Randolph
Orange County
Granted by Vermont November 2, 1780
Chartered June 29, 1781
Organized March 31, 1783
1784 Edgerton Asa Randolph 1736-1798
1785 Blodgett James Randolph 1723-1817
1786 Steele James Randolph 1735-1812
1787-1788 Edgerton Asa Randolph
1789-1791 Converse Israel Randolph 1743-1806
1792-1794 Edson Josiah Randolph 1758-1819
1795 Weston Abner Randolph 1760-1830
1796 Edson Josiah Randolph
1797 Tarbox James Randolph 1759-1841
1798-1799 Storrs Aaron Randolph 1741-1846
1800-1801 Tarbox James Randolph
1802 Weston Abner Randolph
1803-1804 Tarbox James Randolph
1805-1812 Chase Dudley Randolph 1771-1846
1813 Tarbox James Randolph
1814-1815 Story Ezekiel Randolph 1775-1816
1816-1818 Nutting william Randolph 1779-1863
1819-1820 Baylies Timothy Randolph
1821 Weston Abner Randolph
1822 Converse Shubael Randolph 1766-1823
1823-1824 Chase Dudley Randolph
1825-1826 Edgerton Lebbeus Randolph 1773-1846
1827-1828 Parish Jacob K. Randolph 1793-1881
1829-1830 Salisbury Belcher Randolph 1790-1862
1831-1834 Flint Martin Randolph 1782-1855
1835 Hebard william Randolph 1800-1875
1836-1837 Blodgett Sylvanus Randolph 1764-1853
1838 Washburn Seth Randolph 1788-1841
1839 Griswold Loren Randolph 1801-1889
1840-1842 Hebard william Randolph
1843-1848 None
1849 Blodgett Benjamin T. Randolph 1809-1863
1850-1851 Burnham Ammi Randolph 1806-1879
1852 None
1853-1854 Bradford Philander D. Randolph 1811-1892
1855 Blodgett Perley D. Randolph 1790-1856
1856 Hutchinson John B. Randolph 1819-1867
1857-1858 Hebard Erastus Randolph 1800-1896
1859-1860 Sprague Ziba Randolph 1806-1867
1861-1862 Rowell John W. Randolph 1835-
1863-1864 Wheeler Lyman L. Randolph 1826-1884
1865-1866 Carpenter Sylvanus B. Randolph 1828-1909
1867-1868 Mead John B. Randolph 1831-1887
1869-1870 Clark Nathan S. Randolph 1824-1899
1872 Tewksbury Martin A. Randolph 1835-1917
1874 Adams Bailey F. Randolph 1825-1894
1876 DuBois William H. Randolph 1835-1907
1878 Buswell John Randolph 1810-1886
1880 Fowler James G. Randolph 1824-1906
1882 Tewksbury Amos B. Randolph 1832-1912
1884 Storrs Aaron A. Randolph 1843-
1886 Lombard Benjamin T. Randolph 1831-1905
1888 Boyden Nelson L. Randolph 1836-
1890 Kimball Robert J. Randolph 1836-1905
1892 Mead John F. Randolph 1861-
1894 Denison Joseph D. Randolph 1847-1908
1896 Osgood Arthur G. Randolph 1857-
1898 Viall William B. Randolph 1842-1909
1900 McIntyre Hamden W. Randolph 1834-1909
1902 Soper Henry C. Randolph 1831-1908
1904 Morse Dana H. Randolph 1837-1913
1906 Scott George W. Randolph 1868-
1908 Parish Luke Randolph 1845-1911
1910 Bailey Alanson C. Randolph 1850-
1912 Vaughan Arthur M. Randolph 1869-
1915 Wells Alfred C. Randolph 1878-
1917 Metzger Fraser Randolph 1872-
1919 Stockwell Charles H. Randolph 1872-
1921 Sprague Foster G. Randolph died January 2, 1921
1923 Grant Victor A. Randolph 1856-
1925 Webster Clarence A. Randolph 1863-
1927 Tewksbury Edward W. Randolph 1869-
1929 Allen Herbert Arnold Randolph 1864-
1931 Johnson Luther Burnham Randolph 1869-
1933 Ball Leslie Hatfield Randolph 1892-
1935 Mason Edward Howe Randolph 1882-
1937 Wight Clayton G. Randolph 1880-
1939-1941 Morse Charles Church Randolph 1880-
1943 Hibbard Harry Morse Randolph 1887-
1945 Gifford Edwon E. Randolph 1895-
1947-1949 Tilson Harry Francis Randolph 1886-
1951 Prescott Charles Bradford Randolph 1898-
1953 Angell Philip Alvin Randolph 1886-
1955 Carpenter Orin Cowles Randolph 1898-
1957 Chadwick Otis Clifton Randolph 1900-
1959 Cooley Harry Hale Randolph 1893-
1961 Carpenter Orin Cowles Randolph 1898-
1963 Wood Leyland Eugene Randolph 1904-
1965 Chadwick Otis Clifton Randolph 1900-
1966-1968 Battles George Herbert Braintree 1900-1980 District 23
Wood Leyland Eugene Randolph 1904- District 23
1969-1970 McIntyre Edwin H. Randolph 1896-1978 District 23
Simpson Robert B. Braintree 1920- District 23
1971-1972 Baker Harold A. Randolph 1899- District 23
Arnold Donald Speare Bethel 1896-1980 District 23
1973-1980 Baker Harold A. Randolph 1899- District 23
Wakefield Helen W. Brookfield 1915-2005 District 23
1981-1982 Baker Harold A. Randolph 1899- Orange-Windsor-1
Wood Barbara Bethel 1924- Orange-Windsor-1
1983-1984 Baker Ralph D. Randolph 1924- Orange-1
Webster Stephen W. Randolph 1943- Orange-1
1985-1992 Baker Ralph D. Randolph 1924- Orange-1
Hooper Don  Brookfield 1945- Orange-1
1993-1998 Angell, Jr. Philip A. Randolph 1936- Orange-1
Baker Ralph D. Randolph 1924- Orange-1
1999-2000 Angell, Jr. Philip A. Randolph 1936- Orange-1
Mallary Richard W. Brookfield 1929-2011 Orange-1
2001-2002 Angell, Jr. Philip A. Randolph 1936- Orange-1
Webster Stephen W. Randolph 1943- Orange-1
2003-2004 French Patsy Randolph 1949- Orange-Addison-1
Webster Stephen W. Randolph 1943- Orange-Addison-1
2005-2008 French Patsy Randolph 1949- Orange-Addison-1
Hutchinson Jim Randolph 1947-2008 Orange-Addison-1
2009- French Patsy Randolph 1949- Orange-Addison-1 Orange-Washington-Addison-1
Townsend Lawrence E. Randolph 1947- Orange-Addison-1 Orange-Washington-Addison-1
Reading
Windsor County
Granted by New Hampshire July 6, 1761
Grant confirmed by New York May 20, 1772
Organized March 30, 1780
1779 Spear Andrew Reading
1780 Weld John Reading
1781 None
1782 Spear Andrew Reading
1783 Sawyer Joseph Reading
1784-1789 Weld John Reading
1790-1791 Day Elkanah Reading -1808
1792 Weld John Reading
1793 Kimball Aaron Reading
1794-1795 Stone Abijah Reading 1762-1840
1796-1797 Hapgood David Reading 1757-1829
1798-1799 Chaplin Moses Reading 1760-1840
1800 Keyes Solomon Reading 1756-1820
1801-1808 Jones Elias Reading
1809 Ide Lemuel Reading 1770-1825
1810 Keyes Solomon Reading
1811-1812 Shedd Jonathan Reading 1766-1831
1813-1814 Hawkins William L. Reading 1773-1859
1815 Shedd Jonathan Reading
1816-1820 Fullman Sewall Reading 1773-1842
1821-1823 Shedd Jonathan Reading
1824-1825 Loveland Samuel C. Reading 1787-1858
1826 Gilson, Jr. Abel Reading 1789-1870
1827-1828 Loveland Samuel C. Reading
1829-1831 Buck Simeon Reading 1773-1861
1832-1833 Felch William   Reading 1797-1876
1834-1835 Shedd Shubael C. Reading 1793-1874
1836-1837 Hapgood Bridgman Reading 1799-1877
1838-1839 Keyes Solomon Reading 1796-1872
1840-1841 Buck Benoni Reading 1799-1879
1842-1843 Wheeler John Reading
1844-1845 Forbush Rufus Reading 1794-1866
1846 Wheeler John Reading
1847-1848 Buck Charles Reading 1797-1889
1849 Keyes Solomon Reading
1850-1851 Carlton Luther Reading 1782-1856
1852 Goddard Hiram Reading 1803-1868
1853-1854 Buck Charles Reading
1855-1856 Herrick Samuel   Reading 1792-1876
1857 None
1858 Hawkins Josiah Q. Reading 1812-1882
1859-1860 Keyes Washington Reading 1802-1876
1861-1862 Dow Willard H. Reading 1814-1877
1863-1864 Goddard Merritt E. Reading 1834-1891
1865-1866 Fletcher Sumner Reading 1812-1897
1867-1868 Merrill Prosper Reading 1812-1891
1869 Chamberlain William P. Reading 1833-1915
1870 Thomas Hiram F. Reading 1836-1871
1872-1874 Davis Gilbert A. Reading 1835-
1876 Parker George H. Reading 1841-1904
1878 None
1880 Dexter Eleazer Reading 1813-1897
1882 McCullough John Reading 1843-1902
1884 White Azro Reading 1833-1900
1886 Holden Orsemor S. Reading 1843-1914
1888 Keyes William W. Reading 1832-1890
1890 Holden Orsemor S. Reading
1892 Bryant Henry N. Reading 1838-
1894-1896 Hook Clarence N. Reading 1856-
1898-1900 Buck Edward R. Reading 1869-1915
1902-1904 Newton Burton M. Reading 1862-
1906-1908 Amsden Merritt G. Reading 1856-
1910-1912 Jenne Nathaniel H. W.  Reading 1870-
1915-1917 Austin Walter S. Reading 1874-
1919 Austin Walter Scott Reading 1874-
1921-1925 Keyes Wade Reading 1865-
1927-1931 Kendall Rollin Walter Reading 1866-
1933-1937 Cleveland Clarence Erle Reading 1890-
1939 Burnham George Davis Reading 1869-
1941 Wilkins Harold Wallace Reading 1892-
1943 Austin Elwood N. Reading 1910-
1945 White Ralph P. Reading 1912-
1947 Newton Maurice A. Reading 1896-
1949 White Ralph P. Reading 1912-
1951-1955 Dow Robert Kimball Reading 1911-
1957-1961 Austin Elwood Nichols Reading 1910-
1963-1965 Story Clifton Martin Reading 1892-
1966 Conlin Edward Joseph Windsor 1897-1975 District 18
Story Clifton Martin Reading 1892-1981 District 18
1967-1974 Conlin Edward Joseph Windsor 1897-1975 District 18
Tomasi Lawrence James Windsor 1906- District 18
1975-1976 Morgan John T. Woodstock 1911- Windsor-1
Webb Susan Howard Plymouth 1908- Windsor-1
1977-1978 Webb Susan Howard Plymouth 1908- Windsor-1
Smith Michael Keith Woodstock 1953- Windsor-1
1979-1980 Webb Susan Howard Plymouth 1908- Windsor-1
Lucas Edward C. Bridgewater 1941- Windsor-1
1981-1982 Lancaster Virginia Barnard 1929- Windsor-1
Lucas Edward C. Bridgewater 1941- Windsor-1
1983-1988 Lucas Edward C. Bridgewater 1941- Windsor-2
Reynes Stephen A. Pomfret 1946- Windsor-2
1989-1992 Lucas Edward C. Bridgewater 1941- Windsor-2
Mangan Patrick Harold Woodstock 1921- Windsor-2
1993-1996 Crocker Patricia C. Woodstock 1949- Windsor-2-3
1997-1998 Kendall, Jr. Paul E. Woodstock 1930- Windsor-2-3
1999-2004 Anderson Jack W. Woodstock 1947- Windsor-2-3 Windsor-5
2005- Clarkson Alison Hudnut Woodstock 1955- Windsor-5
Readsboro
Bennington County
There were two grants by New Hampshire July 4, 1764 and August 11, 1764 covering parts of Readsboro
The New York grant of April 24, 1770 called Readsborough covered the present towns of Readsboro and Searsburg
Organized 1786
1793-1794 Thayer Samuel Readsboro
1795 Bailey Elijah Readsboro
1796-1799 None
1800-1801 Bailey Elijah Readsboro
1802 Whitney John Readsboro
1803-1812 Bailey Elijah Readsboro
1813-1814 Dupy Joshua Readsboro
1815 Bailey Elijah Readsboro
1816 Davison Henry Readsboro
1817 Carpenter Richard Readsboro 1783-1859
1818-1819 Walker John Readsboro
1820 Amidon Jedediah Readsboro 1769-1858
1821 Houghton Jonathan Readsboro 1790-1846
1822 Carpenter Richard Readsboro
1823 Amidon Jedediah Readsboro
1824 Houghton Jonathan Readsboro
1825 Carpenter James Readsboro 1769-1845
1826 Holbrook Henry Readsboro 1777-1862
1827-1828 Bailey Caleb Readsboro 1780-1867
1829 Holbrook Henry Readsboro
1830 Carpenter James Readsboro
1831-1832 Bailey Elijah Readsboro
1833-1834 Sanford William Readsboro 1782-1856
1835-1836 Stafford William Readsboro 1791-1838
1837 Hicks Jacob Readsboro 1791-1857
1838-1839 Gillett Waters Readsboro 1801-1892
1840-1841 Houghton Joel Readsboro
1842 None
1843 Lord Jason P. Readsboro 1809-1896
1844 Carpenter Daniel Readsboro 1812-1879
1845 Bishop, Jr. Joy Readsboro 1815-1896
1846 Carpenter Daniel P. Readsboro 1813-1886
1847 Runyen John Readsboro
1848 Stafford Willard M. Readsboro 1813-1854
1849 Battles Benjamin S. Readsboro 1808-1888
1850 Flint Elias B. Readsboro 1823-
1851 Lord Jason P. Readsboro
1852 Bellows Clark Readsboro 1817-1884
1853 Carpenter Daniel Readsboro
1854 Bellows Clark Readsboro
1855 Hunt Joseph A. Readsboro
1856 Mason Silas Readsboro 1826-1901
1857 Carpenter Daniel Readsboro
1858-1859 Amidon Preserved Readsboro 1821-1860
1860-1862 Willis Caleb Readsboro 1822-
1863-1864 Bailey Apollos Readsboro 1813-1890
1865-1866 Mason Silas Readsboro
1867 Gifford Jeremiah Readsboro 1819-1886
1868 Carpenter Daniel Readsboro
1869 Tucker A. Harvey Readsboro 1822-1900
1870 Carpenter Daniel Readsboro
1872 Bailey Apollos Readsboro
1874-1878 Houghton Merritt M. Readsboro 1832-1896
1880 Goodell Tyler D. Readsboro 1849-
1882 Reed Lafayette E. Readsboro 1847-
1884 Blanchard Lysander D. Readsboro 1848-
1886 Goodell Tyler D. Readsboro
1888 Sprague Farnham M. Readsboro 1858-
1890 Stowe Titus Readsboro 1837-1899
1892-1894 Goodell Tyler D. Readsboro
1896 Ward Henry S. Readsboro 1865-
1898 Faulkner Charles H. Readsboro 1862-
1900 Hicks Murray O. Readsboro 1862-
1902 Howe William D. Readsboro 1853-
1904 Lesure Homer A. Readsboro 1856-
1906 Carrier John F. Readsboro 1868-
1908 Perry Crosby A. Readsboro 1838-
1910 Blanchard Lysander D. Readsboro
1912 Bosquet Joseph N. Readsboro 1849-
1915 Horton Frederick W. Readsboro 1860-
1917 Blanchard Henry E. Readsboro 1861-
1919 Howe William D. Readsboro 1854-
1921 Clark Albert B. Readsboro 1871-
1923 Lesure Homer Albert Readsboro 1856-
1925-1927 Bishop  Herbert E. Readsboro 1876-
1929 Clark Robert Alger Readsboro 1899-
1931 Lesure Homer Albert Readsboro 1856-
1933 Walsh Frank Alexander Readsboro 1889-
1935 Lesure Homer Albert Readsboro 1856-
1937 Bishop Herbert E. Readsboro 1876-
1939 French Harry L. Readsboro 1901-
1941-1947 Bishop Herbert E. Readsboro 1876-
1949-1955 Barre Philip E. Readsboro 1882-
1957 Bolognani Ernest Girardo Readsboro 1934-
1959-1961 Casey James Joseph Readsboro 1897-
1963-1965 Collins Kenalene Jenkins Readsboro 1919-
1966 Collins Kenalene Jenkins Readsboro 1919- District 32
Whitney Ira Dexter Stamford 1902- District 32
1967-1968 Lounsbury James William Pownal 1916-2005 District 32
Whitney Ira Dexter Stamford 1902- District 32
1969-1970 Carter, Jr. Harvey D. Pownal 1938- District 32
Farwell Porter Wilmington 1906-1977 District 32
1971-1972 Collins Kenalene Jenkins Readsboro 1919- District 32
Mason, Sr. Anson Daniel Pownal 1905- District 32
1973-1974 Collins Kenalene Jenkins Readsboro 1919- District 32
Hamilton G. William Wilmington 1933- District 32
1975-1976 Carrier John T. Whitingham 1908-1974 Bennington-Windham-1
Poor Raymond John Whitingham 1897-1986 Bennington-Windham-1 appointed January 7, 1975
Christowe Margaret Wooters Dover 1922- Bennington-Windham-1
1977-1980 Hamilton G. William Wilmington 1933- Bennington-Windham-1
Poor Raymond John Whitingham 1897-1986 Bennington-Windham-1
1981-1982 Hamilton G. William Wilmington 1933- Bennington-Windham-1
Kimack Michael A. Wilmington 1942- Bennington-Windham-1
1983-1984 Condon Marie Powers Bennington 1927- Bennington 2-1
Wright Ralph G. Bennington 1935- Bennington 2-1
Knapp Ronald R. Bennington 1925- Bennington 2-2
Corcoran Timothy R. Bennington 1950- Bennington 2-3
Shaffe David Bruce Bennington 1950- Bennington 2-3
Harrington Martin L. Shaftsbury 1929- Bennington 2-4
1985-1986 Condon Marie Powers Bennington 1927- Bennington 2-1
Wright Ralph G. Bennington 1935- Bennington 2-1
Knapp Ronald R. Bennington 1925- Bennington 2-2
Amadon C. Mason Bennington 1914- Bennington 2-3
Corcoran Timothy R. Bennington 1950- Bennington 2-3
Harrington Martin L. Shaftsbury 1929- Bennington 2-4
1987-1988 Pembroke, Sr. Richard C. Bennington 1933- Bennington 2-1
Wright Ralph G. Bennington 1935- Bennington 2-1
Knapp Ronald R. Bennington 1925- Bennington 2-2
Page John C. Bennington 1924- Bennington 2-3
Corcoran Timothy R. Bennington 1950- Bennington 2-3
Harrington Martin L. Shaftsbury 1929- Bennington 2-4
1989-1992 Pembroke, Sr. Richard C. Bennington 1933- Bennington 2-1
Wright Ralph G. Bennington 1935- Bennington 2-1
Knapp Ronald R. Bennington 1925- Bennington 2-2
Carpenter J. Russell Bennington 1927- Bennington 2-3
Corcoran Timothy R. Bennington 1950- Bennington 2-3
Shea James S. Shaftsbury 1925- Bennington 2-4
1993-1994 Kane Dan J. Bennington 1944- Bennington-2-2
1995-1996 Kane Dan J. Bennington 1944- Bennington-2-2 Resigned January 23, 1996
Tustin Jonathan C. Readsboro Bennington-2-2 Appointed March 1, 1996
1997-2002 Hoag Neil M. Woodford 1941- Bennington-2-2 Resigned March 27, 2001
Bolognani Betty Readsboro 1926- Bennington-2-2 Appointed June 2, 2001
2003-2006 Bartlett Philip Edwin Dover 1948- Windham-Bennington
2007- Moran John T. Wardsboro 1940- Windham-Bennington
Richford
Franklin County
Granted by Vermont March 13, 1780
Chartered August 21, 1780
Organized March 30, 1799
1796 Barnet Benjamin Richford
1797-1798 None
1799-1803 Janes Jonathan Richford 1756-1823
1804 Parker Joseph Richford 1753-1823
1805-1807 Kennedy Robert Richford
1808 Willoughby Amherst Richford 1769-1856
1809-1810 Powell John Richford 1777-1849
1811-1812 Rogers William Richford 1773-1851
1813 Parker Joseph Richford
1814 Rogers William Richford
1815-1817 Powell John Richford
1818 Goff, Jr. Hezekiah Richford -1819
1819-1821 Powell John Richford
1822 None
1823-1827 Parker Sterling Richford 1781-1828
1828-1829 Carpenter Jonathan Richford 1775-1859
1830 Rogers William Richford
1831 Royce Caleb Richford 1775-1844
1832 Rogers William Richford
1833-1835 Huse John Richford 1799-1871
1836-1837 Sears Alden Richford 1797-1861
1838-1839 Huse John Richford
1840 Sears Nathaniel Richford 1790-1868
1841-1842 Powell Jay Richford 1804-1872
1843 Blaisdell Josiah Richford 1803-1870
1844 Sears Alden Richford
1845 None
1846-1847 Farrar Harvey D. Richford 1814-1870
1848-1849 Carpenter Silas P. Richford 1821-1900
1850 Royce Caleb Richford 1807-1883
1851-1852 Dwyer Calvin P. Richford 1809-1866
1853 None
1854 Carpenter Silas P. Richford
1855-1856 Goff  Lucius H. Richford 1820-1885
1857 Blaisdell Josiah Richford
1858-1859 Royce Charles S. Richford 1822-1892
1860-1861 Brown Arvin A. Richford 1820-1876
1862-1863 Corliss Lorenzo D. Richford 1818-1902
1864-1865 Smith Orville J. Richford 1817-1883
1866-1867 Corliss William Richford 1810-1901
1868 Royce Caleb Richford
1869-1870 Brown William C. Richford 1825-1907
1872 Rounds McKensie W. Richford 1839-1908
1874 Powell E. Henry Richford 1839-1911
1876 Chase Alven S. Richford 1835-
1878 Brown William C. Richford
1880 Button Alonzo Richford 1834-1897
1882 Smith Richard Richford 1841-1916
1884 Combs Reuben Richford 1827-1897
1886 Daily John S. Richford 1822-1900
1888 Baker Jasper C. Richford 1845-1914
1890 Heath Henry R. Richford 1845-1903
1892 Brown Alfred K. Richford 1859-1896
1894 Rustedt Henry E. Richford 1847-1904
1896 Hamilton Jamin H. Richford 1836-1909
1898 Comings Herbert C. Richford 1863-
1900 Pelton Rollin M. Richford 1865-
1902 Hopkins Ethan F. Richford 1852-
1904 Manuel George C. Richford 1863-
1906 Boright Clinton M. Richford 1864-
1908 Locklin Wallace B, Richford 1854-
1910 Scofield Columbus S. Richford 1860-
1912 Comings Henry H. Richford 1865-
1915 Powell Charles A. Richford 1843-
1917 Puffer Henry A. Richford 1871-
1919 Carpenter Silas Carl Richford 1872-
1921 Austin Charles Henry Richford
1923 Livingston Asa J. Richford 1877-
1925 Smith LeRoy F. Richford 1877-
1927 Corliss Edward James Richford 1867-
1929 Esty A. Leon Richford 1877-
1931 Aiken Cortis Henry Richford 1877-
1933 Pond Arthur Maurice Richford 1879-
1935 Rowley Arthur B. Richford 1873-
1937 Pouliot Joseph Gerald Richford 1893-
1939 Jacobs Luther Walter Richford 1887-
1941 Gilman Henry Archie Richford 1867-
1943-1945 Drew Earle Castle Richford 1884-
1947-1949 Austin Charles Henry Richford 1878-
1951 Gilpin Ernest W. Richford 1886-
1953 Drew Edith P. Richford 1884-
1955 Davis Gerald W. Richford 1900-
1957 Going Leon Edwin Richford 1894-
1959 Conger Jesse Reuben Richford 1882-
1961-1963 Comings Thayer Richford 1896-
1965 McCuin Guy Luther Richford 1897-
1966-1968 McCuin Guy Luther Richford 1897-1976 District 45
1969-1970 Coons Robert Allen Richford 1917- District 45
1971-1974 Bartlett Maedean C. Richford 1917-1975 District 45
1975-1976 Bartlett Maedean C. Richford 1917-1975 Franklin-3 Died April 28, 1975
Snider Clifford L. Richford 1915- Franklin-3 Appointed September 2, 1975
1977-1980 Woodward Daniel Edgar Montgomery 1928- Franklin-3 Resigned March 28, 1979 protest
Colcord E. Jay Richford 1922- Franklin-3 Appointed March 29, 1979
1981-1982 Rowley Robert C. Richford 1921- Franklin-3
1983-1988 Rowley Robert C. Richford 1921- Franklin-2
1989-1990 Martel Albert Rodolph Richford 1924- Franklin-2
1991-1992 Hull Carroll G. Richford 1920- Franklin-2
1993-1994 Perley Merrill Ernest Enosburg 1915- Franklin-2
Perry Albert J. Richford 1935- Franklin-2
1995-1996 Manahan Madeline A. Enosburg 1914- Franklin-2
Perry Albert J. Richford 1935- Franklin-2
1997-2000 Gervais Avis L. Enosburg 1933- Franklin-2
Perry Albert J. Richford 1935- Franklin-2
2001-2002 Gervais Avis L. Enosburg 1933- Franklin-2
Larose Joseph F. Richford 1940- Franklin-2
2003-2008 McAllister, Sr. Norman H. Highgate 1951- Franklin-6
Perry Albert J. Richford 1935- Franklin-6
2009-2012 McAllister, Sr. Norman H. Highgate 1951- Franklin-6
Pearce Albert E. Richford 1943- Franklin-6
2013- Beyor Steve C. Highgate 1947- Franklin-5  
  Pearce Albert E. Richford 1943- Franklin-5  
Richmond
Chittenden County
Incorporated October 27, 1794 out of parts of Jericho, Williston and Huntington
Organized March 1795
1795 Cole Matthew Richmond 1760-1810
1796-1798 Chamberlin Joshua Richmond
1799 Brownson Joel Richmond
1800-1801 Chamberlin Joshua Richmond
1802-1803 Brownson Joel Richmond
1804 Spafford Jacob Richmond 1769-1844
1805 Brownson Joel Richmond
1806 Fay Nathan Richmond 1760-1838
1807 Brownson Joel Richmond
1808 Cooper Abel Richmond
1809 Fay Nathan Richmond
1810 Brownson Joel Richmond
1811-1812 Butler James Richmond
1813 Brownson Joel Richmond
1814-1815 Rhodes William Richmond 1772-1860
1816 Fay John Richmond 1783-
1817 Brownson Joel Richmond
1818-1819 Fay John Richmond
1820 Brownson Eli Richmond 1786-1856
1821-1822 Jones Edward Richmond 1775-1847
1823 Cooper Amos B. Richmond 1781-1869
1824-1826 Rhodes William Richmond
1827-1829 Fay, Jr. Nathan Richmond 1791-1873
1830 Rhodes William Richmond
1831-1832 Jones Edward Richmond
1833 Fay John Richmond
1834 Rhodes William Richmond
1835 Fay John Richmond
1836-1837 Flagg Artemas Richmond 1789-1874
1838-1839 Humphrey James Richmond
1840-1841 Jones Ransom Richmond 1800-1852
1842-1843 Douglass Sylvanus Richmond 1803-1872
1844-1845 Fay, Jr. Nathan Richmond
1846-1847 None
1848-1849 Green Ido Richmond 1809-1891
1850 None
1851 Maynard Aaron B. Richmond 1816-1891
1852 Browning Thomas Richmond 1787-1875
1853 Gleason Rolla Richmond 1807-1890
1854-1855 Mason Edwin D. Richmond 1818-1882
1856-1857 Stevens Rufus Richmond 1802-1876
1858-1859 Fay Truman Richmond 1806-1867
1860-1861 Green Ezra B. Richmond 1805-1885
1862-1863 Towers Robert Richmond 1809-1881
1864-1865 Bronson Safford Richmond 1818-1865
1866 Whitcomb Uzziel S. Richmond 1817-1897
1867 None
1868-1869 Mason John L. Richmond 1821-1889
1870 Jones Ransom A. Richmond 1831-1894
1872 Green Salmon Richmond 1836-
1874 Gillett Henry Richmond 1818-1908
1876 None
1878 Edwards George A. Richmond 1844-
1880 Hodges Henry A. Richmond 1821-1910
1882 Fay Safford Richmond 1824-1903
1884 Green George W. Richmond 1846-1908
1886 Freeman Frank F. Richmond 1856-1914
1888 Gleason Henry C. Richmond 1851-
1890 Sayles Howard S. Richmond 1830-1896
1892 Henly Thomas Richmond 1851-
1894 Jacobs Charles W. Richmond 1855-1906
1896 Jones Ralph E. Richmond 1854-1908
1898 Jacobs Edgar T. Richmond 1848-
1900 Stevens Albert T. Richmond 1864-1917
1902 Whitcomb Moses S. Richmond 1842-
1904 Shepardson Frederick H. Richmond 1866-
1906 Nichols Fayette G. Richmond 1851-
1908 McGarghan John W. Richmond 1864-
1910 Gillett Frank B. Richmond 1850-1913
1912 Gleason Martin J. Richmond 1871-
1915 Ryan Thomas Richmond 1870-
1917 Chessmore F. Harding Richmond 1872-
1919 Murphy Michael Richmond 1853-
1921 Fish Ernest E. Richmond
1923 Dimick Malcolm Darwin Richmond 1870-
1925 Towne Ira E. Richmond 1864-
1927 Andrews Clarence Bertrand Richmond 1878-
1929 Wortheim Abraham Richmond 1879-
1931 Mahoney Daniel Richmond 1858-
1933 Gloyd Rodney Charles Richmond 1866-
1935 Towers Robert J. Richmond 1883-
1937 Fish Elton W. Richmond 1887-
1939 Burke Daniel Richmond 1871-
1941 Gillette Herbert W. Richmond 1866-
1943 Clowse Eugene Henry Richmond 1883-
1945 Goodrich Clifford Blossom Richmond 1878-
1947 Towers Robert J. Richmond 1883-
1949 Griffith Walter A. Richmond 1877-
1951-1953 Ware LeRoy Dwight Richmond 1893-
1955 Conant Myrtle Martin Richmond 1884-
1957 Ware LeRoy Dwight Richmond 1893-
1959-1965 Berry John Cowan Richmond 1887-
1966 Lafreniere Bertha (Mrs. Leo) Bolton 1908-? District 58
1967-1970 Lunnie Neal C. Richmond 1917- District 58
1971-1972 Hallock Harold D. Richmond 1900-1987 District 58
1973-1974 Carpenter Wesley S. Richmond 1916- District 58
1975-1976 Carpenter Wesley S. Richmond 1916- Chittenden-3
Drew David Clifton Jericho 1940- Chittenden-3
1977-1978 Drew David Clifton Jericho 1940- Chittenden-3
O'Neil Thomas A. Richmond 1922- Chittenden-3
1979-1982 Conant Gloria A. Richmond 1926- Chittenden-3
Fay Donald B. Jericho 1916- Chittenden-3
1983-1984 Lunderville Howard P. Williston 1923- Chittenden-4
O'Neil Thomas A. Richmond 1922- Chittenden-4
1985-1992 Stokes Ruth S. Williston 1942- Chittenden-4
O'Neil Thomas A. Richmond 1922- Chittenden-4
1993-1996 Bressor Gary T. Richmond 1950- Chittenden-4
1997-2002 Doyle Patricia R. Richmond 1950- Chittenden-4
2003-2004 Robinson Curran A. Richmond 1939- Chittenden-4
2005-2008 Barnard Denise Begins Richmond 1960- Chittenden-4
2009- O'Brien Anne T. Richmond 1956- Chittenden-4 Chittenden-1
Ripton
Addison County
Granted by Vermont April 13, 1781
Organized March 3, 1828
1843 Hendrick Samuel H. Ripton 1811-1902
1844-1845 Smith Frederick Ripton 1801-1867
1846-1847 Hendrick Samuel H. Ripton
1848-1849 Atwood Charles L. Ripton 1822-1855
1850-1853 New John R. Ripton 1815-1907
1854-1855 Atwood Arnon A. Ripton 1817-1905
1856-1857 Day Milo K. Ripton 1803-1877
1858-1859 Linsley Charles W. Ripton 1818-1895
1860-1861 Ripley Curtis P. Ripton 1816-1893
1862-1863 Cushman William E. Ripton 1820-1901
1864 Smith Joseph Ripton 1799-
1865-1866 McQuivey Nathaniel Ripton 1818-1887
1867 Wheeler Amos Ripton 1825-1906
1868-1869 Ripley Henry B. Ripton 1829-1894
1870 Billings Parsons Ripton 1823-1911
1872 Battell Joseph Ripton 1839-1915
1874 Billings Cornelius Ripton 1836-1908
1876 Battell Joseph Ripton
1878 Powers Henry C. Ripton 1834-1905
1880 Cobb William N. Ripton 1820-1895
1882 Houston John   Ripton 1842-
1884 Newton Wallace R. Ripton 1838-1914
1886 Battell Joseph Ripton
1888 Huntley Winfield S. Ripton 1848-
1890 Goodro John E. Ripton 1848-
1892 McQuivey Alson A. Ripton 1851-
1894 Gilmore George W. Ripton 1832-1910
1896 Day Henry E. Ripton 1864-
1898 Gibbs Edwin C. Ripton 1832-
1900 Hodges George J. Ripton 1846-
1902 Billings Timothy Ripton 1861-
1904 Fletcher Albert A. Ripton 1846-
1906 Sparks Leslie A. Ripton 1853-
1908 Spoor Hiram I. Ripton 1842-
1910 Cook Charles L. Ripton 1865-
1912 Galvin William Ripton 1836-
1915 Day M. Edson Ripton 1889-
1917 Stoddard John F. Ripton 1876-
1919 Farr George Edmond Ripton 1866-
1921 Sherman William Ripton
1923 Goodro Harry Chester Ripton
1925 Huntley Milton Munsell Ripton 1894-
1927 Dragon Edward T. Ripton 1859-
1929 Billings Stephen Jason Ripton 1878-
1931 Harrington Edwon Elverton Ripton 1896-
1933 Whittemore Harold E. Ripton 1903-
1935 Noble Homer Royce Ripton 1860-
1937-1939 Farr George William Ripton 1904-
1941 Dow Ira Luther Ripton 1872-
1943-1945 Smith Michael John Ripton 1878-
1947 Billings Willard Noble Ripton 1906-
1949-1955 Smith Michael John Ripton 1878-
1957-1961 Waterbury Janice Wright Ripton 1909-
1963-1965 Jones Elliott Vedder Ripton 1894-
1966-1968 Luce Burton Cabot Waterbury 1896-1985 District 22
Wheeler Alton Grover Waterbury 1891-1984 District 22
1969-1972 Free, Sr. Edwin Whitmore Middlesex 1900-1972 District 22
Grenier John Renault Waterbury 1924- District 22
1973-1974 Free, Sr. Edwin Whitmore Middlesex 1900-1972 District 22 Died before swearing in
Meaker John Palmer Waterbury 1939- District 22 Appointed February 2, 1973
Rosenstreich Judy Patton Waterbury 1944- District 22
1975-1976 Meaker John Palmer Waterbury 1939- Washington-1
Rosenstreich Judy Patton Waterbury 1944- Washington-1
1977-1978 Hayward Timothy Yeatman Middlesex 1941- Washington-1 resigned May 15, 1978
Auld Susan Daniels Middlesex 1940- Washington-1 appointed June 7, 1978
Hoffman John Philip Waterbury 1944- Washington-1
1979-1980 Auld Susan Daniels Middlesex 1940- Washington-1
Hoffman John Philip Waterbury 1944- Washington-1
1981-1982 Auld Susan Daniels Middlesex 1940- Washington-1
Wallace Keith Alton Waterbury 1908- Washington-1
1983-1984 Arnold Maurice D. Whiting 1925-1983 Addison-Rutland-2 Died August 23, 1983
1984-1988 Arnold Shirlee Ann Whiting 1926- Addison-Rutland-2 Appointed October 7, 1983
1989-1992 Oliver Robert Gordon Leicester 1927- Addison-Rutland-2
1993-1996 Gossens Gerry F. Salisbury 1933- Addison-Rutland-2
1997-2000 Smith  Patricia P. Sudbury 1943- Addison-Rutland-2
2001-2002 Mann Ward Leicester 1956- Addison-Rutland-2
2003- Jewett Willem W. Ripton 1963- Addison-2
Rochester
Windsor County
Granted by Vermont November 6, 1780
Chartered August 30, 1781
Organized May 15, 1788
1788-1790 Emerson Enoch Rochester 1755-1835
1791 Eastman Benjamin Rochester
1792-1794 Emerson Enoch Rochester
1795 Eastman Benjamin Rochester
1796-1806 Emerson Enoch Rochester
1807 Mason Oliver Rochester
1808 Emerson Enoch Rochester
1809-1811 Richardson Lemuel Rochester 1773-1846
1812 Emerson Enoch Rochester
1813-1815 Mason Oliver Rochester
1816 Emerson Enoch Rochester
1817 Huntington Daniel Rochester 1781-1854
1818 Emerson Enoch Rochester
1819-1821 Powers William Rochester
1822 Emerson Enoch Rochester
1823-1824 Briggs Ephraim D. Rochester 1782-1868
1825-1826 Emerson Lyman Rochester 1790-1868
1827 Huntington Daniel Rochester
1828-1829 Emerson Lyman Rochester
1830 Briggs Ephraim D. Rochester
1831-1832 Emerson Stillman Rochester 1796-1895
1833 Emerson Lyman Rochester
1834-1835 Trask John Rochester 1793-1854
1836-1837 Tilden Joseph F. Rochester
1838 Trask John Rochester
1839-1840 Barnes Thomas Rochester 1776-1852
1841-1842 Cooper Barney Rochester 1807-1867
1843-1844 Martin Thomas B. Rochester 1809-1882
1845 Harvey Thomas B. Rochester 1813-1872
1846 Henry William B. Rochester 1800-1882
1847 None
1848 Wing, II James Rochester 1803-1876
1849-1850 Chaffee John W. Rochester 1810-1898
1851-1852 Eaton David Rochester 1805-1894
1853-1854 Henry William B. Rochester
1855-1856 Wing, II James Rochester
1857-1858 Webber Sumner A. Rochester 1798-1862
1859-1860 Morse Joseph L. Rochester 1806-1893
1861-1862 Cushman Arteman Rochester 1806-1893
1863-1864 Huntington William M. Rochester 1819-1903
1865-1866 Pierce Chester Rochester 1819-1896
1867-1868 Webber Christopher A. Rochester 1837-1878
1869-1870 Morgan Charles Rochester 1818-1888
1872 Morse Silas B. Rochester 1823-1907
1874 Baker Philander Rochester 1823-1915
1876 Eaton Julius A. Rochester 1833-
1878 None
1880 Richmond Albert Rochester 1844-1912
1882 Sherburn Joel O. Rochester 1845-1906
1884 Hubbard Charles D. Rochester 1828-1896
1886 Campbell John W. Rochester 1823-1898
1888 Chaffee Gardner L. Rochester 1823-1905
1890 Kezer Fayette A. Rochester 1848-
1892 Campbell Wallace H. Rochester 1854-
1894 Emerson Ezekiel Rochester 1830-
1896 Martin Oscar G. Rochester 1835-1914
1898 Wing  Henry M. Rochester 1841-
1900 Huntington William D. Rochester 1857-1904
1902 Pember William M. r Rochester 1860-
1904 Greeley George L. Rochester 1864-
1906-1908 Edgerton Edward H. Rochester 1863-
1910-1912 Guernsey Flynn A. Rochester 1851-
1915 Pierce Leslie D. Rochester 1876-
1917 McCray William M. Rochester 1865-
1919 Goodno Almon Elverton Rochester 1877-
1921 Cushman Henry Herbert Rochester
1923 Goodno Dana O. Rochester
1925 Trask George H. Rochester 1864-
1927 Wing Wallace Henry Rochester 1879-
1929 Edgerton Edward Henry Rochester 1863-
1931-1933 Hubbard Richard Steele Rochester 1886-
1935 Lyon John Thomas Rochester 1894-
1937 Chase Ernest W. Rochester 1875-
1939 Aldrich John Wilber Rochester 1888-
1941-1943 Campbell George A. Rochester 1884-
1945 Harvey Carroll E. Rochester 1877-
1947-1949 Shampeny Worth A. Rochester 1893-
1951 Shampeny Mildred E. Rochester 1895-
1953 Shampeny Worth A. Rochester 1893-
1955 Johnson Fred Allen Rochester 1885-
1957-1959 Hutchins Wilbur Wellington Rochester 1912-
1961-1965 Hutchinson Warren Clark Rochester 1898-
1966-1968 Miner Stanley Pingrey Stockbridge 1899-1988 District 65
1969-1980 Steventon Joseph Thomas Rochester 1919- District 65 Addison-Rutland-Windsor-1
1981-1982 Martin Wallace A. Rochester 1918- Addison-Rutland-Windsor-1
1983-1994 Wood Barbara C. Bethel 1924- Rutland-Windsor-1
1995-2000 Holmes Henry L. Bethel 1939- Windsor-Rutland-2
2001-2004 Ketchum Carroll F. Bethel 1937- Windsor-Rutland-2
2005- Haas Sandy Rochester 1946- Windsor-Rutland-2 Windsor-Rutland
Rockingham
Windham County
Granted by New Hampshire December 28, 1752
Organized March 25, 1761
1778-1779 Webb Joshua Rockingham 1722-1808
1780 Jones Reuben Rockingham
Holton Jonathan Rockingham 1747-1792 Served at the session of June 1781 for Reuben Jones who resigned
1781 Webb Joshua Rockingham
Preston Colbourn Rockingham
1782 Olcott Elias Rockingham 1744-1794
1783 Webb Joshua Rockingham
Roundy John Rockingham 1748-1805
1784 Lovell Oliver Rockingham 1739-
1785 Webb Jehiel Rockingham 1745-1813
1786 Taylor Samuel Rockingham 1740-1805
1787 Webb Jehiel Rockingham
1788 Holton Jonathan Rockingham
1789 Cutler Samuel Rockingham 1744-1821
1790 Webb Jehiel Rockingham
1791 Cutler Samuel Rockingham
1792-1794 Sanderson David Rockingham
1795-1800 Cutler Samuel Rockingham
1801 Sanderson David Rockingham
1802 Farrand Daniel Rockingham
1803 Sabin Levi Rockingham 1764-1808
1804 Campbell Alexander Rockingham 1762-1837
1805 Knight Elijah Rockingham 1756-
1806-1808 Campbell Alexander Rockingham
1809 Knight Elijah Rockingham
1810-1811 Campbell David Rockingham 1762-1830
1812 Lake Henry Rockingham 1759-1845
1813 Weed Joseph Rockingham 1774-1821
1814 Lake Henry Rockingham
1815-1816 Smith, Jr. Benjamin Rockingham 1778-1848
1817 Willard Peter Rockingham 1794-1868
1818-1819 Campbell Alexander Rockingham
1820-1821 Lake, Jr. Henry Rockingham 1786-1846
1822-1823 Allbee Eleazer Rockingham 1785-1864
1824 Smith, Jr. Benjamin Rockingham
1825 None
1826-1827 Hall William Rockingham 1774-1831
1828 Campbell Alexander S. Rockingham 1789-1867
1829-1830 Divoll Manasseh Rockingham 1789-1864
1831 Campbell Alexander S. Rockingham
1832-1833 Roundy Napoleon B. Rockingham 1801-1872
1834-1835 Henry William Rockingham 1798-1861
1836 Divoll Manasseh Rockingham
1837 Seaver John Rockingham
1838-1839 Wentworth, Jr. Asa Rockingham 1797-1882
1840-1841 Billings Samuel L. Rockingham 1808-1863
1842 Fullerton John S. Rockingham 1804-1887
1843 None
1844 Walker Henry Rockingham
1845 Kellogg Daniel Rockingham 1791-1875
1846 Earle Royal Rockingham 1795-1860
1847 Smith, Jr. Benjamin Rockingham
1848-1849 Wentworth, Jr. Asa Rockingham
1850-1851 Hyde Russell Rockingham 1798-1885
1852-1853 Dorand Quartus M. Rockingham 1804-1888
1854 Stoughton Henry E. Rockingham 1815-1873
1855-1856 Wentworth, Jr. Asa Rockingham
1857-1858 Bridgman Jabez D. Rockingham 1828-1887
1859-1860 Severens Franklin Rockingham 1811-1897
1861-1862 Farnsworth John A. Rockingham 1815-1895
1863 Williams James H. Rockingham 1813-1881
1864-1865 Campbell Daniel Rockingham 1820-1898
1866-1867 Johnson William H. Rockingham 1833-1904
1868-1869 Divoll Josiah B. Rockingham 1832-1904
1870 Osgood Elliot R. Rockingham 1819-1893
1872 Swain Albert N. Rockingham 1828-1912
1874 Webb Carlton E. Rockingham 1828-1903
1876 Swain Albert N. Rockingham
1878 Johnson Henry C. Rockingham 1840-1882
1880 Smith  Charles Rockingham 1825-1885
1882 Bolles Francis A. Rockingham 1843-1909
1884 Robertson John Rockingham 1824-1898
1886 Alexander John F. Rockingham 1838-
1888 Ball Franklin P. Rockingham 1828-1896
1890 Williams James H. Rockingham 1843-1908
1892-1894 Read Lavant M. Rockingham 1842-1902
1896 Hadley Preston H. Rockingham 1859-1906
1898 George Ozias M. Rockingham 1841-1917
1900 Howard Charles E. Rockingham 1852-
1902 Wheeler George B. Rockingham 1848-
1904 Campbell Edward R. Rockingham 1853-
1906 Ray Myron H. Rockingham 1855-
1908 Divoll Natt L. Rockingham 1864-
1910 Babbitt Frederick H. Rockingham 1859-
1912 Ryder Herbert D. Rockingham 1850-
1915 Graham Warner A. Rockingham 1884-
1917 Osgood Frederick L. Rockingham 1872-
1919 Belknap Willis Clayton Rockingham 1866-
1921 Weeden Henry M. Rockingham
1923 Osgood Frederick L. Rockingham 1872-
1925 Blodgett John Henry Rockingham 1867-
1927 Glynn Walter B. Rockingham 1865-
1929 Downing Morton Franklin Rockingham 1887-
1931-1933 Whitcomb Erwin Sewell Rockingham 1879-
1935 Edwards Ralph Everette Rockingham 1899-
1937-1943 Robinson Byron Adams Rockingham 1876-
1945 Belknap Katherine May Rockingham 1876-
1947-1949 Robinson Byron Adams Rockingham 1876-
1951-1953 Kennedy J. Emerson Rockingham 1911-
1955-1959 Moore Raymond Howard Rockingham 1894-
1961-1963 Coleman Clarence B. Rockingham 1893-
1965 Salmon Thomas P. Rockingham 1932-
1966 Coleman Clarence B. Rockingham 1893-1976 District 13-1
Salmon Thomas P. Rockingham 1932- District 13-1
1967-1968 Salmon Thomas P. Rockingham 1932- District 13-1
Stack Maurice William Rockingham 1897-1979- District 13-1
1969-1970 Salmon Thomas P. Rockingham 1932- District 13-1
Stack Maurice William Rockingham 1897-1979 District 13-1 Resigned
Buckley David Finlay Rockingham 1922- District 13-1 Appointed January 20, 1970
1971-1972 Major, Jr. Randolph Thomas Westminster 1931- District 13-1
Stack Maurice William Rockingham 1897-1979 District 13-1
1973-1978 Obuchowski Michael John Rockingham 1952- District 13-1 Windham-3
Stack Maurice William Rockingham 1897-1979 District 13-1 Windham-3
1979-1980 Stack Maurice William Rockingham 1897-1979 Windham-3 Died 1979
Ashcroft Mary Catherine Rockingham 1953- Windham-3 Appointed August 15, 1979
Obuchowski Michael John Rockingham 1952- Windham-3
1981-1982 Ashcroft Mary Catherine Rockingham 1953- Windham-3
Obuchowski Michael John Rockingham 1952- Windham-3
1983-1984 Harty Michael P. Rockingham 1950- Windham-4
Obuchowski Michael John Rockingham 1952- Windham-4
1985-1996 Campbell Sean P. Rockingham 1952- Windham-4 Windsor-Windham-1-1
Obuchowski Michael John Rockingham 1952- Windham-4 Windsor-Windham-1-1
1997-1998 Campbell Sean P. Rockingham 1952- Windsor-Windham-1-1 Resigned September 6, 1997
Sobelski Edward   Rockingham Windsor-Windham-1-1 Appointed November 3, 1997
Obuchowski Michael John Rockingham 1952- Windsor-Windham-1-1
1999-2012 Obuchowski Michael John Rockingham 1952- Windsor-Windham-1-1 Windham-4 Resigned January 2011 Commissioner BGS
Partridge Carolyn W. Windham 1949- Windsor-Windham-1-1 Windham-4
Trieber Matthew Rockingham Windham-4 Appointed January 2011
2013- Partridge Carolyn W Windham Windham-3    
  Trieber Matthew Rockingham Windham-3    
Roxbury
Washington County
Granted by Vermont November 6, 1780
Chartered August 6, 1781
Organized March 25, 1796
Transferred from Orange County to Washington County 1820
1804 Butler Zebediah Roxbury
1805-1807 None
1808 Robertson Samuel Roxbury 1775-1872
1809-1812 Willard Rhodolphus Roxbury
1813-1816 Spaulding Darius Roxbury 1760-1835
1817 Ruggles Jonathan F. Roxbury
1818-1821 Samson Charles Roxbury 1790-1876
1822-1823 Cram Robert Roxbury 1776-1854
1824-1825 Samson Charles Roxbury
1826-1827 Shaw Isiah Roxbury 1783-1865
1828 Samson Charles Roxbury
1829 Morse Nathan Roxbury 1791-1862
1830 Samson Charles Roxbury
1831-1833 Shaw Isiah Roxbury
1834-1836 Morse Nathan Roxbury
1837-1839 Samson Charles Roxbury
1840 Shaw Isiah Roxbury
1841 Samson Charles Roxbury
1842-1843 Spaulding Allen Roxbury 1804-1893
1844 None
1845-1846 Shaw Thomas R. Roxbury
1847-1848 Edwards, Jr. Benjamin Roxbury 1808-1863
1849-1850 Samson Dexter Roxbury 1812-1869
1851 Boyce Henry S. Roxbury 1804-1859
1852-1853 Spaulding Allen Roxbury
1854 Winch Elijah Roxbury 1816-1891
1855-1856 Braley Alvin Roxbury 1807-1875
1857 Pope Edmund Roxbury 1810-1891
1858 Randall Francis V. Roxbury 1824-1885
1859-1860 Orcutt William B. Roxbury 1820-1909
1861 Bailey Seth M. Roxbury 1811-
1862 Clark Chester Roxbury 1812-1886
1863 Bailey Seth M. Roxbury
1864-1865 Pope Edmund Roxbury
1866 Smith Austin A. Roxbury 1832-1896
1867-1869 Stanton Samuel G. Roxbury 1824-1905
1870 Spaulding Erastus N. Roxbury 1820-1893
1872 None
1874 Young Enos K. Roxbury 1808-1880
1876 Tilden Ali N. Roxbury 1826-1896
1878-1880 Orcutt William B. Roxbury
1882 Young George A. Roxbury 1849-1908
1884-1886 Stanton Zed S. Roxbury 1848-
1888 Fiske Ira H. Roxbury 1850-
1890-1892 None
1894 Wiley Lee Roxbury 1853-
1896 Fletcher Frank C. Roxbury 1869-
1898 Tilden George A. Roxbury 1855-1917
1900 Worcester Hartwell P. Roxbury 1836-
1902 Keyes William T. Roxbury 1843-1910
1904 Tilden George A. Roxbury
1906 Bannister John Roxbury 1844-
1908 Kendall Theodore B. Roxbury 1844-
1910 Howard Warren J. Roxbury 1876-
1912 O'Grady John Roxbury 1864-
1915 Ladd Andrew J. Roxbury 1849-
1917 Roys George A. Roxbury 1855-
1919 Boyd Burton W. Roxbury 1869-
1921 Stimson Edwin Alonzo Roxbury
1923 Howe Hervey A. Roxbury 1857-
1925 Cram Fred E. Roxbury 1851-
1927 Webster Will J. Roxbury 1863-
1929 Richardson Myrton H. Roxbury 1871-
1931 Tilden Frederick Billings Roxbury 1895-
1933 Richardson Myrton H. Roxbury 1871-
1935 Gale Ralph W. Roxbury 1892-
1937 Gale Michael A. Roxbury 1895-
1939 Potter Allie Alton Roxbury 1905-
1941 Manning Forrest Francis Roxbury 1909-
1943 Morgan Lester Oscar Roxbury 1875-
1945 Blanchard Bert P. Roxbury 1888-
1947 Ladd John Parsons Roxbury 1882-
1949 Blanchard Bert P. Roxbury 1888-
1951 Richardson Myrton H. Roxbury 1871-
1953-1955 Flint Preston S. Roxbury 1914-
1957-1965 Kleinhans Francis Joseph Roxbury 1885-
1966 Hayden Mildred Churchill Berlin 1895-1975 District 21
Johnson Frank A. Northfield 1899-1988 District 21
1967-1968 Beattie Deborah M. Northfield 1918- District 21
Kingston George Joseph Northfield 1924- District 21
1969-1970 Denny Bradford Houston Northfield 1941- District 21
Hayden Mildred Churchill Berlin 1895-1975 District 21
1971-1972 King Glendon Norman Northfield 1916- District 21
Towne Norbert James Berlin 1905- District 21
1973-1974 Cleveland Richard Lloyd Northfield 1947- District 21
King Glendon Norman Northfield 1916- District 21
1975-1976 King Glendon Norman Northfield 1916- Washington-6
Young, Jr. Peter F. Northfield 1943- Washington-6
1977-1980 King Glendon Norman Northfield 1916- Washington-6
Towne Ruth H. Berlin 1928-2007 Washington-6
1981-1986 Falzarano L. Domenic Northfield 1940- Washington-6
King Glendon Norman Northfield 1916- Washington-6
1987-1988 Falzarano L. Domenic Northfield 1940- Washington-6
O'Brien Joseph M. Northfield 1917- Washington-6
1989-1992 Falzarano L. Domenic Northfield 1940- Washington-6
Pedley James Munro Northfield 1936- Washington-6
1993-1994 Kehoe Kathy Beyer Moretown 1959- Washington-1
Pedley James Munro Northfield 1936- Washington-1
1995-1996 Knox Paul Bruce Northfield 1968- Washington-1
Kehoe Kathy Beyer Moretown 1959- Washington-1
1997-1998 Weiss Alan H. Northfield 1924- Washington-1
Knox Paul Bruce Northfield 1968- Washington-1
1999-2000 Weiss Alan H. Northfield 1924- Washington-1
Knox Paul Bruce Northfield 1968- Washington-1 Resigned January 16, 1999
Cleland William H. Northfield 1929-2012 Washington-1 Appointed February 2, 1999
2001-2002 Grad Maxine Jo Moretown 1960- Washington-1
Cleland William H. Northfield 1929-2012 Washington-1
2003-2012 Donahue Anne de la Blanchetta Northfield 1956- Washington-2
Grad Maxine Jo Moretown 1960- Washington-2
2013- French Patsy T. Randolph 1949- Orange-Washington-Addison  
  Townshend Lawrence E. Randolph 1947- Orange-Washington-Addison  
Royalton
Windsor County
Granted by New York November 13, 1769
Granted by Vermont December 20, 1781
Organized at an unkown date
1778 Parkhurst Joseph Royalton 1750-1830
1779 Stevens Elias Royalton 1754-1848
1780 Parkhurst Calvin Royalton 1753-1791
1781 Sever Comfort Royalton
1782 Parkhurst Calvin Royalton
1783 Stevens Elias Royalton
1784 Williams Silas Royalton 1750-1843
1785 Stevens Elias Royalton
1786 Parkhurst Calvin Royalton
1787 Stevens Elias Royalton
1788-1789 Parkhurst Calvin Royalton
1790 Tullar Daniel Royalton 1749-1829
1791 Parkhurst Calvin Royalton
1792-1795 Stevens Elias Royalton
1796 Stevens Abel Royalton
1797 Allen Silas Royalton 1754-1825
1798 Smith Jacob Royalton 1770-1814
1799 Stevens Elias Royalton
1800 Smith Jacob Royalton
1801 Stevens Abel Royalton
1802 Smith Jacob Royalton
1803 Stevens Elias Royalton
1804-1805 Page Nathan Royalton 1762-1832
1806 Stevens Elias Royalton
1807-1812 Smith Jacob Royalton
1813-1814 Dewey Rodolphus Royalton 1766-1839
1815 Rix, Jr. Daniel Royalton 1775-1846
1816 Stevens Elias Royalton
1817 Rix, Jr. Daniel Royalton
1818 Dewey Rodolphus Royalton
1819 Cutter Moses Royalton 1781-1858
1820 Dewey Rodolphus Royalton
1821-1822 Collamer Jacob Royalton 1791-1865
1823-1824 Dewey Rodolphus Royalton
1825 Billings Oel Royalton 1788-1871
1826 Kimball Nathan Royalton 1771-1853
1827 Collamer Jacob Royalton
1828-1829 Bingham Harry Royalton 1786-1862
1830 Collamer Jacob Royalton
1831 Woodworth William Royalton 1782-1848
1832 Parkhurst Calvin Royalton 1794-1865
1833 Sprague Nathaniel Royalton 1790-1853
1834 Selden Samuel Royalton 1781-1868
1835-1836 Sawyer Oramel Royalton 1798-1875
1837 None
1838-1839 Wheelock David Royalton 1801-1874
1840-1841 Safford Truman H. Royalton 1810-1880
1842-1843 Bowman John L. Royalton 1800-1885
1844 Bingham Harry Royalton
1845 Bowman John L. Royalton
1846-1847 Walker Romanzo Royalton 1816-1850
1848 Davis James Royalton 1814-1889
1849 Woodward Daniel Royalton 1804-1875
1850 Coy John   Royalton 1794-1870
1851 Woodward Daniel Royalton
1852 Hutchins Azro D. Royalton 1820-1898
1853 Kendrick Rufus Royalton
1854-1855 Lyman Daniel L. Royalton 1804-1870
1856-1857 Atwood Ebenezer Royalton 1802-1870
1858-1859 Wheeler Minot Royalton 1814-1882
1860-1862 Denison Dudley C. Royalton 1819-1905
1863-1864 Marcy John S. Royalton 1799-1882
1865-1866 Skinner Martin T. Royalton 1821-1889
1867 Denison Henry H. Royalton 1837-
1868-1869 Goff William S. Royalton 1818-1897
1870 Drake Cyrus B. Royalton 1812-1878
1872 Foster Edward Royalton 1839-1897
1874 Winslow Ebenezer Royalton 1830-
1876 Skinner Martin T. Royalton
1878 Adams Martin S. Royalton 1835-1918
1880 West Charles Royalton 1826-1910
1882 None
1884 Ellis George Royalton 1847-
1886 Shepard John F. Royalton 1835-1914
1888 Skinner William Royalton 1839-
1890 Smith William C. Royalton 1825-1901
1892 Lyman Charles A. Royalton 1831-1909
1894 Skinner Anson P. Royalton 1845-1913
1896 Stearns David C. Royalton 1835-
1898 Hewitt John H. Royalton 1846-
1900 Sewall Norman W. Royalton 1847-1905
1902 Fish Edgar J. Royalton 1851-
1904 Galusha Rufus B. Royalton 1855-1914
1906 Burnett Daniel L. Royalton 1866-
1908 Goodrich John B. Royalton 1863-
1910 Ellis George Royalton
1912 Eaton Amos J. Royalton 1869-
1915 Dickerman Lewis C. Royalton 1848-
1917 Belknap Perley S. Royalton 1870-
1919 Waterman John Edward Royalton 1873-
1921 Bohonon Allen William Royalton
1923 Benson Ray Everett Royalton 1888-
1925 Southgate Charles Thomas Royalton 1857-
1927 Allen Horace Parkhurst Royalton 1872-
1929 Knight Hoyt Sargent Royalton 1867-
1931 Hubbard Henry W. Royalton 1857-
1933 Goodrich George Myron Royalton 1897-
1935 Hubbard Henry W. Royalton 1857-
1937 Anderson John Royalton 1880-
1939 Beck Ralph E. Royalton 1885-
1941 Dearing Dana Emerson Royalton 1880-
1943-1945 Dewey Glenn Taggart Royalton 1869-
1947 Curtis James F. Royalton 1886-
1949 Hope Edward Royalton 1878-
1951 Curtis James Freeman Royalton 1886-
1953-1955 Ainsworth George West Royalton 1882-
1957-1959 Stoddard Blanche Manning Royalton 1898-
1961-1963 Mitiguy Robert Francis Royalton 1903-
1965 Eaton Wendell Howe Royalton 1899-
1966-1972 Eaton Wendell Howe Royalton 1899- District-51
1973-1976 Crawford Arnold H. Royalton 1899- District-51 Orange-Windsor-2-2
1977-1982 Neely Noel Anne Pomfret 1943- Orange-Windsor-2-2
1983-1992 Brown David K. Strafford 1936- Orange-Windsor-1
1993-1994 Brown David K. Strafford 1936- Windsor-Orange-1
Seibert Ann Norwich 1934- Windsor-Orange-1
1995-2002 Mackinnon Bill Sharon 1951- Windsor-Orange-1
Seibert Ann Norwich 1934- Windsor-Orange-1
2003-2006 McLaughlin Rosemary Royalton 1952-2006 Windsor-Orange-1
2007-2010 Ainsworth David M. Royalton 1954- Windsor-Orange-1
2011- Buxton Sarah E. Tunbridge 1978- Windsor-Orange-1
Rupert
Bennington County
Granted by New Hampshire August 20, 1761
Organized about 1778
1778-1779 Robinson Moses Rupert Dismissed from the March Assembly
1780 Harmon Reuben Rupert 1718-1794
Pearl Stephen Rupert 1747-1816
1781 Gibbs Wareham Rupert
Pearl Stephen Rupert
1782 Robinson Moses Rupert
Curtis Amos Rupert 1733-1795
1783 Bailey Richard Rupert
1784 Sheldon David Rupert 1756-1832
1785 Smith Israel Rupert 1759-1810
1786 Sheldon David Rupert
1787 None
1788-1790 Smith Israel Rupert
1791 Sheldon Moses Rupert 1752-1849
1792 Sheldon David Rupert
1793-1794 Sheldon Moses Rupert
1795 Sheldon David Rupert
1796-1797 Moore Grove Rupert 1764-1835
1798-1803 Sheldon David Rupert
1804-1808 Rising Josiah Rupert 1768-1833
1809 Sheldon Asaph Rupert 1757-
1810 Rising Josiah Rupert
1811 Sheldon David Rupert
1812-1813 Harmon, Jr. Amos Rupert
1814 Rising Josiah Rupert
1815 Harmon, Jr. Amos Rupert
1816-1817 Harwood Silas Rupert 1770-1850
1818-1819 Burton Nathan Rupert 1784-1864
1820-1822 Moore Seth Rupert 1778-1859
1823 Clark Myron Rupert 1790-1869
1824 Hopkins Elisha Rupert 1779-1825
1825-1826 Sheldon Abraham C. Rupert 1788-1834
1827 Weed James Rupert 1790-1839
1828 Moore Seth Rupert
1829-1830 Sheldon, Jr. David Rupert 1780-1864
1831-1833 Harwood Silas Rupert
1834 Parker Joseph Rupert 1797-1888
1835-1836 Rising, Jr. Simeon Rupert 1793-1860
1837-1838 Sherman Sterling Rupert 1794-1865
1839-1840 Hastings Joseph Rupert 1792-1869
1841-1842 Sheldon Seth Rupert 1803-1874
1843-1844 Harwood John Rupert 1793-1868
1845 Rising Simeon Rupert
1846 Sheldon David Rupert
1847-1848 Harwood Joseph B. Rupert 1809-1859
1849 Sheldon David S. Rupert 1809-1886
1850-1851 Beebe Thomas S. Rupert 1810-1889
1852 Sheldon Simeon Rupert 1806-1890
1853-1854 Phelps John Rupert 1795-1865
1855-1856 Denio Mylon Rupert 1816-1857
1857-1858 Burton Josiah G. Rupert 1811-1882
1859-1860 Sheldon Thomas L. Rupert 1827-1875
1861-1862 Harwood Seymour Rupert 1822-1893
1863-1864 Sherman William Rupert 1822-1891
1865-1866 Hopkins George Rupert 1819-1878
1867-1868 Sheldon Enos P. Rupert 1822-1892
1869 Farrar John Rupert 1807-1873
1870 Hopkins George Rupert
1872-1874 Guild J. Henry Rupert 1827-1894
1876 Sheldon Cornelius M. Rupert 1834-
1878 Root William Rupert 1818-1912
1880 Beebe Edgar H. Rupert 1843-
1882 Burton Albert E. Rupert 1840-
1884 Sheldon Cyrus F. Rupert 1831-1900
1886 Hadaway James E. Rupert 1836-1904
1888 Sheldon Albert P. Rupert 1841-
1890 Carpenter Frank W. Rupert 1856-1903
1892 Haye Edward F. Rupert 1858-
1894 Lincoln Crossman M. Rupert 1844-1917
1896 Winchester Frank E. Rupert 1848-
1898 Flower Sheldon J. Rupert 1848-
1900 Harwood Joseph M. Rupert 1835-
1902 Morey Grant Rupert 1853-
1904 Farrar Merritt Rupert 1843-
1906 Hay  Chauncey S. Rupert 1839-
1908 Sheldon George B. Rupert 1860-1917
1910 Roberts Merritt B. Rupert 1858-
1912 Moore Horace F. Rupert 1855-
1915 Hay Samuel A. Rupert 1866-
1917 Leach Charles G. Rupert 1860-
1919 Sheldon Charles Isaac Rupert 1870-
1921 Harwood Fred John Rupert
1923 Mason William C. Rupert
1925 Sheldon Charles Isaac Rupert 1870-
1927 Rising Charles Marshall Rupert 1874-
1929 Bentley Clark W. Rupert 1879-
1931 Harwood Wayne Rupert 1872-
1933 Graf Robert Rupert 1874-
1935 Bentley Clark W. Rupert 1879-
1937-1943 Bibens Melford Dewey Rupert 1898-
1945-1947 Wright Sylvia B. Rupert 1911-
1949 Leach Francis W. Rupert 1891-
1951 Lourie John T. Rupert 1891-
1953-1957 Bibens Melford Dewey Rupert 1898-
1959-1965 Graf Robert E. Rupert 1915-
1966 Nelson T. Barden Pawlet 1899- District 57
1967-1984 Graf Robert E. Rupert 1915- District 57 Bennington-Rutland-1
1985-2004 Waite, Sr. Perry D. Pawlet 1943- Bennington-Rutland-1 Rutland-Bennington-1 Rutland-8
2005- Malcolm John W. Pawlet 1950- Rutland-8 Rutland-Bennington
Rutland
Rutland County
Granted by New Hampshire September 7, 1761
Organized at an unkown date
1778 March Bowker Joseph Rutland -1784
Smith John Rutland 1729-1806
1778 October Post Roswell Rutland
Mead Zebulon Rutland 1753-1827
1779 Roberts William Rutland
Smith John Rutland
1780 Post Roswell Rutland
Whipple Benjamin Rutland
1781 Smith John Rutland
Whipple Benjamin Rutland
1782 Post Roswell Rutland
Whipple Benjamin Rutland
1783-1784 Williams Samuel Rutland 1756-1800
Whipple Benjamin Rutland
1785 Williams Samuel Rutland
1786 Stevens John Rutland
1787-1795 Williams Samuel Rutland
1796 Osgood Nathan Rutland 1754-1841
1797 Smith Israel Rutland 1759-1810
1798-1799 Williams Samuel Rutland
1800 Wells Jonathan Rutland
1801 Chipman Darius Rutland 1756-1832
1802-1803 Spencer Abel Rutland
1804-1805 Porter Ezekiel Rutland
1806-1807 Spencer Abel Rutland
1808 Porter Ezekiel Rutland
1809 Williams Charles K. Rutland 1782-1853
1810 Thrall Chauncey Rutland 1772-1844
1811 Williams Charles K. Rutland
1812-1813 Butler James D. Rutland 1765-1842
1814-1815 Williams Charles K. Rutland
1816 Denison William Rutland 1776-1856
1817 Strong Moses Rutland 1772-1842
1818 Thrall Chauncey Rutland
1819 Pierpoint Robert Rutland 1791-1864
1820-1821 Williams Charles K. Rutland
1822 Douglass Edmund Rutland
1823 Pierpoint Robert Rutland
1824-1826 Temple Robert Rutland 1783-1834
1827-1829 Hodges George T. Rutland 1789-1860
1830-1832 Royce Rodney C. Rutland 1800-1836
1833 Foot Solomon Rutland 1802-1866
1834-1835 Brown Ambrose L. Rutland 1795-1865
1836-1838 Foot Solomon Rutland
1839-1840 Hodges George T. Rutland
1841 Slason Francis Rutland 1789-1882
1842-1843 Daniels Luther Rutland 1799-1885
1844-1845 Gilmore William Rutland 1811-1895
1846 Mead Joel M. Rutland 1797-1880
1847 Foot Solomon Rutland
1848 Griswold Edwin L. Rutland 1818-1895
1849 Williams Charles K. Rutland
1850-1851 Everts Martin G. Rutland 1818-1884
1852-1854 Page John B. Rutland 1826-1885
1855-1856 Barnes William F. Rutland 1806-1871
1857 Pierpoint Robert Rutland
1858 Linsley Charles   Rutland 1795-1863
1859-1860 Allen Horace Rutland 1822-1865-
1861-1862 Nichols William T. Rutland 1829-1882
1863-1864 Dorr Seneca M. Rutland 1821-1884
1865-1866 Prout John Rutland 1816-1890
1867-1868 Proctor Redfield Rutland 1831-1908
1869-1870 Joyce Charles H. Rutland 1830-1916
1872 Willson Zaccheus V. K.  Rutland 1825-1882
1874 Paige Nathaniel F. Rutland 1820-1895
1876 Sheldon John A. Rutland 1838-1910
1878 Redington Lyman W. Rutland 1849-
1880 Page John B. Rutland
1882 Landon Walter C. Rutland 1831-1910
1884 Barrett Rockwood Rutland 1826-1905
1886 Hogan James F. Rutland 1850-
1888 Field Henry F. Rutland 1843-
1890 Moloney Thomas W. Rutland 1862-1917
1892 Clement Percival W. Rutland 1846-
City of Rutland
Incorporated November 19, 1892
Organized March 7, 1893
1894 Lawrence George E. Rutland City 1844-
1896 Thomson Jesse E. Rutland City 1853-
1898 Carpenter Henry O. Rutland City 1852-
1900 White Frank D. Rutland City 1864-
1902 Lawrence William H. Rutland City 1867-
1904 Smith George A. Rutland City 1862-
1906 Mead John A. Rutland City 1841-
1908 Kinsley Earle S. Rutland City 1869-
1910 Chaffee Newman K. Rutland City 1868-
1912 Hulett William D. Rutland City 1852-
1915 Chalmers George E. Rutland City 1856-
1917 Fenton Walter S. Rutland City 1886-
1919 Wilson Frank M. Rutland City 1858-
1921 Dorsey Stephen Charles Rutland City
1923 Kingsley Harvey Roberts Rutland City 1871-
1925 Murdock Clarence H. Rutland City 1866-
1927 Creed Thomas J. Rutland City 1887-
1929 Moloney Annie Josephine Rutland City 1867-
1931 Smith Charles Manley Rutland City 1868-
1933 Quigley Charles T. Rutland City 1856-
1935 Dye Clarence Leman Rutland City 1867-
1937-1939 Donnelly James J. Rutland City 1907-
1941-1945 Perkins Cleon A. Rutland City 1896-
1947 Billado Francis W. Rutland City 1907-
1949 Healy Dan J. Rutland City 1897-
1951 Donahue John Edward Rutland City 1918-
1953 Billado Francis W. Rutland City 1907-
1955 Jones George Frederic Rutland City Appointed by Gov. Johnson February 22, 1955 to fill the vacancy caused by the election of Francis W. Billado as Adjutant and Inspector General
1957-1959 Radigan Joseph Francis Rutland City 1905-
1961-1963 Hogan William Joseph Rutland City 1892-
1965 Hinchey Francis Nathaniel Rutland City 1893-
1966 Ashland Homer Butler Rutland City 1900- District 2-1
Jones Charlotte E. Thrall Rutland City 1904- District 2-1
Delliveneri Martin J. Rutland City 1907- District 2-2
Payne Reide Boyd Rutland City 1924- District 2-2
Rice Lyle K. Rutland City 1905- District 2-3
Sloan George H. Rutland City 1904- District 2-3
Candon Thomas Henry Rutland City 1913- District 2-4
Esposito Francis James Rutland City 1913- District 2-4
1967-1968 Ashland Homer Butler Rutland City 1900- District 2-1
Jones Charlotte E. Thrall Rutland City 1904- District 2-1
Payne Reide Boyd Rutland City 1924- District 2-2 Resigned August 14, 1967
Wilson Arlene Lois Rutland City 1913- District 2-2 Appointed August 18, 1967
Delliveneri Martin J. Rutland City 1907- District 2-2
Rice Lyle K. Rutland City 1905- District 2-3
Sloan George H. Rutland City 1904- District 2-3
Candon Thomas Henry Rutland City 1913- District 2-4
Esposito Francis James Rutland City 1913- District 2-4
1969-1970 Ashland Homer Butler Rutland City 1900- District 2-1
Jones Charlotte E. Thrall Rutland City 1904- District 2-1
Gallagher Francis Dennis Rutland City 1915- District 2-2 Died January 29, 1969
Wilson Arlene Lois Rutland City 1913- District 2-2 Appointed February 13, 1969
Delliveneri Martin J. Rutland City 1907- District 2-2
Rice Lyle K. Rutland City 1905- District 2-3
Sloan George H. Rutland City 1904- District 2-3
Candon Thomas Henry Rutland City 1913- District 2-4
Esposito Francis James Rutland City 1913- District 2-4
1971-1972 Ashland Homer Butler Rutland City 1900- District 2-1
Jones Charlotte E. Thrall Rutland City 1904- District 2-1
Allen Daniel Warren Rutland City 1908- District 2-2
Delliveneri Martin J. Rutland City 1907- District 2-2
Rice Lyle K. Rutland City 1905- District 2-3
Sloan George H. Rutland City 1904- District 2-3
Candon Thomas Henry Rutland City 1913- District 2-4
Esposito Francis James Rutland City 1913- District 2-4
1973-1974 Ashland Homer Butler Rutland City 1900- District 2-1
Paul Concetta M. Rutland City 1916- District 2-1
Allen David Warren Rutland City 1908- District 2-2
Payne Timothy John Rutland City 1949- District 2-2
Robillard Florence Rutland City 1926- District 2-3
Sloan George H. Rutland City 1904- District 2-3
Candon Thomas Henry Rutland City 1913- District 2-4
Esposito Francis James Rutland City 1913- District 2-4
1975-1976 Arbour Gerard Joseph Rutland City 1927- Rutland-6-1
Paul Concetta M. Rutland City 1916- Rutland-6-1
Moore Walter M. Rutland City 1920- Rutland-6-2
Rice Lyle K. Rutland City 1905- Rutland-6-2
Allen Daniel Warren Rutland City 1908- Rutland-6-3
Candon Thomas Henry Rutland City 1913- Rutland-6-4
Keefe Alexander Francis Rutland City 1919- Rutland-6-4
1977-1978 Durkee Irene H. Rutland City 1914- Rutland-6-1
Smith Noble Rutland City 1950- Rutland-6-1
Costello Thomas W. Rutland City 1945- Rutland-6-2
Rice Lyle K. Rutland City 1905- Rutland-6-2
Allen Daniel Warren Rutland City 1908- Rutland-6-3
Candon Thomas Henry Rutland City 1913- Rutland-6-4
Keefe Alexander Francis Rutland City 1919- Rutland-6-4
1979-1980 Durkee Irene H. Rutland City 1914- Rutland-6-1
Goodwin Mary Weeks Rutland City 1932- Rutland-6-1
Costello Thomas W. Rutland City 1945- Rutland-6-2
Rice Lyle K. Rutland City 1905- Rutland-6-2
Allen Daniel Warren Rutland City 1908- Rutland-6-3
Candon Thomas Henry Rutland City 1913- Rutland-6-4
Keefe Alexander Francis Rutland City 1919- Rutland-6-4
1981-1982 Goodwin Mary Weeks Rutland City 1932- Rutland-6-1
Durkee Irene H. Rutland City 1914- Rutland-6-1
Rice Lyle K. Rutland City 1905- Rutland-6-2
Moore Walter M. Rutland City 1920- Rutland-6-2
Candon Thomas Henry Rutland City 1913- Rutland-6-4
Keefe Alexander Francis Rutland City 1919- Rutland-6-4
1983-1984 Rice Lyle K. Rutland City 1905- Rutland-6-1
Moore Walter M. Rutland City 1920- Rutland-6-2
Candon Thomas Henry Rutland City 1913- Rutland-6-3
Keefe Alexander Francis Rutland City 1919- Rutland-6-3
McCormack Curt A. Rutland City 1952- Rutland-6-4
1985-1986 Rice Lyle K. Rutland City 1905- Rutland-6-1
Moore Walter M. Rutland City 1920- Rutland-6-2
Candon Thomas Henry Rutland City 1913- Rutland-6-3
Keefe Alexander Francis Rutland City 1919- Rutland-6-3
McCormack Curt A. Rutland City 1952- Rutland-6-4
1987-1988 Rice Lyle K. Rutland City 1905- Rutland-6-1 Resigned December 2, 1987
Cohen Alexandra Rutland City 1930- Rutland-6-1 Appointed December 18, 1987
Moore Walter M. Rutland City 1920- Rutland-6-2
Keefe Alexander Francis Rutland City 1919- Rutland-6-3
Waterman Bernard L. Rutland City 1920- Rutland-6-3
McCormack Curt A. Rutland City 1952- Rutland-6-4
1989-1990 Franzoni Charles M. Rutland City 1932- Rutland-6-1
Moore Walter M. Rutland City 1920- Rutland-6-2
Keefe Alexander Francis Rutland City 1919-1990 Rutland-6-3 Died May 26, 1990
Waterman Bernard L. Rutland City 1920- Rutland-6-3 Resigned November 14, 1989
Hooker Cheryl Mazzariello Rutland City 1950- Rutland-6-3 Appointed December 29, 1989
1991-1992 Ferraro Betty M. Rutland City 1925- Rutland-6-1
Daley John Rutland City 1923- Rutland-6-2
Kreitzer Jerry D. Rutland City 1949- Rutland-6-3
Stafford Robert A. Rutland City 1912- Rutland-6-3
McCormack Curt A. Rutland City 1952- Rutland-6-4
1993-1994 Conner Jeff T. Rutland City 1966- Rutland-6-1
Daley John Rutland City 1923- Rutland-6-2
Hooker Cheryl Mazzariello Rutland City 1950- Rutland-6-3
Kreitzer Jerry D. Rutland City 1949- Rutland-6-3
McCormack Curt A. Rutland City 1952- Rutland-6-4
1995-1996 Conner Jeff T. Rutland City 1966- Rutland-6-1
Alberico Thomas M. Rutland City 1929- Rutland-6-2
Moore Karen J. Rutland City 1959- Rutland-6-3
Kreitzer Jerry D. Rutland City 1949- Rutland-6-3
McCormack Curt A. Rutland City 1952- Rutland-6-4 Resigned November 20, 1995
Carmolli Diane M. Rutland City 1940- Rutland-6-4 Appointed December 28, 1995
1997-1998 Mazzariello Mary C. Rutland City 1944- Rutland-6-1
Alberico Thomas M. Rutland City 1929- Rutland-6-2
Moore Karen J. Rutland City 1959- Rutland-6-3
Kreitzer Jerry D. Rutland City 1949- Rutland-6-3
Carmolli Diane M. Rutland City 1940- Rutland-6-4
1999-2000 Mazzariello Mary C. Rutland City 1944- Rutland-6-1
Moore Karen J. Rutland City 1959- Rutland-6-3
Kreitzer Jerry D. Rutland City 1949- Rutland-6-3
Carmolli Diane M. Rutland City 1940- Rutland-6-4
2001-2004 Duffy Virginia Rutland City 1939- Rutland-6-1
Depoy Thomas S. Rutland City 1970- Rutland-6-2
Hooker Cheryl Mazzariello Rutland City 1950- Rutland-6-3
Haas Carl J. Rutland City 1949- Rutland-6-3
Allaire David W. Rutland City 1956- Rutland-6-4
2005-2006 Louras Christopher Rutland City 1960- Rutland-5-1
Depoy Thomas S. Rutland City 1970- Rutland-5-2
Howard Steven James Rutland City 1971- Rutland-5-3
Allaire David W. Rutland City 1956- Rutland-5-4
2007-2008 McCormack Virginia C. Rutland City 1949- Rutland-5-1
Andrews Margaret Rutland City 1947- Rutland-5-2
Howard Steven James Rutland City 1971- Rutland-5-3
Courcelle Gale P. Rutland City 1943- Rutland-5-4
2009-2010 Fagan Peter J. Rutland City 1957- Rutland-5-1
Andrews Margaret Rutland City 1947- Rutland-5-2
Howard Steven James Rutland City 1971- Rutland-5-3
Courcelle Gale P. Rutland City 1943- Rutland-5-4
2011-2012 Fagan Peter J. Rutland City 1957- Rutland-5-1
Andrews Margaret Rutland City 1947- Rutland-5-2
Russell Herb A. Rutland City 1953- Rutland-5-3
Courcelle Gale P. Rutland City 1943- Rutland-5-4
2013- Fagan Peter J. Rutland City 1957- Rutland-5-1  
  Cupoli Larry P. Rutland City 1947- Rutland-5-2  
  Russell Herbert A. Rutland City 1953- Rutland-5-3  
  Gage Douglas A. Rutland City 1959- Rutland-5-4  
Town of Rutland
1894 Walker Louis M. Rutland Town 1830-1897
1896 Colburn Horace E. Rutland Town 1847-1909
1898 Wilkins William W. Rutland Town 1855-
1900 Billings Jesse D. Rutland Town 1861-
1902 Russell Alvin J. Rutland Town 1856-1907
1904-1906 Slade Elmer S. Rutland Town 1861-
1908 Perkins Arthur W. Rutland Town 1861-
1910 Hulihan Patrick C. Rutland Town 1856-
1912 Maughan William   Rutland Town 1846-
1915 Fox Edwin J. Rutland Town 1865-
1917 Osgood Lee K. Rutland Town 1853-
1919 Davis Guert A. Rutland Town 1868-
1921 Ross Harold W. Rutland Town
1923 Dyer Horace Edward Rutland Town 1870-
1925 Fish Marshall B. Rutland Town 1868-
1927 Dyer Horace Edward Rutland Town 1870-
1929 Provo Fred J. Rutland Town 1865-
1931 Thomas Orin Ansel Rutland Town 1886-
1933 Hunt Leigh Rutland Town 1869-
1935 Burke William Joseph Rutland Town 1890-
1937 Buck Ray Cary Rutland Town 1886-
1939 Hawley Fred Sterns Rutland Town 1890-
1941-1945 Orzel Andrew L. Rutland Town 1908-
1947 Burke William Joseph Rutland Town 1890-
1949-1951 Orzel Andrew L. Rutland Town 1908-
1953 Howe Alva T. Rutland Town
1955-1959 Beebe Myron John Rutland Town 1903-
1961-1963 Eddy John Folsom Rutland Town 1886-1963
Kellogg Kenneth T. Rutland Town 1898- Duly elected March 20, 1963 to fill vacancy caused by death of John F. Eddy
1965 Kellogg Kenneth T. Rutland Town 1898-
1966-1968 Kellogg Kenneth T. Rutland Town 1898-1986- District 2-5
1969-1974 Peake Emerson Alfred Rutland Town 1915- District 2-5
1975-1980 Billings Harold Edward Rutland Town 1941- Rutland-6-5
1981-1982 Waldbridge Ruth P. Rutland Town 1924- Rutland-6-3
Billings Harold Edward Rutland Town 1941- Rutland-6-5
1983-1986 Chioffi Donald J. Rutland Town 1944- Rutland-5
1987-1992 Thomas Merritt L. Rutland Town 1926- Rutland-5
1993-1998 Howard Steven James Rutland Town 1971- Rutland-5
1999-2000 Mullin Kevin J. Rutland Town 1958- Rutland-5
DePoy Thomas S. Rutland City 1970- Rutland-6-2
2001-2002 Mullin Kevin J. Rutland Town 1958- Rutland-5
2003-2004 Mullin Kevin J. Rutland Town 1958- Rutland-4 Resigned January 10, 2003 to Senate
Sunderland David A. Rutland Town 1965- Rutland-4 Appointed January 28, 2003
2005-2008 Sunderland David A. Rutland Town 1965- Rutland-4 Resigned January 8, 2008
McNeil James L. Rutland Town 1958- Rutland-4 Appointed January 2008
2009-2012 McNeil James L. Rutland Town 1958- Rutland-4
2013- Terenzini Thomas P. Rutland Town 1948- Rutland-4  
Ryegate
Caledonia County
Granted by New Hampshire September 8, 1763
Organized May 21, 1776
1780 Whitelaw James  Ryegate 1748-1829
1781 None
1782-1783 Gilchrist James  Ryegate
1784-1785 None
1786-1787 Whitelaw James  Ryegate
1788-1789 None Josiah Page was elected but does not appear to have served
1790-1791 Gray John Ryegate 1748-1816
1792-1794 Page Josiah Ryegate 1748-1814
1795 Gray John Ryegate
1796 Page Josiah Ryegate
1797-1798 Cameron John Ryegate 1761-1837
1799-1800 Neilson, Jr. William Ryegate 1767-1830
1801-1805 Cameron John Ryegate
1806 Neilson, Jr. James  Ryegate 1778-1840
1807-1809 Cameron John Ryegate
1810 None
1811-1812 Laughlin Hugh Ryegate 1761-1824
1813 Henderson James  Ryegate 1749-1834
1814 Neilson  John Ryegate 1776-1854
1815 Henderson James  Ryegate
1816-1817 Laughlin Hugh Ryegate
1818 Henderson Alexander Ryegate 1779-1863
1819 None
1820 Cameron John Ryegate
1821 Neilson James  Ryegate
1822 Cameron John Ryegate
1823-1825 Whitelaw Robert Ryegate 1778-1859
1826 Cameron John Ryegate
1827-1828 Gray William Ryegate 1789-
1829-1831 Neilson, Jr. James  Ryegate
1832 Cameron John Ryegate
1833-1834 Neilson, Jr. James  Ryegate
1834-1836 Whitelaw Robert Ryegate
1837 Nelson Thomas Ryegate 1780-1860
1838 Whitelaw Robert Ryegate
1839-1841 Hall, II James  Ryegate 1806-1843
1842-1844 Whitelaw Robert Ryegate
1845 Nelson, Jr. Thomas Ryegate 1816-1888
1846 Cameron John Ryegate 1800-1875
1847-1848 McLure John Ryegate 1798-1876
1849-1850 Cochran Robert Ryegate 1812-1876
1851-1852 Whitelaw William T. Ryegate 1809-1888
1853 None
1854 Park James R. Ryegate 1813-1895
1855-1856 Somers Claudius Ryegate 1808-1887
1857-1858 Nelson James Ryegate 1821-1885
1859-1860 Darling John B. Ryegate 1822-1905
1861 Cameron John Ryegate
1862-1863 Nelson Robert Ryegate 1820-1900
1864-1865 Cowles George Ryegate 1809-1870
1866-1867 Nelson John F. Ryegate 1821-1892
1868-1869 Bigelow John Ryegate 1803-1891
1870 Dickey James Ryegate 1820-1893
1872 Moore Alanson S. Ryegate 1816-1897
1874 Miller Edward Ryegate 1826-1900
1876 Johnston James Ryegate 1832-1900
1878 McCole Henry Ryegate 1842-
1880 Renfrew Jefferson Ryegate 1836-1908
1882 Gibson Pringle Ryegate 1833-1908
1884 Cochran George Ryegate 1844-1917
1886 Nelson Thomas Ryegate
1888 Johnston James Ryegate
1890 Canfield Charles K. Ryegate 1843-1891
1892 Chamberlin Charles K. Ryegate 1827-1906
1894 Nelson George G. Ryegate 1860-
1896 Whitehill Quincy A. Ryegate 1848-
1898 Henderson William J. Ryegate 1828-1904
1900 McLam William T. Ryegate 1847-1915
1902 Gilfillan William N. Ryegate 1847-
1904 Manchester Benjamin Ryegate 1848-
1906 Nelson Samuel F. Ryegate 1856-
1908 Wallace Charles M. Ryegate 1844-
1910 Mills Samuel   Ryegate 1861-
1912 Gebbue George Ryegate 1856-
1915 Chamberlin Horace F. Ryegate 1870-
1917 McLam John A. Ryegate 1852-
1919 Tewksbury Frederick J. Ryegate 1871-
1921 Darling George W. Ryegate
1923 George William T. Ryegate
1925 Nelson James F. Ryegate 1893-
1927 Park Nelson A. Ryegate 1861-
1929 Smith Alexander J. Ryegate 1891-
1931 Lackie William S. Ryegate 1870-
1933 Lowe Norman A. Ryegate
1935-1937 Thompson Raymond Charles Ryegate 1904-
1939 Gibson Charles Edward Ryegate 1887-
1941-1943 Buchanan Walter Roberts Ryegate 1894-
1945 Park Nelson A. Ryegate 1861-
1947 McLam Clarence James Ryegate 1881-
1949 James Horace L. Ryegate 1887-
1951-1953 Rowden Henry Thomas Ryegate 1899-
1955 Beaton J. Forbes Ryegate 1890-
1957-1961 Rowden Henry Thomas Ryegate 1899-
1963 Beaton J. Forbes Ryegate 1890-
1965 Zampieri John James Ryegate 1941-
1966 Clark Wendell Bailey Newbury 1899-1972 District 52
1967-1986 Zampieri John James Ryegate 1941- District 52 Caledonia-Orange-1 Resigned January 15, 1985 Commissioner BGS
Hausman Richard D. Newbury 1945- Caledonia-Orange-1 Appointed January 29, 1985
1987-1990 Hausman Richard D. Newbury 1945- Caledonia-Orange-1
1991-1992 Mallary Peter Trowbridge Newbury 1953- Caledonia-Orange-1
1993- Larocque Leigh B. Barnet 1934- Caledonia-3 Caledonia-1