dorsey South Burlington 1941- Chittenden-7-10
1995-2000 Mazur Frank M. South Burlington 1942- Chittenden-7-8
Pugh Ann D. South Burlington 1952- Chittenden-7-9
Flaherty Michael D. South Burlington 1934- Chittenden-7-10
2001-2002 Mazur Frank M. South Burlington 1942- Chittenden-7-8
Pugh Ann D. South Burlington 1952- Chittenden-7-9
Audette Albert C. South Burlington 1932-2010 Chittenden-7-10
2003-2004 Mazur Frank M. South Burlington 1942- Chittenden-3-7
Pugh Ann D. South Burlington 1952- Chittenden-3-8
Audette Albert C. South Burlington 1932-2010 Chittenden-3-9
Head Helen J. South Burlington 1953- Chittenden-3-10
2005-2008 Kupersmith Michele F. South Burlington 1953- Chittenden-3-7
Pugh Ann D. South Burlington 1952- Chittenden-3-8
Audette Albert C. South Burlington 1932- Chittenden-3-9
Head Helen J. South Burlington 1953- Chittenden-3-10
2009-2010 Geier, III Frank J. South Burlington 1942- Chittenden-3-7
Pugh Ann D. South Burlington 1952- Chittenden-3-8
Audette Albert C. South Burlington 1932-2010 Chittenden-3-9
Head Helen J. South Burlington 1953- Chittenden-3-10
2011-2012 Kupersmith Michele F. South Burlington 1953- Chittenden-3-7
Pugh Ann D. South Burlington 1952- Chittenden-3-8
Munger Robert L. South Burlington 1955- Chittenden-3-9
Head Helen J. South Burlington 1953- Chittenden-3-10
2013- Kupersmith Michele F. South Burlington 1953- Chittenden 7-1  
  Pugh Ann D. South Burlington 1952- Chittenden 7-2  
  Head Helen J. South Burlington 1953- Chittenden 7-3  
  Townsend Maida F. South Burlington   Chittenden 7-4  
South Hero
Grand Isle County
Granted by Vermont as part of Two Heroes October 27, 1779
Two Heroes divided into North and South Hero October 25, 1788 but to be jointly represented
Organized March 28, 1789
Each allowed a representative January 18, 1791
The representative before the last date served for the two towns
In Chittenden County until the organization of Grand Isle County in 1805
1786 Allen Ebenezer South Hero 1743-1806
1787 None
1788 Allen Ebenezer South Hero
1789 None
1790 Pearl Timothy South Hero 1752-1840 Served at the October session
Allen Ebenezer South Hero Served at the January session
1791 Allen Ebenezer South Hero
1792 Mix Samuel South Hero
1793-1794 Allen Ebenezer South Hero
1795-1796 Hazen William South Hero 1760-1801
1797 Pearl Timothy South Hero
1798 Allen Ebenezer South Hero
1799-1802 Lyon Asa South Hero 1763-1841
1803 Allen Timothy South Hero
1804-1806 Lyon Asa South Hero
1807 Allen Timothy South Hero
1808 Lyon Asa South Hero
1809-1813 Hall Alpheus South Hero 1757-1841
1814 Sawyer Daniel G. South Hero 1767-1845
1815-1816 Hall Alpheus South Hero
1817 Davison Stephen South Hero 1766-1821
1818 Allen Timothy South Hero
1819-1820 Adams Benjamin South Hero 1865-1842
1821 Healey Nathaniel South Hero
1822-1824 Boardman Elisha South Hero 1773-1826
1825-1827 Phelps Benajah South Hero 1770-1866
1828 Landon Bird South Hero 1786-1836
1829 None
1830 Phelps Benajah South Hero
1831 Fletcher Calvin South Hero 1778-1857
1832 Landon Bird South Hero
1833 Phelps Benajah South Hero
1834-1835 Boardman Samuel South Hero 1803-1853
1836 None
1837-1839 Corbin David South Hero 1796-1875
1840-1841 Adams Hector South Hero 1800-1875
1842 Mott Wallis South Hero 1791-1875
1843-1844 Hall Lorenzo South Hero 1784-1870
1845 Landon Abner B. South Hero 1802-1861
1846 Robinson Henry South Hero 1820-1885
1847-1848 Mott Lewis South Hero 1802-1861
1849-1850 Landon George South Hero 1817-1890
1851 Mott Lewis South Hero
1852-1853 Phelps Orange South Hero 1806-1879
1854 Landon John S. South Hero 1813-1907
1855 Robinson Calvin F. South Hero 1822-1905
1856 Landon John S. South Hero
1857-1858 Wadsworth Horace South Hero 1800-1864
1859-1860 Fletcher William M.  South Hero 1808-1879
1861-1862 Hall Jerome P. South Hero 1826-1903
1863-1864 Wheeler Orville G. South Hero 1817-1892
1865-1866 Corbin Warren South Hero 1823-1902
1867 Robinson John B. South Hero 1835-
1868-1869 Keeler George B. South Hero 1840-1886
1870 Phelps Benajah South Hero 1835-
1872 Martin Elijah South Hero 1832-1876
1874 Conro Henry W. South Hero 1842-1916
1876 Tracy George South Hero 1846-
1878 White Edward South Hero 1835-
1880-1882 Dillon David S. South Hero 1837-
1884 Martin Homer C. South Hero 1819-1887
1886 Tracy William South Hero 1849-
1888 Phelps Edward B. South Hero 1845-
1890 Petty Charles W. South Hero 1847-1901
1892 Joslyn Gabriel South Hero 1839-
1894 Robinson Wallace South Hero 1864-
1896 Wright John J. South Hero 1857-
1898 Landon Charles C. South Hero 1836-
1900 Fresn John H. South Hero 1861-
1902 Dubuque Charles South Hero 1852-
1904 Wright Warren C. South Hero 1867-
1906 Landon Thomas B. South Hero 1862-
1908 Fresn Albert C. South Hero 1862-
1910 Tracy Frank South Hero 1853-
1912 Wright Frank H. South Hero 1869-
1915 McBride John W. South Hero 1873-
1917 Troville Frank South Hero 1868-
1919 Reade Charles Holcombe South Hero 1874-
1921 Joslyn Charles M. South Hero
1923 Fifield Orson D. South Hero 1875-
1925 Gardner Edward Arthur South Hero 1895-
1927 Fresn John Harland South Hero 1901-
1929 Fletcher Elmer E. South Hero 1861-
1931 Phelps George H. South Hero 1882-
1933 Allen Ray R. South Hero 1890-
1935 Allen Robert H. South Hero 1887-
1937 Phelps Sidney C. South Hero 1878-
1939 Robinson Henry M. South Hero 1894-
1941 Troville Charles Norman South Hero 1893-
1943-1945 Keeler Homer W. South Hero 1874-
1947 Gardner Beatrice Lillian South Hero 1902-
1949-1951 Fresn John H. South Hero 1901-
1953 Norman William Francis South Hero 1887-
1955 Tourville Charles Norman South Hero 1896-
1957 Patno Pearl Aleath South Hero 1906-
1959-1965 Robinson Henry M. South Hero 1894-
1966-1968 Bullock Elmer David Georgia 1908- District 14-1
1969-1972 Martell Arlene Jordan Georgia 1926- District 14-1
1973-1974 Ballard Alden G. Georgia 1915- District 14-1
1975-1976 Ballard Alden G. Georgia 1915- Grand Isle-Franklin-1
Poquette Ray H. Alburg 1905-1981 Grand Isle-Franklin-1
1977-1980 Curran John Henry Grand Isle 1910- Grand Isle-Franklin-1
Poquette Ray H. Alburg 1905-1981 Grand Isle-Franklin-1
1981-1982 Poquette Ray H. Alburg 1905-1981 Grand Isle-Franklin-1 Died March 14, 1981
Nye Randall Miller South Hero 1923- Grand Isle-Franklin-1 Appointed April 7, 1981
Smith Norman F. North Hero 1920-2005 Grand Isle-Franklin-1
1983-1984 Smith Norman F. North Hero 1920-2005 Grand Isle-1
1985-1992 Potvin Jane B. South Hero 1935- Grand Isle-1
1993-2002 LaBarge John V. Grand Isle 1952- Grand Isle-1
2003-2008 Trombley Ira Grand Isle 1952-2009 Grand Isle-Chittenden-1
Johnson Mitzi South Hero 1970- Grand Isle-Chittenden-1
2009- Trombley Ira Grand Isle 1952-2009 Grand Isle-Chittenden-1 Died 2009
Krebs Robert C. South Hero 1947- Grand Isle-Chittenden-1 Appointed 2010
Johnson Mitzi South Hero 1970- Grand Isle-Chittenden-1
Springfield
Windsor County
Granted by New Hampshire August 20, 1761
Grant confirmed by New York May 25, 1772
Organized 1764
1778 March Barrett John Springfield 1731-1806
1778 October Scott Samuel Springfield 1730-1814
1779 None
1780 Weston Nathaniel Springfield
1781 Bisbee Abner Springfield 1734-1805
Barrett John Springfield
1782 Hubbard George Springfield 1739-
Stevens Simeon Springfield 1736-1817
1783 Stevens Simeon Springfield
1784 Weston Nathaniel Springfield
Gill Daniel Springfield -1793
1785 Weston Nathaniel Springfield
1786 Bisbee Abner Springfield
1787 White Jotham Springfield 1750-1817
1788 Bisbee Abner Springfield
1789-1790 White Jotham Springfield
1791 Weston Nathaniel Springfield
1792 Gill Daniel Springfield
1793 Cobb Samuel Springfield 1746-1806
1794 Stevens Simeon Springfield
1795-1796 Morris Lewis R. Springfield 1759-1824
1797-1798 White Jotham Springfield
1799-1802 Cobb Samuel Springfield
1803 Morris Lewis R. Springfield
1804 None
1805-1806 Morris Lewis R. Springfield
1807 Davis John Springfield
1808 Morris Lewis R. Springfield
1809 Davis James Springfield
1810 Selden Joseph Springfield 1772-1855
1811-1812 Powers Asahel Springfield 1759-
1813-1814 Holton John Springfield 1777-1815
1815-1816 Walker Leonard Springfield 1775-1864
1817 Powers Asahel Springfield
1818 Walker Leonard Springfield
1819-1820 Wood Bezaleel Springfield
1821-1822 Whipple Jonathan Springfield 1763-1839
1823-1824 Wales Phineas T. Springfield
1825 Wood Bezaleel Springfield
1826 Walker Leonard Springfield
1827-1828 Porter Samuel W. Springfield 1792-1882
1829-1831 Thayer, Jr. William Springfield 1790-
1832 White John Springfield 1794-1872
1833-1834 Burke Russell Springfield 1797-1852
1835 Field Abner Springfield 1793-1864
1836-1837 Wood Bezaleel Springfield
1838 Field Abner Springfield
1839-1840 Closson Henry Springfield 1799-1880
1841-1842 Whipple Ormus M. Springfield 1801-1876
1843-1845 Harlow Hiram Springfield 1810-1886
1846-1847 Whipple James Springfield 1795-1871
1848 White Moses Springfield 1792-1862
1849-1850 Walker, Jr. Ephraim Springfield 1802-1866
1851 Burke Russell Springfield
1852 Weston Horace Springfield 1802-1871
1853 None
1854 Whitmore Hamlin Springfield 1809-1888
1855 Martin Jonathan Springfield 1807-1888
1856-1857 Woolson Amasa Springfield 1811-1891
1858-1859 Safford Henry Springfield 1819-1899
1860-1861 Woodbury Joel Springfield 1815-1908
1862-1863 Wood Bezer F. Springfield 1820-
1864-1865 Forbush Charles A. Springfield 1823-1909
1866-1867 Ball Franklin P. Springfield 1828-1896
1868-1869 White James E. Springfield 1829-1915
1870-1872 Field Frederick G. Springfield 1842-
1874 Hubbard C. Horace Springfield 1834-1897
1876 Howe Horace H. Springfield 1826-1899
1878 Porter Frederick W. Springfield 1823-1900
1880 Colburn Robert M. Springfield 1844-1904
1882 Brown Adna Springfield 1828-1901
1884 Arms Henry M. Springfield 1840-1895
1886 Gill Daniel O. Springfield 1837-1901
1888 Slack William H. H. Springfield 1844-
1890 Harlow Herman W. Springfield 1835-1910
1892 Leland George F. Springfield 1858-
1894 Boynton Durant J. Springfield 1841-
1896 Slade Allen L. Springfield 1837-
1898 Whitney Rollin W. Springfield 1848-1912
1900 Field Frederick G. Springfield
1902-1904 Dartt Justus Springfield 1836-1915
1906 Flinn Edward B. Springfield 1863-1913
1908 Davis Fred C. Springfield 1862-
1910 Dartt Justus Springfield
1912 Barry Leon H. Springfield 1881-
1915 Taylor Henry E. Springfield 1865-
1917 Gill Frank D. Springfield 1873-
1919 Walker Joseph W. Springfield 1878-
1921 Ward Henry Samuel Springfield 1865-
1923-1925 Lovell Martland Clair Springfield 1874-
1927 Bryant Blanche Springfield 1877-
1929 Ward Henry Samuel Springfield 1865-
1931-1933 Taylor Henry Emerson Springfield 1865-
1935 Giddings John Leslie Springfield 1893-
1937 Taylor Henry Emerson Springfield 1865-
1939 Brown Horace Springfield 1876-
1941 Damon Carleton Bardwell Springfield 1889-
1943 Stearns Collins W. Springfield 1870-
1945 Johnson Joseph Blaine Springfield 1893-
1947 Safford Charles N. Springfield 1886-
1949-1951 Parker Alban J. Springfield 1893-
1953 Finn Howard Russell Springfield
1955-1957 Parker Carl Henry Springfield 1902-
1959-1965 Billings Harold Carlton Springfield 1893-
1966 Billings Harold Carlton Springfield 1893-1971 District 6-1
Lindley, Jr. John Marshall Springfield 1919- District 6-1
Putnam Hollis J. Springfield 1906- District 6-2
Treat Anne Springfield 1922- District 6-2
1967-1968 Lindley, Jr. John Marshall Springfield 1919- District 6-1 Resigned January 3, 1968
Bloomfield Benjamin Springfield 1922- District 6-1 Appointed January 3, 1968
Billings Harold Carlton Springfield 1893-1971 District 6-1
Putnam Hollis J. Springfield 1906- District 6-2
Ryan John William Springfield 1900- District 6-2
1969-1970 Billings Harold Carlton Springfield 1893-1971 District 6-1
Davis Lee Murray Springfield 1903- District 6-1
Kedroff Lew  Springfield 1924- District 6-2
Putnam Hollis J. Springfield 1906- District 6-2
1971-1972 Davis Lee Murray Springfield 1903- District 6-1
Zolotas Pan Byron Springfield 1942- District 6-1
Johnson Charles R. Springfield 1919- District 6-2
Kedroff Lew Springfield 1924- District 6-2
1973-1974 Parker Clare John Springfield 1904- District 6-1
Scott, Jr. Chester P. Springfield 1931- District 6-1
Johnson Charles R. Springfield 1919- District 6-2
Kedroff Lew Springfield 1924- District 6-2
1975-1980 May Edgar Springfield 1929- Windsor-5-1
Parker Clare John Springfield 1904- Windsor-5-1
Kedroff Lew Springfield 1924- Windsor-5-2
1981-1982 Lawlor Bruce M. Springfield 1948- Windsor-5-1
May Edgar Springfield 1929- Windsor-5-1
Warren Richard Springfield 1951- Windsor-5-2
1983-1984 Emmons Alice M. Springfield 1955- Windsor-5-1
Lawlor Bruce M. Springfield 1948- Windsor-5-1
VanZandt J. Timothy Springfield 1954- Windsor-5-2
1985-1986 Lindamood V. Joyce Springfield 1934- Windsor-5-1
Emmons Alice M. Springfield 1955- Windsor-5-1
VanZandt J. Timothy Springfield 1954- Windsor-5-2
1987-1988 Emmons Alice M. Springfield 1955- Windsor-5-1
Lindgren Theodore F. Springfield 1923- Windsor-5-1
VanZandt J. Timothy Springfield 1954- Windsor-5-2
1989-1990 Emmons Alice M. Springfield 1955- Windsor-5-1
Lindgren Theodore F. Springfield 1923- Windsor-5-1
VanZandt J. Timothy Springfield 1954- Windsor-5-2 Resigned June 30, 1989 Commissioner Fish & Wildlife
Yoder Robert D. Springfield Windsor-5-2 Appointed August 21, 1989
1991-1992 Emmons Alice M. Springfield 1955- Windsor-5-1
Lindgren Theodore F. Springfield 1923- Windsor-5-1
Welch Patricia L. Springfield 1953- Windsor-5-2
1993-1998 Emmons Alice M. Springfield 1955- Windsor-6
Lindgren Theodore F. Springfield 1923- Windsor-6
1999-2002 Emmons Alice M. Springfield 1955- Windsor-6
Follett John E. Springfield 1939- Windsor-6
2003-2006 Emmons Alice M. Springfield 1955- Windsor-1-2
Martin Clinton G. Springfield 1939-2006 Windsor-1-2
2007-2012 Emmons Alice M. Springfield 1955- Windsor-1-2
Martin Cynthia T. Springfield 1940- Windsor-1-2
2013- Dakin Leigh J. Chester   Windsor 3-1  
  Emmons Alice M. Springfield 1955- Windsor 3-2  
  Martin Cynthia T. Springfield 1940- Windsor 3-2  
Stamford
Bennington County
Granted by New Hampshire March 6, 1753 as New Stamford
Charter renewed June 9, 1764
Organized March 14, 1780 or perhaps earlier
Name changed to Stamford 1783
1781 Munger Jonathan Stamford
1782 Hickok Asa Stamford
1783-1784 None
1785 Deane Perez Stamford
1786 Smith Oliver Stamford
1787 None
1788 Tupper Benjamin Stamford
1789 Deane Perez Stamford
1790-1795 Selden Andrew Stamford 1765-1828
1796 Tupper Benjamin Stamford
1797-1800 Finney Bethuel Stamford
1801 Stevens Simeon Stamford
1802-1803 Finney Bethuel Stamford
1804 Millard James Stamford 1775-1850
1805-1809 Willmarth, Jr. Shubael Stamford
1810-1813 Phillips Otis Stamford
1814 None
1815 Cook Timothy Stamford 1757-1821
1816-1817 Phillips Otis Stamford
1818-1819 Gilmore Levi Stamford
1820-1822 McElwain John Stamford
1823 Gilmore Levi Stamford
1824-1825 Millard James Stamford
1826 Phillips Otis Stamford
1827-1828 Stroud Dalmon N. Stamford 1796-
1829-1830 Houghton Joel Stamford
1831 Bratton Thomas Stamford
1832-1833 Millard Stephen C. Stamford 1798-1878
1834-1835 Cowles Alanson Stamford
1836-1837 Houghton James Stamford
1838-1839 Lake Elisha Stamford
1840 Dwyer Ransom O. Stamford
1841 Stroud Ira Stamford 1809-
1842 Houghton James Stamford
1843 Phillips Jencks Stamford
1844-1845 Bratton Thomas Stamford
1846-1847 Pratt John Stamford 1816-
1848 None
1849 Whitney Ira Stamford 1816-
1850 Stroud Ira Stamford
1851 Stroud Dalmon N. Stamford
1852 Pratt John Stamford
1853 Blood Dexter A. Stamford 1811-1887
1854-1855 Bemis Samuel N. Stamford 1823-1905
1856 Houghton James R. Stamford 1832-
1857 Brooks Jonathan Stamford
1858 Sanford Justin O. Stamford 1834-1905
1859 Blood Dexter A. Stamford
1860 Whitney Ira Stamford
1861 Brooks William S. Stamford 1822-
1862 Webster Silas W. Stamford 1824-
1863 Houghton James R. Stamford
1864 Smith Henry L. Stamford 1824-1915
1865 Bemis Samuel N. Stamford
1866 Webster Silas W. Stamford
1867-1868 Houghton Albert C. Stamford 1844-1914
1869 Peak James M. Stamford 1838-
1870 Houghton James R. Stamford
1872-1874 Willmarth  Albert W. Stamford 1845-
1876-1878 Morrissey Patrick Stamford 1839-1913
1880 Bratton Wheeler C. Stamford 1828-
1882-1884 Houghton Charles D. Stamford 1858-
1886 Millard John W. Stamford 1825-1902
1888 Lesure Frederick A. Stamford 1859-
1890 Houghton James R. Stamford
1892 Bratton Arthur G. Stamford 1866-
1894-1896 Whitney Monroe L. Stamford 1848-
1898 Hall Obed Stamford 1821-1898
1900 Sanford Robert J. Stamford 1870-
1902 Tudor John Stamford 1858-1909
1904 Fuller Andrew H. Stamford 1852-1916
1906 Frame Henry W. Stamford 1867-
1908-1910 Bishop Eugene D. Stamford 1867-
1912 Canedy George T. Stamford 1866-
1915-1917 Dunn Arthur E. Stamford 1869-
1919 Fuller Harvey Otis Stamford 1859-
1921 Willmarth A. W.  Stamford
1923 Leroy Emile C. Stamford
1925 Lesure Frederick Adelbert Stamford 1859-
1927 Ross Archie Lewis Stamford 1887-
1929 Lesure Frederick Adelbert Stamford 1859-
1931-1935 Sanford Albert Brown Stamford 1874-
1937-1949 Sanford Edith Irene Stamford 1879-
1951 Lawrence Marion Blood Stamford 1908-
1953-1955 Sanford Edith Irene Stamford 1879-
1957-1963 Lawrence Leroy Eugene Stamford 1908-
1965 Whitney Ira Dexter Stamford 1902-
1966 Collins Kenalene Jenkins Readsboro 1919- District 32
Whitney Ira Dexter Stamford 1902- District 32
1967-1968 Lounsbury James William Pownal 1916-2005 District 32
Whitney Ira Dexter Stamford 1902- District 32
1969-1970 Carter, Jr. Harvey D. Pownal 1938- District 32
Farwell Porter Wilmington 1906-1977 District 32
1971-1972 Collins Kenalene Jenkins Readsboro 1919- District 32
Mason, Sr. Anson Daniel Pownal 1905- District 32
1973-1974 Collins Kenalene Jenkins Readsboro 1919- District 32
Hamilton G. William Wilmington 1933- District 32
1975-1976 Carrier John T. Whitingham 1908-1974 Bennington-Windham-1
Poor Raymond John Whitingham 1897-1986 Bennington-Windham-1 appointed January 7, 1975
Christowe Margaret Wooters Dover 1922- Bennington-Windham-1
1977-1980 Hamilton G. William Wilmington 1933- Bennington-Windham-1
Poor Raymond John Whitingham 1897-1986 Bennington-Windham-1
1981-1982 Hamilton G. William Wilmington 1933- Bennington-Windham-1
Kimack Michael A. Wilmington 1942- Bennington-Windham-1
1983-1984 Condon Marie Powers Bennington 1927- Bennington 2-1
Wright Ralph G. Bennington 1935- Bennington 2-1
Knapp Ronald R. Bennington 1925- Bennington 2-2
Corcoran Timothy R. Bennington 1950- Bennington 2-3
Shaffe David Bruce Bennington 1950- Bennington 2-3
Harrington Martin L. Shaftsbury 1929- Bennington 2-4
1985-1986 Condon Marie Powers Bennington 1927- Bennington 2-1
Wright Ralph G. Bennington 1935- Bennington 2-1
Knapp Ronald R. Bennington 1925- Bennington 2-2
Amadon C. Mason Bennington 1914- Bennington 2-3
Corcoran Timothy R. Bennington 1950- Bennington 2-3
Harrington Martin L. Shaftsbury 1929- Bennington 2-4
1987-1988 Pembroke, Sr. Richard C. Bennington 1933- Bennington 2-1
Wright Ralph G. Bennington 1935- Bennington 2-1
Knapp Ronald R. Bennington 1925- Bennington 2-2
Page John C. Bennington 1924- Bennington 2-3
Corcoran Timothy R. Bennington 1950- Bennington 2-3
Harrington Martin L. Shaftsbury 1929- Bennington 2-4
1989-1992 Pembroke, Sr. Richard C. Bennington 1933- Bennington 2-1
Wright Ralph G. Bennington 1935- Bennington 2-1
Knapp Ronald R. Bennington 1925- Bennington 2-2
Carpenter J. Russell Bennington 1927- Bennington 2-3
Corcoran Timothy R. Bennington 1950- Bennington 2-3
Shea James S. Shaftsbury 1925- Bennington 2-4
1993-1994 Kane Dan J. Bennington 1944- Bennington-2-2
1995-1996 Kane Dan J. Bennington 1944- Bennington-2-2 Resigned January 23, 1996
Tustin Jonathan C. Readsboro Bennington-2-2 Appointed March 1, 1996
1997-2002 Hoag Neil M. Woodford 1941- Bennington-2-2 Resigned March 27, 2001
Bolognani Betty Readsboro 1926- Bennington-2-2 Appointed June 2, 2001
2003-2006 Bartlett Philip Edwin Dover 1948- Windham-Bennington
2007- Moran John T. Wardsboro 1940- Windham-Bennington
Stannard
Caledonia County
Granted by Vermont November 1, 1798 as Goshen Gore to be considered as a part of Goshen
Separated from Goshen 1854
Organized September 3, 1867
Name changed to Stannard November 20, 1867
1867-1868 Fisher Lewis W. Stannard 1838-
1869-1870 Kingsbury Harvey N. Stannard 1830-1904
1872 Batchelder Timothy C. Stannard 1836-1899
1874 Pierce Zachariah L. Stannard 1822-1913
1876 Winchester Samuel Stannard 1836-1893
1878 Weed Albion L. Stannard 1848-1908
1880 Ayer Alvah S. Stannard 1848-
1882 Clark Joseph H. Stannard 1844-1917
1884 Ayer Martin F. Stannard 1839-1914
1886 Hood Thomas J. Stannard 1850-
1888 Smith Robert L. Stannard 1860-1903
1890 Daniels Hiram S. Stannard 1840-1912
1892-1894 Pierce Zachariah L. Stannard
1896 Chase Almon H. Stannard 1833-1913
1898 Stevens George E. Stannard 1871-
1900 Sawtelle John N. Stannard 1849-1917
1902 Batten Allen S. Stannard 1844-1914
1904 Hutchins Merton L. Stannard 1865-
1906 Chamberlain Benjamin F. Stannard 1844-
1908 Patch Laban J. Stannard 1871-
1910 Sternberg Charles B. Stannard 1869-
1912 Alston Walter H. Stannard 1863-
1915 Hutchins Jason D. Stannard 1871-
1917 Burroughs Frank E. Stannard 1853-
1919 Smith David Henry Stannard 1865-
1921 Smith Charles F. Stannard
1923 Hutchins Jason D. Stannard
1925 Sternberg Arthur William Stannard 1879-
1927 King  Francis Eugene Stannard 1884-
1929 King Roy S. Stannard
1931 Hutchins Frank Amasa Stannard 1899-
1933 Willey Henry Silas Stannard 1893-
1935 Shepard Elmer M. Stannard 1884-
1937 Winchester Forrest Westley Stannard 1900-
1939 King Millard H. Stannard 1913-
1941 Winchester Forrest Westley Stannard 1900-
1943 Richardson Reuben George Stannard 1904-
1945 Hutchins Vera Annie Phillips Stannard 1896-
1947 Spring Edith Brown Stannard 1902-
1949 Willey Henry Silas Stannard 1893-
1951 Hutchins Frank Amasa Stannard 1899-
1953 Hall George   Stannard 1889-
1955 King Francis Eugene Stannard 1882-
1957 Hall Frank Leonard Stannard 1931-
1959-1961 Messier Arthur   Stannard 1905-
1963 Hall Alice Elnora Stannard 1908-
1965 Hutchins Frank Amasa Stannard 1899-
1966-1974 Hancock John Ellsworth Hardwick 1903- District 40
1975-1976 Hancock John Ellsworth Hardwick 1903- Caledonia-Washington-1
Vance Roy Carroll Danville 1943- Caledonia-Washington-1
1977-1980 Urie Walter Lawrence Hardwick 1931- Caledonia-Washington-1
Vance Roy Carroll Danville 1943- Caledonia-Washington-1
1981-1982 Batten Anne K. Hardwick 1932- Caledonia-Washington-1
Gadapee Wayne A. Danville 1940- Caledonia-Washington-1
1983-1988 Batten Anne K. Hardwick 1932- Caledonia-1
1989-1998 Cillo Paul A. Hardwick 1953- Caledonia-1
1999-2004 Brown David A. Walden 1948- Caledonia-1 Caledonia-2
2005-2012 Leriche Lucy Hardwick 1963- Caledonia-2
2013- Michelsen Kristina I. Hardwick 1965- Caledonia-2  
Starksboro
Addison County
Granted by Vermont November 7, 1780
Chartered November 9, 1780
Organized March 1796
Transferred from Chittenden to Addison County, 1794
1798-1804 Ferguson John Starksboro 1753-
1805 Hill Samuel Starksboro 1765-1843
1806 Ferguson John Starksboro
1807 Hill Samuel Starksboro
1808-1809 Ferguson John Starksboro
1810 Ferguson Elisha Starksboro 1775-1850
1811 Hill Samuel Starksboro
1812-1814 Ferguson Elisha Starksboro
1815 Pease Ezekiel Starksboro 1756-1838
1816-1818 Ferguson Elisha Starksboro
1819 Blodgett Eber Starksboro
1820 Kellogg David Starksboro
1821-1823 Ferguson Elisha Starksboro
1824-1825 Bushnell Myron Starksboro
1826-1827 Ferguson Elisha Starksboro
1828 Bushnell Myron Starksboro
1829 Wentworth Asel Starksboro 1789-1833
1830-1831 Bushnell Myron Starksboro
1832-1833 Downey Theron Starksboro
1834-1835 Worth, II William Starksboro 1799-1881
1836 Hill, III John Starksboro 1779-1848
1837-1838 Bushnell Ira Starksboro 1799-1872
1839 Atwood Almon Starksboro
1840-1841 Knight Benjamin L. Starksboro 1802-1880
1842 Kidder Theron Starksboro
1843-1844 Hawkins Ansil M. Starksboro 1808-1892
1845-1846 Strong Isaiah L. Starksboro 1812-1880
1847-1848 Ferguson David Starksboro 1808-1895
1849-1850 Hill Perley Starksboro 1804-1876
1851 Holcomb Samuel D. Starksboro 1807-1880
1852-1853 Sayles Sidney Starksboro 1800-
1854-1855 Ferguson George W. Starksboro 1812-1889
1856-1857 Taft Lee Starksboro 1821-
1858-1859 Ferguson Charles M. H. Starksboro 1815-1894
1860-1861 Atwood Cyrus W. Starksboro 1817-1891
1862-1863 Orvis Joel Starksboro 1813-1902
1864-1865 Morrison Thomas Starksboro 1836-1890
1866-1867 Hill Franklin N. Starksboro 1829-1904
1868-1869 Washburn Edwin E. Starksboro 1830-
1870 Orvis Albert Starksboro 1834-
1872 Livermore Rollin M. Starksboro 1843-1897
1874 Grinnell Burritt J. Starksboro 1843-1917
1876 Bushnell Sidney Starksboro 1838-
1878 Fuller Josiah G. Starksboro 1839-1910
1880 Hill J. Sylvester Starksboro 1824-1894
1882 Orvis Joel W. Starksboro 1856-
1884 Hill Wallace N. Starksboro 1843-
1886 Purinton Edgar J. Starksboro 1847-1897
1888 Atwood Charles L. Starksboro 1848-
1890 Carpenter Joel V. Starksboro 1845-1907
1892 Wade Henry Starksboro 1852-
1894 Clifford Calvin F. Starksboro 1853-
1896 Ferguson Leslie G. Starksboro 1854-
1898 Orvis Daniel H. Starksboro 1842-
1900 Hill Frank M. Starksboro 1858-
1902 Thompson Warren B. Starksboro 1844-1905
1904 O'Bryan George E. Starksboro 1856-
1906 Baldwin Walter N. Starksboro 1870-
1908 Fuller Bial C. Starksboro 1875-
1910 Wright Milo Starksboro 1857-
1912 Briggs Wilson G. Starksboro 1856-
1915 Smith Walter E. Starksboro 1876-
1917 Dike John W. Starksboro 1869-
1919 Mason Walter W. Starksboro 1864-
1921 Carpenter Jesse L. Starksboro 1921-
1923 Sargent Daniel H. Starksboro
1925 Elliott George Gilbert Starksboro 1873-
1927 Hallock  Andrew Ira Starksboro 1885-
1929 Conway James P. Starksboro 1868-
1931 Smith Clinton F. Starksboro 1883-
1933 Thompson Vesper Clinton Starksboro 1883-
1935 Young Russell D. Starksboro 1896-
1937 Smith Edgar W. Starksboro 1888-
1939 Hallock  Henry Sidney Starksboro 1887-
1941 Smith Floyd Starksboro 1887-
1943-1945 Eddy Ernest Kinsley Starksboro 1879-
1947 Atwood Clarence Charles Starksboro 1894-
1949 Moore Calvin E. Starksboro 1902-
1951-1953 Mason Gale Barr Starksboro 1897-
1955-1957 Knox William Cyrus Starksboro 1879-
1959 Smith Floyd Frank Starksboro 1887-
1961 Stokes Walter Chase Starksboro 1902-
1963-1965 Thompson Robert Moody Starksboro 1920-
1966-1974 Carse Henry H. Hinesburg 1918- District 61
1975-1978 Baker Douglas J. New Haven 1938- Addison-2
1979-1986 Cota Arthur Clifford Starksboro 1916- Addison-2
1987-1996 Talbott William Bruce Monkton 1949- Addison-2
1997-2000 Dominick Anthony Starksboro 1936- Addison-2
2001-2002 Fisher Michael Lincoln 1965- Addison-2
2003- Fisher Michael Lincoln 1965- Addison-4
Sharpe David Bristol Addison-4
Sterling
Lamoille County
Granted by Vermont February 25, 1782
Chartered October 18, 1805
Organized March 14, 1806
Annexed to Johnson, Morristown, and Stowe February 1, 1856
In Franklin County until the organization of Lamoille County in 1836
1834 Kenfield Asaph Sterling 1794-1866
1835-1848 None
1849 Baker Arad Sterling 1805-1883
1850-1853 None
1854 Baker Arad Sterling
1855 None
Stockbridge
Windsor County
Granted by New Hampshire July 21, 1761
Organized March 27, 1792
1792 Whitcomb John Stockbridge 1761-
1793-1796 Keyes Elias Stockbridge 1757-1844
1797 Whitcomb Asa Stockbridge 1736-1812
1798-1802 Keyes Elias Stockbridge
1803-1804 Webber Norman Stockbridge
1805-1813 Lyon Rufus Stockbridge 1776-1841
1814-1815 Webber Norman Stockbridge
1816-1817 Whitcomb Branch Stockbridge 1768-1834
1818 Keyes Elias Stockbridge
1819 Whitcomb Branch Stockbridge
1820 Keyes Elias Stockbridge
1821 Cooper Joel Stockbridge
1822 Lyon Rufus Stockbridge
1823-1825 Keyes Elias Stockbridge
1826-1827 Gay Dwight Stockbridge
1828 Webber Norman Stockbridge
1829-1831 Gay, Jr. Daniel Stockbridge 1795-1869
1832 Leonard John Stockbridge 1794-1866
1833 Ranney Daniel Stockbridge 1781-1849
1834-1835 Millett William A. Stockbridge
1836 Gay Merrick Stockbridge 1802-1866
1837 Eaton Samuel Stockbridge 1789-1866
1838 Gay Merrick Stockbridge
1839 Gay Paul S. Stockbridge
1840 Morgan Justin Stockbridge 1786-1853
1841 None
1842 Gay Paul W. Stockbridge
1843 Forrest John R. Stockbridge
1844-1845 None
1846 Felch Asahel Stockbridge
1847 None
1848-1849 Bennett John M. Stockbridge
1850-1851 Twitchell Zeb Stockbridge 1802-1854
1852 None
1853-1854 Everett David Stockbridge 1809-1867
1855 Smith Milton E. Stockbridge 1815-1885
1856-1857 Hubbard Thomas S. Stockbridge 1811-1907
1858-1859 Gay Merrick Stockbridge
1860-1861 Taggart J. Bartlett Stockbridge 1829-1899
1862-1863 Gay Nelson Stockbridge 1832-1887
1864-1865 Rogers Josiah B. Stockbridge 1829-
1866-1867 Hubbard Thomas S. Stockbridge
1868-1869 Gay Nelson Stockbridge
1870 McCollom Ezra Stockbridge 1818-1902
1872 Smith Charles C. Stockbridge 1830-1906
1874 Culver George N. Stockbridge 1835-1918
1876 Clark Charles W. Stockbridge 1831-1917
1878 Davis Nathan Stockbridge 1818-1902
1880 Richardson Orlando J. Stockbridge 1840-
1882 Blackmer Harvey W. Stockbridge 1838-1907
1884 Smith Charles C. Stockbridge
1886-1888 Edmunds William H. Stockbridge 1840-1915
1890 Steele Fred E. Stockbridge 1859-
1892-1894 Wyman Martin L. Stockbridge 1836-
1896 Lamb Austin F. Stockbridge 1853-
1898 Wilson R. Eugene Stockbridge 1845-
1900-1902 Sheldon Egbert Stockbridge 1830-1905
1904-1906 Chedel John A. Stockbridge 1848-
1908 Boutwell Wilbur C. Stockbridge 1856-
1910 Fletcher Frank C. Stockbridge 1869-
1912 Mills Herbert L. Stockbridge 1860-
1915 Baker Henry L. Stockbridge 1880-
1917 Bix Angus H. Stockbridge 1873-
1919 Whitcomb Edwin N. Stockbridge
1921 Fish Galen Burch Stockbridge
1923 Bowen Fred S. Stockbridge 1872-
1925 Keyes Alonzo Albert Stockbridge 1865-
1927 Wyman, Jr. Martin Luther Stockbridge 1870-
1929 Harrington Andrew H. Stockbridge 1876-
1931 Wyman, Jr. Martin Luther Stockbridge 1870-
1933-1935 Bowen Fred S. Stockbridge 1872-
1937 Knight John Franklin Stockbridge 1895-
1939 Blackmer Gaius Hunt Stockbridge 1902-
1941-1943 Harrington Andrew H. Stockbridge 1876-
1945 Schermerhorn Florence Alice Stockbridge 1896-
1947 Perkins Homer Delmar Stockbridge 1909-
1949 Mills Maude L. Stockbridge 1892-
1951-1953 Blackmer Winona Lamb Stockbridge 1901-
1955-1957 Pratt, Sr. Laurence M. Stockbridge 1898-
1959 Blackmere Ruth Stockbridge 1898-
1961 White John Cyril Stockbridge 1904-
1963 Blackmer Gaius Hunt Stockbridge 1902-
1965 Miner Stanley Pingrey Stockbridge 1899-
1966-1968 Miner Stanley Pingrey Stockbridge 1899-1988 District 65
1969-1980 Steventon Joseph Thomas Rochester 1919- District 65 Addison-Rutland-Windsor-1
1981-1982 Martin Wallace A. Rochester 1918- Addison-Rutland-Windsor-1
1983-1994 Wood Barbara C. Bethel 1924- Rutland-Windsor-1
1995-2000 Holmes Henry L. Bethel 1939- Windsor-Rutland-2
2001-2004 Ketchum Carroll F. Bethel 1937- Windsor-Rutland-2
2005- Haas Sandy Rochester 1946- Windsor-Rutland-2
Stowe
Lamoille County
Granted by New Hampshire June 8, 1763
Organized March 13, 1797
In Chittenden County until 1811
In Washington County from 1811 until the organization of Lamoille County in 1836
1801-1804 Robinson Nathan Stowe 1755-1842
1805 Perkins Nehemiah Stowe 1776-1848
1806-1807 Robinson Nathan Stowe
1808-1809 Downer Thomas B. Stowe 1771-1851
1810-1811 Robinson Nathan Stowe
1812 Raymond Asa Stowe 1772-1843
1813-1817 Robinson Nathan Stowe
1818-1820 Camp Riverius Stowe 1782-1864
1821 Raymond Asa Stowe
1822-1825 Camp Riverius Stowe
1826-1827 Chapman Benjamin Stowe 1792-1865
1828-1829 Moody Daniel Stowe 1778-1857
1830-1831 Camp Philo G. Stowe 1794-1848
1832 None
1833-1834 Wilkins, II Uriah Stowe 1787-1874
1835 Bennett Joseph H. Stowe 1799-1884
1836-1837 Cady Elisha Stowe 1791-1841
1838-1839 Butler Orion W. Stowe 1803-1883
1840-1841 Robinson, Jr. Nathan Stowe 1786-1880
1842-1843 Bennett Zebina W. Stowe 1796-1875
1844-1845 Benson Samuel Stowe
1846-1847 Russell Nathaniel Stowe 1781-1859
1848-1849 Town Luke J. Stowe 1807-1882
1850-1851 Wheelock Jared D. Stowe 1820-1890
1852 None
1853 Bingham William H. H. Stowe 1813-1894
1854-1855 Robinson Nathaniel Stowe 1820-1899
1856-1857 Robinson John Stowe 1819-1889
1858 Perkins Hiram Stowe 1807-1872
1859 None
1860-1861 Robinson Joseph   Stowe 1787-1871
1862-1863 Camp Asa R. Stowe 1825-1890
1864-1865 Boynton Joseph J. Stowe 1833-1897
1866-1867 Weeks Salmon K. Stowe 1821-1896
1868-1869 Smith Vernon M. Stowe 1841-
1870 Wilkins  Vernon   Stowe 1838-1916
1872 Slayton Azro C. Stowe 1826-1907
1874 None
1876 Slayton Abial H. Stowe 1829-1917
1878 Waite Richard R. Stowe 1819-1884
1880 Pike Paphro D. Stowe 1835-1917
1882 None
1884 Smith Truman B. Stowe 1835-1914
1886 Raymond Albert C. Stowe 1842-1895
1888 Grout Don D. Stowe 1849-
1890 None
1892 Cheney Albert H. Stowe 1855-1916
1894 Bigelow Eliakim Stowe 1831-
1896 Pike Arba A. Stowe 1861-
1898 Luce Orlo E. Stowe 1859-
1900 Burt Frank O. Stowe 1849-1902
1902 None
1904 Eddy Charles F. Stowe 1857-
1906 Harris Lucius L. Stowe 1860-
1908 Smith Fred E. Stowe 1869-
1910 Shaw Howard E. Stowe 1867-
1912 Benson Joseph C. Stowe 1871-
1915 Lovejoy Mark C. Stowe 1862-
1917 Pike Harry E. Stowe 1884-
1919 Burt Charles Edward Stowe 1841-
1921 McKinley Joseph B. Stowe
1923 Luce Henry Waite Stowe 1868-
1925 Smith Dwight F. Stowe 1886-
1927 Cochran Freeland H. Stowe 1883-
1929 Pike Carroll Milton Stowe 1895-
1931 Shaw Gale Howard Stowe 1896-
1933 Stebbins Silas Albert Stowe 1883-
1935 McMahon Bessie S. Stowe 1883-
1937-1939 McCarthy Fred Charlie Stowe 1885-
1941 Adams George Fred Stowe 1889-
1943 Houston Ernest Morrison Stowe 1875-
1945 Poor Mark Leonard Stowe 1877-
1947 Burt Wayne Towne Stowe 1885-
1949 Riley Charles Albert Stowe 1873-
1951 Lange Cecil C. Stowe
1953-1959 Stafford Clifton C. Stowe 1904-
1961-1963 Dewey Giles Wilson Stowe 1916-
1965 McMahon Carlyle C. Stowe 1911-
1966 Davison Max B. Morristown 1902- District 20
Westphal Fred Elmore District 20
1967-1968 Dewey Giles Wilson Stowe 1916- District 20
Westphal Fred Elmore District 20
1969-1970 Dewey Giles Wilson Stowe 1916- District 20
Paine George Herbert Morristown 1913- District 20
1971-1974 Dewey Giles Wilson Stowe 1916- District 20
Paine George Herbert Morristown 1913- District 20
1975-1976 Dewey Giles W. Stowe 1916- Lamoille-1
Hooper Franklin J. Johnson 1904-1988 Lamoille-1
1977-1978 Hooper Franklin J. Johnson 1904-1988 Lamoille-1
Lang C. Martin Stowe 1907- Lamoille-1
1979-1980 Hooper Franklin J. Johnson 1904-1988 Lamoille-1
Lang C. Martin Stowe 1907- Lamoille-1
1981-1982 Farmer John M. Stowe 1934- Lamoille-1
Hooper Franklin J. Johnson 1904- Lamoille-1
1983-1984 Farmer John M. Stowe 1934- Lamoille-2
Miller McDonald Morristown 1927- Lamoille-2
1985-1986 Farmer John M. Stowe 1934- Lamoille-2
Gruner George S. Morristown 1953- Lamoille-2
1987-1988 O'Brien Herbert John Stowe 1930- Lamoille-2
Wing Gloria Ann Morristown 1931- Lamoille-2
1989-1990 Wing Gloria Ann Morristown 1931- Lamoille-2 Resigned March 8, 1990
Ciaraldi Anthony F. Morristown 1918-1991 Lamoille-2 Appointed April 9, 1990
O'Brien Herbert John Stowe 1930- Lamoille-2
1991-1992 O'Brien Herbert John Stowe 1930- Lamoille-2
Ciaraldi Anthony F. Morristown 1918-1991 Lamoille-2 Died 1991
Mander Sydney C. Morristown 1922- Lamoille-2 Appointed March 28, 1991
1993-1994 Mander Sydney C. Morristown 1922- Lamoille-2-2
Spaulding Kermit R. Stowe 1936- Lamoille-2-2
1995-1996 Voyer Cathy M. Morristown 1965- Lamoille-2-2
Spaulding Kermit R. Stowe 1936- Lamoille-2-2
1997-1998 Voyer Cathy M. Morristown 1965- Lamoille-2-2
Spaulding Kermit R. Stowe 1936- Lamoille-2-2 Resigned February 23, 1997, Sargeant at Arms
Marron Richard C. Stowe 1938- Lamoille-2-2 Appointed March 18, 1997
1999-2002 Voyer Cathy M. Morristown 1965- Lamoille-2-2
Marron Richard C. Stowe 1938- Lamoille-2-2
2003-2006 Marron Richard C. Stowe 1938- Lamoille-1
2007- Scheuermann Heidi E. Stowe 1971- Lamoille-1
Strafford
Orange County
Granted by New Hampshire August 12, 1761
Organized March 18, 1778
1778-1779 Smith Frederick Strafford 1744-1832
1780 Powell John Strafford 1753-1833
1781-1782 Beaman Elijah Strafford 1743-1833
1783 Gilbert Heber Strafford
Bean Enoch Strafford
1784 Blake Timothy Strafford -1821
1785 Gilbert Heber Strafford
1786 Bliss Samuel Strafford 1752-1836
1787-1789 Pennock Alexander Strafford 1752-
1790-1793 Denison William Strafford -1799
1794 Gilbert Heber Strafford
1795 Denison William Strafford
1796-1797 Chamberlin Asahel Strafford 1755-1833
1798-1801 Preston Benjamin Strafford 1761-1847
1802-1809 Chamberlin Asahel Strafford
1810-1812 Harris Jedediah H. Strafford 1784-1855
1813 Chamberlin Asahel Strafford
1814 Harris Jedediah H. Strafford
1815-1817 Cobb Daniel Strafford 1787-1868
1818-1821 Harris Jedediah H. Strafford
1822-1823 Barrett Martin Strafford 1787-1874
1824-1825 Cobb Daniel Strafford
1826-1827 Young Nathan Strafford
1828 Barrett Martin Strafford
1829 Baldwin Eleazer Strafford 1778-1856
1830-1831 Barrett Martin Strafford
1832 Benson Lyman Strafford
1833 Baldwin Eleazer Strafford
1834-1835 Pierce Albigence Strafford 1789-1873
1836-1837 Hatch Royal Strafford 1801-1862
1838-1840 Sanborn William Strafford 1797-1876
1841-1842 Cobb Daniel Strafford
1843-1844 Sanborn William Strafford
1845-1848 None
1849-1850 Hatch Royal Strafford
1851-1853 Gilman Benjamin Strafford 1801-1871
1854 Kibling Samuel S. Strafford 1800-1862
1855-1856 Rollins Royal H. Strafford 1818-1857
1857-1858 Dow Chester B. Strafford 1825-1903
1859 Tyler Lyman Strafford 1799-1872
1860-1861 Walker Freeman Strafford 1806-1861
1862-1863 Barrett Hiram Strafford 1810-1896
1864-1865 Huntington Harry Strafford 1819-1866
1866-1867 Smith Alanson G. Strafford 1814-1893
1868-1869 Dow Chester B. Strafford
1870 Cobb Nathan B. Strafford 1827-1906
1872 Frary Solon F. Strafford 1822-1913
1874 Brown Harvey C. Strafford 1821-1881
1876 Clark Eli  Strafford 1808-1893
1878 Jefferson Benjamin F. Strafford 1845-
1880 Cobb Nathan B. Strafford
1882 Prescott Elisha P. Strafford 1814-1894
1884 Chaffee Fred F. Strafford 1855-1914
1886 Soule James M. Strafford 1820-1887
1888 Barrett John L. Strafford 1847-
1890 Hyde Edwin P. Strafford 1845-
1892 Walker Frank F. Strafford 1844-
1894 Burnham Royal Strafford 1816-1894
1896 Buell Samuel B. Strafford 1852-1915
1898 Tyson, Jr. James W. Strafford 1861-
1900 Sanborn William R. Strafford 1854-
1902 Morrill James S. Strafford 1857-1910
1904 Kendall William H. Strafford 1837-1915
1906 Hatch William M. Strafford 1864-
1908 Kendall James O. Strafford 1876-
1910 Hatch H. Lee Strafford 1861-
1912 Hayes James R. Strafford 1859-
1915 Stickney Henry A. Strafford 1869-
1917 Preston Fred W. Strafford 1871-
1919 Sleeper Charles Wilbur Strafford 1867-
1921 Brown Frank   Strafford
1923 Pixley Irving O. Strafford 1880-
1925 Shoemaker Samuel Brinton Strafford 1891-
1927 Colby Arthur J. Strafford 1883-
1929 Avery Fred Thomas Strafford 1867-
1931 Brown George Kendall Strafford 1897-
1933 Huntley J. Guy Strafford 1887-
1935-1937 Brown Frank Strafford 1872-
1939-1941 Huntley J. Guy Strafford 1887-
1943-1945 Lewis Franklin Llewellyn Strafford 1898-
1947-1949 Brown Frank Strafford 1872-
1951-1953 Berghorn C. William Strafford 1891-
1955 Coburn Frank Tucker Strafford 1897-
1957-1959 Titus Richard Glenwood Strafford 1922-
1961-1963 Ordway Robert Harvey Strafford 1904-
1965 Fisher Josephine Strafford 1900-
1966-1968 Anderson Carl Alfred Thetford 1897-1981 District 34
Mallary Richard Walker Fairlee 1929-2011 District 34
1969-1974 Anderson Carl Alfred Thetford 1897-1981 District 34
Perry Morris Daniel Bradford 1901-1989 District 34
1973-1976 Crawford Arnold H. Royalton 1899- District-51 Orange-Windsor-2-2
1977-1982 Neely Noel Anne Pomfret 1943- Orange-Windsor-2-2
1983-1992 Brown David K. Strafford 1936- Orange-Windsor-1
1993-1994 Brown David K. Strafford 1936- Windsor-Orange-1
Seibert Ann Norwich 1934- Windsor-Orange-1
1995-2002 Mackinnon Bill Sharon 1951- Windsor-Orange-1
Seibert Ann Norwich 1934- Windsor-Orange-1
2003-2006 Masland James W. Thetford 1948- Windsor-Orange-2
Seibert Ann Norwich 1934- Windsor-Orange-2
2007- Cheney Margaret R. Norwich 1952- Windsor-Orange-2
Masland James W. Thetford 1948- Windsor-Orange-2
Stratton
Windham County
Granted by New Hampshire July 30, 1761
Organized May 31, 1788
1799-1816 Boutell Samuel Stratton -1822
1817-1819 Mann Bille Stratton 1754-1852
1820 Grout Abel Stratton 1757-1841
1821 Mann Bille Stratton
1822 Grout Abel Stratton
1823 Mann Bille Stratton
1824-1830 Scott Richard Stratton 1783-1855
1831 Grout Abel Stratton
1832-1833 Ballard Stephen Stratton 1793-1865
1834-1835 Thatcher Benjamin Stratton
1836-1838 Rice David Stratton 1792-1867
1839 Blodgett Joseph Stratton 1800-1885
1840 Rice David Stratton
1841 Kidder Ashbel Stratton 1795-1866
1842 Glazier John N. Stratton 1805-1888
1843 Rice David Stratton
1844-1847 Parsons, Jr. Amos Stratton 1785-1868
1848 None
1849 Underwood John   Stratton
1850-1851 Lyman Rufus Stratton 1815-1890
1852 Glazier John N. Stratton
1853 Lyman Rufus Stratton
1854 Grout Stephen Stratton 1824-1906
1855-1856 Glazier John N. Stratton
1857-1859 Knowlton Melvin A. Stratton 1818-1891
1860-1861 Estabrook Henry W. Stratton 1836-
1862-1863 Grout Jacob B. Stratton 1828-1874
1864 Smith Jonas H. Stratton 1805-1868
1865 Glazier N. Newton Stratton 1838-
1866 Tripp Joseph Stratton 1821-
1867 Glazier N. Newton Stratton
1868-1869 Knowlton Melvin A. Stratton
1870 Grout Jacob B. Stratton
1872 Willis Evander H. Stratton 1845-
1874 Pike Moses Stratton 1808-1882
1876 Willis Evander H. Stratton
1878-1880 Knight Andrew D. Stratton 1840-
1882-1884 Shepard Willard A. Stratton 1819-1888
1886 Willis Hubert F. Stratton 1852-
1888 Knight Andrew D. Stratton
1890 Smith George M. Stratton 1844-
1892 Knight Andrew D. Stratton
1894 Grout Charles H. Stratton 1869-
1896 Johnson Orrin A. Stratton 1840-
1898 Eddy Elmer A. Stratton 1855-
1900 Lackey Franklin G. Stratton 1843-1908
1902 Eddy Hermon E. Stratton 1881-1910
1904 Pike Abel J. Stratton 1846-
1906 Pike Ernest C. Stratton 1876-
1908 Forrester Douglass H. Stratton 1861-
1910 Lyman Ray E. Stratton 1887-
1912 Hurd George M. Stratton 1865-
1915 Eddy Elmer A. Stratton
1917 Pike Ernest C. Stratton
1919 Lyman Ray Eugene Stratton 1887-
1921 Hurd Floyd C. Stratton
1923-1925 Forrester Douglass H. Stratton 1861-
1927 Pike Ernest C. Stratton 1876-
1929 Johnson Millard Oscar Stratton 1897-
1931 Pike Ralph E. Stratton 1894-
1933 Green Lyman M. Stratton 1875-
1935 Pike Ralph E. Stratton 1894-
1937-1939 Holman Charles Ephraim Stratton 1878-
1941 Holman Richard Le Rue Stratton 1912-
1943-1947 Hromada Mirth E. Stratton 1897-
1949-1951 Pike Ralph Edgar Stratton 1894-
1953 French Irene D. Stratton 1897-
1955 Cole Malvine Stratton
1957-1961 Eddy Ethel Ann Stratton 1887-
1963-1965 Tuttle Vivian Gilman Stratton 1913-
1966-1974 Cutts Royal Bartlett Townshend 1910- District 72
1975-1976 Cutts Royal Bartlett Townshend 1910- Windham-1
1977-1982 Morse Stephan A. Newfane 1947- Windham-1
1981-1988 Bernhardt Michael Londonderry 1937- Windham-Windsor-1
1989-2000 Coleman Wendell Lawrence Londonderry 1946- Windham-Windsor-1 Windham-4
2001-2009 Hube, Jr. Richard W. Londonderry 1947-2009 Windham-4 Windham-Bennington-Windsor-1
2009-2012 Olsen Oliver K. Jamaica 1976- Windham-Bennington-Windsor-1
2013- Goodwin Charles M. Weston 1946- Windham-Bennington-Windsor  
Sudbury
Rutland County
Granted by New Hampshire August 6, 1763
Organized March 17, 1789
1789-1792 Hall John Sudbury
1793 Miller Timothy Sudbury 1750-1824
1794-1795 Blanchard Amasa Sudbury
1796-1804 Miller Timothy Sudbury
1805-1817 Warner Joseph Sudbury 1765-1825
1818-1823 Ketchum Barnard Sudbury 1772-1856
1824 Knapen Mason Sudbury 1781-1857
1825 Warner Joseph Sudbury
1826-1827 Ketchum Barnard Sudbury
1828-1831 Warner Joseph Sudbury 1803-1865
1832 Sawyer John C. Sudbury 1800-1853
1833-1835 Hyde James K. Sudbury 1801-1870
1836-1837 Ketchum Isaac Sudbury 1789-1847
1838-1839 Sawyer John C. Sudbury
1840 Hyde James K. Sudbury
1841-1842 Moon Asher Sudbury 1808-1894
1843-1844 Goodrich Thomas J. Sudbury 1801-
1845-1846 Horton Charles W. Sudbury 1800-1875
1847 Sawyer John C. Sudbury
1848-1849 Merritt Henry H. Sudbury 1812-1893
1850 Horton Henry J. Sudbury 1792-1871
1851-1852 Goodrich Thomas J. Sudbury
1853 Merritt Henry H. Sudbury
1854 Hall Edward L. Sudbury 1807-1873
1855-1856 Hyde Willard P. J. Sudbury 1814-1884
1857-1858 Pitts Royal W. Sudbury 1818-1892
1859-1860 Hall Edward L. Sudbury
1861-1862 Selleck Columbus C. Sudbury 1817-1891
1863-1864 Ketcham James M. Sudbury 1819-1906
1865-1866 Ketcham Oliver H. P. Sudbury 1822-1892
1867-1868 Holmes Fayette Sudbury 1824-1896
1869-1870 Foster James K. Sudbury 1823-1893
1872 Young Simeon Sudbury 1816-1894
1874 Ketcham Dighton C. Sudbury 1835-1901
1876 Webster Andrew Sudbury 1843-1900
1878 Bucklin Nathaniel A. Sudbury 1842-
1880 Griffin Benoni Sudbury 1819-1905
1882 Johnson Edward J. Sudbury 1832-
1884 Spooner Erastus C. Sudbury 1849-
1886 Bresee Franklin A. Sudbury 1844-
1888 Atwood Royal E. Sudbury 1840-
1890 Sawyer Wallace J. Sudbury 1846-1912
1892 Barber L. Clyde Sudbury 1857-
1894 Bresee Chauncey C. Sudbury 1849-
1896 Mallory Edwin A. Sudbury 1850-
1898 Horton Eugene L. Sudbury 1838-1911
1900 Ketcham Martin S. Sudbury 1865-
1902 Sawyer Will K. Sudbury 1872-
1904 Griffin Rolla C. Sudbury 1855-
1906 Germond Smith G. Sudbury 1840-
1908 Jones Alverton G. Sudbury 1859-
1910 Griffin Ellsworth J. Sudbury 1862-
1912 Ketcham Roy T. Sudbury 1870-
1915 Foster Edward J. Sudbury 1853-
1917 Bucklin John G. Sudbury 1871-
1919 Bucklin William Sudbury 1873-
1921 Mulcahy John Lawrence Sudbury
1923 Mallory Charles Edwin Sudbury 1878-
1925 Bucklin Herbert Erskine Sudbury 1870-
1927 Sullivan Maurice C. Sudbury 1858-
1929 Colby Dennis Sudbury 1870-
1931 Jones Clayton Wilbur Sudbury 1866-
1933 Sawyer Arthur E. Sudbury 1882-
1935 deLancey Lorilard Sudbury 1897-
1937 Mallory Arthur Clayton Sudbury 1887-
1939 Germond James Edward Sudbury 1884-
1941-1943 Hyde James Kilbourne Sudbury 1874-
1945 Ketcham Robert Perry Sudbury 1893-
1947 Underwood Wynn Sudbury 1922-
1949-1951 Wilcox Robert H. Sudbury 1873-
1953-1955 Selleck Harold Columbus Sudbury 1893-
1957-1959 Ramp Demyre James Sudbury 1903-
1961 Griffin Benoni Simeon Sudbury 1902-
1963 Ketcham Robert P. Sudbury 1893-
1965 Selleck Harold Columbus Sudbury 1893-
1966-1968 Northrop Gerald Ellis Castleton 1900-1967 District 47 Died March 20, 1967
McClure Robert H. Castleton 1922- District 47 Appointed March 25, 1967
1969-1970 Boutwell Harry Elmer Castleton 1910- District 47
1971-1974 Mulligan John J. Castleton 1917- District 47
1975-1980 Moffett Hugh Oliver Brandon 1910-1985 Rutland-1
1981-1982 Wood, Jr. Robert H. Brandon 1931-2005 Rutland-1
1983-1984 Arnold Maurice D. Whiting 1925-1983 Addison-Rutland-2 Died August 23, 1983
1984-1988 Arnold Shirlee Ann Whiting 1926- Addison-Rutland-2 Appointed October 7, 1983
1989-1992 Oliver Robert Gordon Leicester 1927- Addison-Rutland-2
1993-1996 Gossens Gerry F. Salisbury 1933- Addison-Rutland-2
1997-2000 Smith  Patricia P. Sudbury 1943- Addison-Rutland-2
2001-2002 Mann Ward Leicester 1956- Addison-Rutland-2
2003-2010 Flory Margaret K. Pittsford 1948- Rutland-6 Resigned December, 15 2009 to fill Senate seat
2010-2012 Shaw Charles Pittsford 1948- Rutland-6 Appointed December 31, 2009
2013- Carr Stephen A. Brandon 1949- Rutland-6    
  Shaw Charles Pittsford 1948- Rutland-6    
Sunderland
Bennington County
Granted by New Hampshire July 29, 1761
Organized 1769
1778 Bradley Joseph Sunderland 1720-1809
1779 Comstock Daniel Sunderland 1742-1816
1780 Bartlett Samuel Sunderland
1781-1782 Bradley Joseph Sunderland
1783 Bartlett Samuel Sunderland
1784-1785 Bradley Joseph Sunderland
1786 Brownson Gideon Sunderland 1739-1796
1787 None
1788-1791 Brownson Gideon Sunderland
1792 Bartlett Samuel Sunderland
1793 Bradley Gilbert Sunderland 1756-1835
1794 Bradley Lemuel Sunderland 1750-1800
1795 Bartlett Samuel Sunderland
1796 Bradley Gilbert Sunderland
1797 Bartlett Samuel Sunderland
1798-1799 Bradley Lemuel Sunderland
1800-1801 Bradley Gilbert Sunderland
1802-1803 Graves Edmund Sunderland 1765-1827
1804 Bradley Gilbert Sunderland
1805-1813 Graves Edmund Sunderland
1814 Bradley Ethan Sunderland 1776-1845
1815-1817 Graves Edmund Sunderland
1818 Brownson Timothy Sunderland 1779-
1819-1823 Landon William Sunderland 1778-1855
1824 Brownson Gideon Sunderland 1784-1861
1825 Graves James A. Sunderland 1792-1841
1826-1827 Bradley Joseph Sunderland
1828-1829 Landon William Sunderland
1830-1832 Landon Noah Sunderland 1790-1881
1833 Kinney Joel Sunderland 1792-1864
1834 Landon William Sunderland
1835-1836 Bradley Ethan Sunderland
1837 McLaughlin B. Franklin Sunderland 1804-1885
1838 Graves Edmund A. Sunderland 1802-1884
1839 McLaughlin B. Franklin Sunderland
1840-1841 Graves Edmund A. Sunderland
1842 Judson Michael Sunderland 1801-1878
1843 McLaughlin B. Franklin Sunderland
1844 Judson Michael Sunderland
1845 None
1846 McLaughlin B. Franklin Sunderland
1847 Kelley William Sunderland 1779-1861
1848-1849 King Daniel Sunderland 1822-1865
1850-1851 McLaughlin Ira A. Sunderland 1807-1887
1852 Williams Ambrose Sunderland 1809-1892
1853-1863 Bacon Giles B. Sunderland 1807-1882
1864-1869 Shuffleton Paul Sunderland 1829-1886
1870 Bacon Giles B. Sunderland
1872-1874 Bacon Edward G. Sunderland 1839-
1876 Burt Henry S. Sunderland 1840-1912
1878 Holt Winfield S. Sunderland 1852-
1880-1884 Webb Arnold R. Sunderland 1842-1914
1886 Powers John H. Sunderland 1856-
1888 Hicks William J. Sunderland 1837-1914
1890 Bowen Albert P. Sunderland 1857-
1892-1894 Burt George M. Sunderland 1852-1911
1896 Graves Edmund A. Sunderland 1856-1914
1898 Parsons Joseph B. Sunderland 1858-
1900 Burt Henry S. Sunderland
1902-1904 Williams Waldo F. Sunderland 1870-
1906 Bentley Alfred E. Sunderland 1866-
1908 Hard Seymour C. Sunderland 1873-
1910 Bowen Albert P. Sunderland
1912 Lawrence Henry B. Sunderland 1880-
1915 Ward Edward E. Sunderland 1860-
1917 Bentley Alfred E. Sunderland
1919 Buck William H. Sunderland 1859-
1921 Bowen Herbert J. Sunderland
1923 Hill Jerome Fisk Sunderland
1925 Winch Mabel Thankful Sunderland 1875-
1927 Mattison William N. Sunderland 1878-
1929 Wright Walker Sunderland 1885-
1931 Park Bert Sunderland 1880-
1933 Cole Leon Myron Sunderland 1899-
1935 Randall Everett Millard Sunderland 1906-
1937 Lawrence Leroy Eugene Sunderland 1908-
1939 McGuire Fred Bradfield Sunderland 1880-
1941 Jepson Forrest Luther Sunderland 1886-
1943-1947 Keough Walter Martin Sunderland 1896-
1949 Hill Daniel Howard Sunderland 1916-
1951 Bentley Richard M. Sunderland 1882-
1953 Hill Jerome Fisk Sunderland 1891-
1955-1957 Cole Ruth A. Sunderland 1902-
1959-1965 Stone Harriet Reed Sunderland 1902-
1967-1970 Cole Ruth A. Sunderland 1902-1979 District 49
1971-1974 Edgerton James M. Arlington 1906- District 49
1975-1982 Gardner Jane Kendall Arlington 1926- Bennington-2
1983-1994 Pickering, Sr. Harry J. Arlington 1919- Bennington-1
1995-2006 Molloy Lawrence E. Arlington 1942- Bennington-1; Bennington-5
2007-2012 Browning Cynthia Arlington 1953- Bennington-5
2013- Miller Alice Shaftsbury 1939- Bennington-3  
  Browning Cynthia M. Arlington 1953- Bennington-4  
  Wilson Jeffrey D. Manchester 1955- Bennington-4  
Sutton
Caledonia County
Granted by Vermont February 26, 1782 as Billymead
Organized July 4, 1794
Name changed to Sutton October 19, 1812
1805-1807 Fisk Caleb Sutton
1808 Sanborn Jethro Sutton
1809 Colby Thomas Sutton
1810-1811 Fisk Caleb Sutton
1812 Colby Thomas Sutton
1813-1814 Child Ezra Sutton
1815 Campbell Benjamin Sutton 1781-1861
1816 Fisk Caleb Sutton
1817-1818 Way James Sutton
1819 Fisk Caleb Sutton
1820-1821 Morrill Jacob C. Sutton
1822-1823 Goodrich Ira Sutton
1824-1825 Brown Andrew Sutton
1826 None
1827 Beckwith John Sutton 1789-1864
1828-1829 TRUE Thomas Sutton 1782-1867
1830-1832 Morrill Jacob C. Sutton
1833-1834 TRUE Thomas Sutton
1835-1836 Way Martin Sutton 1814-1904
1837-1838 Hutchinson William Sutton
1839 Blake Jacob   Sutton 1788-1879
1840-1841 Curtis Thaddeus Sutton 1792-1873
1842 Eaton Stephen Sutton
1843-1844 Giffin David Sutton 1798-1863
1845 Hutchinson William Sutton
1846 Ladd, Jr. John Sutton 1807-1883
1847 Pillsbury Jonathan Sutton 1822-1901
1848 Ladd, Jr. John Sutton
1849 Shaw Nehemiah Sutton
1850-1851 Hall Lorenzo D. Sutton 1806-1882
1852 Mason George Sutton 1800-1872
1853-1854 Gordon Jacob B. Sutton 1818-1896
1855 Tibbetts John C. Sutton 1805-1894
1856 Blake John C. Sutton 1811-1866
1857 Tibbetts John C. Sutton
1858-1859 Flint Edward Sutton 1807-
1860-1861 Taft Arnold F. Sutton 1809-1887
1862 Bartlett Joseph Sutton 1819-1905
1863 Cobleigh Justin Sutton 1818-1891
1864 Bartlett Joseph Sutton
1865-1866 Ruggles William F. Sutton 1826-1891
1867-1868 Pillsbury Henry F. Sutton 1834-1911
1869-1870 Campbell Nahum K. Sutton 1825-1892
1872 Blake George H. Sutton 1836-1898
1874 Ellis Reuben Sutton 1827-1888
1876 Willey Bradbury M. R.  Sutton 1835-1912
1878 Ball Albert H. Sutton 1835-
1880 Willey Charles W. Sutton 1830-1904
1882 Taft Moulton A. Sutton 1834-
1884 Easterbrooks Harlow Sutton 1818-1914
1886 Watson Leonard W. Sutton 1836-1912
1888 Campbell Gilbert M. Sutton 1855-
1890 Gilman Warren L. Sutton 1846-
1892 Curtis Orrin F. Sutton 1843-1918
1894 Barker Francis W. Sutton 1843-
1896 Bartlett Simon M. Sutton 1840-
1898 Ruggles Daniel E. Sutton 1831-1905
1900 Colby George W. Sutton 1834-1903
1902 Pillsbury Frederick H. Sutton 1875-
1904 Clark Charles   Sutton 1840-1913
1906 Holmes Frank A. Sutton 1846-
1908 Otis Stephen C. Sutton 1835-1910
1910 Bundy Byron M. Sutton 1873-
1912 Whipple Frank R. Sutton 1854-
1915 Robinson Winfred N. Sutton 1873-
1917 Campbell William I. Sutton 1864-
1919 Jesseman Gilbert W. Sutton 1871-
1921 Norris Frank B. Sutton
1923 Ford Frank W. Sutton
1925 Coburn Clarence E. Sutton 1862-
1927 Aldrich Charles A. Sutton 1865-
1929 Clark Erwin F. Sutton 1884-
1931 Norris Claude A. Sutton 1882-
1933 Bundy Byron Milford Sutton 1873-
1935 Craig Walter LeRoy Sutton 1891-
1937 Robinson Percy Arthur Sutton 1902-
1939-1941 Stevens Wellington Colby Sutton 1892-
1943 Gray Frederick O. Sutton 1871-
1945 Carter Robert M. Sutton 1876-
1947 Clark Erwin F. Sutton 1884-
1949-1951 Hodge Ercil Howard Sutton 1892-
1953-1955 Stevens Flora Belle Sutton 1892-
1957 Hodge Ercil Howard Sutton 1892-
1959 Simpson Guy O. Sutton 1911-
1961-1965 Weed Marion Mooney Sutton 1897-
1966 Simpson Wilder Arthur Lyndon 1887-1971 District 26
Weed Marion Mooney Sutton 1897-1987 District 26
1967-1968 Lawrence Harry Upham Lyndon 1913- District 26
Simpson Wilder Arthur Lyndon 1887-1971 District 26
1969-1972 Lawrence Harry Upham Lyndon 1913- District 26
McClaughry John Kirby 1937- District 26
1973-1976 Hudson Cola H. Lyndon 1926-2008 District 26
Lawrence Harry Upham Lyndon 1913- District 26
1977-1982 Hudson Cola H. Lyndon 1926-2008 Caledonia-Essex-1
Simpson Leland James Lyndon 1914- Caledonia-Essex-1
1983-1990 Hudson Cola H. Lyndon 1926-2008 Caledonia-Essex-1
Simpson Leland James Lyndon 1914- Caledonia-Essex-1
1991-2004 Crawford Howard T. Burke 1947- Caledonia-Essex-1 Caledonia-4
Hudson Cola H. Lyndon 1926-2008 Caledonia-Essex-1 Caledonia-4
2005-2006 Hudson Cola H. Lyndon 1926-2008 Caledonia-4
Lawrence Richard Lyndon 1942- Caledonia-4
2007-2008 Hudson Cola H. Lyndon 1926-2008 Caledonia-4 died January 20, 2008
Lawrence Richard Lyndon 1942- Caledonia-4
2009-2012 Crawford Howard T. Burke 1947- Caledonia-4
Lawrence Richard Lyndon 1942- Caledonia-4
2013- Feltus Martha A. Lyndon 1946- Caledonia-4  
  Lawrence Richard H. Lyndon 1942- Caledonia-4  
Swanton
Franklin County
Granted by New Hampshire August 17, 1763
Organized March 23, 1790
1790 Stannard Daniel Swanton
1791 None
1792-1794 Butterfield Thomas Swanton
1795 Holgate Asa Swanton
1796-1798 Pratt John Swanton 1748-1814
1799 Brown James Swanton
1800 Pratt John Swanton
1801 Brown James Swanton
1802 Hathaway Silas Swanton 1763-1831
1803 Jones Ezra Swanton
1804-1805 Robinson Joseph Swanton
1806-1807 Brown James Swanton
1808-1809 Foster George W. Swanton
1810 Fay Benjamin Swanton
1811 Mansfield Theophilus Swanton
1812-1815 Jackson Jacob Swanton 1766-1833
1816 Brown James Swanton
1817 Brayton William Swanton 1787-1828
1818-1819 Brown James Swanton
1820 Meigs Daniel B. Swanton 1762-1849
1821 Foster Timothy Swanton
1822-1824 Berry Jonathan Swanton
1825 Brown Stephen S. Swanton 1788-1865
1826 Platt James Swanton 1791-1873
1827-1828 Foster Timothy Swanton
1829 Brown Stephen S. Swanton
1830 Platt James Swanton
1831 Green Ruluff W. Swanton
1832-1833 Green George   Swanton 1791-1871
1834 Janes Lewis Swanton 1795-1874
1835-1836 Scott Bradford Swanton 1805-1870
1837 Foster George W. Swanton 1794-1848
1838 Blake Joseph Swanton 1806-1873
1839-1840 Foster John S. Swanton 1808-1858
1841-1843 Barney John Swanton 1804-1879
1844-1845 None
1846 Platt James Swanton
1847 Barney Horatio W. Swanton 1802-1872
1848 None
1849 Bullard George Swanton 1806-1874
1850-1851 Bowdish Isaac B. Swanton 1818-1863
1852-1853 Cushman Leander L. Swanton 1818-
1854-1855 Barber Jesse Swanton
1856-1857 Wait Edmund O. Swanton -1903
1858-1859 Hall George M. Swanton 1825-1874
1860-1861 Brooks Asahel A. Swanton 1822-1901
1862 Rounds Erastus B. Swanton 1807-
1863-1864 Dorman Denison Swanton 1813-1884
1865-1866 Burt Henry A. Swanton 1828-1907
1867-1868 Catlin Moses Swanton 1817-1891
1869 Burt Henry A. Swanton
1870 Hall George M. Swanton
1872 Morrill Dana J. Swanton 1832-
1874 Barney James A. Swanton 1832-
1876 Potter David O. Swanton 1809-1902
1878 Bullard Edgar N. Swanton 1837-1911
1880 Platt Hiram Swanton 1826-1889
1882 Scott Romeo H. Swanton 1842-1912
1884 Hawley Frank J. Swanton 1845-
1886 Barney R. Lester Swanton 1846-
1888 Furman Daniel G. Swanton 1855-
1890 Blake, II William H. Swanton 1836-1904
1892 O'Day Michael Swanton 1853-1917
1894 Rich John P. Swanton 1858-
1896 Farrell James E. Swanton 1850-1898
1898 Reynolds Charles H. Swanton 1835-1906
1900 Gilmore Charles C. Swanton 1859-
1902 Ayers Eugene A. Swanton 1861-
1904 Bliss Sumner W. Swanton 1856-
1906 Barney Milo W. Swanton 1866-
1908 Medor Joseph Swanton 1854-
1910 Webster Fred L. Swanton 1876-
1912 Donaldson D. Romeo Swanton 1858-
1915 Pierce James F. Swanton 1853-1915
1917 Bellows Arthur B. Swanton 1854-
1919 Webster Fred L. Swanton 1876-
1921 Bradley Edward T. Swanton
1923-1931 Farrell Patrick John Swanton 1854-
1933 Carr Henry M. Swanton 1862-
1935-1941 Loiselle J. Leo Swanton 1896-
1943 Decker Howes B. Swanton 1883-
1945 Loiselle J. Leo Swanton 1896-
1947 Carman Ray A. Swanton 1885-
1949 Boucher Wilfrid E. Swanton 1901-
1951 Donaldson Carlton Chase Swanton 1905-
1953 Boucher Wilfrid E. Swanton
1955 Stiles Einfield Whitney Swanton 1883-
1957-1965 Herrick Newton Jay Swanton 1880-
1966 Coderre Armand Eldege Swanton 1887-1972 District 19
Pelkey Frances Bailey Highgate 1916- District 19
1967-1968 Coderre Armand Eldege Swanton 1887-1972 District 19
Martell Arthur J. Swanton 1898-1984 District 19
1969-1972 Martell Arthur J. Swanton 1898-1984 District 19
Nolan Raymond George Highgate 1912- District 19
1973-1974 Beaulieu Hyacinthe Amede Highgate 1916- District 19
Daniel Edward C. Swanton 1910-1985 District 19
1975-1976 Daniel Edward C. Swanton 1910-1985 Franklin-1
Martell Arthur J. Swanton 1898-1984 Franklin-1
1977-1980 Daniel Edward C. Swanton 1910-1985 Franklin-1
DaPrato Frank J. Swanton 1916- Franklin-1
1981-1982 DaPrato Frank J. Swanton 1916- Franklin-1
Fosgate, Sr. David M. Swanton 1935- Franklin-1
1983-1990 Babbie Leon F. Swanton 1926- Franklin-Grand Isle-1
DaPrato Frank J. Swanton 1916- Franklin-Grand Isle-1
1991-1992 Babbie Frank J. Swanton 1926- Franklin-Grand Isle-1
Christopher Nancy B. Alburg 1942- Franklin-Grand Isle-1
1993-1996 Robb John E. Swanton 1937- Franklin-Grand Isle-1
Christopher Nancy B. Alburg 1942- Franklin-Grand Isle-1
1997-2000 Edwards John R. Swanton 1942- Franklin-Grand Isle-1
Robb John E. Swanton 1937- Franklin-Grand Isle-1
2001-2006 LaVoie Kathy LaBelle Swanton 1963- Franklin-Grand Isle-1 Franklin-5
Winters John S. Swanton 1943- Franklin-Grand Isle-1 Franklin-5
2007-2008 Consejo Michel A. Sheldon 1950- Franklin-5
LaVoie Kathy LaBelle Swanton 1963- Franklin-5
2009- Consejo Michel A. Sheldon 1950- Franklin-5 Franklin-4
Savage Brian K. Swanton 1955- Franklin-5 Franklin-4