Georgia
Franklin County
Granted by New Hampshire August 17, 1763
Organized March 31, 1788
1788 Evarts James Georgia 1754-1824
1789 Stannard Daniel Georgia
1790 White John Georgia
1791 Holmes Benjamin Georgia 1754-1817
1792 Stannard Daniel Georgia
1793 House Levi Georgia 1774-1818
1794 White John Georgia
1795 Holmes Benjamin Georgia
1796 Evarts Reuben Georgia 1763-1839
1797 Holmes Benjamin Georgia
1798 Fairchild, Jr. Stephen Georgia 1761-1813
1799 Davis Francis Georgia
1800 White John Georgia
1801 Holmes Benjamin Georgia
1802 Davis Francis Georgia
1803-1804 Holmes Benjamin Georgia
1805 White, Jr. John Georgia 1775-1807
1806-1808 Blodgett Sardius Georgia
1809-1810 Holmes Benjamin Georgia
1811 Dee, Jr. Elijah Georgia 1774-1842
1812-1813 Holmes Benjamin Georgia
1814 Dee, Jr. Elijah Georgia
1815 Hill Hira Georgia
1816-1817 Bliss Solomon Georgia 1769-1834
1818 None
1819 Bliss Frederick Georgia 1763-1827
1820 Barber, Jr. Joel Georgia
1821 Dee, Jr. Elijah Georgia
1822 Baker Elijah Georgia
1823 Hinckley Ira Georgia 1785-1859
1824 Dee, Jr. Elijah Georgia
1825 Barber, Jr. Joel Georgia
1826 Sabin Alvah Georgia 1793-1885
1827 Barber, Jr. Joel Georgia
1828-1829 Dee, Jr. Elijah Georgia
1830-1831 Bogue Decius R. Georgia -1855
1832 Bliss Solomon Georgia
1833-1834 None
1835 Sabin Alvah Georgia
1836-1837 Dee, Jr. Elijah Georgia
1838 Sabin Alvah Georgia
1839 Warner William K. Georgia 1804-1868
1840 Sabin Alvah Georgia
1841 Hinckley Ira Georgia
1842 Janes Lorenzo Georgia 1802-1893
1843-1844 Bliss Solomon Georgia 1797-1862
1845-1846 Clark Isaac P. Georgia 1795-1886
1847-1849 Sabin Alvah Georgia
1850 Clark Isaac P. Georgia
1851 Sabin Alvah Georgia
1852 Clark David P. Georgia 1803-1868
1853 Shepard Reuben S. Georgia 1810-1878
1854-1855 Hotchkiss Cyrus Georgia 1799-1875
1856 Ranslow George W. Georgia 1800-1865
1857-1858 Wightman Moses Georgia 1811-1890
1859-1860 Post Curtis M. Georgia 1813-1878
1861-1862 Sabin Alvah Georgia
1863-1864 Hale Hiram H. Georgia 1807-1878
1865 Sabin Benjamin F. Georgia 1810-1907
1866-1867 Bliss Abel Georgia 1814-1880
1868-1869 Purmont Joseph Georgia 1815-1888
1870 Hotchkiss Cephas A. Georgia 1834-1915
1872 Caldwell William A. Georgia 1833-1909
1874 Wightman Moses Georgia
1876 Hotchkiss Cephas A. Georgia
1878 Mills Ephraim Georgia 1826-1893
1880 Curtis James K. Georgia 1845-1915
1882 Wilcox Reuben E. Georgia 1833-1910
1884 Johnson Oscar B. Georgia 1844-1900
1886 Post Lorenzo A. Georgia 1846-1916
1888 None
1890 Ladd Ephraim L. Georgia 1823-1904
1892 Rankin Egbert N. Georgia 1849-
1894 Ballard Orrice Georgia 1849-1906
1896 Hotchkiss Carlton E. Georgia 1866-
1898 Ballard Orrice Georgia
1900 Wood Horace R. Georgia 1865-
1902 Wood Oscar B. Georgia 1872-
1904 Hurlburt Adam W. Georgia 1841-1904
1906 Alexander Marshall H. Georgia 1861-
1908 Howard Edward A. Georgia 1865-1910
1910 Wood Burt H. Georgia 1869-
1912 McGrath John Georgia 1876-
1915 Ryan James A. Georgia 1868-
1917 Bliss Frederick W. Georgia 1855-
1919 White Carl E. Georgia 1886-
1921 Hayden Nathan D. Georgia
1923 Nye Elmer Isaac Georgia 1853-
1925 Perry Leon Rich Georgia 1878-
1927 Abell Clark Anson Georgia 1862-
1929 Bragg Merritt Oscar Georgia 1854-
1931 Newton Park Henley Georgia 1893-
1933 Brooks Floyd D. Georgia 1898-
1935 Pattee Fred Omar Georgia 1878-
1937 Elmer Ernest O. Georgia 1889-
1939 Preston Orin Rodney Georgia 1888-
1941 Mye Hiram Hale Georgia 1899-
1943 Curtis Edward Allen Georgia 1877-
1945 Pattee Asa George Georgia 1897-
1947 Palmer Elmer Alfred Georgia 1898-
1949 Preston Orin Rodney Georgia 1888-
1951 Elmer Ernest O. Georgia 1889-
1953-1955 Bragg Daneil P. Georgia 1890-
1957 Loomis Harmon Edward Georgia 1913-
1959-1961 Chandler Grace May B. Georgia 1884-
1963-1965 Bullock Elmer David Georgia 1908-
1966-1968 Bullock Elmer David Georgia 1908- District 14-1
1969-1972 Martell Arlene Jordan Georgia 1926- District 14-1
1973-1974 Ballard Alden G. Georgia 1915- District 14-1
1975-1976 Ballard Alden G. Georgia 1915- Grand Isle-Franklin-1
Poquette Ray H. Alburg 1905-1981 Grand Isle-Franklin-1
1977-1978 Curran John Henry Grand Isle 1910- Grand Isle-Franklin-1
Poquette Ray H. Alburg 1905-1981 Grand Isle-Franklin-1
1979-1980 Ballard Alden G. Georgia 1915- Grand Isle-Franklin-1
Poquette Ray H. Alburg 1905-1981 Grand Isle-Franklin-1
1981-1982 Poquette Ray H. Alburg 1905-1981 Grand Isle-Franklin-1 died March 14, 1981
Nye Randall Miller South Hero 1923- Grand Isle-Franklin-1 appointed April 7, 1981
Smith Norman F. North Hero 1920-2005 Grand Isle-Franklin-1
1983-1986 Ballard Alden G. Georgia 1915- Franklin 6-2
1987-1992 Dunsmore George Murray Georgia 1942- Franklin 6-2 resigned January 22, 1991
Webster Stanley B. Georgia 1929- Franklin 6-2 appointed February 12, 1991
1993-1994 Webster Stanley B. Georgia 1929- Franklin 5-1
1995-1996 Stafford Keith W. Georgia 1928- Franklin 5-1
1997-1998 Buchdal Carol L. Georgia 1949- Franklin 5-1
1999-2000 Neiman Thomas N. Georgia 1944- Franklin 5-1
2001-2002 Rosenquist Carl J. Georgia 1943- Franklin 5-1
2003-2006 Branagan Carolyn Whitney Georgia 1954- Franklin-1
Dunsmore Brian C. Georgia 1968- Franklin-1
2007-2012 Branagan Carolyn Whitney Georgia 1954- Franklin-1
Gilbert Gary Fairfax 1945- Franklin-1
2013- Branagan Carolyn W. Georgia 1954- Franklin-1  
Glastenbury
Bennington County
Granted by New Hampshire August 20, 1761
Organized March 31, 1834
1834 Hotchkiss Mark Glastenbury
1835-1841 Hewes Asa G. Glastenbury
1842 Mattison John H. Glastenbury 1816-1880
1843 Elwell John   Glastenbury 1797-1885
1844-1845 Elwell Ishmael R. Glastenbury
1846-1847 Elwell John Glastenbury
1848 McDonald William Glastenbury
1849 Hewes Asa G. Glastenbury
1850 McDonald Jeremiah Glastenbury 1801-1864
1851 Elwell John Glastenbury
1852 Mattison John H. Glastenbury
1853 Elwell John Glastenbury
1854-1855 Elwell, Jr. John Glastenbury 1823-1899
1856 McDonald Jeremiah Glastenbury
1857 Mattison John H. Glastenbury
1858 McDonald Jeremiah Glastenbury
1859-1860 Stockwell William Glastenbury 1831-1899
1861 Elwell John Glastenbury
1862 Mattison John H. Glastenbury
1863 Elwell, Jr. John Glastenbury
1864-1865 Elwell John Glastenbury
1866 Eddy George Glastenbury 1821-1885
1867 Barton Charles Glastenbury 1840-1911
1868-1870 Eddy George Glastenbury
1872 Mattison John H. Glastenbury
1874 Elwell Truman T. Glastenbury 1836-
1876 Romaine Daniel Glastenbury 1816-
1878 Eddy Obed Glastenbury 1826-1910
1880 Harbour Trenor P. Glastenbury 1853-1891
1882 Mattison Norman L. Glastenbury 1851-1913
1884 Mattison Nelson Glastenbury 1853-
1886 Harrington German E. Glastenbury 1839-
1888 Mattison Norman L. Glastenbury
1890 Green Edgar Glastenbury 1862-
1892 Mattison Nelson Glastenbury
1894 Mattison Norman L. Glastenbury
1896 Cone Hugh E. Glastenbury 1847-
1898 Young Robert B. Glastenbury 1864-
1900 Mattison Nelson Glastenbury
1902 Mattison Norman L. Glastenbury
1904 Mattison William N. Glastenbury 1878-
1906 Mattison Willis R. Glastenbury 1879-
1908 Becker Charles A. Glastenbury 1879-
1910 Mattison Norman L. Glastenbury
1912 Young Robert B. Glastenbury
1915 Mattison John L. Glastenbury 1890-
1917 Becker Charles A. Glastenbury
1919 Young Robert Brigham Glastenbury 1864-
1921 Olin Merton John Glastenbury
1923 Young Robert Brigham Glastenbury 1864-
1925-1927 Jones Richard Franklin Glastenbury 1866-
1929-1933 Mattison Ira Noel Glastenbury 1893-
Represented by the Mattison family for ninety years until the population numbered seven in 1937
Became an unorganized town by Act of 1937 Legislature
Glover
Orleans County
Granted by Vermont June 27, 1781
Chartered November 20, 1783
Organized 1799
1803-1813 Parker Ralph Glover 1772-1852
1814-1815 Boardman John Glover 1783-1851
1816-1821 Hardy Charles Glover 1782-1869
1822 Boardman John Glover
1823-1825 Hardy Charles Glover
1826-1828 Boardman John Glover
1829-1832 Hardy Charles Glover
1833 Crane John Glover 1766-1843
1834-1835 Hardy Charles Glover
1836 Dwinell Joseph H. Glover 1802-1860
1837 Hardy Charles Glover
1838 Leonard Willard Glover 1799-1882
1839 Dwinell Joseph H. Glover
1840 Leonard Willard Glover
1841 Martin William H. Glover 1813-1856
1842 Simonds James Glover 1805-1892
1843 Bean Amos P. Glover 1806-1875
1844 Smith Isaac B. Glover 1810-1892
1845-1846 None
1847-1848 French Lyndal Glover 1802-1880
1849 Cushman Isaac N. Glover 1821-1881
1850 Leonard Willard Glover
1851-1853 Dwinell Joseph H. Glover
1854-1855 Hardy Charles C. Glover 1818-1873
1856-1857 None
1858-1859 Bean Amos P. Glover
1860-1861 Simonds James Glover
1862-1863 Cook Emery Glover 1814-1882
1864-1865 Whittlesey Duren Glover 1814-1875
1866-1867 Cheney Frederick P. Glover 1828-1896
1868-1869 Severance George Glover 1820-1899
1870 Perkins Sidney K. B.  Glover 1830-1914
1872 Marston Charles Glover 1814-1900
1874 Atherton Andrew C. Glover 1835-1912
1876-1880 Templeton Wilbur F. Glover 1836-1904
1882 Bean Cromwell P. Glover 1846-
1884-1886 Randall Elias O. Glover 1833-1912
1888 Jenne William S. Glover 1845-1914
1890 Bean Freeman Glover 1831-1912
1892 Owen Clarence P. Glover 1844-1899
1894 Leonard Chapin Glover 1837-1915
1896 Clark William F. Glover 1849-
1898 Patterson Gabriel Glover 1831-1904
1900 Clark Simeon N.  Glover 1842-1916
1902 Vance Samuel T. Glover 1856-
1904 Davis Hiram N. Glover 1865-
1906 Shields Alexander Glover 1849-
1908 Bean Freeman H. Glover 1865-
1910 Buchanan Robert W. Glover 1849-
1912 Wylie William A. Glover 1855-
1915 Anderson George W. Glover 1876-
1917 Miles Orrin G. Glover 1872-
1919 Hastings Frank W. Glover
1921 Urie John A. Glover
1923 Kimball John Glover 1859-
1925 Young George London Glover 1857-
1927 Leonard Willard Chapin Glover 1870-
1929 Vance Clyde Samuel Glover 1892-
1931 Bean Carl Walton Glover 1873-
1933 Vance Samuel Thompson Glover 1856-
1935 Borland Clark M. Glover 1876-
1937 Dewing Joseph William Glover 1879-
1939 Drew Wesley Clark Glover 1880-
1941 Rogers Richard Henry Glover 1895-
1943 Johnson Mark Wallace Glover 1870-
1945 Borland John Calvin Glover 1867-
1947 Shields Aurelius M. Glover 1876-
1949 King Walter G. Glover 1898-
1951-1953 Brooks Philip G. Glover 1902-
1955 Swift Kenneth Malcolm Glover 1918-
1957 Lafont Roland Ward Glover 1903-
1959 Swift Kenneth Malcolm Glover 1918-
1961-1965 Hebard Emory A. Glover 1917-
1966 Hebard Emory A. Glover 1917- District 28
Mandigo Melvin Harvey Glover 1913- District 28
1967-1968 Alexander Doris Sears Irasburg 1897-1987 District 28
Hebard Emory A. Glover 1917- District 28
1969-1970 Alexander Doris Sears Irasburg 1897-1987 District 28
Mandigo Melvin Harvey Glover 1913- District 28
1971-1974 Hebard Emory A. Glover 1917- District 28
Mandigo Melvin Harvey Glover 1913- District 28
1975-1976 Hebard Emory A. Glover 1917- Lamoille-Orleans-1
Kinsey Robert Everett Craftsbury 1927- Lamoille-Orleans-1
1977-1994 Kinsey Robert Everett Craftsbury 1927- Lamoille-Orleans-1 Orleans-4 Orleans-Caledonia-1
Russell, Jr. Wallace Clayton Barton 1928- Lamoille-Orleans-1 Orleans-4 Orleans-Caledonia-1
1995-1996 Kinsey Robert Everett Craftsbury 1927- Orleans-Caledonia-1
Russell  Patricia E. Barton Orleans-Caledonia-1
1997-2000 Kinsey Robert Everett Craftsbury 1927- Orleans-Caledonia-1
Hathaway David C. Barton 1945- Orleans-Caledonia-1
2001-2002 Bolduc David P. Barton 1956- Orleans-Caledonia-1
Goodridge Kevin Albany 1954- Orleans-Caledonia-1
2003-2004 Rodgers John S. Glover 1965- Orleans-Caledonia-1
Bolduc David P. Barton 1956- Orleans-Caledonia-1
2005-2010 Morley, III John Barton 1970- Orleans-Caledonia-1
Rodgers John S. Glover 1965- Orleans-Caledonia-1
2011- Strong Vicki Albany Orleans-Caledonia-1
Young Sam Albany/Glover 1978- Orleans-Caledonia-1
Goshen
Addison County
Granted by Vermont February 23, 1782
Chartered February 2, 1792
New charter granted November 1, 1798
Organized March 29, 1814
1815-1816 Blood Phineas Goshen -1822
1817-1828 None
1829 Knapp Abiathar Goshen 1788-1882
1830-1836 Capen Nathan Goshen 1785-1852
1837-1838 Brown Francis Goshen 1798-1883
1839-1840 Knapp Elnathan Goshen 1803-1875
1841 Dartt Justus N. Goshen
1842-1843 Towle Rufus Goshen
1844-1845 Allen Reuben Goshen 1796-1868
1846 Brown Francis Goshen
1847 Carlisle, Jr. William Goshen 1778-1859
1848 Capen John Goshen 1818-1878
1849 Carlisle, Jr. William Goshen
1850 Capen John Goshen
1851-1852 Gale Silas D. Goshen 1809-1861
1853-1854 Capen John Goshen
1855-1856 Belknap William A. Goshen 1812-1870
1857-1859 Stickney Shubel R. Goshen 1824-1910
1860-1861 Salls Stephen Goshen 1812-1894
1862-1863 Capen Nathan Goshen 1816-1906
1864-1865 Carson James Goshen 1818-1900
1866-1867 Stickney Shubel R. Goshen
1868 Brown Edward J. Goshen 1830-
1869 Knapp Alfred H. Goshen 1829-1884
1870 Brown Edward J. Goshen
1872 Allen Numan Goshen 1821-1886
1874 Churchill Harvey Z. Goshen 1820-1894
1876 Brown Andrew S. Goshen 1833-1911
1878 Washburn Samuel F. Goshen 1810-1896
1880 Dutton George E. Goshen 1835-1898
1882 Ayer Arnold Goshen 1829-1909
1884 Hooker Joseph C. Goshen 1828-1901
1886 Brown John W. Goshen 1836-1911
1888 Chamberlin Harlan W. Goshen 1842-
1890 Brown Dan B. Goshen 1839-
1892 Baird Wolcott Goshen 1841-1904
1894 Persons Calvin F. Goshen 1835-1914
1896 Washburn Shubel H. Goshen 1842-1901
1898 Ayer Myron Goshen 1854-
1900 Brown Romeo M. Goshen 1837-
1902 Sessions Theodore A. Goshen 1847-
1904 Hooker Thomas V. Goshen 1856-
1906 Severy Orrell T. Goshen 1848-
1908 Ellis William W. Goshen 1847-
1910 Hayes Edward S. Goshen 1852-
1912 Hathaway James H. Goshen 1872-
1915 Brown Solon E. Goshen 1876-
1917 Chamberlin Fay H. Goshen 1868-
1919 Dutton Willie Lewis Goshen 1862-
1921 Baird Lewis Wolcott Goshen
1923 Jones Herman David Goshen
1925 Jones John Harold Goshen 1873-
1927 Hooker Joseph Scott Goshen 1875-
1929 Dutton Charles Thomas Goshen 1865-
1931 Hayes Robert Berry Goshen 1877-
1933 Moore Harry Daniel Goshen 1888-
1935 Hayes Leo Augustus Goshen 1882-
1937 Hathaway James Henry Goshen 1872-
1939 Hayes Robert Berry Goshen 1877-
1941 Moore Harry Daniel Goshen 1888-
1943 Ladd Guy Edmund Goshen 1895-
1945 Jones June Fassett Goshen 1874-
1947 Hathaway Hawley Otis Goshen 1901-
1949-1955 Walsh Basil Barry Goshen 1898-
1957-1959 Poeter Emma R. Goshen 1907-
1961-1965 Masterson John Donald Goshen 1902-
1967-1968 Fitzpatrick Jerome Michael Pittsford 1893-1984 District 29
LeDuc Ralph Ernest Pittsford 1901- District 29
1969-1972 Bunting Frank L. Brandon 1931- District 29
LeDuc Ralph Ernest Pittsford 1901- District 29
1973-1974 Candon Patrick James Pittsford 1908- District 29
Phillips Everett Franklin Pittsford 1907-1977 District 29
1975-1980 Steventon Joseph Thomas Rochester 1919- Addison-Rutland-Windsor-1
1981-1982 Martin Wallace A. Rochester 1918- Addison-Rutland-Windsor-1
1983-1984 Arnold Maurice D. Whiting 1925-1983 Addison-Rutland-2 Died August 23, 1983
1984-1988 Arnold Shirlee Ann Whiting 1926- Addison-Rutland-2 Appointed October 7, 1983
1989-1992 Oliver Robert Gordon Leicester 1927- Addison-Rutland-2
1993-1996 Gossens Gerry F. Salisbury 1933- Addison-Rutland-2
1997-2000 Smith  Patricia P. Sudbury 1943- Addison-Rutland-2
2001-2002 Mann Ward Leicester 1956- Addison-Rutland-2
2003- Jewett Willem Ripton 1963- Addison-2
Grafton
Windham County
Granted by New Hampshire as Thomlinson April 8, 1754
Charter renewed July 9, 1761
Organized 1781
Named changed to Grafton October 13, 1792
1780 Putnam Miles Grafton 1725-1800
1781 Kline Thomas Grafton
1782-1785 None
1786 Burgess Ebenezer Grafton 1743-1829
1787-1788 Stickney William Grafton 1743-1831
1789 Perkins Charles Grafton
1790 Bond Henry Grafton
1791 Hayward Stephen Grafton 1747-1817
1792 Bond Henry Grafton
1793 Edson Ezra Grafton 1759-1840
1794 Palmer David Grafton 1758-1812
1795 Lovell Enos Grafton
1796-1797 Fisher Amos Grafton 1759-1807
1798 Taylor Thaddeus Grafton 1768-1864
1799 Hall, Jr. William Grafton 1774-1831
1800-1802 Taylor Thaddeus Grafton
1803 Wheeler John B. Grafton 1770-1842
1804-1805 Hale Enoch Grafton 1733-1813
1806-1807 Palmer David Grafton
1808-1809 Taylor Thaddeus Grafton
1810 Palmer Thomas K. Grafton 1760-1827
1811-1814 Barrett John   Grafton 1775-1856
1815 Wheeler Nathan Grafton 1771-1843
1816 Barrett John Grafton
1817-1818 Wheeler Nathan Grafton
1819 Barrett John Grafton
1820-1823 Burgess Barzillai Grafton 1767-1855
1824-1825 Stickney Jr. William Grafton 1768-1860
1826 Wheeler Nathan Grafton
1827 Barrett John Grafton
1828-1831 Stickney, Jr. William Grafton
1832 Burgess Erastus Grafton 1779-1863
1833 Gibson John Grafton 1785-1858
1834 Stickney William Grafton
1835 Gibson John Grafton
1836-1837 Burgess Ambrose Grafton 1798-1882
1838 Hill Thomas Grafton 1801-1884
1839-1840 Bridgman Benjamin H. Grafton 1800-1863
1841 None
1842-1843 Whitcomb William Grafton 1803-1876
1844-1846 Stoddard Abishai Grafton 1811-1893
1847 Bridgman Benjamin H. Grafton
1848-1849 Butterfield John L. Grafton 1820-1892
1850-1851 Burgess Ambrose Grafton
1852-1853 Walker Lewis S. Grafton 1817-1902
1854-1855 Howard Joseph Grafton
1856-1857 Dean Benjamin W. Grafton 1827-1863
1858-1859 Daniels Francis Grafton 1809-1877
1860 Hall  Nathan H. Grafton 1815-1862
1861-1862 Barrett Charles Grafton 1830-1892
1863-1864 Daniels Francis Grafton
1865-1866 Butterfield John L. Grafton
1867-1868 Conant Simeon D. Grafton 1820-1888
1869-1870 Phelps Francis Grafton 1817-1888
1872 Wyman Jesse O. Grafton 1811-1888
1874 Burgess Albert H. Grafton 1843-
1876 Barrett Charles Grafton
1878 Phelps Samuel Grafton 1815-1890
1880 Haskell Charles W. Grafton 1836-
1882 Holmes Sidney Grafton 1839-1897
1884 Thompson Henry A. Grafton 1846-
1886 Butterfield John L. Grafton
1888 Walker Edwin L. Grafton 1858-
1890 Phelps Harlow Grafton 1838-1905
1892 White Charles S. Grafton 1834-1911
1894 Walker Walter E. L.  Grafton 1857-
1896 Clarke Everett H. Grafton 1860-
1898 Rice Albert G. Grafton 1852-
1900 Pettengill John A. Grafton 1841-1906
1902 Hall George W. Grafton 1869-
1904 Clarke Everett H. Grafton
1906 Davis Norman R. Grafton 1845-
1908 Park Thaddeus Grafton 1850-
1910 Covey Adelbert M. Grafton 1864-1916
1912 Walker Mason A. Grafton 1863-
1915 Leonard Samuel T. Grafton 1841-
1917 Merrifield Fred O. Grafton 1866-
1919 Stowell John Henry Grafton 1866-
1921 Davis John W. Grafton
1923 Wright Charles Herbert Grafton 1868-
1925 Barlow Ada Safford Grafton 1850-
1927 Wright Charles Herbert Grafton 1868-
1929 Cambridge Charles Henry Grafton 1860-
1931-1933 Daniels Gertrude Grippen Grafton 1868-
1935 Wright Charles Herbert Grafton 1868-
1937-1939 Palmer Francis Amos Grafton 1873-
1941-1943 Prouty Fred Morris Grafton 1896-
1945-1947 Fisher Leon Martin Grafton 1880-
1949-1951 Bragg Norris E. Grafton 1907-
1953 Snyder J. Henry Grafton 1906-
1955-1957 Illingworth Percy Bentick Grafton
1959-1961 Wright Arthur Edward Grafton 1898-
1963-1965 Fisher Cecil Wallingford Grafton 1892-
1966-1974 Cutts Royal Bartlett Townshend 1910- District 72
1975-1976 Cole Jordan D. Putney 1913- Windham-2
Edwards Donald E. Grafton 1937- Windham-2
1977-1980 Edwards Donald E. Grafton 1937- Windham-2
Wright Norman Edward Westminster 1937- Windham-2
1981-1982 Edwards Donald E. Grafton 1937- Windham-2 resigned 2/28/1981 adjutant and inspector general
Young Toby Westminster 1936- Windham-2 appointed 3/9/1981
Wright Norman Edward Westminster 1937- Windham-2
1983-1984 Harty Michael P. Rockingham 1950- Windham-4
Obuchowski Michael John Rockingham 1952- Windham-4
1985-1996 Campbell Sean P. Rockingham 1952- Windham-4 Windsor-Windham-1-1
Obuchowski Michael John Rockingham 1952- Windham-4 Windsor-Windham-1-1
1997-1998 Campbell Sean P. Rockingham 1952- Windsor-Windham-1-1
Sobelski Edward Rockingham Windsor-Windham-1-1
Obuchowski Michael John Rockingham 1952- Windsor-Windham-1-1
1999-2010 Partridge Carolyn W. Windham 1949- Windsor-Windham-1-1
Obuchowski Michael John Rockingham 1952- Windsor-Windham-1-1
2011-2012 Partridge Carolyn W. Windham 1949- Windham-4
Obuchowski Michael John Rockingham 1952- Windham-4 resigned 1/2011
Trieber Matthew Rockingham Windham-4 appointed 2011
2013- Partridge Carolyn W. Windham 1949- Windham-3  
  Trieber Matthew A. Rockingham   Windham-3  
Granby
Essex County
Granted by New Hampshire October 10, 1761
Organized March 13, 1798
Organization abandoned in 1815
Reorganized January 10, 1822
1798 Curtis Clark Granby
1799-1800 None
1801 Elliott James Granby
1802 None
1803 Herrick Joseph Granby 1760-1844
1804-1805 None
1806 Elliott James Granby
1807 None
1808-1810 Herrick Joseph Granby
1811 Cook Enos Granby
1812 None
1813 Bugbee Elijah Granby
1814 Hart Samuel Granby
1815-1824 None
1825-1826 Bassett Joel Granby
1827 Gleason Joel Granby
1828 Bassett Joel Granby
1829 None
1830 Baker Elijah Granby
1831-1832 Clark Benjamin S. Granby
1833-1834 Bassett Joel Granby
1835 None
1836-1838 Appleton Ashley Granby 1796-1876
1839 None
1840-1841 Rice Abram W. Granby 1808-1868
1842-1843 Hartshorn Henry Granby 1811-1893
1844-1845 Matthews, Jr. Jonathan Granby 1811-1893
1846-1847 Cheney Charles Granby 1819-1901
1848-1849 Carpenter Gershom Granby 1796-1881
1850 Wells Loomis Granby 1815-1890
1851 None
1852 Hartshorn Henry Granby
1853 Wells Loomis Granby
1854 Wooster John Granby 1798-1873
1855 None
1856-1857 Elkins Daniel Granby
1858 Shores Levi P. Granby 1814-1896
1859-1860 Carpenter Abel Granby 1825-1871
1861 Boyce Allen R. Granby 1832-1899
1862-1863 Dudley Samuel T. Granby 1826-1906
1864-1865 Ford Philander C. Granby 1841-1893
1866 Buzzell John W. Granby 1835-
1867-1868 Jones Lewis W. Granby 1824-1898
1869-1870 Reed Marcus L. Granby 1839-1912
1872 Carpenter Allen M.  Granby 1841-1914
1874 Wells Loomis Granby
1876-1878 Shores Ethan P. Granby 1842-1902
1880 Matthews  Charles W. Granby 1851-
1882 Wells Loomis Granby
1884 Willson Melvin A. Granby 1847-1909
1886 Wilcox Henry C. Granby 1842-1905
1888 Allbee John M. Granby 1854-
1890 Wilcox Henry C. Granby
1892 Matthews Charles W. Granby
1894 McDonald James H. Granby 1867-
1896 Smith Charles S. Granby 1858-1900
1898 McGinnis Charles H. Granby 1859-
1900 Gleason Benjamin C. Granby 1845-
1902 Shores Arthur W. Granby 1872-
1904 McGinnis Charles H. Granby
1906 Shores Wilbur M. Granby 1847-1917
1908 Willson Leonard H. Granby 1877-
1910 Gleason Walter H. Granby 1877-
1912 Carpenter Willie C. Granby 1864-
1915 Shores George L. Granby 1881-
1917 Shores Arthur W. Granby
1919 Wells Joseph Loomis Granby 1853-
1921 Hodgdon Ozmon Granby
1923 Shores Arthur W. Granby 1872-
1925 Shores Vernon Arthur Granby 1897-
1927 McLean Ralph Nathaniel Granby 1893-
1929 Shores Ceylon Wilbur Granby 1884-
1931-1935 Newton Lennox G. Granby 1884-
1937 Shores Georgie Lafayette Granby 1881-
1939 Lund Edward Calvin Granby 1889-
1941 Shores Lillian Dora Granby 1910-
1943 Austin Helen Gladys Martin Granby 1881-
1945 Bishop Henry Caleb Granby 1899-1949
1947 Shores Edna H. Granby 1894-
1949 Bishop Henry Caleb Granby 1899-1949 Died January 29, 1949
Noble Clyde Arthur Granby 1914- Appointed by the Governor February 7, 1949
1951-1955 Lund Edward Calvin Granby 1889-
1957-1959 Noble Clyde Arthur Granby 1914-
1961 Hodgdon S. Fox Granby 1908-
1963 Lund Maude Nellie Granby 1911-
1965 Hodgdon S. Fox Granby 1908-
1966-1974 Colby Amos Clark Lunenburg 1937- District 63
1975-1976 Brunette Walter S. Lunenburg 1909- Essex-1
1977-1978 Fournier Michael E. Lunenburg 1947- Essex-1
1979-1982 Brunette Walter S. Lunenburg 1909- Essex-1
1983-1988 Irwin John W. Maidstone 1914- Essex-1
1989-2012 Peaslee Janice L. Guildhall 1935- Essex-1 Essex-Caledonia-1 Essex-Caledonia
2013- Quimby Contance N. Concord   Essex-Caledonia      
Grand Isle
Grand Isle County
Formed from part of South Hero, as Middle Hero November 7, 1798
Organized March 7, 1799
Name changed to Grand Isle November 5, 1810
In Chittenden County until the organizatio of Grand Isle County in 1805
1810-1814 Lyon Asa Grand Isle 1763-1941
1815-1816 Allen Enoch Grand Isle 1744-1831
1817 None
1818-1822 Brown James Grand Isle 1768-1840
1823 Allen Joel Grand Isle 1788-1868
1824 Hyde Jedediah Grand Isle 1760-1824
1825-1826 Barnes Melvin Grand Isle 1794-1860
1827 Brown James Grand Isle
1828-1831 Adams Samuel Grand Isle 1792-1868
1832-1833 Boardman Henry C. Grand Isle
1834-1838 Adams Samuel Grand Isle
1839-1840 Ladd Lewis Grand Isle 1797-1867
1841-1842 Ladd Jabez Grand Isle 1799-1883
1843 Griffith Benjamin Grand Isle
1844 Reynolds Guy Grand Isle
1845 Adams Samuel Grand Isle
1846 Reynolds Guy Grand Isle
1847-1848 Brown Abel Grand Isle -1874
1849 Gordon Samuel B. Grand Isle 1800-1892
1850 Brown William Grand Isle 1810-
1851 Gordon Samuel B. Grand Isle
1852-1853 Macomber Wesson Grand Isle 1801-1875
1854-1855 Brown William Grand Isle
1856 Chamberlin William Grand Isle 1810-1887
1857-1858 Griffith Robert B. Grand Isle 1811-
1859-1860 Adams Edwin Grand Isle 1831-1911
1861 Adams Henry C. Grand Isle 1828-1896
1862-1863 Chamberlin John A. Grand Isle 1818-1909
1864-1865 McGowan James Grand Isle 1815-1901
1866-1867 Irish William C. Grand Isle 1816-1889
1868-1869 Gordon Stephen P. Grand Isle 1832-1907
1870 Macomber Sereno G. Grand Isle 1834-
1872 Macomber, II Wesson Grand Isle 1815-1893
1874 Lefevre Matthias Grand Isle 1830-
1876 Pearl Wyman W. Grand Isle 1823-1891
1878 McGowan William C. Grand Isle 1825-
1880 Brown James A. Grand Isle 1840-1906
1882 Hyde George W. Grand Isle 1811-1896
1884 Robinson Juan Grand Isle 1851-
1886 Griswold Solon S. Grand Isle 1857-1915
1888 Gordon Wyman M. Grand Isle 1840-1912
1890 Donaldson Horatio Grand Isle 1840-
1892 Jackson Homer W. Grand Isle 1864-1917
1894 Gordon Solon H. Grand Isle 1836-
1896 Ladd Herbert W. Grand Isle 1846-
1898 Gordon Edward Grand Isle 1840-1907
1900 Samson Reuben Grand Isle 1860-
1902 Hyde Addison H. Grand Isle 1857-
1904 Paradee Emory Grand Isle 1865-
1906 Hurlburt Homer H. Grand Isle 1844-1908
1908 Harrington Giles Grand Isle 1862-
1910 Branch George H. Grand Isle 1870-
1912 Hoag James W. Grand Isle 1852-1915
1915 Mortell William M. Grand Isle 1868-
1917 Russell Charles H. Grand Isle 1867-
1919 Vantine Merritt H. Grand Isle 1867-
1921 Martin William A. Grand Isle
1923 Hoag James Byron Grand Isle 1884-
1925 Tebeau Eugene Charles Grand Isle 1887-
1927 Cootware Israel Joseph Grand Isle 1893-
1929-1931 Tebeau Eugene Charles Grand Isle 1887-
1933 Lyons John Walter Grand Isle 1874-1933 Died January 28, 1933
Hoag James Byron Grand Isle Appointed February 6, 1933
1935-1937 Pearl Alexander Stephen Grand Isle 1885-
1939 Griswold Carlton Pearl Grand Isle 1889-
1941 Bluto Julius W. Grand Isle 1887-
1943 Griswold Carlton Pearl Grand Isle 1889-
1945 Pearl Alexander Stephen Grand Isle 1885-
1947 Pearl Warren R. Grand Isle 1918-
1949 Roque, Jr. John B. Grand Isle 1907-
1951 Caswell Chester A. Grand Isle 1905-
1953 Phelps Harry H. Grand Isle 1912-
1955 Bullis Helen Ladd Grand Isle 1902-
1957 Roque  John B. Grand Isle
1959 Horican Mark Hanna Grand Isle 1900-
1961 Roque John Bernard Grand Isle 1907-
1963 Horican Mark Hanna Grand Isle 1900-
1965 Roque John Bernard Grand Isle 1907-
1966-1967 Tubbs Clarence R. Alburg 1896-1967 District 62
1967-1968 Tubbs Clarence R. Alburg 1896-1967 District 62 Died March 9, 1967
Ryan Timothy J. Alburg 1899- District 62 Appointed March 14, 1967
1969-1974 Poquette Ray H. Alburg 1905-1981 District 62
1975-1976 Poquette Ray H. Alburg 1905-1981 Grand Isle-Franklin-1
Ballard Alden G. Georgia 1915- Grand Isle-Franklin-1
1977-1978 Curran John Henry Grand Isle 1910- Grand Isle-Franklin-1
Poquette Ray H. Alburg 1905-1981 Grand Isle-Franklin-1
1979-1980 Ballard Alden G. Georgia 1915- Grand Isle-Franklin-1
Poquette Ray H. Alburg 1905-1981 Grand Isle-Franklin-1
1981-1982 Poquette Ray H. Alburg 1905-1981 Grand Isle-Franklin-1 Died March 14, 1981
Nye Randall Miller South Hero 1923- Grand Isle-Franklin-1 Appointed April 7, 1981
Smith Norman F. North Hero 1920-2005 Grand Isle-Franklin-1
1983-1984 Smith Norman F. North Hero 1920-2005 Grand Isle-1
1985-1992 Potvin Jane B. South Hero 1935- Grand Isle-1
1993-2002 LaBarge John V. Grand Isle 1952- Grand Isle-1
2003-2008 Trombley Ira Grand Isle 1952-2009 Grand Isle-Chittenden 1
Johnson Mitzi South Hero 1970- Grand Isle-Chittenden 1
2009- Trombley Ira Grand Isle 1952-2009 Grand Isle-Chittenden 1 Died December 20, 2009
Krebs Robert C. South Hero 1947- Grand Isle-Chittenden 1 Appointed January 15, 2010
Johnson Mitzi South Hero 1970- Grand Isle-Chittenden 1
Granville
Addison County
Granted by Vermont November 7, 1780
Chartered August 2, 1781 as Kingston
Organized July 8, 1788
Name changed to Granville November 6, 1834
In Orange County until 1878
1807 Rice Joel Granville 1765-1858
1808-1817 Patrick Joseph Granville
1818-1819 King  Thomas Granville
1820 Pinney Benjamin Granville -1859
1821-1824 Rice Joel Granville
1825 Patrick, Jr. Joseph Granville 1792-
1826-1827 Pinney Benjamin Granville
1828 Rice Joel Granville
1829 Pinney Benjamin Granville
1830-1834 Parker Isaac Granville
1835-1836 Clark Solon Granville 1802-1885
1837-1838 Eaton David Granville 1805-1894
1839-1840 Lamb Charles Granville
1841-1842 Ball Joseph Granville 1809-1890
1843 Allen Alonzo G. Granville 1811-1872
1844-1845 Lamb Joseph Granville 1804-1863
1846 Ford Hiram Granville 1802-1884
1847 None
1848 Allen Alonzo G. Granville
1849-1850 Ball Joseph Granville
1851-1852 Ford Hiram Granville
1853 None
1854-1855 Clark Solon Granville
1856-1857 Allen Alonzo G. Granville
1858-1859 Lamb Joseph Granville
1860-1861 None
1862-1863 Hubbard Rufus Granville 1819-1894
1864-1865 Chaffee William C. Granville 1821-1906
1866-1867 Ball Joseph Granville
1868-1869 Jewett Elias L. Granville 1829-
1870 None
1872 Wilson George V. Granville 1822-1905
1874 Hayes Homer P. Granville 1837-
1876 Briggs Alonzo N. Granville 1822-1891
1878 None
1880 Ford Alvin Granville 1816-1902
1882 Kennedy Augustus F. Granville 1830-
1884 Flint Royal J. Granville 1850-
1886 None
1888 Briggs Eugene F. Granville 1858-
1890 Hemenway Daniel D. Granville 1840-1917
1892 Hubbard Sardine F. Granville 1849-
1894 Wilson George E. Granville 1848-1914
1896 Washburn Harry L. Granville 1859-
1898 Hemenway Edwin N. Granville 1868-1917
1900 Hubbard Carl C. Granville 1855-
1902 Briggs Eugene F. Granville
1904 Webb Lucius Granville 1847-
1906 None
1908 Webb Lucius Granville
1910 Rice Dudley N. Granville 1881-
1912 Hubbard Hazen C. Granville 1845-1915
1915 Jennett Henry E. Granville 1877-
1917 Briggs Alstine A. Granville 1875-
1919 Vinton John Rockwell Granville 1866-
1921 Shirley William   Granville
1923 Webb Clarence K. Granville
1925 Campbell Herbert Granville 1863-
1927 Hubbard Harry H. Granville 1876-
1929 Sargent George W. Granville 1860-
1931 Rice Gerald Lawrence Granville 1894-
1933-1935 Handly Daniel Tarbell Granville 1887-
1937 Freeman Roy Henry Granville 1889-
1939-1941 Sargent Crosby M. Granville 1899-
1943-1945 Shirley Elwin Henry Granville 1897-
1947 Campbell Clyde C. Granville 1889-1947
1949-1953 Handly Charles H. Granville 1888-
1955-1957 Jennett Rose Mary Granville 1907-
1959-1961 Jarvis Stanford Anthony Granville 1915-
1963-1965 Sargeant Marion Taylor Granville 1900-
1966-1968 Miner Stanley Pingrey Stockbridge 1899-1988 District 65
1969-1980 Steventon Joseph Thomas Rochester 1919- District 65 Addison-Rutland-Windsor-1
1981-1982 Martin Wallace A. Rochester 1918- Addison-Rutland-Windsor-1
1983-1990 Fortna Lixi Warren 1913- Addison-Washington-1
1991-1994 DiMario Judith L. Fayston Addison-Washington-1 Washington-Addison-1
1995-2000 Hyde Bruce J. Fayston 1953- Washington-Addison-1
2001-2004 Connell Kinny Warren 1951- Washington-Addison-1 Washington-1
2005-2008 Hosford Carol Reed Waitsfield 1938- Washington-1
2009-2012 Greshin Adam M. Warren 1960- Washington-1
2013- French Patsy T. Randolph 1949- Orange-Washington-Addison  
  Townshend Lawrence E. Randolph 1947- Orange-Washington-Addison  
Greensboro
Orleans County
Granted by Vermont November 6, 1780
Chartered August 20, 1781
Organized March 29, 1792
1795 Stanley Timothy Greensboro 1764-1825
1796 Shepard Aaron Greensboro 1758-1811
1797-1798 Stanley Timothy Greensboro
1799 Ellsworth John Greensboro 1762-1816
1800-1805 Stanley Timothy Greensboro
1806 Ellsworth John Greensboro
1807 Austin Eli Greensboro
1808 Stanley Timothy Greensboro
1809-1810 Austin Eli Greensboro
1811-1813 Stanley Timothy Greensboro
1814 Lincoln Willard Greensboro
1815-1816 Hill Peleg Greensboro
1817 Stevens Levi Greensboro 1780-1859
1818-1819 Hill Peleg Greensboro
1820 Stevens Levi Greensboro
1821-1825 Sherman Stephen Greensboro 1786-1854
1826-1828 Hill Samuel Greensboro 1787-1863
1829-1830 Grow Marvin Greensboro 1776-1851
1831 Hill Samuel Greensboro
1832 Rand Ezekiel Greensboro 1781-1849
1833-1834 Morey George A. Greensboro 1796-1880
1835 Sherman Stephen Greensboro
1836 Lincoln Willard Greensboro
1837-1838 Page George H. Greensboro
1839 Waterman Loren F. Greensboro 1808-1857
1840 Page George H. Greensboro
1841 None
1842 Scott Nathan W, Greensboro 1801-1884
1843 Pinney Jabez Greensboro 1798-1884
1844-1846 None
1847 Rand Ezekiel Greensboro
1848-1849 Pinney Jabez Greensboro
1850 Randall Eben A. Greensboro 1818-1850
1851 None
1852-1853 Somers John Greensboro 1815-1870
1854-1855 Merrill Jesse E. Greensboro 1807-1884
1856-1857 Smith James W. Greensboro 1823-1879
1858-1859 Putnam Sumner Greensboro 1818-1887
1860-1861 Tolman George B. Greensboro 1832-1883
1862-1863 Comings Benjamin Greensboro 1810-1872
1864-1865 Smith John M. Greensboro 1816-1880
1866-1867 Tolman Henry S. Greensboro 1825-1907
1868-1869 Worcester Albert Greensboro 1830-1918
1870 None
1872 McLaren Alexander Greensboro 1825-1900
1874-1876 Calderwood Harvey S. Greensboro 1845-
1878 Goss William W. Greensboro 1838-1916
1880 Simpson John Greensboro 1826-1889
1882-1884 Young James   Greensboro 1835-1914
1886 Simpson William B. Greensboro 1883-1911
1888 Tolman Henry S. Greensboro
1890 Jackson Lewis A. Greensboro 1840-
1892 Wilson James D. Greensboro 1848-
1894 Smith Robert B. Greensboro 1844-
1896 Tolman Alpha E. Greensboro 1861-
1898 Cook John B. Greensboro 1836-
1900 Ingalls William S. Greensboro 1862-
1902 Cuthbertson George M. Greensboro 1852-
1904 Cook Charles B. Greensboro 1868-
1906 Chase Asahel C. Greensboro 1852-
1908 McLaren Horace A. Greensboro 1861-
1910 Clary Alvah S. Greensboro 1837-1913
1912 Kendrick John A. Greensboro 1869-
1915 Babcock Armour S. Greensboro 1857-
1917 Taylor George W. Greensboro 1865-
1919 Kinney Frederick C. Greensboro 1858-
1921 Perrin Alden E. Greensboro
1923 Calderwood Hiriam W. Greensboro 1864-
1925 Barrington John Henderson Greensboro 1875-
1927 Edson Elwin L. Greensboro 1879-
1929 Cuthbertson Archie Bruce Greensboro 1882-
1931-1933 Davis George R. Greensboro 1875-
1935 Wilson John Irwin Greensboro 1882-
1937 Hill Abner E. Greensboro 1866-
1939-1941 Willey Andrew Holmes Greensboro 1898-
1943-1945 Gebbie Foster Thomas Greensboro 1891-
1947 Allen Pardon Norris Greensboro 1879-
1949-1955 Willey Robert A. Greensboro 1901-
1957-1959 Wilson Robert Edward Greensboro 1909-
1961 Smith Ralph Walter Greensboro 1895-
1963-1965 Wilson Robert Edward Greensboro 1909-
1966-1970 Lawrence George Roland Albany 1909- District 71
1971-1974 Kinsey Robert Everett Craftsbury 1927- District 71
1975-1976 Hebard Emory A. Glover 1917- Lamoille-Orleans-1
Kinsey Robert Everett Craftsbury 1927- Lamoille-Orleans-1
1977-1994 Kinsey Robert Everett Craftsbury 1927- Lamoille-Orleans-1 Orleans-4 Orleans-Caledonia-1
Russell, Jr. Wallace Clayton Barton 1928- Lamoille-Orleans-1 Orleans-4 Orleans-Caledonia-1
1995-1996 Kinsey Robert Everett Craftsbury 1927- Orleans-Caledonia-1
Russell  Patricia E. Barton Orleans-Caledonia-1
1997-2000 Kinsey Robert Everett Craftsbury 1927- Orleans-Caledonia-1
Hathaway David C. Barton 1945- Orleans-Caledonia-1
2001-2002 Bolduc David P. Barton 1956- Orleans-Caledonia-1
Goodridge Kevin Albany 1954- Orleans-Caledonia-1
2003-2004 Bolduc David P. Barton 1956- Orleans-Caledonia-1
Rodgers John S. Glover 1965- Orleans-Caledonia-1
2005-2010 Morley, III John S. Barton 1970- Orleans-Caledonia-1
Rodgers John S. Glover 1965- Orleans-Caledonia-1
2011- Strong Vicki Albany Orleans-Caledonia-1
Young Sam  Albany/Glover 1978- Orleans-Caledonia-1
Groton
Caledonia County
Granted by Vermont November 7, 1780
Chartered October 20, 1789
Organized March 27, 1797
1803 Macomber Jonathan Groton
1804-1808 Heath  Jesse Groton
1809-1810 Hidden Jeremiah Groton -1814
1811-1812 Heath  Jesse Groton
1813-1816 McLaughlin Peter Groton 1774-1852
1817-1818 Renfrew James Groton 1755-1818
1819-1820 McLaughlin Peter Groton
1821-1822 Vance David Groton 1778-1863
1823 McLaughlin Peter Groton
1824 Vance David Groton
1825 McLaughlin Peter Groton
1826 Vance David Groton
1827 Lathrop Septimus Groton
1828-1829 Vance David Groton
1830 McLaughlin Peter Groton
1831-1833 Vance David Groton
1834 Darling John Groton 1789-1855
1835-1836 Hall Isaac N. Groton 1808-1893
1837-1838 Darling John Groton
1839-1840 Hall Isaac N. Groton
1841-1842 Welch Jonathan Groton 1804-1871
1843 Dunn Hugh Groton 1805-1882
1844 Buchanan Moses Groton
1845 Welch Jonathan Groton
1846 Buchanan Moses Groton
1847 None
1848 Renfrew, Jr. James Groton 1810-1873
1849 None
1850 Coffrin Daniel Groton 1821-1900
1851 Goodwin Robert F. Groton 1809-
1852 None
1853 Goodwin Robert F. Groton
1854 McLaughlin William Groton 1820-1892
1855 None
1856 McLaughlin William Groton
1857-1858 Darling Jonathan R. Groton 1823-1910
1859-1860 Welch Hosea Groton 1820-1890
1861-1862 Darling William Groton 1810-1863
1863-1864 Renfrew Archibald Groton 1829-1894
1865-1866 Coffrin Daniel Groton
1867-1868 Hall Isaac N. Groton
1869-1870 Clark Almon L. Groton 1820-1903
1872 Darling Walter S. Groton 1837-
1874 Hall Thomas B. Groton 1834-1918
1876 Page Frank M. Groton 1845-
1878 None
1880 Welch Samuel P. Groton 1843-
1882 Welch Timothy Groton 1846-
1884 Glover Henry C. Groton 1846-
1886 Hall Thomas B. Groton
1888 Glover Henry C. Groton
1890 Eastman Seth Groton 1844-1914
1892 Hooper Stephen W. Groton 1861-
1894 Vance Morris C. Groton 1827-1906
1896 Cochran Alexander Groton 1835-
1898 Morrison Jackson W. Groton 1857-
1900 Hatch George B. Groton 1851-1914
1902 Bailey Charles J. Groton 1867-
1904 Hatch John F. Groton 1858-1917
1906 Ricker Isaac M. Groton 1839-1910
1908 Darling Robert N. Groton 1859-
1910 Coffrin Morris D. Groton 1857-
1912 Clark Ernest F. Groton 1883-
1915 Blanchard Lee S. Groton 1880-
1917 Ricker Harry M. Groton 1866-
1919 Eastman Bernard Seth Groton 1880-
1921 Groton Isaac N. Groton
1923 Welch Orange Henry Groton
1925 Main James W. Groton 1882-
1927 Ricker Edmund D. Groton 1864-
1929 Hooper Amasa L. Groton 1870-
1931 Pillsbury Wilson W. Groton 1886-
1933 Hendry Clarence Hight Groton 1867-
1935 Pillsbury Wilson W. Groton 1886-
1937 Millis George H. Groton 1866-
1939 Lord Charles C. Groton 1864-
1941 Brown Burton Longley Groton 1894-
1943 Ricker Addie E. Groton 1888-
1945 Jeffrey Nellie Tillotson Groton
1947-1949 French John W. Groton 1905-
1951 Brown Robert Nelson Groton 1900-
1953 Ricker Addie E. Groton 1888-
1955-1957 Morse Gerald L. Groton 1909-
1959-1965 Welch George Scott Groton 1881-
1966-1968 Morse Gerald Ira Groton 1909- District 55
1969-1972 Sevigny Paul Joseph Danville 1920- District 55
1973-1974 Vance Roy Carroll Danville 1943- District 55
1975-1984 Zampieri John James Ryegate 1941- Caledonia-Orange-1
1985-1986 Zampieri John James Ryegate 1941- Caledonia-Orange-1 Resigned January 15, 1985 Commissioner State Buildings
Hausman Richard D. Newbury 1945- Caledonia-Orange-1 Appointed January 29, 1985
1987-1990 Hausman Richard D. Newbury 1945- Caledonia-Orange-1
1991-1996 Mallary Peter Trowbridge Newbury 1953- Caledonia-Orange-1 Orange-Caledonia-1
1997-1998 Grant  Mary E. Groton 1950- Orange-Caledonia-1
1999-2000 Stevens Albert D. Newbury 1942- Orange-Caledonia-1
2001-2008 Otterman, Jr. Harvey B. Topsham 1926-2012 Orange-Caledonia-1
2009- Conquest Chip Newbury 1961- Orange-Caledonia-1
Guildhall
Essex County
Granted by New Hampshire October 10, 1761
Organized before 1783
1780 Bailey Ward  Guildhall 1742-
1781 Nash Timothy Guildhall
1782-1784 None
1785-1787 Rich John Guildhall 1729-1813
1788 None
1789 Cutler Benoni Guildhall 1737-1807
1790-1792 Hopkinson David Guildhall 1752-1830
1793 Cutler Benoni Guildhall
1794-1797 Hopkinson David Guildhall
1798-1799 May Hezekiah Guildhall
1800-1806 Dana Daniel Guildhall 1760-1839
1807 Foot Elijah Guildhall 1779-1853
1808 Dana Daniel Guildhall
1809-1811 Foot Elijah Guildhall
1812 Perkins Calvin Guildhall 1767-1813
1813 Foot Elijah Guildhall
1814 Denison David Guildhall 1756-1838
1815 Thayer Chester Guildhall
1816-1817 Berry Joseph   Guildhall
1818-1820 Cushman Seth Guildhall 1782-1845
1821-1824 Hopkinson David Guildhall
1825 Cutler Erastus Guildhall 1783-1832
1826 Hopkinson David Guildhall
1827 Cushman Seth Guildhall
1828 Dewey John Guildhall 1794-1862
1829 Hopkinson, Jr. David Guildhall 1775-1837
1830 Dewey John Guildhall
1831 Hubbard Horace Guildhall 1789-1864
1832-1833 Dewey John Guildhall
1834 Hall Henry Guildhall -1850
1835 Freeman Reuben W. Guildhall 1785-1866
1836-1838 Dewey John Guildhall
1839 Freeman Reuben W. Guildhall
1840 Hubbard Horace Guildhall
1841 Dewey John Guildhall
1842-1843 Gould Allen Guildhall
1844-1845 Crawford Oramel Guildhall 1809-1888
1846-1847 Ames Stephen Guildhall 1794-1880
1848 Benjamin Jonathan Guildhall 1803-1877
1849 Denison John P. Guildhall 1809-
1850 Benjamin Jonathan Guildhall
1851 Denison John P. Guildhall
1852-1853 Rosebrook Pliny Guildhall 1799-1881
1854 Crawford Oramel Guildhall
1855 Small Richard Guildhall 1808-1882
1856 Watson Henry L. Guildhall 1811-1891
1857 Hubbard George Guildhall 1815-1905
1858-1859 Hartshorn William H. Guildhall 1819-1889
1860 Dale George N. Guildhall 1834-1903
1861 Webb Greenleaf Guildhall 1794-1877
1862 Benjamin Jonathan Guildhall
1863-1864 Meacham William H. Guildhall 1826-1882
1865 Stevens Harry R. Guildhall 1830-
1866-1867 Ames Stephen Guildhall 1794-1880
1868-1869 Freeman Ezra S. Guildhall 1825-1913
1870 Washburn William C. Guildhall 1833-
1872 Rosebrook William D. Guildhall 1826-1897
1874 None
1876 Follansby Putney R. Guildhall 1829-1913
1878 Hartshorn William H. Guildhall
1880 Rhodes Eldad A. Guildhall 1841-1913
1882 Grow Alroy W. Guildhall 1833-1889
1884 None
1886 Grannis John Guildhall 1848-
1888 Hall Frank Guildhall 1844-
1890 Hubbard George A. Guildhall 1850-
1892 Philbrick Jonathan Guildhall 1836-
1894 Chase Robert Guildhall 1830-1909
1896 Hubbard George A. Guildhall
1898 Call Nelson Guildhall 1841-1914
1900 Whitcomb George F. Guildhall 1856-
1902 Follansby  Fred L. Guildhall 1870-
1904 Ford Benjamin S. Guildhall 1873-
1906 Fitch Charles W. Guildhall 1876-
1908 Ford Frank W. Guildhall 1876-
1910 Pendrigh Joseph M. Guildhall 1872-
1912 Kellum Daniel R. Guildhall 1875-
1915 Fogg Lester D. Guildhall 1880-
1917 Hardy Joseph N. Guildhall 1855-
1919 Call John W. Guildhall 1871-
1921 Canfield Charles Henry Guildhall
1923 Walling William Gilbert Guildhall 1880-
1925 Paige John Walter Guildhall 1861-
1927 Canfield Dwight L. Guildhall 1879-
1929 Hall Harley S. Guildhall 1877-
1931 Hunter Norman G. Guildhall 1888-
1933 Hayes Karl E. Guildhall 1893-
1935 Styles Frank Everts Guildhall 1884-
1937 Beattie Neal W. Guildhall 1885-
1939 Hodge John Guildhall 1881-
1941 Jones Fred   Guildhall 1862-
1943 Stevens Earle Edward Guildhall 1888-
1945 Ridgwell Stephen Harry Guildhall 1874-
1947-1949 McAllister Albert Cleon Guildhall 1908-
1951 Griffith Charles E. Guildhall 1897-
1953 Hubbard Estella Fearon Guildhall 1884-
1955 Booth Robert Hubbard Guildhall 1922-
1957-1963 Hayes Karl Emil Guildhall 1893-
1965 Hayes Mary Elizabeth Guildhall 1894-
1966-1974 Colby Amos Clark Lunenburg 1937- District 63
1975-1976 Brunette Walter S. Lunenburg 1909- Essex-1
1977-1978 Fournier Michael E. Lunenburg 1947- Essex-1
1979-1982 Brunette Walter S. Lunenburg 1909- Essex-1
1983-1988 Irwin John W. Maidstone 1914- Essex-1
1989-2012 Peaslee Janice L. Guildhall 1935- Essex-1 Essex-Caledonia-1 Essex-Caledonia
2013- Quimby Constance N. Concord   Essex-Caledonia      
Guilford
Windham County
Granted by New Hampshire April 2, 1754
Charter renewed July 6, 1761 and March 20, 1764
Organized May 19, 1772
1778 March Carpenter Benjamin Guilford 1726-1804
Shepardson John Guilford 1729-1802
1778 October Starr Comfort Guilford 1731-1812
Goodenough Levi Guilford 1737-1819
1779 Stowell David Guilford 1740-1816
Noyes John Guilford 1745-1827
1780 Thurber David Guilford 1734-1818
Goodenough Levi Guilford
1781 Bullock William Guilford 1743-1785
Shepardson John Guilford
1782 Smalley William Guilford
1783 Carpenter Benjamin Guilford
Cutler Thomas Guilford 1736-1835
1784 Bullock Lovewell Guilford 1742-1819
Bullock William Guilford
1785 Bigelow William Guilford 1751-1814
1786-1787 Briggs Peter Guilford 1748-1825
1788 Carpenter Benjamin Guilford
1789 Bigelow William Guilford
1790 Briggs Peter Guilford
1791-1795 Bigelow William Guilford
1796 Briggs Peter Guilford
1797-1798 Bigelow William Guilford
1799-1804 Noyes John Guilford
1805-1808 Denison Gilbert Guilford 1762-
1809-1811 Noyes John Guilford
1812 Barney Aaron Guilford 1772-1834
1813 Cutting Jonah Guilford 1762-1842
1814 Phelps John Guilford 1777-1849
1815 Barney Aaron Guilford
1816 Martin Willard Guilford 1787-1849
1817 Bigelow William Guilford 1783-1849
1818 Phelps John Guilford
1819 Martin Willard Guilford
1820 Boyden Joseph Guilford 1757-1843
1821 Barney Aaron Guilford
1822 Martin Willard Guilford
1823 Billings Amos Guilford 1778-1854
1824 Boyden Joseph Guilford
1825 Martin Willard Guilford
1826-1827 Hyde, Jr. Dana Guilford 1795-1850
1828-1829 Barney Aaron Guilford
1830 Hyde   Russell Guilford 1798-1885
1831-1832 Bullock Ward Guilford 1780-1850
1833 Hyde Russell Guilford
1834 Conant Nathan Guilford 1792-1888
1835-1838 Bullock Ward Guilford
1839 Lynde John Guilford 1794-1871
1840 Bullock Ward Guilford
1841 Brown Isaac Guilford 1793-1870
1842-1843 Field Elihu Guilford 1781-1874
1844-1845 Lynde John Guilford
1846 Hunt Samuel L. Guilford 1810-1892
1847-1848 Chapin Nathan P. Guilford 1802-1890
1849-1850 Barney Aaron C. Guilford 1794-1864
1851-1852 Stevens Benjamin W. Guilford 1789-1872
1853-1854 Carpenter Cyrus Guilford 1802-1863
1855 Stevens Benjamin W. Guilford
1856 Hunt Samuel L. Guilford
1857-1858 Lynde Charles C. Guilford 1817-1899
1859-1860 Boyden Levi Guilford 1803-1890
1861 Barney William W. Guilford 1821-1900
1862-1863 Smith Stephen Guilford 1812-1875
1864-1865 Hunt Samuel L. Guilford
1866 Smith Stephen Guilford
1867-1868 Lynde Charles C. Guilford
1869 Hunt Samuel L. Guilford
1870-1872 Field Rodney B. Guilford 1809-1884
1874 Barney William W. Guilford
1876-1878 Alexander Charles E. Guilford 1830-1905
1880 Barney William W. Guilford
1882 Taylor Francis G. Guilford 1828-1911
1884 Ward Frank E. Guilford 1839-1908
1886 Taylor Francis G. Guilford
1888 Smith Sanford A. Guilford 1841-1910
1890 Tyler William H. Guilford 1839-
1892 Cutting Joseph C. Guilford 1825-1897
1894 Houghton George E. Guilford 1855-
1896 Bullock John L. Guilford 1827-1896
1898 Brackett Charles F. Guilford 1841-1906
1900-1902 Gale John E. Guilford 1866-
1904 Tyler William H. Guilford
1906 Flagg Joel Guilford 1841-
1908 Miller George P. Guilford 1860-
1910 Thomas Merton A. Guilford 1861-
1912 Gallup A. Gilbert Guilford 1872-
1915 Ingraham Roy C. Guilford 1878-
1917 Legate Edwin E. Guilford 1868-
1919 Thomas Russell B. Guilford 1845-
1921 Jaqueth Earl Winchester Guilford
1923 Baker William Clayton Guilford 1883-
1925 Coombs Fred Guilford 1854-
1927 Beals Arthur George Guilford 1886-
1929 Johnson Frank A. Guilford 1863-
1931-1933 Baker William Clayton Guilford 1881-
1935 Evans Charles H. Guilford 1882-
1937 Bullock Ralph Francis Guilford 1902-
1939 Quinn Louis A. Guilford 1887-
1941-1943 Clark Merton Chester Guilford 1889-
1945 Jacobs Fay Gilbert Guilford 1896-
1947 Brasor Frank H. Guilford 1861-
1949 Young Lillie Guilford 1880-
1951 Jacobs Fay Gilbert Guilford 1891-
1953-1955 Baker Clifford Abbott Guilford 1873-
1957-1959 Bullock John Ambrose Guilford 1898-
1961-1966 Franklin Lawrence Elliot Guilford 1924- District 66
1967-1970 Puffer Erma Edna Vernon 1921- District 66
1971-1974 Bullock Ralph Francis Guilford 1906- District 66
1975-1984 Hunt, Sr. Stuart W. Guilford 1927- Windham-5
1985-1986 Puffer Erma Edna Vernon 1921- Windham-5
1987-1988 Waite Conrad W. Vernon 1938- Windham-5
1989-1990 Hunt, Sr. Stuart W. Guilford 1927- Windham-5
1991-1994 Squires Ronald M. Guilford 1951-1993 Windham-5 Died January 15, 1993
Kristensen John G. Guilford 1924- Windham-5 Appointed February 2, 1993
1995-1998 Kristensen John G. Guilford 1924- Windham-5
1999-2010 O'Donnell Patricia A. Vernon 1954- Windham-5 Windham-1
2011- Hebert Michael J. Vernon 1950- Windham-1