Bakersfield
Franklin County
Granted by Vermont, Jan. 25, 1791; organized
Mar. 30, 1795.
Year Lastname Firstname Town Birth/Death District #
1796 Brigham Jonas Bakersfield 1748-1826
1797 NONE
1798 Brigham Jonas Bakersfield
1799 Maynard Stephen Bakersfield
1800-1806 Brigham Jonas Bakersfield
1807-1808 Hazeltine Silas Bakersfield 1759-1814
1809-1815 Brigham Jonas Bakersfield
1816 Maynard Samuel Bakersfield
1817-1820 Barrett Joseph Bakersfield
1821-1823 Hazeltine Silas B. Bakersfield 1790-1879
1824-1826 Child Thomas Bakersfield ?-1862
1827 Hazeltine Silas B. Bakersfield
1828-1829 Corse Jr. Azariah Bakersfield ?-1868
1830 Child Thomas Bakersfield
1831-1832 Reynolds Harry Bakersfield 1795-1856
1833 Hazeltine Silas B. Bakersfield
1834 Child Thomas Bakersfield
1835-1836 Corse Jr. Azariah Bakersfield
1837 Hazeltine Silas B. Bakersfield
1838-1840 Corse Jr. Azariah Bakersfield
1841 Stone Charles C. Bakersfield
1842-1843 Brigham Holloway T. Bakersfield 1807-1894
1844-1846 NONE
1847 Smilie Earl Bakersfield 1816-1855
1848 NONE
1849 Stone Charles C. Bakersfield
1850 NONE
1851 Hooker Thomas Bakersfield 1812-1898
1852-1853 NONE
1854-1855 Learned Stephen T. Bakersfield 1807-1897
1856 Brigham Samuel S.Ba Bakersfield 1803-1883
1857 Brigham Josiah F. Bakersfield 1801-1878
1858 Learned Stephen T. Bakersfield
1859-1860 Oakes Seth Bakersfield 1812-1866
1861 Start Charles G. Bakersfield 1813-1892
1862 Child Chauncey Bakersfield 1807-1865
1863-1865 Wilson William C. Bakersfield 1812-1882
1866 Learned Stephen T. Bakersfield
1867-1868 Perkins James A. Bakersfield 1817-1899
1869 Brigham Josiah F. Bakersfield
1870 Dean Ira F. Bakersfield 1819-1903
1872 Start Simeon G. Bakersfield 1806-1893
1874 Cutler George B. Bakersfield 1824-1911
1876 Brigham Josiah F. Bakersfield
1878 Beals Elisha H. Bakersfield 1824-1912
1880 Giddings William H. Bakersfield 1840-1908
1882-1884 Brigham Herbert F. Bakersfield 1857-?
1886-1888 Perkins John A. Bakersfield 1838-1917
1890 Start Henry R. Bakersfield 1845-1905
1892 Brigham William O. Bakersfield 1836-1909
1894 Sennott John E. Bakersfield 1839-?
1896 Hall Ambrose L. Bakersfield 1840-?
1898 Tillotson Stephen O. Bakersfield 1834-1899
1900 Stewart William D. Bakersfield 1852-?
1902 Hyde William B. Bakersfield 1866-?
1904 Start Guy H. Bakersfield 1873-1909
1906 Scott Hamlet H. Bakersfield 1847-1908
1908 Giddings George W. Bakersfield 1860-1913
1910 Whitney William A. Bakersfield 1849-1914
1912 Giddings Delbert E. Bakersfield 1868-?
1915 Start Winfred O. Bakersfield 1878-?
1917 Shanley Peter E. Bakersfield 1852-?
1919 Stone George Wheeler Bakersfield 1854-?
1921 Abernethy Landon Bakersfield
1923 Whitney Wilmer C. Bakersfield 1887-?
1925 Ovitt Reubin C. Bakersfield 1852-?
1927 Robie Walter S. Bakersfield 1851-?
1929 Start Birney A. Bakersfield 1879-?
1931 Stufflebeam George Clayton Bakersfield 1886-?
1933 Maynard Frank Burton Bakersfield 1876-?
1935 Wheelock Clyde Hiram Bakersfield 1882-?
1937 Start Frank A. Bakersfield 1881-?
1939-1941 Brady Kenneth William Bakersfield 1905-?
1943 Stufflebeam E. May Bakersfield 1889-?
1945 Gates Gordon Clark Bakersfield 1879-?
1947 Ovitt Homer Dennis Bakersfield 1884-?
1949 Wells Arthur Clayton Bakersfield 1876-?
1951-1953 Nicholls John Bakersfield 1880-?
1955 Wells Leon Bakersfield 1885-?
1957 Martin John Victor Bakersfield 1880-?
1959-1961 Murcury Alicide Severe Bakersfield 1902-?
1963 Hall Kenneth Robie Bakersfield 1910-?
1965 Montague Rupert James B Bakersfield 1906-?
1966-1970 Burt Hoyt J. Enosburg 1907-1975 District 48
1971-1980 Gervais Roland G. Enosburg 1912- District 48 Franklin-6
1981-1992 Perley Merrill Ernest Enosburg 1915- Franklin-6 Franklin-3
1993-1994 Perley Merrill Ernest Enosburg 1915- Franklin-2
Perry Albert J. Richford 1935- Franklin-2
1995-1996 Manahan Madeline A. Enosburg 1914- Franklin-2
Perry Albert J. Enosburg 1935- Franklin-2
1997-2000 Gervais Avis L. Enosburg 1933- Franklin-2
Perry Albert J. Enosburg 1935- Franklin-2
2001-2002 Gervais Avis L. Enosburg 1933- Franklin-2
Larose Joseph F. Richford 1940- Franklin-2
2003-2008 Gervais Avis L. Enosburg 1933- Franklin-4
2009-2012 Perley Peter E. Enosburg 1944- Franklin-4
2013- Connor Daniel F. Fairfield   Franklin-6  
Baltimore
Windsor County
Incorporated out of a part of Cavendish, Oct. 19 1793; 
organized Mar. 12 1794; by act of incorporation was not
allowed a representative, and this provisions, though
unconstitutional, was observed until 1924.
1824-1825 Page Benjamin Baltimore 1773-1840
1826 Atherton Jr. Joseph Baltimore 1794-1839
1827 NONE
1828 Page Benjamin Baltimore
1829-1835 NONE
1836-1837 Woodbury Jr. Jonathan Baltimore 1796-1877
1838 NONE
1839 Litch Lyman Baltimore 1803-1894
1840 Harris Levi Baltimore 1796-1877
1841-1842 Davis William Baltimore 1779-1858
1843 NONE
1844 Boynton Jonathan M. Baltimore 1807-1891
1845-1847 NONE
1848 Davis William Baltimore
1849 Boynton Jonathan M. Baltimore
1850 Graves Luther M. Baltimore 1780-1861
1851-1852 NONE
1853 Graves Luther M. Baltimore
1854 Boynton Jonathan M. Baltimore
1855-1856 Leland Joshua Baltimore 1794-1866
1857 Davis William Baltimore
1858-1859 Graves Zenas H. Baltimore 1815-1896
1860-1861 Robinson Phineas C. Baltimore 1800-1882
1862-1863 Piper Rodney L. Baltimore 1823-1870
1864 Davis George Baltimore 1813-1887
1865 Leland Joseph W. Baltimore 1832-?
1866 Leland Charles A. Baltimore 1832-?
1867-1868 Bemis Lewis Baltimore 1809-1890
1869 Thompson Albin L. Baltimore 1844-?
1870 Sherwin Rollin C. Baltimore 1838-?
1872 Thompson Putnam J. Baltimore 1842-1875
1874 Ellison Sylvester Baltimore 1815-1902
1876 Freeman Orson D. Baltimore 1830-1893
1878 Sherwin Ervin C. Baltimore 1841-?
1880 Preston Thomas Baltimore 1819-1901
1882 Fullam Orville N. Baltimore 1844-?
1884 Davis George Baltimore
1886 Freeman Orson D. Baltimore
1888 Sherwin Ervin C. Baltimore
1890 Preston Francis Z. Baltimore 1851-?
1892 Bridges Charles W. Baltimore 1845-?
1894 Olney Fred H. Baltimore 1860-?
1896 Bryant Wayland R. B Baltimore 1853-?
1898 Hammond Foster H. Baltimore 1866-?
1900 Glynn Henry C. Baltimore 1873-1904
1902 Day William A. Baltimore 1854-1911
1904 Marble Frank I. Baltimore 1868-?
1906 Pollard Walter E. Baltimore 1874-?
1908 Wetmore Dwight P. Baltimore 1860-?
1910 Converse Oel J. Baltimore 1868-?
1912 Dean Charles A. Baltimore 1852-?
1915 Kendall Frank L. Baltimore 1875-?
1917 Shepard James E. Baltimore 1859-?
1919 Huntoon Warren  Baltimore 1850-?
1921-1923 Pollard Walter E. Baltimore 1871-?
1925 Olney Glenn Ervin Baltimore 1895-?
1927-1929 Foster Volney Eugene Baltimore 1867-?
1931 Hammond Henry Harry Baltimore 1898-?
1933-1943 Pollard Annie M. (Mrs.) Baltimore 1881-?
1945-1965 Hammond Margaret B. (Mrs. Henry H.) Baltimore 1900-?
1966 Billings Harold Carlton Springfield 1893-1971 District 6-1
Lindley, Jr. John Marshall Springfield 1919- District 6-1
1967-1968 Lindley, Jr. John Marshall Springfield 1919- District 6-1
Bloomfield Benjamin Springfield 1922- District 6-1
Billings Harold Carlton Springfield 1893-1971 District 6-1
1969-1970 Billings Harold Carlton Springfield 1893-1971 District 6-1
Davis Lee Murray Springfield 1903- District 6-1
1971-1972 Davis Lee Murray Springfield 1903- District 6-1
Zolotas Pan Byron Springfield 1942- District 6-1
1973-1974 Parker Clare John Springfield 1904- District 6-1
Scott, Jr. Chester P. Scott Springfield 1931- District 6-1
1975-1980 Parker Clare John Springfield 1904- Windsor 5-1
May Edgar Springfield 1929- Windsor 5-1
1981-1982 Lawlor Bruce M. Springfield 1948- Windsor 5-1
May Edgar Springfield 1929- Windsor 5-1
1983-1984 Emmons Alice M. Springfield 1955- Windsor 5-1
Lawlor Bruce M. Springfield 1948- Windsor 5-1
1985-1986 Emmons Alice M. Springfield 1955- Windsor 5-1
Lindamood V. Joyce Springfield 1977- Windsor 5-1
1987-1992 Emmons Alice M. Springfield 1955- Windsor 5-1
Lindgren Theodore F. Springfield 1923- Windsor 5-1
1993-1996 Farrar Aili R. Chester 1925- Windsor 5 
1997-2000 Suchmann William F. Chester 1922- Windsor 5
2001-2004 Carey Erron J. Chester 1946- Windsor 5 Windsor 1
2005-2010 Pellett Kathy D. Chester 1944- Windsor 1 Windsor 1-1
2011- Dakin Leigh J. Chester Windsor 1-1, Windsor 3-1
Barnard
Windsor County
Granted by New Hampshire, July 17, 1761;
organized April 9, 1778.
1778, Mar., Oct. Hodges Edmund Barnard 1744-?
1779 Whitcomb Asa Barnard 1736-1812
1780 Foster Joseph Barnard 1730-1807
1781 Cox Benjamin Barnard 1740-1788
1782 Stebbins Benjamin Barnard
1783 Cox Benjamin Barnard
1784-1785 Barlow Aaron Barnard 1742-?
1786 Green Beriah Barnard
1787 Cox Benjamin Barnard
1788-1789 Foster Joseph Barnard
1790-1791 Barlow Aaron Barnard
1792 Foster John Barnard 1756-1847
1793 Barlow Aaron Barnard
1794 Foster John Barnard
1795 Southgate Stewart Barnard 1784-1820
1796-1797 Foster John Barnard
1798-1799 Barlow Aaron Barnard
1800-1801 Freeman Jr. Thomas Barnard
1802-1804 Clapp Benjamin Barnard 1762-1840
1805-1807 Freeman Jr. Thomas Barnard
1808-1816 Clapp Benjamin Barnard
1817-1819 Freeman Jr. Thomas Barnard
1820-1821 Eaton Zebina Barnard
1822 Foster John Barnard
1823-1824 Warner Apollos Barnard
1825-1826 Aikens Elijah Barnard 1771-1844
1827 Bicknell John S. Barnard 1777--1841
1828-1829 Richmond Ebenezer Barnard 1770-1840
1830-1831 Belknap Levi Barnard 1798-1880
1832-1833 Freeman Thomas Barnard
1834 Hemenway Sidney S. Barnard 1803-1877
1835-1836 Richmond Lorenzo Barnard 1806-1884
1837-1838 Atwood Jr. Ebenezer Barnard 1802-1870
DATE MIXUP AT 1839
1840 Gambell Orin Barnard 1801-1874
1841-1842 Aikens Hiram Barnard
1843-1844 Walcott Charles Barnard
1845-1846 Danforth Joseph B. Barnard 1795-1877
1847 Aiken Hiram Barnard
1848-1849 Streeter Sebastian R. Barnard 1818-1871
1850-1851 NONE
1852 Slocumb Harrison O. Barnard 1811-?
1853 Cox Allen Barnard ?-1862
1854 NONE
1855-1856 Cheney Moses E. Barnard 1812-1897
1857-1860 Dean Paul D. Barnard 1816-1888
1861-1862 Danforth William C. Barnard 1828-1906
1863 Tupper Silas Barnard 1799-1869
1864 Dean Paul D. Barnard
1865 Luce Hiram J. Barnard 1827-1879
1866 NONE
1867-1868 Atwood George H. Barnard 1810-1901
1869 Gambell John H. Barnard 1830-1903
1902 Eastman Horace A. Barnard 1847-1914
1904 Miller Edward Barnard 1848-?
1906 Perkins Austin G.  Barnard 1852-?
1908 Ellis Ozro C. Barnard 1847-?
1910 Billings Melvin H.  Barnard 1845-1915
1912 Paige Osborne A. Barnard 1872-?
1915 Moore John A. Barnard 1859-?
1917 Walker Dana B. Barnard 1849-?
1919 Sleeper Calvin Lake Barnard 1873-?
1921-1923 Miller Elbert Lucius Barnard 1872-?
1925 Morgan Fred Blaine Barnard 1879-?
1927 Allen Fred Adgar Barnard 1878-?
1929 Moore Elwin F. Barnard 1874-?
1931-1933 DuBois Lewis Smithers Barnard 1881-?
1935 Campbell Clayton C. Barnard 1877-?
1937 DuBois Lewis Smithers Barnard 1881-?
1939 Hathorn Daniel Curtis Barnard 1895
1941-1943 La Croix Aldor J. Barnard 1897-?
1945 Roberts Irving Ransom Barnard 1891-?
1947-1953 Thayer Mrs. Velma Blood Barnard 1896-?
1955 Moore Galen Leavitt Barnard 1901-?
1957-1959 Roberts Grace Esther (Mrs. Irving R.) Barnard 1893-?
1961 Hathorn Daniel Curtis Barnard 1895-?
1963-1965 Roberts Grace Esther (Mrs. Irving R.) Barnard 1893-?
1966-1970 Alden John Taylor Woodstock 1936-1981 District 24
Leavitt Levi Dudley Pomfret 1898- District 24
1971-1972 Morgan John T. Woodstock 1911- District 24
Paul James Edward Woodstock 1936- District 24
1973-1976 Morgan John T. Woodstock 1911- District 24 Windsor 1
Webb Susan Howard Plymouth 1908- District 24 Windsor 1
1977-1978 Webb Susan Howard Plymouth 1908- Windsor 1
Smith Michael Keith Woodstock 1953- Windsor 1
1979-1980 Webb Susan Howard Plymouth 1908- Windsor 1
Lucas Edward C. Bridgewater 1941- Windsor 1
1981-1982 Lancaster Virginia Barnard 1929- Windsor 1
Lucas Edward C. Bridgewater 1941- Windsor 1
1983-1988 Lucas Edward C. Bridgewater 1941- Windsor 2
Reynes Stephen A. Pomfret 1946- Windsor 2
1989-1992 Lucas Edward C. Bridgewater 1941- Windsor 2
Mangan Patrick Harold Woodstock 1921- Windsor 2
1993-2000 Kehler Carolyn S. Pomfret Windsor 2-1
2001-2006 Reese Michael S. Pomfret 1968- Windsor 2-1 Windsor 6-1
2007-2011 Mitchell Mark B. Barnard Windsor 6-1 died October 26, 2011, resigned May, 2011
2011- Zagar Teo Barnard Windsor 6-1, Windsor 4-1 Appointed October 2011
Barnet
Calendonia County
Granted by New Hampshire, Sept. 16, 1763;
organized Mar. 18, 1783.
1778 Mar., Oct.  Harvey Alexander Barnet 1747-1809
1779-1780 NONE
1781 Harvey Alexander Barnet
1782-1785 NONE
1786-1788 Harvey Alexander Barnet
1789 Cross James Barnet 1744-1826
1790-1794 Harvey Alexander Barnet
1795-1796 Stevens Enos Barnet 1739-1808
1797-1800 Brock Walter Barnet 1778-1858
1801 McLeran James Barnet 1761-?
1802 Harvey  Alexander Barnet
1803 NONE
1804 Bachop John Barnet 1751-1816
1805 Goodwillie David Barnet 1749-1830
1806 Strowbridge William Barnet 1756-1843
1807 Stevens Enos Barnet
1808-1811 Duncan John Barnet
1812-1813 Duncan Adam Barnet 1782-1826
1814-1816 Gilchrist Alexander Barnet 1762-1824
1817-1818 Oakes Henry Barnet 1790-1826
1819-1823 Gilkerson William Barnet 1774-1864
1824-1825 Harvey Walter Barnet 1789-1865
1826-1827 Stevens Henry Barnet 1791-1867
1828 Somers, 2d Hugh Barnet 1780-1852
1829 Harvey Walter Barnet
1830-1831 Gilkerson William Barnet
1832-1833 Harvey Cloud Barnet 1793-1853
1834 Shearer William Barnet 1784-1867
1835 Somers, 2d Hugh Barnet
1836 Shearer William Barnet
1837-1839 Harvey Walter Barnet
1840-1841 Gilchrist james Barnet 1792-1878
1842-1843 Lackie William Barnet 1792-1861
1844 Harvey Walter Barnet
1845-1846 Kimball Lloyd Barnet 1805-1865
1847 Hatch Obed S. Barnet 1790-1859
1848 Harvey John Barnet 1799-1883
1849-1850 Gilkerson Bartholomew Barnet 1807-1876
1851 Hatch Obed S. Barnet
1852 Remick James K. Barnet 1808-1870
1853-1854 Harvey Robert Barnet 1804-1872
1855 NONE
1856-1857 Johnson Alexander Barnet 1805-1884
1858-1859 Abbott Jonathan D. Barnet 1822-1889
1860-1861 Warden William Barnet 1802-1881
1862-1863 Graham James Barnet 1817-1876
1864-1865 Sylvester Charles A. Barnet 1828-1911
1866-1867 Stuart William J. Barnet 1798-1879
1868-1869 Smith Isaac M. Barnet 1830-1893
1870 Hazen L. Downer Barnet 1834-1914
1872 Ide Horace K. Barnet 1842-1897
1874 Harvey Cloud Barnet 1829-?
1876 Buchanan Peter Barnet 1808-1886
1878 Peck William E. Barnet 1833-1901
1880 Blair George P. Barnet 1836-1907
1882 Robie Hiram R. Barnet 1825-1900
1884 Gilfillan Henry A.  Barnet 1837-1906
1886 Warden William B. Barnet 1825-1905
1888 Kenerson Josiah S. Barnet 1832-1905
1890 Harvey Daniel Barnet 1842-?
1892 Ford Seth Barnet 1818-1904
1894 McLaren Milo S. Barnet 1859-?
1896 Mason Francis W. Barnet 1850-1907
1898 Choate Charles A.  Barnet 1838-1902
1900 Blair George P. Barnet
1902 Meacham Cola D. R. Barnet 1838-1907
1904 Phelps Walter M. Barnet 1852-?
1906 Smith James E.  Barnet 1845-?
1908 Johnson Walter H.  Barnet 1860-?
1910 Roy John G. Barnet 1859-?
1912 Winch George F.  Barnet 1851-?
1915 Holbrook Herbert C. Barnet 1865-?
1917 NONE (Leslie H. Thornton elected, but found to be ineligible.)
1919 McLaren William J. Barnet 1876-?
1921 Choate Charles Augustus Barnet ?
1923 Roy John G. Barnet
1925 Guthrie Andrew L. Barnet 1868-?:
1927 Elliot, M.D. Henry Augustus Barnet 1867-?
1929 Thornton Leslie H. Barnet 1872-?
1931 Elliot, M.D. Henry Augustus Barnet
1933 Holbrook Herbert C. Barnet
1935 Morrison Paul Knight Barnet 1881-?
1937 Roy John A. Barnet 1877-?
1939 Kendall Robert L. Barnet 1901-?
1941 Phelps Harvey J. Barnet 1878-?
1943-1945 Randall Ernest Martin Barnet 1883-?
1947-1949 Roy Henry Garfield Barnet 1887-?
1951 Davidson William Nelson Barnet 1875-?
1953-1957 Roy Gladys B. (Mrs. Henry G.) Barnet 1889-?
1959-1963 McLaren J. Carroll Barnet 1892-?
1965 Roy Wendell P. Barnet 1907-?
1966-1970 Morrison Arthur Thomas Waterford 1902-1987 District 56
1971-1974 Roy Wendell P. Barnet 1907- District 56
1975-1976 Syri Amy C. Concord 1908- Caledonia-Essex-2
1977-1980 Chesbrough Thomas Barnet 1917- Caledonia-Essex-2
1981-1992 Faris Elmer L. Barnet 1914- Caledonia-Essex-2 Caledonia 3-1
1993-1996 Larocque Leigh B. Barnet 1934- Caledonia 3
1997-1998 Nelson Jennifer R. Ryegate 1950- Caledonia 3
1999- Larocque Leigh B. Barnet 1934- Caledonia 3 Caledonia 1
Barre
Washington County
Granted by Vermont Aug. 12, 1781, as Wildersburgh;
organized Mar. 11, 1793; name changed to Barre, Oct. 19, 1793
In Orange County until the formation of Washington, 1811.
1793 Harrington Nathan Barre 1757-1828
1794-1796 Sherman Asaph Barre 1741-1810
1797 Walker Benjamin Barre 1751-1823
1798 Killam Nathaniel Barre ?
1799 Walker Benjamin Barre
1800-1804 Fisk James Barre 1763-1844
1805 Holton Luther Barre ?
1806 Carpenter Nathan Barre 1765-1840
1807-1808 Dodge John Barre ?
1809-1810 Fisk James Barre
1811 Stone Nathan Barre 1764-1840
1812-1814 Ellis Warren Barre 1777-1842
1815 Fisk James Barre
1816-1817 Ellis Warren Barre
1818-1819 Thompson Phineas Barre 1765-1844
1820 Ellis Warren Barre
1821 Scott Jacob Barre 1769-1842
1822 Ellis Warren Barre
1823 Nichols Peter Barre ?
1824-1825 Smith Denison Barre 1784-1836
1826 Nichols Peter Barre
1827 Thompson Phineas Barre
1828 Nichols Peter Barre
1829 Smith Denison Barre
1830 Carter Alvin Barre 1780-?
1831 Peck Lucius B. Barre 1802-1866
1832-1833 Carter Alvin Barre
1834-1835 Thwing John Barre 1786-1859
1836 Scott Jacob Barre
1837-1838 Scott Jr. Jacob Barre 1800-1878
1839-1840 Kinsman Newell Barre 1795-1858
1841-1842 Keith Leonard Barre 1795-1868
1843-1844 Wing David D. Barre 1801-1872
1845 Tilden Webber Barre 1804-1888
1846 Wood Obadiah Barre 1811-1865
1847-1848 Collamer George W. Barre 1803-1865
1849 Tilden Harvey Barre 1812-1883
1850 Ellis Warren H. Barre 1822-1901
1851-1852 Scott Jesse Barre 1796-1868
1853 Smith Denison K. Barre 1822-1860
1854-1855 Sargeant Joseph Barre 1817-1863
1856 Parker Joseph C. Barre 1823-1898
1857 Smith Denison K. Barre
1858-1859 NONE
1860-1861 Aldrich Leonard F. Barre 1823-1898
1862-1863 Holden Ira Barre 1810-1874
1864 NONE
1865-1866 Tilden George W. Barre
1867 Stafford Frank Barre 1827-1899
1868 Reed Charles Q. Barre 1816-1889
1867-1870 Whitcomb William A. Barre 1826-1905
1872 Boyce William A. Barre 1839-1910
1874 Holden Eli Barre 1834-1906
1876 Spaulding Jacob S. Barre 1811-1880
1878 Jackson J. Henry Barre 1844-1907
1880-1882 Priest Henry Barre 1847-?
1884 Wetmore Henry H. Barre 1841-?
1886 Morse Azro D. Barre 1851-?
1888 Worthen Hiram Barre 1838-1915
1890 Perry James M. Barre 1838-1912
1892 Howland Frank G. Barre 1863-?
1894 Currier Richard S. Barre 1859-?
City of Barre
Incorporated Nov. 23, 1894; organized Mar. 5, 1895.
1896 Morse Walter F. City of Barre 1859-?
1898 Swasey George T. City of Barre 1853-?
1900 McWhorter Frank City of Barre 1858-?
1902-1904 Pape George H. City of Barre 1876-?
1906 Jackson S. Hollister City of Barre 1875-?
1908 Tilden George N. City of Barre 1873-?
1910 Cave, Jr. Thomas H. City of Barre 1870-?
1912 Grigg Richard City of Barre 1860-1913
1915 Smith Emery L. City of Barre 1842-?
1917 Howland Frank G. City of Barre 1863-?
1919 Ayers Virgil E. City of Barre 1855-?
1921 Wishart William City of Barre ?
1923 Gordon John Warren City of Barre 1858-?
1925 Smith Willey Dana City of Barre 1862-?
1927 Shield Waldron City of Barre 1872-?
1929 Gordon John Warren City of Barre 1858-?
1931-1933 Wishart Charles H. City of Barre 1882-?
1935 Johnston Allan R.  City of Barre 1899-?
1937-1939 Gordon John A.  City of Barre 1895-?
1941 Milne Henry Alexander City of Barre 1908-?
1943 Smith Alexander Harrison City of Barre 1888-?
1945 Scott Horatio William City of Barre 1870-?
1947 Granai Cornelius City of Barre 1897-?
1949 Dernavich Americo M.  City of Barre 1908-?
1951-1957 Granai Cornelius O. City of Barre 1897-?
1959-1961 Lucchina Evo Alexander City of Barre 1906-?
1963-1965 Granai Cornelius O. City of Barre 1897-?
1966 Molinaroli Lucille C. City of Barre 1912- District 7-1
Martin Stephen B. City of Barre 1932- District 7-2
Losasso Frank J. City of Barre 1906- District 7-3
Calderara Wayne Paul City of Barre 1930- District 7-4
1967-1968 Molinaroli Lucille C. City of Barre 1912- District7-1
McHugo Walter Thomas City of Barre 1897-1972 District 7-2
Valsangiacomo, Sr. Oreste V. City of Barre 1919- District 7-3
Galli Americo J. City of Barre 1903-1979 District 7-4
1969-1970 Molinaroli Lucille C. City of Barre 1912- District 7-1
Martin Stephen B. City of Barre 1932- District 7-2 resigned March 6, 1970 to become a Judge
Campbell Clarence S. City of Barre 1922- District 7-2 appointed March 9, 1970
Valsangiacomo, Sr. Oreste V. City of Barre 1919- District 7-3
Galli Americo J. City of Barre 1903-1979 District 7-4
1971-1972 Molinaroli Lucille C. City of Barre 1912- District 7-1
Eastman Juliane B. City of Barre 1904- District 7-2
Valsangiacomo, Sr. Oreste V. City of Barre 1919- District 7-3
Galli Americo J. City of Barre 1903-1979 District 7-4
1973-1974 Molinaroli Lucille C. City of Barre 1912- District 7-1
McLeod Steven Boyd City of Barre 1950- District 7-2
Valsangiacomo, Sr. Oreste V. City of Barre 1919- District 7-3
Galli Americo J. City of Barre 1903-1979 District 7-4
1975-1976 Molinaroli Lucille C. City of Barre 1912- Orange-Washington-1-2
McLeod Stephen B. City of Barre 1950- Orange-Washington-1-3
Galli Americo J. City of Barre 1903-1979 Orange-Washington-1-4
1977-1978 Molinaroli Lucille C. City of Barre 1912- Orange-Washington-1-2
McLeod Stephen B. City of Barre 1950- Orange-Washington-1-3 resigned 1977
Valsangiacomo, Sr. Oreste V. City of Barre 1919- Orange-Washington-1-3 appointed January 3, 1977
Galli Americo J. City of Barre 1903-1979 Orange-Washington-1-4
1979-1980 Molinaroli Lucille C. City of Barre 1912- Orange-Washington-1-2
Valsangiacomo, Sr. Oreste V. City of Barre 1919- Orange-Washington-1-3
Galli Americo J. City of Barre 1903-1979 Orange-Washington-1-4 died 1979
Pasetto Sergio City of Barre 1910-1980 Orange-Washington-1-4 appointed August 15, 1979
1981-1982 Poirier Paul Normand City of Barre 1948- Orange-Washington-1-2
Valsangiacomo, Sr. Oreste V. City of Barre 1919- Orange-Washington-1-3
Pasetto Sergio City of Barre 1910-1980 Orange-Washington-1-4 died October 31, 1980
Sassi Gino John City of Barre 1910- Orange-Washington-1-4 appointed December 31, 1980
1983-1988 Poirier Paul Normand City of Barre 1948- Washington-4-1
Valsangiacomo, Sr. Oreste V. City of Barre 1919- Washington-4-2
Sassi Gino John City of Barre 1910- Washington-4-3
1989-1992 Martin Elisa S. City of Barre 1931- Washington-4-1
Valsangiacomo, Sr. Oreste V. City of Barre 1919- Washington-4-2
Krauss Matt City of Barre 1950- Washington-4-3
1993-1996 Martin Elisa S. City of Barre 1931- Washington-4-1
Valsangiacomo, Sr. Oreste V. City of Barre 1919- Washington-4-2
1997-2000 Poirier Paul Normand City of Barre 1948- Washington-4-1
Valsangiacomo, Sr. Oreste V. City of Barre 1919- Washington-4-2
2001-2008 Valliere Leo M. City of Barre 1941- Washington-4-1 Washington-3-1
Monti Harry S. City of Barre 1943- Washington-4-2 Washington-3-2
2009- Poirier Paul Normand City of Barre 1948- Washington-3-1, Washington 3
Taylor Therese M. City of Barre 1958- Washington-3-2, Washington 3
Town of Barre
1896 Keith Lewis Town of Barre 1831-1915
1898 Miles William H. Town of Barre 1865-?
1900 Barber Charles N. Town of Barre 1852-1915
1902 Clapp William J.  Town of Barre 1858-?
1904 Bailey Ernest H. Town of Barre 1873-?
1906 Bancroft Frank C. Town of Barre 1863-?
1908 Davis Bert F. Town of Barre 1869-?
1910 Fisk William E. Town of Barre 1859-?
1912 Nerney Eugene H. Town of Barre 1881-?
1915 Dickey Albert C. Town of Barre 1865-?
1917 Lawson James Town of Barre 1883-?
1919 Crowley William  Town of Barre 1865-?
1921 Smith Arthur Leroy Town of Barre ?
1923 Bailey Ernest Harry Town of Barre 1873-?
1925 Bancroft Ernest Harrison Town of Barre 1880-?
1927 Carr Herman Jerry Town of Barre 1875-?
1929 McAllister Harry A.  Town of Barre 1868-?
1931 Howard Guy Carlton Town of Barre 1878-?
1933 Mitchell James George Town of Barre 1896-?
1935-1937 Smith Ralph Harold Town of Barre 1906-?
1939 Fitzpatrick Raymond S. Town of Barre 1911-?
1941 McTigue Thomas Town of Barre 1910-?
1943 Meldrum John Town of Barre 1884-?
1945-1947 Smith Donald W. Town of Barre 1897-?
1949-1951 Smith Ralph Harold Town of Barre
1953 Sahlman Frank M. Town of Barre 1916-?
1955-1961 Levin Louis Town of Barre 1923-?
1963-1965 Booth Wallace Gordon Town of Barre 1903-?
1966 Ford Patricia Ann Town of Barre 1929- District 16
1967-1968 Franco Helen M. Town of Barre 1928- District 16
1969-1970 Franco Helen M. Town of Barre 1928- District 16
McLeod Arthur Norman Town of Barre 1903- District 16
1971-1972 Franco Helen M. Town of Barre 1928- District 16
1973-1974 Murray L. Russell Town of Barre 1914- District 16
Osborne William Edward Town of Barre 1911- District 16
1975-1976 Ennis Donald S. Town of Barre 1947- Orange-Washington-1-1
Osborne William Edward Town of Barre 1911- Orange-Washington-1-1
1977-1978 Ennis Donald S. Town of Barre 1947- Orange-Washington-1-1
Koch Thomas Frederick Town of Barre 1942- Orange-Washington-1-1
1979-1980 Booth Gordon J. Town of Barre 1931- Orange-Washington-1-1
Koch Thomas Frederick Town of Barre 1942- Orange-Washington-1-1
1981-1984 Booth Gordon J. Town of Barre 1931- Orange-Washington-1-1 Washington-3
Dicker Gordon K. Town of Barre 1925- Orange-Washington-1-1 Washington-3
1985-1986 Booth Gordon J. Town of Barre 1931- Washington-3
Tosh Elizabeth Duke Town of Barre 1948- Washington-3
1987-1994 Booth Gordon J. Town of Barre 1931- Washington-3
Smith Ruth R. Town of Barre 1924- Washington-3
1995-1996 Booth Gordon J. Town of Barre 1931- Washington-3
Gray Henry L. Town of Barre 1929- Washington-3
1997-2004 Koch Thomas Frederick Town of Barre 1942- Washington-3 Washington-4
Gray Henry L. Town of Barre 1929- Washington-3 Washington-4
2005- Koch Thomas Frederick Town of Barre 1942- Washington-4, Washington-2
McFaunn Francis M. Town of Barre 1939- Washington-4, Washington-2
Barton
Orleans County
Granted by Vermont, Oct. 20, 1781, and chartered 
Oct. 20, 1789; organized Mar. 26, 1798.
1802-1804 Allyn Jonathan Barton 1759-?
1805-1806 Owen Joseph Barton 1779-1866
1807-1809 Kimball John  Barton 1769-1844
1810 Blodgett Oliver Barton ?
1811 Allyn Jonathan Barton
1812 Leland Joseph B. Barton 1763-1815
1813 Works Samuel Barton ?
1814 Cobb Ellis Barton 1780-1845
1815 Kimball John  Barton
1816 Adams Fred W. Barton 1786-1858
1817 Kimball John  Barton
1818 Cobb Ellis Barton
1819 Kimball John  Barton
1820-1822 Cobb Ellis Barton
1823 NONE Barton
1824 Chamberlain Samuel Barton 1791-1878
1825 Kimball John  Barton
1826 Adams Fred W. Barton
1827 Cobb Ellis Barton
1828-1829 Kimball John  Barton
1830 Cobb Ellis Barton
1831 Kimball John  Barton
1832-1833 Baxter Harry Barton ?
1834 Kimball Asa Barton ?
1835-1836 Newton Richard Barton ?
1837-1838 Robinson Amos C. Barton 1804-1876
1839 Pierce Horace Barton 1805-1877
1840 Baxter Harry Barton
1841 Pierce Horace Barton
1842 Smith Harris Barton ?
1843-1844 Smith Benjamin Barton ?
1845 Smith Harris Barton
1846 Merriam Luther Barton ?
1847 Robinson Lyndon Barton 1800-1890
1848 Robinson Benjamin F. Barton 1799-1875
1949-1850 Evans John  Barton 1791-?
1851 Robinson Lyndon Barton
1852-1853 Barnard Edward Barton 1817-?
1854 Skinner Simeon Barton ?
1855-1856 Nutter Mark Barton ?
1857-1858 Baker Thomas Barton 1827-1918
1859 Willard Samuel A. Barton 1788-1864
1860-1861 Kimball R. Mason Barton 1827-1887
1862-1863 Skinner Jonathan F. Barton 1803-1891
1864-1865 Cushing Haynes P. Barton 1816-1890
1866-1867 Joslyn Myron W. Barton 1835-1917
1868-1870 Grout William W. Barton 1836-1902
1872 Joslyn Charles E. Barton 1837-1898
1874 Grout William W. Barton
1876 Blake George H. Barton 1836-1898
1878 Collins Ira D. R. Barton 1831-1917
1880 Skinner Richard Barton 1834-1900
1882 Bridgman George W. Barton 1840-1917
1884 Carpenter B. F. Deming Barton 1838-?
1886 Nelson Bradbury M. R. Barton 1831-1896
1888 Skinner Chauncey Barton 1850-?
1890 Robinson Wallace I. Barton 1850-1898
1892 Dewey Hiram K. Barton 1832-1898
1894 Fuller Jonathan K. Barton 1848-1913
1896 Baldwin Frederick W. Barton 1848-?
1898 Owen Oscar D.  Barton 1842-1907
1900 Taplin Merrick M.  Barton 1851-?
1902 Seaver Harley T. Barton 1860-?
1904 Miles Willard W. Barton 1845-?
1906 Turnbull James G. Barton 1861-?
1908 Drew Gardner A. Barton 1838-?
1910 Barron Edwin W. Barton 1854-?
1912 Locke Orrin W.  Barton 1859-?
1915 Hamblet Charles E. Barton 1857-?
1919 Brown Frederick C. Barton 1850-?
1921 Barrows Charles A. Barton ?
1923 Thompson Frank Dutton Barton 1876-?
1925 Bartlett John Howard Barton 1869-?
1927 Whitcher Fred Sautell Barton 1867-?
1929 Pierce Fred D. Barton 1882-?
1931 Jenkins Carroll E. Barton 1885-?
1933 Cutler Henry R. Barton 1860-?
1935 Buckley Cornelius Barton 1872-?
1937 Fletcher Addison W. Barton 1875-?
1939-1941 Emerson Lee E. Barton 1898-?
1943 Willey Carlyle Verne Barton 1878-?
1945 Hanson William Erastus Barton 1869-?
1947 Dickens Harry G.  Barton 1876-?
1949 Brown Fred C. Barton 1884-?
1951 Gilpin Wallace H. Barton ?
1953-1955 Keeler Pearl Isabel (Mrs. John L.) Barton 1892-?
1957-1959 Redfield Marion Gray Barton 1889-?
1961-1965 Russell Wallace Clayton Sr. Barton 1889-?
1966 Hebard Emory A. Glover 1917- District 28
Mandigo Melvin Harvey Glover 1913-2005 District 28
1967-1968 Alexander Doris Sears Irasburg 1897-1987 District 28
Hebard Emory A. Glover 1917- District 28
1969-1970 Alexander Doris Sears Irasburg 1897-1987 District 28
Mandigo Melvin Harvey Glover 1913-2005 District 28
1971-1974 Hebard Emory A. Glover 1917- District 28
Mandigo Melvin Harvey Glover 1913-2005 District 28
1975-1976 Hebard Emory A. Glover 1917- Lamoille-Orleans-1
Kinsey Robert Everett Craftsbury 1927- Lamoille-Orleans-1
1977-1994 Kinsey Robert Everett Craftsbury 1927- Lamoille-Orleans-1 Orleans-4 Orleans-Caledonia-1
Russell, Jr. Wallace Clayton   Barton 1928- Lamoille-Orleans-1 Orleans-4 Orleans-Caledonia-1
1995-2000 Hathaway David C. Barton 1945- Orleans-Caledonia-1
Kinsey Robert Everett Craftsbury 1927- Orleans-Caledonia-1
2001-2002 Bolduc David P. Barton 1956- Orleans-Caledonia-1
Goodridge Kevin Albany 1954- Orleans-Caledonia-1
2003-2004 Bolduc David P. Barton 1956- Orleans-Caledonia-1
Rodgers John S. Glover 1965- Orleans-Caledonia-1
2005-2010 Morley, III John S. Barton 1970- Orleans-Caledonia-1
Rodgers John S. Glover 1965- Orleans-Caledonia-1
2011- Strong Vicki Albany Orleans-Caledonia-1
Young Sam Albany/Glover 1978- Orleans-Caledonia-1
Belvidere
Lamoille County
Granted by Vermont, Nov. 5, 1791; organized Mar. 7 1803;
in Franklin County until the orgnaization of Lamolille, 1836.
1823 Shattuck Moody Belvidere 1772-1851
1824-1831 NONE Belvidere
1832 Potter Josiah W. Belvidere ?
1833 Chaffee Alva Belvidere 1796-1867
1834-1835 NONE Belvidere
1836 Chaffee Alva Belvidere
1837 NONE Belvidere
1838-1839 Shattuck Moody Belvidere
1840 Hodgkins Stickney Belvidere ?
1841 Tillotson Richard P. Belvidere 1796-1873
1842 Shattuck Jerre Belvidere 1806-1877
1843 NONE Belvidere
1844 Whittemore Amos K. Belvidere ?
1845 Chaffee Alva Belvidere
1846 Carpenter Phineas Belvidere 1815-1890
1847 Whittemore Amos K. Belvidere
1848 Powers Merritt W. Belvidere ?
1849 Phelps Moses Belvidere ?
1850-1852 NONE Belvidere
1853-1855 Shattuck Jerre Belvidere
1856 Thomas Amos  Belvidere 1800-1995
1857 Brown Lybeous Belvidere ?
1858 Chaffee Arnold W. Belvidere 1826-1895
1859-1860 Whittemore Robert D. Belvidere 1825-1895
1861 Cull Richard T. Belvidere 1812-1862
1862-1863 Thomas George B. Belvidere 1824-1899
1864 Chaffee Alva J. Belvidere 1829-1901
1865-1866 Potter Thomas Belvidere 1817-1890
1867-1868 Brown Curtis Belvidere 1825-1911
1869-1870 Hurlburt Luther H. Belvidere 1832-?
1872 McCuin John B. Belvidere 1827-1895
1874 Weston Charles B. Belvidere 1806-1885
1876 Hodgkins Joel C. Belvidere 1836-1909
1878 Winthrop William Belvidere 1810-1881
1880 Potter Thomas M. Belvidere 1843-?
1882 Whittemore Lewis Belvidere 1830-?
1884 Brown Realtus J. Belvidere 1854-1887
1886 McCuin Charles A. Belvidere 1857-?
1888 Davis Frank W. Belvidere 1850-?
1890 Chandler Allen G. Belvidere 1847-?
1892 McCuin James W. Belvidere 1864-?
1894-1896 Brown Azro P. Belvidere 1853-?
1898 Thomas Luther E. Belvidere 1854-?
1900 McCuin John R. Belvidere 1867-?
1902 Tillotson George O. Belvidere 1857-?
1904 Ainsworth Gaines M. Belvidere 1868-?
1906 Chappell Herbert W. Belvidere 1866-?
1908 Potter Dwight F. Belvidere 1842-?
1910 Tracy Fred E. Belvidere 1865-?
1912 Thomas Fayette J. Belvidere 1870-?
1915 Slaytou Henry A. Belvidere 1860-?
1917 Campbell Edwin S. Belvidere 1851-?
1919 Potter Charlie W. Belvidere 1862-?
1921 Fletcher Frank Alna Belvidere ?
1923-1927 Thomas Jasper Orrin Belvidere 1866-?
1929 Tracy Fred Edwon Belvidere 1865-1929  Died 1/19/29
Potter Charles W. Belvidere ? appointed
1931 Thomas Jasper Orrin Belvidere
1933 Coburn Wallace H.J. Belvidere 1896-?
1935 Coburn Wallace H.J. Belvidere 1901-?
1937 Chappell Herbert Willis Belvidere 1866-?
1939-1941 Coburn Wallace H.J. Belvidere 1896-?
1943 McCuin Minetta Eunice Belvidere 1875-?
1945 Cutting Waldo Marshall Belvidere 1890-?
1947 McCuin Minetta Eunice Belvidere
1949-1951 Barry Will Belvidere 1876-?
1953 Coburn Wallace H.J. Belvidere
1955-1957 Barry Ray Henry Sr. Belvidere 1906-?
1959 Tallman Kenneth Willis Belvidere 1909-?
1961 Barry Ray Henry Sr. Belvidere
1963 Tallman Kenneth Willis Belvidere
1965 Barry Ray Henry Sr. Belvidere
1966 Goodwin Ernest E. Hyde Park 1900-1971 District 36
Smith Philip Lawrence Johnson 1891-1978 District 36
1967-1970 Goodwin Ernest E. Hyde Park 1900-1971 District 36
Manchester Roger Henry Cambridge 1915- District 36
1971-1972 Manchester Roger Henry Cambridge 1915- District 36
Nye Kenneth L. Cambridge 1902- District 36
1973-1974 Earle Ernest Joseph Eden 1941- District 36
Nye Kenneth L. Cambridge 1902- District 36
1975-1976 Earle Ernest Joseph Eden 1941- Lamoille-2
Paine George Herbert Morristown 1913- Lamoille-2
1977-1982 Earle Ernest Joseph Eden 1941- Lamoille-2
Miller McDonald Morristown 1927- Lamoille-2
1983-1984 Farmer John M. Stowe 1934- Lamoille-2
Miller McDonald Morristown 1927- Lamoille-2
1985-1988 Hooper Franklin J. Johnson 1904- Lamoille-3
1989-1992 Powden Carl D. Johnson 1954- Lamoille-3
1993-2009 Westman Richard A. Cambridge 1959- Lamoille-1 Lamoille-4 Resigned 2009 to become Tax Commissioner
2009-2012 Howard Adam Brewster Cambridge 1973- Lamoille-4 Appointed 2009
2005- Martin Linda J. Wolcott 1951- Lamoille-2      
2011- Woodward Mark E. Johnson 1956- Lamoille-2      
Bennington
Bennington County
Granted by New Hampshire, Jan. 3, 1749;
organized Mar. 31, 1762.
1778 Mar. Clark  Nathan Bennington 1718-1792
Fassett John Bennington 1720-1794
1778 Oct. Walbridge Ebenezer Bennington 1738-1819
Fassett John Bennington
1779 Clark  Nathan Bennington
Robinson Samuel Bennington 1738-1813
1780 Robinson Samuel Bennington
Walbridge Ebenezer Bennington
1781-1782 Safford Samuel Bennington 1737-1813
Tichenor Isaac Bennington 1754-1838
1783-1784 Walbridge Henry Bennington 1727-1809
Tichenor Henry Bennington
1785 Robinson Jonathan Bennington 1755-1819
1786-1788 Dewey Elijah Bennington 1744-1818
1789-1795 Robinson Jonathan Bennington
1796 Dewey  Elijah Bennington
1797-1801 Robinson Jonathan Bennington
1802 Robinson Moses Bennington 1741-1813
1803 Robinson Nathan Bennington 1772-1812
1804 Norton Martin Bennington 1766-1844
1805-1811 Henry, Jr. William Bennington 1760-1845
1812-1813 Dewey Elijah Bennington
1814 Swift Noadiah Bennington 1776-1860
1815 Robinson Stephen Bennington 1781-1852
1816-1817 Robinson Aaron Bennington 1767-1850
1818 Robinson Jonathan Bennington
1819 NONE Bennington
1820 Robinson Moses Bennington 1762-1825
1821 NONE Bennington
1822 Merrill Orsamus C. Bennington 1775-1865
1823 Robinson Moses Bennington
1824 NONE Bennington
1825 Swift Noadiah Bennington
1826 Hammond Charles H. Bennington ?
1827 Hall Hiland Bennington 1795-1885
1828 Swift Noadiah Bennington
1829 Norton John Bennington 1787-1850
1830 Blackmer Samuel H. Bennington 1794-1861
1831 Dewey Jedediah Bennington 1794-1864
1832-1833 Robinson John S. Bennington 1804-1860
1834 Norton John Bennington
1835 Dewey Jedediah Bennington
1836 Dewey Stephen Bennington 1778-1871
1837 Briggs George Bennington ?
1838 Blackmer Samuel H. Bennington
1839 Fillmore Elijah Bennington 1778-1856
1840 Weeks Isaac Bennington 1796-1868
1841 Doty Asa Bennington 1786-1855
1842 Harwood Jr. Perez Bennington 1801-1874
1843 Gilson Calvin Bennington 1801-1871
1844 Hubbell Elijah D. Bennington 1790-1864
1845 Blackmer Norman Bennington ?
1846 Harwood Jr. Perez Bennington
1847 Godfrey James P. Bennington
1848 Brock Martin Bennington ?
1849 Henry Paul M. Bennington ?
1850 Root Henry G. Bennington 1818-1899
1851 Wilcox Silas Bennington 1816-1863
1852 NONE Bennington
1853 Norton Luman Bennington 1785-1859
1854 Robinson  Sanford M. Bennington 1813-1870
1855 Corkins Dwight Bennington ?
1856 Jewett Thomas Bennington 1820-1884
1857 Root Henry G. Bennington
1858 Sears Benjamin R. Bennington 1807-1887
1859 Hubbell Elijah D. Bennington
1860-1864 Gardner Abram B. Bennington 1819-1881
1865-1868 Park Trenor W. Bennington 1823-1882
1869 Benton George Bennington 1807-1894
1870 Graves  Luther R. Bennington 1812-1894
1872 Potter Henry J. Bennington 1827-1902
1874 Norton Luman P. Bennington 1837-1906
1876 Huling Milo C. Bennington 1834-1904
1878 Morgan Benjamin F. Bennington 1799-1887
1880 Abbott Lyman F. Bennington 1839-?
1882 Childs Asaph P. Bennington 1840-1906
1884 Pilling John R. Bennington 1830-?
1886 Shurtleff John T. Bennington 1834-1904
1888 Welling Charles E. Bennington 1823-1911
1890 Houghton Richard M. Bennington 1839-?
1892 Dewey Arthur J. Bennington 1859-?
1894 Bingham Henry S. Bennington 1850-?
1896 Darling Charles H. Bennington 1859-?
1898 Harris Emory S. Bennington 1858-?
1900 Powers Charles N. Bennington 1857-?
1902 Rockwood Arthur W. Bennington 1876-?
1904 Graves  Collins M. Bennington 1871-?
1906 Drysdale Robert S. Bennington 1862-?
1908-1910 Howe Frank E. Bennington 1870-?
1912 Martin Fred C. Bennington 1882-?
1915 Hollister Arthur E. Bennington 1878-?
1917 Root William A. Bennington 1850-?
1919 Moore Edwin Dulaine Bennington 1858-?
1921 Chase Henry Bennington ?
1923 Lyons Ward Lafayette Bennington ?
1925 Holden Edward Henry Bennington 1872-?
1927 Estes Cyrus Stone Bennington 1878-?
1929 Wills William H. Bennington 1882-?
1931 Horst Edward Francis Bennington 1898-?
1933 Blackmer Samuel Howard Bennington 1902-?
1935 Tobin Edward Arthur Bennington 1874-?
1937 Howe Paul Cummins Bennington 1900-?
1939-1943 Barber Norton Bennington 1903-?
1945-1947 Morrison Leonard William Bennington 1907-?
1949-1951 Drysdale Alexander Best Robert Bennington 1904-?
1953-1957 Harte John B. Bennington 1918-?
1959-1961 Drysdale Alexander Best Robert Bennington
1963 Caracciola Joseph John Bennington 1915-?
1965 Van Santvoord George Bennington 1891-?
1966 Allen David Jeremy Bennington 1932- District 3-1
Caracciola Joseph John Bennington 1915- District 3-1
Lillie Everett Scriven Bennington 1895-1969 District 3-2
Myers Daisy Loveland Woodford 1905-1987 District 3-2
Van Santvoord George Bennington 1891-1975 District 3-3
Wallace Harold James Bennington 1902- District 3-3
1967-1968 Allen David Jeremy Bennington 1932- District 3-1
Caracciola Joseph John Bennington 1915- District 3-1
Clark  Hugh Edward Bennington 1896-1972 District 3-2
Kearns Robert Francis Bennington 1928- District 3-2
Wallace Harold James Bennington 1902- District 3-3
Clark  Eugene V. Bennington 1919- District 3-3
Van Santvoord George Bennington 1897-1975 District 3-3
1969-1970 Caracciola Joseph John Bennington 1915- District 3-1
Wagner Leon Edward Bennington 1903- District 3-1
Betit Francis Raymond Bennington 1921- District 3-2
Kearns Robert Francis Bennington 1928- District 3-2
Van Santvoord George Bennington 1897-1975 District 3-3
Witten R. Marshall Bennington 1936- District 3-3
1971-1972 Allen David Jeremy Bennington 1932- District 3-1
Caracciola Joseph John Bennington 1915- District 3-1
Betit Francis Raymond Bennington 1921- District 3-2
Kearns Robert Francis Bennington 1928- District 3-2
Van Santvoord George Bennington 1897-1975 District 3-3
Witten R. Marshall Bennington 1936- District 3-3
1973-1974 Caracciola Joseph John Bennington 1915- District 3-1
Foster, III Thomas E. Bennington 1947- District 3-1
Haley, Jr. Thomas R. Bennington 1950- District 3-2
Sauer Charles Andrew Bennington 1930- District 3-2
Foster  Thomas H. Bennington 1907- District 3-3
Shaffe David Bruce Bennington 1950- District 3-3
1975-1976 Caracciola Joseph John Bennington 1915- Bennington 4-1
Powers Lawrence F. Bennington 1920- Bennington 4-1
Silver Michael Francis Bennington 1951- Bennington 4-2
Foster Thomas H. Bennington 1907- Bennington 4-3
Shaffe David Bruce Bennington 1950- Bennington 4-3
Sauer Charles Andrew Bennington 1930- Bennington 4-4
1977-1978 Caracciola Joseph John Bennington 1915- Bennington 4-1
Powers Lawrence F. Bennington 1920- Bennington 4-1
Silver Michael Francis Bennington 1951- Bennington 4-2
Foster Thomas H. Bennington 1907- Bennington 4-3
Shaffe David Bruce Bennington 1950- Bennington 4-3
Boulter E. Theodore Pownal 1924- Bennington 4-4
1979-1980 Powers Lawrence F. Bennington 1920- Bennington 4-1
Wright Ralph G. Bennington 1935- Bennington 4-1
Silver Michael Francis Bennington 1951- Bennington 4-2
Shaffe David Bruce Bennington 1950- Bennington 4-3
Perrotta Virginio N. Bennington 1915- Bennington 4-3
Daugherty Eugene   Pownal 1930- Bennington 4-4
1981-1982 Condon Marie Powers Bennington 1927- Bennington 4-1
Wright Ralph G. Bennington 1935- Bennington 4-1
Kearns Robert F. Bennington 1928- Bennington 4-2
Corcoran Timothy R. Bennington 1950- Bennington 4-3
Shaffe David Bruce Bennington 1950- Bennington 4-3
Tucker Carl Pownal 1915- Bennington 4-4
1983-1984 Condon Marie Powers Bennington 1927- Bennington 2-1
Wright Ralph G. Bennington 1935- Bennington 2-1
Knapp Ronald R. Bennington 1925- Bennington 2-2
Corcoran Timothy R. Bennington 1950- Bennington 2-3
Shaffe David Bruce Bennington 1950- Bennington 2-3
Harrington Martin L. Shaftsbury 1929- Bennington 2-4
1985-1986 Condon Marie Powers Bennington 1927- Bennington 2-1
Wright Ralph G. Bennington 1935- Bennington 2-1
Knapp Ronald R. Bennington 1925- Bennington 2-2
Amadon C. Mason Bennington 1914- Bennington 2-3
Corcoran Timothy R. Bennington 1950- Bennington 2-3
Harrington Martin L. Shaftsbury 1929- Bennington 2-4
1987-1988 Pembroke, Sr. Richard C. Bennington 1933- Bennington 2-1
Wright Ralph G. Bennington 1935- Bennington 2-1
Knapp Ronald R. Bennington 1925- Bennington 2-2
Page John C. Bennington 1924- Bennington 2-3
Corcoran Timothy R. Bennington 1950- Bennington 2-3
Harrington Martin L. Shaftsbury 1929- Bennington 2-4
1989-1992 Pembroke, Sr. Richard C. Bennington 1933- Bennington 2-1
Wright Ralph G. Bennington 1935- Bennington 2-1
Knapp Ronald R. Bennington 1925- Bennington 2-2
Carpenter J. Russell Bennington 1927- Bennington 2-3
Corcoran Timothy R. Bennington 1950- Bennington 2-3
Shea James S. Shaftsbury 1925- Bennington 2-4
1993-1994 Pembroke, Sr. Richard C. Bennington 1933- Bennington 2-1
Wright Ralph G. Bennington 1935- Bennington 2-1
Kane Daniel J. Bennington 1944- Bennington 2-2
Corcoran Timothy R. Bennington 1950- Bennington 2-3
Madkour Mary Bliss McGarey Bennington 1927- Bennington 2-3
Shea James S. Shaftsbury 1925- Bennington 2-4
1995-1996 Morrissey Gerald P. Bennington 1946-2004 Bennington 2-1
Pembroke, Sr. Richard C. Bennington 1933- Bennington 2-1
Kane Daniel J. Bennington 1944- Bennington 2-2
Brady, Sr. Peter J. Bennington 1962- Bennington 2-3
Madkour Mary Bliss McGarey Bennington 1927- Bennington 2-3
Shea James S. Shaftsbury 1925- Bennington 2-4
1997-1998 Pembroke, Sr. Richard C. Bennington 1933- Bennington 2-1
Sinnott Howard Bennington 1950- Bennington 2-1
Hoag Neil M. Woodford 1941- Bennington 2-2
Brady, Sr. Peter J. Bennington 1962- Bennington 2-3
Morrissey Mary A. Bennington 1957- Bennington 2-3
Miller Alice Shaftsbury 1939- Bennington 2-4
1999-2000 Colvin James H. Bennington 1947- Bennington 2-1
Pembroke, Sr. Richard C. Bennington 1933- Bennington 2-1
Hoag Neil M. Woodford 1941- Bennington 2-2
Krawczyk Albert C. Bennington 1934- Bennington 2-3
Morrissey Mary A. Bennington 1957- Bennington 2-3
Miller Alice Shaftsbury 1939- Bennington 2-4
2001-2002 Colvin James H. Bennington 1947- Bennington 2-1
Pembroke, Sr. Richard C. Bennington 1933- Bennington 2-1
Bolognani Betty M. Readsboro 1926- Bennington 2-2
Krawczyk Albert C. Bennington 1934- Bennington 2-3
Morrissey Mary A. Bennington 1957- Bennington 2-3
Miller Alice Shaftsbury 1939- Bennington 2-4
2003-2004 Corcoran, III Timothy R. Bennington 1973- Bennington 2-1
Krawczyk, Jr. Joseph L. Bennington 1947- Bennington 2-1
Krawczyk Albert C. Bennington 1934- Bennington 2-2
Morrissey Mary A. Bennington 1957- Bennington 2-2
2005-2010 Corcoran, III Timothy R. Bennington 1973- Bennington 2-1
Krawczyk, Jr. Joseph L. Bennington 1947- Bennington 2-1
Mook Anne H. Bennington 1947- Bennington 2-2
Morrissey Mary A. Bennington 1957- Bennington 2-2
2011- Corcoran, III Timothy R. Bennington 1973- Bennington 2-1
Campion Brian Bennington 1970- Bennington 2-1
Mook Anne H. Bennington 1947- Bennington 2-2
Morrissey Mary A. Bennington 1957- Bennington 2-2
Benson
Rutland County
Granted by Vermont, Oct. 27, 1779; and chartered
May 5, 1780; organized Mar. 23, 1786.
1786 Smith Asahel Benson 1739-1794
1787 NONE Benson
1788-1793 Smith Asahel Benson
1794 Smith Chauncey Benson 1766-1836
1795 Farnam Asa Benson 1763-1811
1796-1797 Smith Chauncey Benson
1798-1799 Goodrich Simeon Benson 1759-1852
1800 Nash Reuben Benson 1768-1846
1801-1802 Smith Chauncey Benson
1803 Nash Reuben Benson
1804-1806 Smith Chauncey Benson
1807 Nash Reuben Benson
1808-1809 Smith Chauncey Benson
1810 Standish Asa Benson ?
1811 Gleason Putnam Benson ?
1812 NONE Benson
1813 Smith Chauncey Benson
1814 Goodrich Allen Benson 1761-1842
1815 Howard Samuel Benson 1761-1831
1816-1819 Smith Chauncey Benson
1820-1821 Nash Reuben Benson
1822 Kellogg John Benson 1786-1852
1823 Howard Samuel Benson
1824-1825 Kellogg John Benson
1826 Norton Isaac Benson 1779-1852
1827-1831 Kellogg John Benson
1832-1833 Rascom Joseph Benson 1767-1852
1834-1835 Cooley Rowland P. Benson 1784-1865
1836 Smith Milo W. Benson ?
1837-1838 Field William Benson ?
1839 Norton Isaac Benson
1840-1841 King Horace Benson 1793-1876
1842 Howard Edward S. Benson 1791-1863
1843-1844 Dickinson John Benson 1791-1871
1845-1846 Wilcox Philo Benson 1783-1865
1847 Kellogg Loyal C. Benson 1816-1872
1848-1849 Dickinson Isaac Benson 1794-1883
1850-1851 Kellogg Loyal C. Benson
1852 King Royal D. Benson 1824-1904
1853 Gleason James H. Benson 1799-1883
1854 King Royal D. Benson
1855-1856 Sherwood Reuben Benson 1804-1882
1857-1858 Walker Franklin W. Benson 1812-1895
1859 Kellogg Loyal C. Benson
1860-1861 Dickenson, 2nd John Benson 1812-1894
1862-1863 King Mosely F. Benson 1808-1888
1864-1865 Crofoot Daniel Benson 1804-1883
1866-1867 Kellogg L. Howard Benson 1833-1894
1868-1869 Jones Henry R. Benson 1823-1900
1870 Kellogg Loyal C. Benson
1872 Strong Henry E. Benson 1826-1908
1874 Bartholomew Alvah S. Benson 1831-1894
1876 Goodrich Charles B. Benson 1836-1908
1878 Brown Rollin E. Benson 1838-1910
1880 Strong William E. Benson 1832-?
1882 Walker Rockwell P. Benson 1839-1893
1884 Howard Henry S. Benson 1841-1898
1886 Dickenson Albert J. Benson 1841-?
1888 King Charles M. Benson 1849-?
1890 Aiken James H. Benson 1840-?
1892 Bascom William S. Benson 1847-?
1894 Lee Eugene S. Benson 1841-?
1896 Noble William B. Benson 1858-1913
1898 Clarke Pulaski J. Benson 1853-?
1900 Walker Rufus R. Benson 1872-?
1902 Walker Edwin A. Benson 1844
1904 Wilcox Maturin E.  Benson 1850-?
1906 Jones Charles N. Benson 1871-?
1908 Deyette George Benson 1854-?
1910 Root Jasper R. Benson 1857-?
1912 Walker Willard B. Benson 1873-?
1915 Cummings William F. Benson 1874-?
1917 Deyette George Benson
1919 Goodrich Charles Thomas Benson 1872-?
1921 Bush William Ralph Benson ?
1923 Johnson Frank W. Benson 1893-?
1925 Walker Roy Sherman Benson 1878-?
1927 O'Shea Edmund T. Benson 1873-?
1929 Nifong Susanna W.B.  Benson 1866-? (resigned)
Belden Nellie E. Benson (appointed)
1931 O'Shea Edmund T. Benson 1873-?
1933 Wilcox Philo Rockwell Benson 1883-?
1935-1937 Kellogg Franklin W.  Benson
1939 Aiken Charles S. Benson 1881-?
1941 Barber David Luke Benson 1877-?
1943 Kellogg Franklin W. Benson
1945 Munger Howard Clark Benson 1886-?
1947-1949 Westbrook Francis A.  Benson 1883-?
1951-1957 Phillips James B. Benson 1887-?
1959-1963 Brown Leon H. Benson 1888-?
1965 Bartholomew Clyde Benson 1906-?
1966-1974 Heitman Kathryn Johnson Shoreham 1902-1986 District 68
1975-1978 Bartholomew Lisle Benson 1912- Addison-Rutland-1
1979-1992 Pyle Walter MacDonald Shoreham 1921- Addison-Rutland-1
1993-2006 Young Mark S. Orwell 1953- Addison-Rutland-1
2007- Stevens William C. Shoreham 1955- Addison-Rutland-1
Berkshire
Franklin County
Granted by Vermont, Mar. 13, 1780, and chartered June 22, 1781;
organized Mar. 4, 1796.
1796 Royce Stephen Berkshire 1764-1833
1797 NONE Berkshire
1798-1800 Royce Stephen Berkshire
1801-1802 Johnson Abel Berkshire 1753-1828
1803 Willoughby Amherst Berkshire 1769-1856
1804 Jewett Jr. Elam Berkshire 1770-1824
1805 Royce Stephen Berkshire
1806 Littlefield Elijah Berkshire 1775-1827
1807 Jewett Jr. Elam Berkshire
1808 Shaw Elijah Berkshire 1761-1845
1809 Littlefield Elijah Berkshire
1810-1811 Bingham Jr. Solomon Berkshire 1767-1839
1812 NONE Berkshire
1813 Hamilton William Berkshire ?
1814 Ellsworth William C. Berkshire 1778-1865
1815-1816 Clark Harvey Berkshire 1780-1842
1817 Willoughby Amherst Berkshire
1818 Clark Harvey Berkshire
1819 Hamilton Nathan Berkshire 1782-1858
1820-1821 Ellsworth William C. Berkshire
1822 Leavens Penuel Berkshire 1777-1844
1823-1824 Woodsworth George W. Berkshire
1825 Bowen Cromwell Berkshire 1786-1843
1826 Bradley Brainard Berkshire 1783-1856
1827-1828 Bowen Cromwell Berkshire
1829-1830 Ellsworth William C. Berkshire
1831-1833 Hamilton Nathan Berkshire
1834-1835 Stone Mitchell C. Berkshire 1800-1885
1836-1837 Webster John S. Berkshire 1796-1863
1838-1839 Smith Joseph Berkshire 1791-1878
1840-1841 Hamilton Nathan Berkshire
1842 Smith Joseph Berkshire
1843 Follett Henry Berkshire 1795-1875
1844 Babcock Elias Berkshire 1794-1871
1845 Andrus Arza Berkshire 1802-1885
1846-1847 Royce Homer E. Berkshire 1819-1891
1848 NONE Berkshire
1849-1850 Leavens Paschal P. Berkshire 1804-1874
1851-1852 Rublee William S. Berkshire 1815-1885
1853-1854 NONE Berkshire
1855-1856 Smith Bandana B. Berkshire 1808-1857
1857-1858 Hart Lyman M. Berkshire 1809-1894
1859-1860 Marvin Samuel B.S. Berkshire 1804-1893
1861 Darling Hiram Berkshire 1805-1881
1862 Royce Homer E. Berkshire
1863 Darling Hiram Berkshire
1864-1865 Ellsworth George C. Berkshire 1830-?
1866-1867 Stone James R. Berkshire 1816-1890
1868-1869 Goodrich George S. Berkshire 1822-1899
1870 Hull Ethan A. Berkshire 1813-1896
1872 Ladd Henry Berkshire 1818-1904
1874 Comings Henry Berkshire 1813-1903
1876 Wheeler Horace E. Berkshire 1828-1885
1878 Moren Daniel Berkshire 1825-1885
1880 Leavens Leander C. Berkshire 1841-?
1882 Pond Addison P. Berkshire 1831-1908
1884 Stanhope Spencer Berkshire 1833-1913
1886 Yaw Joseph Berkshire 1825-1899
1888 Marvin Stephen G. Berkshire 1837-1901
1890 Paul Kiles A. Berkshire 1839-?
1892 Weld Julius C. Berkshire 1856-?
1894 Anderson Ira S. Berkshire 1831-1909
1896 Larabee Edson B. Berkshire 1839-1902
1898 Coombs Byron H. Berkshire 1853-?
1900 Towle James C. Berkshire 1856-?
1902 Pond Herbert A. Berkshire 1858-?
1904 Ladd Nathan P. Berkshire 1860-?
1906 Noble Willis R. Berkshire 1868-?
1908 Croft Albert B. Berkshire 1849-1909
1910 Pons Richard N. Berkshire 1883-?
1912 Weld Dwight E. Berkshire 1862-?
1915 Rublee Clayton B. Berkshire 1867-?
1917 Rublee William S. Berkshire 1867-?
1919 Hull Clarence Adna Berkshire 1871-?
1921 Leach Oscar Newton Berkshire ?
1923 Towle Seth Clement Berkshire 1883-?
1925 Bowen Cromwell Berkshire 1879-?
1927 Rublee Chauncey M. Berkshire 1869-?
1929 Pomeroy George Hibbard Berkshire 1878-?
1931 Larabee Laurence Berkshire 1869-?
1933 Marcy Guy Fairbanks Berkshire 1876-?
1935 Johnson Cyrus Ulysses Berkshire 1863-?
1937 Weld J. Emmett Berkshire 1881-?
1939 Rublee William Ezra Berkshire 1903-?
1941-1943 Kinney Luther Walter Berkshire 1890-?
1945 Hammond Don Carlos Berkshire 1896-?
1947 Wilson Homer Lucian Berkshire 1880-?
1949 Dolan Mrs. Lillian W. Berkshire 1887-?
1951 Symons Lyman Tierney Berkshire 1899-?
1953-1955 Cramton W.Perley Berkshire 1904-?
1957-1959 Harvey Garnet Lewis Berkshire 1916-?
1961-1963 Kinney Alton Armstrong Berkshire 1913-?
1965 Vaillancourt Eugene Berkshire 1899-?
1966 Rainville Wilfred Edward Franklin 1902- District 64
1967-1968 Magnant Merrill Frank Franklin 1904-1969 District 64
1969-1972 Marcy Hilton Fairbanks Berkshire 1904- District 64
1973-1974 Marcy Claude James Berkshire 1911- District 64
1975-1982 Bouchard L. Philip Franklin 1925- Franklin-2
1983-1988 Rowley Robert C. Richford 1921- Franklin-2
1989-1990 Martel Albert Rodolph Richford 1924- Franklin-2
1991-1992 Hull Carroll G. Richford 1920- Franklin-2
1993-1994 Perley Merrill Ernest Enosburg 1915- Franklin-2
Perry Albert J. Richford 1935- Franklin-2
1995-1996 Manahan Madeline A. Enosburg 1914- Franklin-2
Perry Albert J. Richford 1935- Franklin-2
1997-2000 Gervais Avis L. Enosburg 1933- Franklin-2
Perry Albert J. Richford 1935- Franklin-2
2001-2002 Gervais Avis L. Enosburg 1933- Franklin-2
Larose Joseph F. Richford 1940- Franklin-2
2003-2008 McAllister, Sr. Norman H. Highgate 1951- Franklin-6
Perry Albert J. Richford 1935- Franklin-6
2009-2012 McAllister, Sr. Norman H. Highgate 1951- Franklin-6
Pearce Albert E. Richford 1943- Franklin-6
2013- Beyor Steve C. Highgate 1947- Franklin-5  
  Pearce Albert E. Richford 1943- Franklin-5  
Berlin
Washington County
Granted by New Hampshire, June 8, 1763; organized Mar. 31, 1791;
in Orange County until the organization of Washington, 1811.
1793-1794 Taplin John Berlin 1748-1835
1795-1798 Knapp Abel Berlin 1769-1845
1799-1800 Hubbard Jr.  Eleazer Berlin 1754-1832
1801-1802 Knapp Abel Berlin
1803-1804 Hubbard Jr.  Eleazer Berlin
1805-1806 Collins Salvin Berlin 1768-1831
1807 Hubbard Jr.  Eleazer Berlin
1808-1809 Knapp Abel Berlin
1810 Smith Samuel Berlin ?
1811 Knapp Abel Berlin
1812 Hubbard Jr.  Eleazer Berlin
1813-1814 Knapp Abel Berlin
1815 Ellis Jabaz Berlin 1764-1852
1816 Knapp Abel Berlin
1817 Ellis Jabaz Berlin
1818 Bulkley Charles Berlin 1763-1836
1819 Warren Joel Berlin 1772-1849
1820-1821 Dewey Israel Berlin 1777-1862
1822-1823 Knapp Abel Berlin
1824-1825 Nye Chester Berlin 1786-1861
1826 Dewey Israel Berlin
1827 Sawyer James Berlin 1765-1859
1828-1829 Langdon James H. Berlin 1783-1831
1830-1831 Miller Jonathan P. Berlin 1797-1847
1832 Benjamin Josiah Berlin 1769-1836
1833 Miller Jonathan P. Berlin
1834-1836 Smith Orrin Berlin 1807-1867
1837 Currier James Berlin 1781-1869
1838 Smith Orrin Berlin
1840-1841 Davis Isaac T. Berlin 1808-1869
1842 Foster Parley Berlin 1800-1844
1843-1844 Dewey Osmon Berlin 1799-1863
1845-1846 Phelps Schuyler Berlin ?
1847-1848 Andrews Asa Berlin 1787-1878
1849 Smith Orrin Berlin
1850-1851 Covell Elijah H. Berlin 1802-1885
1852 Hancock Hubbard Berlin 1802-?
1853 NONE Berlin
1854 Hovey Frederick Berlin 1796-1876
1856-1857 Campbell Samuel Berlin ?
1858 House Oliver C. Berlin 1823-?
1859-1860 Chandler, Jr. Daniel Berlin 1812-1892
1861-1862 Jones Samuel Berlin 1797-1872
1863 Perrin J. Newton Berlin 1822-1914
1864-1865 Benjamin Josiah Berlin 1801-1884
1866-1867 Andrews Edmund E. Berlin 1823-1890
1868-1869 Wheelock Joseph W. Berlin 1825-1876
1870 Holt Abraham H. Berlin 1824-1902
1872 Covell Stephen H. Berlin 1831-1890
1874 Perrin J. Newton Berlin
1876 Dewey Charles F. Berlin 1836-1901
1878 Benjamin John E. Berlin 1833-1904
1880 Wheelock Martin W. Berlin 1853-1912
1882 Leland George Berlin 1815-1891
1884 Hewitt Arthur L. Berlin 1851-1917
1886 Wheelock Julius S. Berlin 1834-1904
1888 Lelaud Wilmer A. Berlin 1845-1916
1890 Langdon James R. Berlin 1813-1894
1892 Hewitt Arthur L. Berlin
1894 Brown Wilbur Berlin 1847-1902
1896 Crandall George H. Berlin 1836-?
1898 Strong Levi Berlin 1832-1904
1900 Brown Wilbur Berlin
1902 Perrin George K. Berlin 1855-?
1904 Covell Arthur E. Berlin 1870-1914
1906 Robinson Rufus G. Berlin 1873-?
1908 Hewitt Arthur L. Berlin
1910 House Elber B. Berlin 1865-?
1912 Bailey Fred B.  Berlin 1849-?
1915 Hewitt Arthur L. Berlin
1917 Brown William Berlin 1845-?
1919 Perry Daniel Augustus Berlin 1878-?
1921 Murray David John Berlin ?
1923 Hayden Earle C. Berlin 1888-?
1925 Hogan John Edward Berlin 1873-?
1927 Leonard Charles A. Berlin 1876-?
1929 Slocum Irving L. Berlin 1872-?
1931 Bartlett William Downie Berlin 1892-?
1933 Hayden Earle Crawford Berlin 1888-?
1935 Davis Fred W. Berlin 1892-?
1937 Towne Nobert James Berlin 1905-?
1939 Carver Frank J.  Berlin 1888-?
1941 Dodge Harvey J. Berlin 1885-?
1943-1945 Hayden Mildred C. Berlin 1895-?
1947 Woodbury Charles L. Berlin 1883-?
1949-1951 Leonard Albert E. Berlin 1905-?
1953 Kefler Warner H. Berlin 1894-?
1955-1957 Comstock Will Oramel Berlin 1884-?
1959 Sierra Robert Emael Berlin 1911-?
1961-1963 Eastman Nelson John Berlin 1901-?
1965 Hayden Mildred C. Berlin 1895-1975 District 21
1966 Hayden Mildred C. Berlin 1895-1975 District 21
Johnson Frank A. Northfield 1899-1988 District 21
1967-1968 Beattie Deborah M. Northfield 1918- District 21
Kingston George Joseph Northfield 1924- District 21
1969-1970 Denny Bradford Houston Northfield 1941- District 21
Hayden Mildred C. Berlin 1895-1975 District 21
1971-1972 King  Glendon N. Northfield 1916- District 21
Towne Norbert James Berlin 1905- District 21
1973-1974 Cleveland Richard Lloyd Northfield 1947- District 21
King Glendon N. Northfield 1916- District 21
1975-1976 King Glendon N. Northfield 1916- Washington-6
Young, Jr. Peter F. Northfield 1943- Washington-6
1977-1980 King Glendon N. Northfield 1916- Washington-6
Towne Ruth H. Berlin 1928-2007 Washington-6
1981-1982 Falzarano Domenic Northfield 1940- Washington-6
King Glendon N. Northfield 1916- Washington-6
1983-1984 Brooks Francis K. Montpelier 1943- Washington-5-1
Giuliani Peter   Montpelier 1907- Washington-5-1
Towne Ruth H. Berlin 1928-2007 Washington-5-2
1985-1990 Brooks Francis K. Montpelier 1943- Washington-5-1
Davenport Amy Marie Montpelier 1947- Washington-5-1
Towne Ruth H. Berlin 1928-2007 Washington-5-2
1991-1992 Brooks Francis K. Montpelier 1943- Washington-5-1
Kitzmiller Karen Sue Montpelier 1947-2001 Washington-5-1
Towne Ruth H. Berlin 1928-2007 Washington-5-2
1993-2000 Towne Ruth H. Berlin 1928-2007 Washington-4-2
Valsangiacomo, Sr. Oreste V. Barre 1919- Washington-4-2
2001-2002 Monti Harry S. Barre 1943- Washington-4-2
Towne Ruth H. Berlin 1928-2007 Washington-4-2
2003-2004 Towne Ruth H. Berlin 1928-2007 Washington-3-3
2005-2006 Green Stephen J. Berlin 1940- Washington-3-3
2007-2010 McDonald Patricia A. Berlin 1943- Washington-3-3
2011- Lewis Patti J. Berlin 1956- Washington-3-3, Washington-1
2003- Donahue Anne de la Blanchetta Northfield 1956- Washington-1  
Bethel
Windsor County
Granted by Vermont, Oct. 27, 1779, and chartered 
Dec. 23, 1779; organized May 14, 1782.
1780 Marsh Joel Bethel 1745-1807
1781 NONE Bethel
1782 Benjamin John Bethel ?
1783 Wheeler Rice Bethel ?
1784 Flynn Michael Bethel 1754-1828
1785 Marsh Joel Bethel
1786-1789 Throop Nathaniel Bethel ?
1790 Flynn Michael Bethel
1791 Throop Nathaniel Bethel
1792 Hubbard Elisha Bethel ?
1793-1794 Marsh Joel Bethel
1795-1796 Flynn Michael Bethel
1797-1798 Throop Nathaniel Bethel
1799-1800 Cleveland Stephen Bethel 1764-1835
1801 NONE Bethel
1802 Cleveland Stephen Bethel
1803 Noble Nehemiah Bethel 1756-1826
1804 Cleveland Stephen Bethel
1805-1807 Noble Nehemiah Bethel
1808-1809 Wallace John Bethel 1750-1833
1810 Noble Nehemiah Bethel
1811-1814 Marsh Jonathan Bethel 1771-1850
1815-1818 Lillie Samuel Bethel 1777-1844
1819 Marsh Peleg S. Bethel 1775-1860
1820-1825 Lillie Daniel Bethel 1779-1866
1826-1828 Wallace James Bethel 1784-1881
1829 Lillie Daniel Bethel
1830-1831 Woodbury John Bethel 1791-1871
1832 Fowler Elisha Bethel 1796-1870
1833 Converse Julius Bethel 1798-1885
1834-1835 Woodbury John Bethel
1836 Wallace James Bethel
1837 Woodbury David Bethel 1789-1839
1838 Russell Thomas P. Bethel 1792-1876
1839 Woodworth James Bethel 1810-1872
1840 Lillie Daniel Bethel
1841 NONE Bethel
1842 Russell Thomas P. Bethel
1843 NONE Bethel
1844 Bosworth David Bethel 1798-1845
1845 NONE Bethel
1846 Hincher Oliver Bethel 1803-?
1847-1848 NONE Bethel
1849 Hunton Augustus P. Bethel 1816-1911
1850-1851 Durkee Almon Bethel 1808-1877
1854 Hunton Augustus P. Bethel
1855 NONE Bethel
1856 Marsh Albert G. Bethel 1810-1895
1857 Riford Franklin Bethel 1814-1889
1858 NONE Bethel
1859-1862 Hunton Augustus P. Bethel
1863-1864 Anderson Francis W. Bethel 1832-1902
1865 NONE Bethel
1866-1867 McIntosh James M. Bethel 1825-1887
1868 Marsh Albert G. Bethel
1869-1870 Marsh Augustus M.  Bethel 1820-1901
1872 Burnett Myron Bethel 1830-1892
1874 Clark Nathaniel F. Bethel 1827-1909
1876 Sturtevant Edwin Bethel 1826-1894
1878 Moody Marcus A. Bethel 1840-1912
1880 Sargent Joseph G. Bethel 1841-1907
1882 Maxham Edgar A. Bethel 1833-1907
1884 Stickney William B.C. Bethel 1845-?
1886 Fisher Edwin Bethel 1825-1897
1888 Marks Frederick H. Bethel 1834-1891
1890 Burnett James C. Bethel 1837-1900
1892 Arnold Fred Bethel 1856-1899
1894 Greene Lorenzo M. Bethel 1852-1906
1896 Cady A. Lee Bethel 1868-?
1898 Tupper George H. Bethel 1855-?
1900 Chase Rolla M. Bethel 1854-?
1902 Cushing Carl D. Bethel 1869-?
1904 Davis Edward A. Bethel 1865-?
1906 Martin Frank L. Bethel 1852-?
1908-1915 Miller J. Wesley Bethel 1869-?
1917 Kimball John S. Bethel 1872-?
1919 Gillette Scott Lee Bethel 1874-?
1921 Perkins Harold Putnam Bethel ?
1923 Washburn Seth M. Bethel 1878-?
1925 Graham James A. Bethel 1868-?
1927 Washburn Seth M. Bethel
1929 Dunham Clayton Edwin Bethel 1870-?
1931 Harvey Will Calvin Bethel 1882-?
1933 Spaulding Carlos O. Bethel 1873-?
1935-1937 Dutton Fred George Bethel 1903-?
1939-1943 Chase George Berry Bethel 1880-?
1945-1947 Aikens Forrest Crosman Bethel 1895-?
1949 Dimock Marshall Edward 1903-?
1951-1953 Abbott Samuel Lee Bethel 1882-?
1955-1957 Arnold Donald Speare Bethel 1896-?
1959-1965 Stafford Henry Alexander Bethel 1891-?
1966-1968 Battles George Herbert Braintree 1900-1980 District 23
Wood Leyland Eugene Randolph 1904- District 23
1969-1970 McIntyre Edwin H. Randolph 1896-1978 District 23
Simpson Robert B. Braintree 1920- District 23
1971-1972 Baker Harold A. Randolph 1899- District 23
Arnold Donald Speare Bethel 1896- District 23
1973-1980 Baker Harold A. Randolph 1899- District 23 Orange-Windsor-1
Wakefield Helen W. Brookfield 1915-2005 District 23 Orange-Windsor-1
1981-1982 Baker Harold A. Randolph 1899- Orange-Windsor-1
Wood Barbara C. Bethel 1924- Orange-Windsor-1
1983-1994 Wood Barbara C. Bethel 1924- Rutland-Windsor-1
1995-2000 Holmes Henry L. Bethel 1939- Windsor-Rutland-2
2001-2004 Ketchum Carroll F. Bethel 1937- Windsor-Rutland-2
2005- Haas Sandy Rochester 1946- Windsor-Rutland-2, Windsor-Rutland
Bloomfield
Essex County
Granted by New Hampshire, June 29, 1762,
as Minehead; orgnaized Aug. 9 1802; name
changed to Bloomfield, Nov. 9, 1830.
1803-1805 Kibbe Gaius Bloomfield ?
1806-1807 NONE Bloomfield
1808 Kibbe Gaius Bloomfield
1809-1810 NONE Bloomfield
1811-1812 French John Bloomfield 1764-1844
1813 Kibbe Gaius Bloomfield
1814-1815 Clough Joseph Bloomfield ?
1816 Holbrook Daniel Bloomfield 1781-1860
1817 NONE Bloomfield
1818 Holbrook Daniel Bloomfield
1820 Curtis Chauncey Bloomfield ?
1821 NONE Bloomfield
1822-1823 Stevens  Joseph Bloomfield 1780-1864
1824-1825 NONE Bloomfield
1826-1827 French John M. Bloomfield 1797-1846
1828-1829 Bartlett Adin Bloomfield 1794-1863
1830 French Martin Bloomfield 1796-1846
1831-1832 Silver Arad Bloomfield ?
1833 French Martin Bloomfield
1834 Jourdin Jeremiah Bloomfield ?
1835 NONE Bloomfield
1836 Holbrook Daniel Bloomfield
1837 French Martin Bloomfield
1838-1839 Silver Arad Bloomfield
1840 Burbank Selden Bloomfield ?
1841-1842 Fuller Henry Bloomfield ?-1880
1843 Wright Jeremiah Bloomfield ?
1844-1845 Burbank Selden Bloomfield
1846-1847 Wright Jeremiah Bloomfield
1848-1849 Holbrook Julius J. Bloomfield 1817-1880
1850 Silver Samuel N. Bloomfield 1816-1871
1851 Holbrook Schuyler W. Bloomfield 1821-1900
1852 Silver Samuel N. Bloomfield
1853 Holbrook Schuyler W. Bloomfield
1854 Stevens  William Bloomfield 1805-1874
1855 Wright Silas Bloomfield ?
1856 Stevens  William Bloomfield
1857-1858 Silver William R. Bloomfield 1820-1894
1859-1860 Staples John S. Bloomfield 1811-1888
1861-1862 Royal Otis Bloomfield 1823-1892
1863 Shoff Orlando Bloomfield 1805-1880
1864 Fuller Raymond Bloomfield 1811-1888
1865 Shoff Orlando Bloomfield
1866-1867 Pattee Moses Bloomfield 1811-1882
1868-1869 Merrill Gardner Bloomfield 1806-1884
1870 Snow Nelson Bloomfield 1833-1903
1872 Cook Charles Bloomfield 1819-?
1874 Pattee John C. Bloomfield 1848-?
1876 Blodgett Cyrus R. Bloomfield 1841-?
1878 Cook Milton Bloomfield 1822-1897
1880 Roby Fred A. Bloomfield 1843-?
1882 Rowell Frank L. Bloomfield 1850-1907
1884 Silver William R. Bloomfield
1886 Williams Leonard T. Bloomfield 1846-1902
1888 Silver William R. Bloomfield
1890 Stevens  Henry H.  Bloomfield 1856-?
1892 Perkins William B. Bloomfield 1831-1898
1894 Bartlett Hiram S. Bloomfield 1834-1897
1896 Bowker Beaumon A. Bloomfield 1845-1915
1898-1900 Williams Leonard T. Bloomfield
1902 Nugent Fred J. Bloomfield 1872-?
1904 Walling Nelson W. Bloomfield 1873-?
1906 House Luther W. Bloomfield 1858-?
1908 Fuller Asa C. Bloomfield 1866-?
1910 Marshall Frank L. Bloomfield 1860-?
1912 Clough C. Wilbur Bloomfield 1858-?
1915 Bartlett Frank S. Bloomfield 1869-?
1917 Stanton John C. Bloomfield 1864-?
1919 Cooper Herbert Carlos Bloomfield 1861-?
1921 Schoff William A. Bloomfield ?
1923 Marshall Lewis Bloomfield 1893-?
1925 Bartlett Fred Lamont Bloomfield 1889-?
1927 de Banville Anthony Joseph Bloomfield 1898-?
1929 Fuller Maxie Bloomfield 1894-?
1931 de Banville Anthony Joseph Bloomfield
1933 Marshall Lewis Bloomfield
1935-1937 Buzzell Ola A. Bloomfield 1861-?
1939-1945 Savage Stella R. Bloomfield 1898-?
1947-1949 Holbrook Mrs. Lillian Bloomfield 1886-?
1951-1953 Belknap J. (James) Sherry Bloomfield 1883-?
1955 Boudle William Samuel Bloomfield 1917-?
1957-1959 Bartlett Lucy (Mrs. Frank) Bloomfield 1890-?
1961-1965 Savage Stella Ramsey (Mrs. Harry) Bloomfield 1898-?
1966-1974 Colby Amos Clark Lunenburg 1937- District 63
1975-1976 Brunette Walter S. Lunenburg 1909- Essex-1
1977-1978 Fournier Michael E. Lunenburg 1947- Essex-1
1979-1982 Brunette Walter S. Lunenburg 1909- Essex-1
1983-1988 Irwin John W. Maidstone 1914- Essex-1
1989-2012 Peaslee Janice L. Guildhall 1935- Essex-1 Essex-Caledonia-1 Essex-Caledonia
1999- Johnson William F. Canaan 1952- Essex-Caledonia-Orleans      
Bolton
Chittenden County
Granted by New Hampshire, June 7, 1763;
organized 1794.
1791 Bell Samuel Bolton ?
1792 NONE Bolton
1793 Bell Samuel Bolton
1794-1795 Jones Jabez Bolton 1768-1811
1796-1797 Kennedy Robert Bolton ?
1798-1804 Jones Jabez Bolton
1805 Pinneo John Bolton 1774-1857
1806 Lavake Augustus Bolton ?
1807-1808 Howe Eliakim Bolton ?
1809 Lavake Augustus Bolton
1810 Lavake John Bolton
1811-1812 Pinneo John Bolton
1813-1814 Webster Samuel Bolton ?
1815-1817 Pinneo John Bolton
1818-1819 Whitcomb James Bolton 1771-1859
1820 Evarts William Bolton ?
1821-1822 Whitcomb James Bolton ?
1823 Evarts William Bolton
1824-1826 Whitcomb James Bolton
1827-1829 Pinneo John Bolton
1830 Whitcomb James Bolton
1831-1832 Colton Moses L. Bolton 1800-1872
1833-1834 Whitcomb Almond Bolton ?
1835-1836 Kennedy Samuel B. Bolton 1789-1865
1837-1838 Pinneo John Bolton
1839-1840 Smith Joseph Bolton 1785-1850
1841-1842 Colton Moses L. Bolton
1843 Jewell, Jr. Jesse Bolton 1810-1871
1844-1845 Bedee John Bolton ?
1846 Morse Samuel Bolton 1809-1889
1847-1848 Pinneo Heman H. Bolton 1818-1872
1849 Stone John D. Bolton 1813-1855
1851-1851 Colton Daniel Bolton 1805-1863
1852-1853 Colton Franklin D. Bolton 1823-1877
1854-1855 Deavitt Samuel Bolton 1818-1905
1856-1857 Colton Edwin N. Bolton 1826-1894
1859-1859 Church Truman T. Bolton 1804-?
1860-1861 Whitcomb James H. Bolton 1824-?
1862-1863 Morse Russell Bolton 1822-1891
1864-1865 Hall Harmon Bolton 1830-1875
1866-1867 Morse Edwin R. Bolton 1828-1899
1868-1869 Bishop Saul Bolton 1809-1893
1870 Briggs Francis E. Bolton 1831-?
1872 Shaw Daniel Bolton 1833-1877
1874 Pease Smith N. Bolton 1832-1908
1876 Beers James A. Bolton 1844-1881
1878 White Walter H. Bolton 1823-1894
1880 Whalen Thomas B. Bolton 1855-?
1882 Preston Noah Bolton 1819-1899
1884 Hall Fred W. Bolton 1851-?
1886 Whalen James F. Bolton 1857-?
1888 Stevens George W. Bolton 1831-1909
1890 Ryan William Bolton 1852-1894
1892 Stevens George W. Bolton
1894-1896 Whalen Thomas B. Bolton
1898 Hall Allen A. Bolton 1870-?
1900 Stevens Arthur G. Bolton 1871-?
1902 Brush Clarence S. Bolton 1870-?
1904 Tomlinson Selden U. Bolton 1868-?
1906 Howe Wallace W. Bolton 1868-?
1908 Green Edward F. Bolton 1875-?
1910 Phillips Francis A. Bolton 1879-?
1912 Tomlinson Stanley Bolton 1885-?
1915 O'Brien Francis R. Bolton 1888-?
1917 Hayden Daniel J. Bolton 1870-?
1919 Davis Perley J. Bolton 1847-?
1921 Davis Eugene R. Bolton ?
1923 Corwin Partrick Leo Bolton ?
1925 Agan William Daniel Bolton 1873-?
1927 Smith James H. Bolton 1860-?
1929 Agan William Daniel Bolton
1931 Wheeler William Alfred Bolton 1878-?
1933 Phillips Francis Anthony Bolton 1879-?
1935 Wheeler Xenophon Bolton 1904-?
1937 Corvin Patrick Leo Bolton 1877-?
1939 York Edward B. Bolton 1867-?
1941 Lyman Ashley A. Bolton 1881-?
1943-1945 Agan William Daniel Bolton
1947 Lyman Ashley A. Bolton
1949 Gojey Archie Charles Bolton 1910-?
1951 Sherman Harley N. Bolton 1891-?
1953 Hartwell Frank Eugene Bolton 1873-?
1955 Sherman Harley N. Bolton
1957-1959 Chapney Chester Ashey Jr. Bolton 1917-?
1961-1966 Lafreniere Bertha (Mrs. Leo) Bolton 1908-? District 58
1967-1970 Lunnie Neal C. Richmond 1917- District 58
1971-1972 Hallock Harold D. Richmond 1900-1987 District 58
1973-1974 Carpenter Wesley S. Richmond 1916- District 58
1975-1976 Carpenter Wesley S. Richmond 1916- Chittenden-3
Drew David Clifton Jericho 1940- Chittenden-3
1977-1978 Drew David Clifton Jericho 1940- Chittenden-3
O'Neil Thomas A. Richmond 1922- Chittenden-3
1979-1982 Conant Gloria A. Richmond 1926- Chittenden-3
Fay Donald B. Jericho 1916- Chittenden-3
1983-1986 Allendorf Peter Francis Underhill 1934- Chittenden-3
Fay Donald B. Jericho 1916- Chittenden-3
1987-1992 Almy Linda L. Underhill 1948- Chittenden-3
Burroughs Roland A. Underhill 1935- Chittenden-3
1993-1996 Almy-Smith Linda L. Underhill 1948- Chittenden-3
Cochran Robert W. Jericho 1926- Chittenden-3
1997-2004 Hummel Margaret P. Underhill 1940- Chittenden-3 Chittenden-8
Symington Gaye R. Jericho 1954- Chittenden-3 Chittenden-8
2005-2008 Frank William R. Underhill Chittenden-8
Symington Gaye R. Jericho 1954- Chittenden-8
2009-2012 Frank William R. Underhill Chittenden-8
Till George W. Jericho 1952- Chittenden-8
2013- Ellis Rebecca M. Waterbury 1956- Washington-Chittenden  
  Stevens Tom Waterbury   Washington-Chittenden  
Bradford
Orange County
Granted by New York, May 3, 1770;
organized May 4, 1773 as Mooretown
name changed to Bradford October 23, 1788
1778 Baldwin Benjamin Bradford 1733-1818
1779 None
1780 McConnell Stephen Bradford
1781 Barron John Bradford 1744-1813
Thurber Joseph Bradford
1782 None
1783 Baldwin Benjamin Bradford
1784 Barron John Bradford
Baldwin Benjamin Bradford
1785 White Noah Bradford 1728-
1786 Bliss Peletiah Bradford 1749-1798
1787 Andross Bildad Bradford
1788 Barron John Bradford
1789-1790 Chamberlain Asher Bradford
1791 Barron John Bradford
1792 White Nathaniel Bradford
1793-1794 Barron John Bradford
1795-1797 Barron Micah Bradford 1763-1839
1798-1799 Peters Andrew Bradford 1764-1851
1800 Simpson William Bradford
1801 Peters Andrew Bradford
1802 Kimball Daniel Bradford 1766-1851
1803-1804 Peters Andrew Bradford
1805 Stebbins Arad Bradford 1760-1828
1806-1813 Kimball Daniel Bradford
1814-1818 Cotton John Bradford
1819-1821 Pickett John Bradford 1768-1827
1822 Prichard George Bradford 1792-1867
1823 Pickett John Bradford
1824-1826 Merrill, II Jesse Bradford 1778-1854
1827 Prichard George Bradford
1828 Merrill, II Jesse Bradford
1829 Clark, Jr. Joseph Bradford 1780-1849
1830 Merrill, II Jesse Bradford
1831 Peckett John Bradford 1789-1868
1832-1833 Merrill, II Jesse Bradford
1834-1836 Stebbins Arad Bradford 1803-1862
1837 Parker Joseph Bradford 1808-1865
1838 Stebbins Arad Bradford
1839 Parker Joseph Bradford
1840 Preston Adams Bradford 1801-1878
1841-1842 Taylor Alvan Bradford 1791-1872
1843-1844 Baldwin George Bradford 1808-1877
1845 None
1846 Stebbins Arad Bradford
1847 Baldwin George Bradford
1848-1850 Wright Hubbard Bradford 1808-1878
1851-1853 None
1854 Aldrich Richard Bradford 1810-1877
1855 Wright Hubbard Bradford
1856-1857 Strickland Horace Bradford 1801-1884
1858-1859 Prichard George Bradford 1819-1898
1860-1861 Butler George Bradford 1817-1891
1862-1865 Wright Hubbard Bradford
1866 Hay Barron Bradford 1828-1914
1867 None
1868 Wright Hubbard Bradford
1869 Dickey Asa Bradford 1821-1895
1870-1872 McDuffe Henry Bradford 1831-1910
1874-1878 Bliss Joseph Bradford 1824-1896
1880 Chamberlain Moses Bradford 1816-1890
1882 Prichard John Bradford 1839-
1884 Hay Barron Bradford
1886 Stearns John Bradford 1831-1914
1888 none
1890 Chamberlain Preston Bradford 1832-1916
1892 Bliss Joseph Bradford
1894-1896 Chase Trescott Bradford 1832-
1898 Dickey George Bradford 1855-1899
1900 Hooker Berton Bradford 1861-
1902 Gaffield Gardner Bradford 1837-1911
1904 Bickford Frederick Bradford 1869-
1906 Taylor John Bradford 1863-1911
1908 Lamb Frank Bradford 1859-
1910 Eaton Harvey Bradford 1878-
1912 Brigham Frank Bradford 1879-
1915 Porter Edward Bradford 1876-
1917 Parker Harvey Bradford 1853-
1919 Everett Frank Bradford 1851-
1921 Blake Fay Bradford
1923 Hastings Hugh Bradford 1882-
1925 Hale Arthur Bradford 1872-
1927 Davis Vernon Bradford 1880-
1929 Stevens Alvah Bradford 1860-
1931 Bickford Luella Bradford 1869-
1933 Perry Morris Bradford 1901-
1935 Sisco Smith James Bradford 1872-
1937 Crafts Bernard Bradford 1888-
1939-1941 Dodge Edward Bradford 1874-
1943 Sisco Leonora Bradford 1877-
1945 Martin Henry Bradford 1871-
1947 Roy Neal Leon Bradford 1892-
1949 Farr Amber Bradford 1893-
1951 Roy Kate Cook Bradford 1890-
1953-1955 Taylor Charles Bradford 1883-
1957-1959 Farr Claude Henry Bradford 1888-
1961-1965 McLam Donald Bradford 1910-
1966-1968 Anderson Carl Alfred Thetford 1897-1981 District 34
Mallary Richard Walker Fairlee 1929-2011 District 34
1969-1974 Anderson Carl Alfred Thetford 1897-1981 District 34
Perry Morris Daniel Bradford 1901-1989 District 34
1975-1978 Appleton Kenneth Wright Bradford 1909-1986 Orange-2
1979-1992 Kenyon Wayne George Bradford 1933- Orange-2 Orange-3
1993-1996 Spain Robert J. Bradford 1956- Orange-3
1997-1998 Kenyon Wayne George Bradford 1933- Orange-3
1999-2002 Randall Neil O. Bradford 1934- Orange-3
2003-2004 Kenyon Wayne George Bradford 1933- Orange-2
2005- Copeland-Hanzas Sarah Louise Bradford 1970- Orange-2
Braintree
Orange County
Granted by Vermont August 1, 1781
Organized April 7, 1788
1791-1792 Nichols Isaac Braintree 1737-1822
1793 None
1794 Nichols Isaac Braintree
1795-1797 French John Braintree 1762-1829
1798 Nichols Isaac Braintree
1799 Hutchinson John Braintree 1766-1845
1800 Nichols, Jr. Isaac Braintree 1766-1856
1802-1804 Hutchinson John Braintree
1805 Kidder Lyman Braintree 1774-1841
1806-1808 Hutchinson John Braintree
1809 Bass Johnathan Braintree 1784-1866
1810-1811 Hutchinson John Braintree
1812-1814 Kidder Lyman Braintree
1815 Ford, Jr. William Braintree 1770-1830
1816 Kidder Lyman Braintree
1817 Hutchinson John Braintree
1818 Ford, Jr. William Braintree
1819-1820 Kidder Lyman Braintree
1821 Ford, Jr. William Braintree
1822 Hutchinson John Braintree
1823 Ford, Jr. William Braintree
1824 Hutchinson John Braintree
1825 Ford, Jr. William Braintree
1826 Kidder Lyman Braintree
1827 Hutchinson Rufus Braintree 1793-1885
1828 Ford, Jr. William Braintree
1829 Bass Johnathan Braintree
1830-1831 Riford Seth Braintree 1793-1875
1832-1833 Waite, Jr. Daniel Braintree 1798-1862
1834-1835 Harwood Nathan Braintree 1790-1858
1836 Nichols Isaac Braintree
1837 Flint Elijah Braintree 1798-1882
1838 Brackett Charles Braintree 1799-
1839 Waite John Braintree 1805-1893
1840 Brackett Charles Braintree
1841 Smith Jabez Braintree 1794-1843
1842 Flint Elijah Braintree
1843-1844 Kidder Ira Braintree 1804-1851
1845 Riford Joseph Braintree 1805-1882
1846-1847 None
1848-1849 Nichols John Braintree 1811-1887
1850 Riford Joseph Braintree
1851-1852 Howard Whitman Braintree 1807-1882
1853-1854 Flint Elijah Braintree
1855-1856 Fitts Avery Braintree 1809-1880
1857-1859 None
1860-1861 Waite John Braintree
1862-1863 Mann Ira Braintree 1811-1899
1864-1865 Spear Jacob Braintree 1811-1897
1866-1867 Cleveland, Jr. James Braintree 1828-1908
1868 Hutchinson, Jr. James Braintree 1826-1910
1869 Holman William Braintree 1825-1890
1870 Nichols William Braintree 1829-1913
1872 Cushman Earl Braintree 1828-1910
1874 Harwood Horace Braintree 1837-
1876-1878 Spear George Braintree 1842-1897
1880 Spear Victor Braintree 1852-
1882 Fitts Henry Braintree 1841-1904
1884 Powers Heman Braintree 1827-1898
1886 Flagg George Braintree 1839-
1888 Battles J. Densmore Braintree 1851-
1890 Flint Allen Braintree 1834-1908
1892 Clough Guy Braintree 1852-
1894 Thayer Selva Braintree 1850-
1896 Laport Marcus Braintree 1832-1910
1898 Cleveland  Frank Braintree 1851-1913
1900 Batchellor Frank Braintree 1861-
1902 Claflin Elbert Braintree 1861-
1904 Hutchinson John Braintree 1865-
1906 Battles J. Densmore Braintree
1908 Flint George Braintree 1866-
1910 Packard Fred Braintree 1855-
1912 Hutchinson Stephen Braintree 1864-
1915 Mann Rupert Braintree 1877-
1917 Flint Herbert Braintree 1869-
1919 Ladue William Braintree 1858-
1921 Bannister William Braintree
1923 Flint DeWitt Talmage Braintree 1885-
1925 Gilson Ernest Braintree 1882-
1927 Montgomery Elmer Braintree 1881-
1929 Flint Perkins Braintree 1878-
1931 Fletcher William Braintree 1868-
1933 Montgomery Elmer Braintree 1881-
1935 Flint DeWitt Talmage Braintree 1886-
1937 Flint Herman Braintree 1878-
1939 Abel Clark Braintree 1885-
1941 Nichols Mary Ethel Boyce Braintree 1892-
1943 Amee Wesley Braintree 1875-
1945-1947 Hutchinson Lynn Braintree 1900-
1949 Fisher Dwight Braintree 1877-
1951 Flint DeWitt Talmage Braintree 1886-
1953-1957 Montgomery Elmer Braintree 1881-
1959-1965 Battles George Braintree 1900-1980
1966-1968 Battles George Herbert Braintree 1900-1980 District 23
Wood Leyland Eugene Randolph 1904- District 23
1969-1970 McIntyre Edwin H. Randolph 1896-1978 District 23
Simpson Robert B. Braintree 1920- District 23
1971-1972 Baker Harold A. Randolph 1899- District 23
Arnold Donald Speare Bethel 1896- District 23
1973-1980 Baker Harold A. Randolph 1899- District 23 Orange-Windsor-1
Wakefield Helen W. Brookfield 1915-2005 District 23 Orange-Windsor-1
1981-1982 Baker Harold A. Randolph 1899- Orange-Windsor-1
Wood Barbara Bethel 1924- Orange-Windsor-1
1983-1984 Baker Ralph D. Randolph 1924- Orange-1
Webster Stephen W. Randolph 1943- Orange-1
1985-1992 Baker Ralph D. Randolph 1924- Orange-1
Hooper Don  Brookfield 1945- Orange-1
1993-1998 Angell, Jr. Philip A. Randolph 1936- Orange-1
Baker Ralph D. Randolph 1924- Orange-1
1999-2000 Angell, Jr. Philip A. Randolph 1936- Orange-1
Mallary Richard W. Brookfield 1929-2011 Orange-1
2001-2002 Angell, Jr. Philip A. Randolph 1936- Orange-1
Webster Stephen W. Randolph 1943- Orange-1
2003-2004 French Patsy Randolph 1949- Orange-Addison-1
Webster Stephen W. Randolph 1943- Orange-Addison-1
2005-2008 French Patsy Randolph 1949- Orange-Addison-1
Hutchinson Jim Randolph 1947-2008 Orange-Addison-1
2009- French Patsy Randolph 1949- Orange-Addison-1, Orange-Washington-Addison
Townsend Lawrence E. Randolph 1947- Orange-Addison-1, Orange-Washington-Addison
Brandon
Rutland County
Granted by New Hampshire as Neshobe October 20, 1761
Organized October 7, 1784; Name Changed to Brandon October 20, 1784
1778 Tuttle Thomas Brandon 1730-
1778 Power Josiah Brandon 1778-
1779 Barker Timothy Brandon
1780-1785  None
1786 Mott John Brandon 1755-1839
1787-1788 Daniels Nathan Brandon
1789 None
1790 Daniels Nathan Brandon
1791-1792 Simonds Jacob Brandon 1719-1797
1793-1794 Mott John Brandon
1795-1799 Horton Hiram Brandon 1824-
1800-1803 Douglass Benajah Brandon 1760-1829
1804 Horton Uriah Brandon
1805-1807 Child Penuel Brandon 1757-1843
1808 Green Joel Brandon
1809-1810 Conant John Brandon 1773-1856
1811 Arnold John Brandon 1761-1829
1812-1815 Green Joel Brandon
1816-1817 Burnell Samuel Brandon 1758-1838
1818 Conant John Brandon
1819 Burnell Samuel Brandon
1820 Buel Samuel Brandon
1821 Conant John Brandon
1822 June Ashel Brandon 1772-1862
1823-1826 Pomeroy Daniel Brandon 1770-1843
1827-1828 Birchard Matthew Brandon
1829 Jackson Edward Brandon 1792-1861
1830-1831 Conant John Brandon 1800-1887
1832-1836 Conant Chauncey Brandon 1799-1872
1837-1838 Farrington Franklin Brandon 1806-1892
1839 Jackson Edward Brandon
1840-1842 Sprague Nathan Brandon 1786-1876
1843-1844 None
1845-1846 Briggs Ebenezer Brandon 1802-1873
1847-1848 Sprague Nathan Brandon
1849-1850 Field William Brandon 1813-1890
1851-1853 Bliss Ebenezer Brandon 1817-1902
1854-1855 Davenport Barzillai Brandon 1789-1871
1856-1858 March Rodney Brandon 1807-1872
1859-1860 Campbell Hezekiah Brandon 1793-1888
1861-1862 Selden Edward Brandon 1821-1883
1863-1864 Parmenter George Brandon 1812-1891
1865-1866 Ross Volney Brandon 1814-1898
1867 Goodell Stephen Brandon 1811-1892
1868-1869 Briggs Summer Brandon 1809-1877
1870 Clark Zachariah Brandon 1824-1898
1872 Ormsbee Ebenezer Brandon 1834-
1874 Goodell Stephen Brandon
1876-1878 Sprague, Jr. Nathan Brandon 1828-1902
1880 Briggs George Brandon 1844-
1882 Meacham Orzo Brandon 1831-1904
1884 Briggs Charles Brandon 1835-1911
1886 Briggs Frank  Brandon 1845-1893
1888 Farrington Frederick Brandon 1851-
1890 Gipson Henry Brandon 1848-1917
1892 Newton Alexander Brandon 1823-1905
1894 Winslow Charles Brandon 1841-1918
1896 Bump Charles Brandon 1850-1902
1898 Smith Ezra Brandon 1839-1905
1900 Churchill George Brandon 1852-
1902 Peck Charles Brandon 1841-1916
1904 Fortier Lewis Brandon 1842-
1906 Scott Walter Brandon 1856-
1908 Ray Tom Brandon 1873-
1910 Seager Tom Brandon 1871-1913
1912 Wright William Brandon 1843-1918
1915 Atwell William Brandon 1867-
1917 Young George Brandon 1859-
1919 Battles John Brandon 1877-
1921 Chandler Frank Brandon
1923 Williams Frank Brandon 1873-
1925 Bresee Roy Wallace Brandon 1876-
1927-1929 Gipson William Brandon 1886-
1931 Briggs Fred  Brandon 1874-
1933 Smith Fred Brandon 1873-
1935 Gipson William Brandon 1886-
1937 Bacon George Brandon 1878-
1939 Clifford Charles Brandon 1875-
1941 Churchill A. Hawley Brandon 1891-
1943 Tucker Lloyd Walworth Brandon 1876-
1945-1947 Farr  Shirley Brandon 1891-
1949 Brown Charles Brandon 1904-
1951 Fletcher Frederick Brandon
1953-1957 Brown Charles Brandon 1904-
1959-1961 Griffin John Levi Brandon 1892-
1963-1965 Walsh Basil Barry Brandon 1898-
1966 LeDuc Ralph Ernest Pittsford 1901- District 29
Walsh Basil Barry Brandon 1898-1983 District 29
1967-1968 Fitzpatrick Jerome Michael Pittsford 1893-1984 District 29
LeDuc Ralph Ernest Pittsford 1901- District 29
1969-1972 Bunting Frank L. Brandon 1931- District 29
LeDuc Ralph Ernest Pittsford 1901- District 29
1973-1974 Candon Patrick J. Pittsford 1908- District 29
Phillips Everett Franklin Pittsford 1907-1977 District 29
1975-1980 Moffett Hugh Oliver Brandon 1910-1985 Rutland-1
1981-1982 Wood, Jr. Robert H. Brandon 1931-2005 Rutland-1
1983-1992 Giddings Raymond W. Pittsford 1922- Rutland-2
Wood, Jr. Robert H. Brandon 1931-2005 Rutland-2
1993-1996 Cleveland Lynne M. Pittsford 1958- Rutland-2
Wood, Jr. Robert H. Brandon 1931-2005 Rutland-2
1997-1998 Snyder Andrew J. Pittsford 1951- Rutland-2
Wood, Jr. Robert H. Brandon 1931-2005 Rutland-2
1999-2002 Flory Margaret K. Pittsford 1948- Rutland-2
Wood, Jr. Robert H. Brandon 1931-2005 Rutland-2
2003-2005 Wood, Jr. Robert H. Brandon 1931-2005 Rutland-7 died September 7, 2005
2005-2012 Acinapura Joseph Brandon 1938- Rutland-7 appointed November 3, 2005
2013- Shaw Charles H. Pittsford 1948- Rutland-6    
  Carr Stephen A. Brandon 1949- Rutland-6    
Brattleboro
Windham County
Granted by New Hampshire December 26, 1753
Organized March 1768
1780 Wells Samuel Brattleboro 1731-1786
1781 Knight Samuel Brattleboro 1730-1804
1782-1783 Butterfield Benjamin Brattleboro 1710-1804
1784-1785 Knight  Samuel Brattleboro
1786-1788 Smith Israel Brattleboro 1739-1811
1789 Knight Samuel Brattleboro
1790-1791 Chandler Gardner Brattleboro 1749-1812
1792-1794 Arms Josiah Brattleboro 1761-1803
1795 Warriner Samuel Brattleboro 1744-1804
1796 Arms Josiah Brattleboro
1797 Knight Samuel Brattleboro
1798-1799 Blake John Brattleboro 1759-1818
1800-1801 Clark Joseph Brattleboro 1755-1812
1802 Blake John Brattleboro
1803-1807 Whitney Lemuel Brattleboro 1764-1847
1808 Noyes John Brattleboro 1764-1841
1809 Mann Jonas Brattleboro 1768-1831
1810-1812 Noyes John Brattleboro
1813-1815 Elliot Samuel Brattleboro 1777-1845
1816-1817 Hunt, Jr. Johnathan Brattleboro 1787-1832
1818-1819 Elliot James Brattleboro 1765-1839
1820-1821 Clark Samuel Brattleboro 1777-1861
1822-1823 Elliot Samuel Brattleboro
1824 Hunt  Johnathan Brattleboro
1825-1826 Clark Samuel Brattleboro
1827 Whitney Lemuel Brattleboro
1828-1829 Elliot Samuel Brattleboro
1830 Root Samuel Brattleboro 1788-1869
1831-1832 Whitney Lemuel Brattleboro
1833 Chapin Charles Brattleboro 1803-1878
1834 Whitney Lemuel Brattleboro
1835 Keyes Asa Brattleboro 1787-1880
1836 Whitney Lemuel Brattleboro
1837-1838 Townsley Calvin Brattleboro 1796-1859
1839-1840 Wells Ebenezer Brattleboro 1777-1850
1841 Martin Cyril Brattleboro 1786-1859
1842-1843 Clark LaFayette Brattleboro 1801-1881
1844 Blake John Brattleboro 1794-1873
1845 Hall Gardner Brattleboro 1795-1856
1846 Tyler Royal Brattleboro 1812-1896
1847 Blake John Brattleboro
1848-1849 Newman George Brattleboro 1798-1872
1850-1851 Earle, Jr. Samuel Brattleboro 1796-1854
1852-1853 Hunt Roswell Brattleboro 1823-1877
1854 Kirkland Edward Brattleboro 1808-1866
1855 Clark Joseph Brattleboro 1816-1871
1856-1857 Bradley J. Dorr Brattleboro 1803-1862
1858-1859 Kellogg George Brattleboro 1825-1875
1860-1861 Ranney Darwin Brattleboro 1812-1870
1862-1863 Goodell David Brattleboro 1814-1875
1864-1865 Waite Silas Brattleboro 1825-1895
1866-1867 Herrick Seth Brattleboro 1819-1895
1868-1869 Estey Jacob Brattleboro 1814-1890
1870 Crosby Edward Brattleboro 1815-1890
1872 Haskins Kittredge Brattleboro 1836-1916
1874 Cutting John Brattleboro 1823-1908
1876 Estey Julius Brattleboro 1845-1902
1878 Rockwell William Brattleboro 1840-1891
1880-1882 Hooker George Brattleboro 1838-1902
1884 Conland James Brattleboro 1851-1903
1886 Brooks George Brattleboro 1818-1886
1888 Holton Henry Brattleboro 1838-1917
1890 Marshall Oscar Brattleboro 1858-1903
1892 Martin James Brattleboro 1846-1915
1894 Hines George Brattleboro 1840-1914
1896-1898 Haskins Kittredge Brattleboro
1900 Waterman Eleazer Brattleboro 1839-
1902 Conland James Brattleboro
1904 Fitts Claeke Brattleboro 1870-1916
1906 Gibson Ernest Brattleboro 1871-
1908 Barber Herbert Brattleboro 1870-
1910 Stafford J. Gilbert Brattleboro 1856-
1912 Crosby Edward Brattleboro 1846-
1915 Perry Francis Brattleboro 1866-
1917-1919 Dunham George Brattleboro 1859-
1921 Barber Frank Brattleboro
1923 Lynch Edward Richard Brattleboro 1870-
1925 Maynard  Arthur Brattleboro 1873-
1927 Proctor William Brattleboro 1862-
1929 Cressy Frederick Brattleboro 1867-
1931 Hughes Orrin Burton Brattleboro 1882-
1933 Rice Howard Brattleboro 1878-
1935 Barber Herbert Brattleboro 1870-
1937 Rice Howard Brattleboro 1878-
1939 Stafford Dana Brattleboro 1881-
1941 Berry Ernest Brattleboro 1890-
1943 Barber Frank Brattleboro 1878-
1945-1947 Robertson Edgar Brattleboro 1893-
1949 Broutsas Michael Brattleboro 1894-
1951 Barber, Jr. F. Elliott Brattleboro 1912-
1953-1957 Gannett, II Robert Brattleboro 1917-
1961-1963 Gibson, III Ernest Brattleboro 1927- Resigned to accept appointment as Commissioner of Public Service
1963-1965 Buraczynski Anthony Brattleboro 1908-
1966-1968 Buraczynski Anthony C. Brattleboro 1908- District 4-1
Nixon Sydney Thomas Brattleboro 1903-1977 District 4-2
Osborn Howard Theodore Brattleboro 1899-1971 District 4-3
Broutsas Michael Brattleboro 1894-1987 District 4-4
Burgess John Stuart Brattleboro 1920- District 4-5
1969-1970 Buraczynski Anthony C. Brattleboro 1908- District 4-1
Montague Harry N. Brattleboro 1904- District 4-2
O'Connor, Jr. Timothy J. Brattleboro 1936- District 4-3
Broutsas Michael Brattleboro 1894-1987 District 4-4
Burgess John Stuart Brattleboro 1920- District 4-5
1971-1972 Buraczynski Anthony C. Brattleboro 1908- District 4-1
Nixon Sydney Thomas Brattleboro 1903-1977 District 4-2
O'Connor, Jr. Timothy J. Brattleboro 1936- District 4-3
Broutsas Michael Brattleboro 1894-1987 District 4-4
Emond Robert Roger Joseph Brattleboro 1930- District 4-5
1973-1974 Buraczynski Anthony C. Brattleboro 1908- District 4-1
Nixon Sydney Thomas Brattleboro 1903-1977 District 4-2
O'Connor, Jr. Timothy J. Brattleboro 1936- District 4-3
Garfield Carroll L. Brattleboro 1911-1975 District 4-4
Emond Robert Roger Joseph Brattleboro 1930- District 4-5
1975-1976 Buraczynski Anthony C. Brattleboro 1908- Windham 4-1
Nixon Sydney Thomas Brattleboro 1903-1977 Windham 4-2
O'Connor, Jr. Timothy J. Brattleboro 1936- Windham 4-3
Chase Norman Bradford Brattleboro 1924- Windham 4-4 appointed August 8, 1975 after the death of Carroll L. Garfield
1977-1978 Buraczynski Anthony C. Brattleboro 1908- Windham 4-1
Emond Robert Roger Joseph Brattleboro 1930- Windham 4-2
O'Connor, Jr. Timothy J. Brattleboro 1936- Windham 4-3
Chase Norman Bradford Brattleboro 1924- Windham 4-4
1979-1980 Buraczynski Anthony C. Brattleboro 1908- Windham 4-1
Emond Robert Roger Joseph Brattleboro 1930- Windham 4-2
O'Connor, Jr. Timothy J. Brattleboro 1936- Windham 4-3
Switzer Verne B. Brattleboro 1926- Windham 4-4
1981-1982 Buraczynski Anthony C. Brattleboro 1908- Windham 4-1
Emond Robert Roger Joseph Brattleboro 1930- Windham 4-2
Hansen, Jr. Christian Brattleboro 1931- Windham 4-3
Switzer Verne B. Brattleboro 1926- Windham 4-4
1983-1984 Buraczynski Anthony C. Brattleboro 1908- Windham 2-1
Emond Robert Roger Joseph Brattleboro 1930- Windham 2-2
Peterson Julie A. Brattleboro 1949- Windham 2-3
Hunt, Sr. Stuart W.  Guilford 1927- Windham 2-4
1985-1986 Buraczynski Anthony C. Brattleboro 1908- Windham 2-1
Emond Robert Roger Joseph Brattleboro 1930- Windham 2-2
Peterson Julie A. Brattleboro 1949- Windham 2-3
Puffer Erma Edna Vernon 1921- Windham 5
1987-1988 Buraczynski Anthony C. Brattleboro 1908- Windham 2-1
Emond Robert Roger Joseph Brattleboro 1930- Windham 2-2
Peterson Julie A. Brattleboro 1949- Windham 2-3
Waite Conrad W. Vernon 1938- Windham 5
1989-1990 Crispe Pamela S. Brattleboro 1949- Windham 2-1
Emond Robert Roger Joseph Brattleboro 1930- Windham 2-2
Peterson Julie A. Brattleboro 1949- Windham 2-3
Hunt, Sr. Stuart W.  Guilford 1927- Windham 5
1991-1992 Milkey Virginia Brattleboro 1950- Windham 2-1
Emond Robert Roger Joseph Brattleboro 1930- Windham 2-2
Chard Nancy I. Brattleboro 1933- Windham 2-3
Squires Ronald M. Guilford 1951- Windham 5
1993-1994 Milkey Virginia Brattleboro 1950- Windham 2-1
Emond Robert Roger Joseph Brattleboro 1930- Windham 2-2
Chard Nancy I. Brattleboro 1933- Windham 2-3
1995-2000 Milkey Virginia Brattleboro 1950- Windham 2-1
Bristol Gordon E. Brattleboro 1953- Windham 2-2
Costello Thomas W. Brattleboro 1945- Windham 2-3
2001-2002 Milkey Virginia Brattleboro 1950- Windham 2-1
Pillsbury Daryl L. Brattleboro 1956- Windham 2-2
Webster Donald V. Brattleboro 1936- Windham 2-3
2003-2008 Milkey Virginia Brattleboro 1950- Windham 3-1
Pillsbury Daryl L. Brattleboro 1956- Windham 3-2
Edwards Sarah R. Brattleboro 1953- Windham 3-3
2009-2010 Milkey Virginia Brattleboro 1950- Windham 3-1
Burke Mollie Brattleboro Windham 3-2
Edwards Sarah R. Brattleboro 1953- Windham 3-3
2011-2012 Stuart Valerie A. Brattleboro 1957- Windham-3-1  
  Burke Mollie S. Brattleboro   Windham 3-2  
  Edwards Sarah R. Brattleboro 1953- Windham 3-3  
2013- Stuart Valerie A. Brattleboro 1957- Windham 2-1  
  Burke Mollie S. Brattleboro   Windham 2-2  
  Toleno Tristan D. Brattleboro   Windham 2-3  
Bridgewater
Windsor County
Granted by New Hampshire July 10, 1761
Organized Mrch 30, 1785
1784-1785 Hawkins John Bridgewater
1786 None
1787-1790 Hawkins John Bridgewater
1791 Russell John Bridgewater
1792-1793 Hawkins John Bridgewater
1794-1796 Perkins Benjamin Bridgewater 1761-1813
1797 Hawkins John Bridgewater
1798 Williams Phinehas Bridgewater 1734-1820
1799 Perkins Benjamin Bridgewater
1800 Hawkins John Bridgewater
1801-1802 Topliff James Bridgewater 1760-1845
1803-1806 Williams Phinehas Bridgewater
1807-1810 Topliff James Bridgewater
1811 Southgate James Bridgewater 1765-1845
1812 Topliff James Bridgewater
1813-1814 Southgate James Bridgewater
1815 Topliff James Bridgewater
1816-1817 Southgate James Bridgewater
1818-1819 Topliff James Bridgewater
1820 Southgate James Bridgewater
1821 None
1822 Topliff James Bridgewater
1823-1827 Raymond Isiah Bridgewater 1788-1868
1829-1830 Thompson David Bridgewater 1772-1854
1831-1832 Munger James Bridgewater
1833-1837 Raymond Lyman Bridgewater 1797-1855
1838-1840 Raymond Isiah Bridgewater
1841-1842 Lamb Alvan Bridgewater
1843-1844 Thompson Ovid Bridgewater 1805-1873
1845 None
1846-1847 Southgate Richard Bridgewater 1800-1870
1848-1849 Raymond Charles Bridgewater 1815-1883
1850 Osgood John Bridgewater 1822-
1851 None
1852 White Gilbert Bridgewater 1804-
1853-1854 Josselyn, Jr. Josiah Bridgewater 1799-1892
1855 Carpenter Calvin Bridgewater
1856 Lemmex William Bridgewater 1805-1876
1857 Topliff George Bridgewater
1858 Montague Justin Bridgewater 1816-1897
1859 Dodge William Bridgewater 1803-1889
1860 Montague Justin Bridgewater
1861 Pierce William Bridgewater
1862 Slack John Bridgewater 1818-
1863-1864 Carpenter Columbus Bridgewater 1827-
1865-1866 Wood Charles Bridgewater 1834-
1867-1868 Rodimon Henry Bridgewater 1825-1892
1869 Simons Alpheus Bridgewater 1817-
1870 Bugbee William Bridgewater 1827-
1872 Mitchell John Bridgewater 1843-
1874 King Peter Bridgewater 1836-
1876 Josselyn  Calvin Bridgewater 1836-1900
1878 Smith George Bridgewater 1842-1895
1880 Babcock Charles Bridgewater 1808-1901
1882 Raymond William Bridgewater 1844-
1884 Pinney Andrew Bridgewater 1835-1908
1886 Shaw Elihu Bridgewater 1816-1893
1888 Shattuck Lemuel Bridgewater 1815-1895
1890 Johnson William Bridgewater 1847-
1892 Shurtleff Irving Bridgewater 1848-
1894 Hudson Marcellus Bridgewater 1837-1903
1896 Bugbee Charles Bridgewater 1844-
1898 Bridge Rudolphus Bridgewater 1846-
1890 Johnson William Bridgewater 1847-
1892 Shurtleff Irving Bridgewater 1848-
1894 Hudson Marcellus Bridgewater 1837-1903
1896 Bugbee Charles Bridgewater 1844-
1898 Bridge Rudolphus Bridgewater 1846-
1900 Babcock Volney Bridgewater 1833-1912
1902 Pinney Andrew Bridgewater
1904 Shurtleff Irving Bridgewater
1906 Smith Frederick Bridgewater 1873-
1908 Pinney Allen Bridgewater 1866-
1910 Shattuck Edward Bridgewater 1852-
1912 Spaulding Lewis Bridgewater 1846-
1915 Perkins Elisha Bridgewater 1849-
1917 Robinson Julian Bridgewater 1880-
1919 Curtis Elby Bridgewater 1871-
1921 Emery William Bridgewater
1923-1927 Atwood Kenneth Bridgewater 1889-
1929 Perkins Harold Bridgewater 1884-
1931-1933 Davis Charles Bridgewater 1868-
1935-1937 Furman Barton Bridgewater 1880-
1939-1941 Barrows Wesley Bridgewater
1943-1945 Atwood Kenneth Bridgewater 1889-
1947-1949 Perkins Everett Bridgewater 1882-
1951-1953 Bigelow Leonard Bridgewater 1894-
1955 Fraser Royal Bridgewater 1905-
1957 Mosher Katherine Bridgewater
1959-1961 Neeham William Bridgewater 1895-
1963 Atwood Kenneth Bridgewater 1889-
1965 Hutt Stanley Bridgewater 1911-
1966-1970 Alden John Taylor Woodstock 1936-1981 District 24
Leavitt Levi Dudley Pomfret 1898- District 24
1971-1972 Morgan John T. Woodstock 1911- District 24
Paul James Edward Woodstock 1936- District 24
1973-1976 Morgan John T. Woodstock 1911- District 24 Windsor 1
Webb Susan Howard Plymouth 1908- District 24 Windsor 1
1977-1978 Webb Susan Howard Plymouth 1908- Windsor-1
Smith Michael Keith Woodstock 1953- Windsor-1
1979-1980 Webb Susan Howard Plymouth 1908- Windsor-1
Lucas Edward C. Bridgewater 1941- Windsor-1
1981-1982 Lancaster Virginia Barnard 1929- Windsor-1
Lucas Edward C. Bridgewater 1941- Windsor-1
1983-1988 Lucas Edward C. Bridgewater 1941- Windsor-2
Reynes Stephen A. Pomfret 1946- Windsor-2
1989-1992 Lucas Edward C. Bridgewater 1941- Windsor-2
Mangan Patrick Harold Woodstock 1921- Windsor-2
1993-1994 Crowley John P. Mendon 1936- Rutland-Windsor-1
1995-2002 Pike Ira M. Mendon 1941- Rutland-Windsor-1
2003-2008 Chen Harry L. Mendon 1952- Rutland-Windsor-1
2009-2010 Smith Megan McKenna Mendon 1955- Rutland-Windsor-1
2011-2012 Eckhardt Jim Chittenden 1961- Rutland-Windsor-1
2013- Gallivan Anne L. Chittenden 1949- Rutland-Windsor-1  
Bridort
Addison County
Granted by New Hampshire October 9, 1761
Organized March 29, 1785
1786-1787 Manley Nathan Bridport
1788-1790 Stone Philip Bridport 1747-
1791-1796 Smith Marshall Bridport 1757-1815
1797 Stone Philip Bridport
1798-1800 Smith Marshall Bridport
1801-1803 Kitchell Phineas Bridport
1804-1805 Hemenway Asa Bridport 1750-1810
1806-1811 Myrick William Bridport
1812 Kitchell Phinehas Bridport
1813 Skiff Benjamin Bridport
1814-1815 Catlin John Bridport
1816-1817 Buck Samuel Bridport 1767-
1818-1819 Catlin John Bridport
1820-1822 Miner, Jr. Benjamin Bridport 1767-1851
1823-1824 Kitchell Phinehas Bridport
1825 Miner, Jr. Benjamin Bridport
1826-1827 Solace Calvin Bridport 1786-1865
1828-1829 Myrick Zenas Bridport 1774-1856
1830-1831 Wilcox Abner Bridport 1783-1845
1832-1833 Fletcher Paris Bridport 1794-1880
1834 None
1835-1836 Austin Seneca Bridport
1837-1838 Corey Luther Bridport 1789-
1839-1840 Smith Hiram Bridport 1793-1867
1841-1842 Skiff Abel Bridport 1802-1886
1843-1844 Rice Joel Bridport 1792-1860
1845-1846 Frost Joseph Bridport 1792-1858
1847-1848 Huntley John Bridport 1804-1883
1849-1850 Walker Simon Bridport 1796-1853
1851-1852 Grosvenor Ervin Bridport 1807-1860
1853-1854 Bennett Nathan Bridport 1812-1898
1855-1856 Smith Hiram Bridport
1857-1859 Olmstead Franklin Bridport 1810-1898
1860-1861 Smith Marshall Bridport 1819-1889
1862-1863 Walker, Jr. Russell Bridport 1805-1890
1864 Fletcher Paris Bridport
1865-1866 Smith Sheldon Bridport 1810-1889
1867-1868 Sollace Henry Bridport 1822-1884
1869-1870 Hamilton John Bridport 1821-1907
1872 Fletcher Albert Bridport 1835-1907
1874 Braisted William Bridport 1820-1901
1876 Crane Julius Bridport 1824-1903
1878 Williams Franklin Bridport 1831-1900
1880 Witherell John Bridport 1841-1909
1882 Barbour David Bridport 1831-
1884 Walker Gustavus Bridport 1847-
1886 Burwell Henry Bridport 1836-1892
1888 Converse Francis Bridport 1831-1900
1890 Wilcox Edwin Bridport 1831-1904
1892-1894 Walker Selden Bridport 1850-
1896 Hamilton Wilbur Bridport 1853-
1898 Parrish Charles Bridport 1858-
1900 Smith Cyrus Bridport 1855-
1902 Towner George Bridport 1847-1908
1904 Preble Albert Bridport 1853-
1906 Myrick Elwin Bridport 1854-
1908 Blaisdell Edson Bridport 1846-
1910 Myrick David Bridport 1863-
1912 Crane Frederick Bridport 1856-
1915 Nichols Edward Bridport 1857-
1917 Hemenway Romaine Bridport 1860-
1919 Payne George Bridport 1871-
1921 Barbour Carlton Bridport
1923 Sunderland John Bridport
1925 Williams Henry Bridport 1863-
1927 Sunderland Thurman Bridport 1870-
1929 St. George Maxime Bridport 1870-
1931 Wolcott  Carroll Bridport 1875-
1933 Smith Herman Bridport 1886-
1935 Hemenway Henry Bridport
1937-1939 Palmer Herbert Bridport 1879-
1941 Walker Wade Bridport 1899-
1943 Payne George Bridport 1871-
1945 Petty John Bridport 1879-
1947-1949 St. George Maxime Bridport 1870-
1951-1953 Walker Wade Bridport 1899-
1955 Petty John Bridport 1879-
1957 Myrick Forrest Bridport 1893-
1959-1965 Cooke Isabelle Bridport 1900-
1966 Bedford H. Ward Cornwall 1906- District 70
1967-1972 Howlett Carey Harris Bridport 1909- District 70
1973-1980 Giard Harold Walter Bridport 1952- District 70 Addison-4
1981-1982 Arnold Maurice D. Whiting 1925- Addison-4
1983-1992 Pyle Walter MacDonald Shoreham 1921- Addison-Rutland-1
1993-1996 Houston Constance T. Ferrisburg 1949- Addison-1
Kayhart Roger V. Waltham 1922- Addison-1
1997-2002 Houston Constance T. Ferrisburg 1949- Addison-1
McGrath Thomas L. Ferrisburg 1940- Addison-1
2003-2006 Smith Harvey T. New Haven 1945- Addison-5
2007-2010 Bray Christopher A. New Haven 1955- Addison-5
2011- Smith Harvey T. New Haven 1945- Addison-5
Brighton
Essex County
Granted by Vermont, August 13, 1781 as Random
Organized March 31, 1832
Name changed to Brighton November 3, 1832
1832 Corey Timothy Brighton
1833 Washburn William Brighton
1834-1835 Corey Timothy Brighton
1836-1837 Coe Harvey Brighton 1808-1879
1838-1840 Aldrich Elias Brighton 1804-1899
1841 Stevens John Brighton
1842 Aldrich Elias Brighton
1843-1844 Stevens John Brighton
1845 Aldrich Isaac Brighton
1846 None
1847 Brown Harris Brighton
1848-1849 Aldrich Elias Brighton
1850 Fisher Welcome Brighton 1815-
1851 Rosebrookl William Brighton 1825-1905
1852 None
1853 Rosebrookl William Brighton
1854 Joy Arba Brighton 1821-1894
1855 Rosebrookl William Brighton
1856 Hobson Samuel Brighton 1830-1911
1857-1858 Joy Arba Brighton
1859-1860 Waterhouse Grover Brighton 1810-1873
1861 Bowman Nathan Brighton 1822-1907
1862-1863 Woodman Abial Brighton 1816-
1864-1865 Currier William Brighton 1832-1900
1866-1867 Noyes Robert Brighton 1834-
1868-1869 Andrew Joseph Brighton 1834-1898
1870 Pinney Levi Brighton 1818-1887
1872 Rosebrookl William Brighton
1874 Storrs David Brighton 1834-1895
1876 Andrew Joseph Brighton
1878 Garland Asa Brighton 1823-1903
1880 Adams Cephas Brighton 1829-1901
1882 Hobson Samuel Brighton
1884 Bonney Newton Brighton 1841-1889
1886 Mansur Zophar Brighton 1843-1914
1888 Robinson George Brighton 1839-1917
1890 Hobson Nathan Brighton 1823-1906
1892 Dale George Brighton 1831-1903
1894 Bartlett Elvin Brighton 1862-
1896 Clarke Gibbs Brighton 1845-
1898 Hobson Eugene Brighton 1859-
1900 Decheme A. Oliver Brighton 1847-1910
1902 Thurston John Brighton 1859-
1904 Mansur Orange Brighton 1849-
1906 Cobb Luther Brighton 1870-
1908 Davis Oscar Brighton 1865-
1910 Amey Harry Brighton 1868-
1912 Foss, Jr. Don Brighton 1873-
1915 Butler Thomas Brighton 1861-
1917 Sweeney John Brighton 1851-
1919 Thurston John Brighton 1859-
1921 Foss  Edmund Brighton 1864-
1923 Osborne Edward Brighton 1879-
1925 Foss Edmund Brighton 1864-
1927 Foss Eugene Brighton 1864-
1929 Thurston John Brighton 1894-
1931 Butler Thomas Brighton 1861-
1933 Dale Timothy Brighton 1894-
1935 Osborne Edward Brighton 1879-
1937 Denman John Brighton 1890-
1939-1941 Foss Don Carlos Brighton 1873-
1943 Bartlett Philip Brighton 1896-
1945 Foss Don Carlos Brighton 1873-
1947-1949 Bartlett Philip Brighton 1896-
1951-1953 Boylan John Brighton 1907-
1955-1957 Worth John Brighton 1918-
1959-1961 Kennedy James Brighton 1922-
1963 Currier Leon Brighton 1893-
1965 Joseph Peter Brighton 1919-
1966-1974 Joseph Peter Anthony Brighton 1919- District 50
1975-1976 Bresette Michael Charles Brighton 1945- Essex-Orleans-1
1977-1978 Griffes Donald Leon Charleston 1931- Essex-Orleans-1
1979-1984 Manning Francis J. Brighton 1933- Essex-Orleans-1 Caledonia-Essex-2
1985-1998 Stafford Gordon N. Brighton 1938- Caledonia-Essex-2 Essex-Caledonia-2
1999- Johnson William F. Canaan 1952- Essex-Caledonia-2 Essex-Caledonia-Orleans
Bristol
Addison County
Granted by New Hampshire, June 26, 1762 as Pocock
Organized March 2, 1789
Name Changed to Bristol October 21, 1789
1792 Eastman Johnathan Bristol 1753-1816
1793-1794 McLaughlin Henry Bristol 1812
1795 Eastman Johnathan Bristol
1796 Munsill Gurdon Bristol 1760-1807
1797 McLaughlin Henry Bristol
1798 Allen Timothy Bristol
1799-1805 Holley Robert Bristol 1759-1836
1806 Dunton Ezekiel Bristol
1807 Eastman Amos Bristol
1808 Dunton Ezekiel Bristol
1809 Eastman Amos Bristol
1810 Munson Noble Bristol 1778-1862(3)
1811 Holley Robert Bristol
1812 Barnard Luther Bristol
1813 Dunton Ezekiel Bristol
1814 Soper Henry Bristol 1776-1844
1815 Newcomb Luther Bristol 1762-1834
1816 Munson Noble Bristol
1817 Soper Henry Bristol
1818 Newcomb Luther Bristol
1819-1820 Soper Henry Bristol
1821 Munson Noble Bristol
1822 Soper Henry Bristol
1823-1824 Newcomb Luther Bristol
1825 Parmelee Daniel Bristol 1775-1864
1826 Soper Henry Bristol
1827-1828 Howden John  Bristol 1781-1858
1829 Munsill Harvey Bristol 1791-1876
1830 Barnard Rufus Bristol 1785-1842
1831 Munsill Harvey Bristol
1832 Parmelee Daniel Bristol
1833-1834 Gaige Abraham Bristol 1769-1843
1835-1837 Needham Horatio Bristol 1979-1863
1838 Warner Philo Bristol 1780-1851
1839 Needham Horatio Bristol
1840 Warner Philo Bristol
1841 Holley Winter Bristol 1798-1877
1842 Peake Royal Bristol 1806-1893
1843-1844 Gaige Titus Bristol 1813-1895
1845-1846 Warner William Bristol 1804-1846
1847-1848 Needham Horatio Bristol
1849-1850 Gaige Datus Bristol 1803-1884
1851 Dunshee Rollin Bristol 1820-1904
1852-1853 Needham Horatio Bristol
1854-1855 Hasseltine Levi Bristol 1819-1901
1856 Rider William Bristol 1811-1887
1857 Collamer Gaius Bristol 1798-1870
1858 Rider William Bristol
1859-1860 Stewart Alvin Bristol 1821-1899
1861-1862 Scott Judson Bristol 1828-1905
1863-1864 Dunshee Noble Bristol 1833-
1865-1866 Parmelee George Bristol 1814-1899
1867-1868 Drake Thomas Bristol 1829-1913
1869-1870 Dike Jonathan Bristol 1808-1886
1872 Wilds Manly Bristol 1817-1883
1874 Barnes Edwin Bristol 1841-1900
1876 Peake Willis Bristol 1836-1901
1878 Meader George Bristol 1834-
1880 Kent Ersamus Bristol 1842-1894
1882 Ridley Jesse Bristol 1839-1897
1884 Hasseltine Erwin Bristol 1838-
1886 Patterson Edward Bristol 1836-
1888 Hanchet Charles Bristol 1853-1906
1890 Chase William Bristol 1831-1913
1892 Young Robert Bristol 1838-1907
1894 Dean Ashbel Bristol 1857-1899
1896 Bristol Evander Bristol 1860-1909
1898 Landon Fred Bristol 1834-
1900 Lawrence William Bristol 1856-1919
1902 Rider William Bristol 1841-1915
1904 Hanks Wilber Bristol 1840-
1906 Norton Anson Bristol 1863-
1908 Palmer Edson Bristol 1844-
1910 Dike Ezra Bristol 1838-
1912 Varney Truman Bristol 1868-
1915 Briggs Frank Bristol 1866-
1917 Wilson Myron Bristol 1849-
1919 Edmunds George Bristol 1862-
1921-1923 Peake Royal Bristol 1876-
1925 Hatch Ryland Bristol 1855-1925
Edmunds George Bristol 1862- Appointed to fill vacancy by death of Ryland Hatch
1927-1929 Lathrop Clarence Bristol 1874-
1931 Varney Truman Bristol 1868-
1933-1935 Smith Frederick Bristol 1873-
1937 Gove Arthur Bristol 1868-
1939 Hasseltine Howard Bristol 1880-
1941-1943 Williamson Harold Bristol 1882-
1945-1947 Cragen Florence Bristol 1896-
1949 Grant Allan Bristol 1899-
1951-1955 Dike Ezra Bristol 1908-
1957 Mahannah Carl Bristol 1893-
1959-1961 Lathrop Clarence Bristol 1899-
1963 Cousino Felix Bristol 1898-
1965 Lathrop Clarence Bristol 1899-
1966-1972 Hutchins Marshall Gordon Lincoln 1918- District 43
1973-1974 Codding, Sr. Ernest Melvin Bristol 1902-1986 District 43
1975-1988 Hise, Jr. John Andrew Bristol 1910-1989 Addison-3
1989-1990 Hise  Elizabeth B. Bristol Addison-3
1991-2000 Wisell William C. Bristol 1939- Addison-3
2001-2002 Scribner, Sr. Craig Bristol 1946- Addison-3
2003- Sharpe David Bristol Addison-4
  Fisher Michael Lincoln 1965- Addison-4  
             
Brookfield
Orange County
Granted by Vermont August 5, 1781
Organized March 18, 1785
1786 Pierce Johnathan Brookfield
1787 Cowles Timothy Brookfield
1788 None
1789 Lyman Abel Brookfield 1752-1823
1790-1791 Kingsbury Daniel Brookfield 1750-1817
1792 Fisk Experience Brookfield 1751-1825
1793 Allis Elisha Brookfield 1747-1835
1794 Fisk Experience Brookfield
1795-1798 Allis Elisha Brookfield
1799-1800 Kingsbury Daniel Brookfield
1801-1809 Wheatley Nathaniel Brookfield 1752-1824
1810-1812 Biglow Barna Brookfield 1762-1824
1813 Allis Elisha Brookfield
1814-1815 Bigelow David Brookfield 1762-1843
1816 Paine Noah Brookfield 1758-1825
1817-1818 Griswold Frederick Brookfield 1764-1854
1819-1821 Hubbard, Jr. Moses Brookfield 1782-1825
1822 Griswold Frederick Brookfield
1823-1824 Lyman Abel Brookfield 1782-1835
1825-1826 Wheatley John Brookfield 1781-1847
1827-1828 Griswold Frederick Brookfield
1829 Wheatley John Brookfield
1830 Griswold Frederick Brookfield
1831 Wheatley Nathaniel Brookfield 1786-1856
1832 Wheatley John Brookfield
1833-1834 Kingsbury Thomas Brookfield 1779-1845
1835 Edson Justus Brookfield 1791-1870
1836 Hopkins John Brookfield 1773-1854
1837 None
1838-1839 Bigelow Abel Brookfield 1804-1860
1840 Cleveland, Jr Aaron Brookfield 1806-1859
1841-1848 None
1849-1850 Hatch Homer Brookfield 1790-1862
1851 Burnham Ariel Brookfield 1790-1872
1852-1855 None
1856-1857 Chamberlin William Brookfield 1815-1875
1858-1859 Lyman Julius Brookfield 1824-1865
1860-1861 Biglow Frederick Brookfield 1813-1884
1862 None
1863-1864 Claflin Ephraim Brookfield 1817-1899
1865-1867 Cleaveland John Brookfield 1820-1899
1868-1869 Allis Andrew Brookfield 1821-1894
1870 Fuller Zadoc Brookfield 1818-1900
1872 Clark William Brookfield 1834-1913
1874 Green Marshall Brookfield 1832-1893
1876 Richardson Freeman Brookfield 1825-1908
1878 None
1880 Shepherd Almon Brookfield 1811-1906
1882 Peck Cassius Brookfield 1842-1913
1884 Claflin Carlos Brookfield 1837-1887
1886 Peck Cassius Brookfield
1888 Green Marshall Brookfield
1890 Walbridge Rodney Brookfield 1838-
1892 Bigelow Charles Brookfield 1859-1917
1894 Peck Marcus Brookfield 1834-1905
1896 Chadwick Eugene Brookfield 1846-
1898 Holmes James Brookfield 1850-
1900 Calagan Terence Brookfield 1836-
1902 Allen Frank Brookfield 1845-
1904 Crane George Brookfield 1837-1913
1906 Reed Albert Brookfield 1862-
1908 Untiedt John Brookfield 1859-
1910 Ellis Elmer Brookfield 1865-
1912 Richardson Frank Brookfield 1863-
1915 Flint Fred Brookfield 1881-
1917 Ralph Fred Brookfield 1861-
1919 Clark Clarence Brookfield 1851-
1921 Fullman Clarence Brookfield
1923 Lamson Arthur Brookfield 1884-
1925 Reed Presson Brookfield 1867-
1927 Williams Bert Brookfield 1878-
1929 Angell John Brookfield 1868-
1931 Trask Edgar Brookfield 1865-
1933 Tabor Rutherford Brookfield 1875-
1935 Patterson Frank Brookfield 1865-
1937-1939 Fletcher Harvey Brookfield 1882-
1941-1943 Lamson Oscar Brookfield 1891-
1945 Williams Bert Brookfield 1878-
1947 Brockfield Homer Brookfield 1882-
1949-1951 Harford John Brookfield 1892-
1953-1955 Hill Arthur Brookfield 1905-
1957-1959 Wheatley Walter Brookfield 1896-
1961-1963 Chase Daniel Brookfield 1906-
1965 Hill Arthur Brookfield 1905-
1966-1968 Battles George Herbert Braintree 1900-1980 District 23
Wood Leyland Eugene Randolph 1904- District 23
1969-1970 McIntyre Edwin H. Randolph 1896-1978 District 23
Simpson Robert B. Braintree 1920- District 23
1971-1972 Baker Harold A. Randolph 1899- District 23
Arnold Donald Speare Bethel 1896-1980 District 23
1973-1980 Baker Harold A. Randolph 1899- District 23
Wakefield Helen W. Brookfield 1915-2005 District 23
1981-1982 Baker Harold A. Randolph 1899- Orange-Windsor-1
Wood Barbara Bethel 1924- Orange-Windsor-1
1983-1984 Baker Ralph D. Randolph 1924- Orange-1
Webster Stephen W. Randolph 1943- Orange-1
1985-1992 Baker Ralph D. Randolph 1924- Orange-1
Hooper Don  Brookfield 1945- Orange-1
1993-1998 Angell, Jr. Philip A. Randolph 1936- Orange-1
Baker Ralph D. Randolph 1924- Orange-1
1999-2000 Angell, Jr. Philip A. Randolph 1936- Orange-1
Mallary Richard W. Brookfield 1929-2011 Orange-1
2001-2002 Angell, Jr. Philip A. Randolph 1936- Orange-1
Webster Stephen W. Randolph 1943- Orange-1
2003-2004 French Patsy Randolph 1949- Orange-Addison-1
Webster Stephen W. Randolph 1943- Orange-Addison-1
2005-2008 French Patsy Randolph 1949- Orange-Addison-1
Hutchinson Jim Randolph 1947-2008 Orange-Addison-1
2009- French Patsy Randolph 1949- Orange-Addison-1, Orange-Washington-Addison
Townsend Lawrence E. Randolph 1947- Orange-Addison-1, Orange-Washington-Addison
Brookline
Windham, County
Incorporated from parts of Putney and Athens November 30, 1794 with the unconstitutional provision that it should not be entitled to a representative; this provision observed until 1823
Organized October 7, 1794
1823-1824 Ormsbee Benjamin Brookline 1778-1865
1825 Perry, Jr.  William Brookline 1878-1855
1826-1827 Ormsbee Benjamin Brookline
1828 Perry, Jr.  William Brookline
1829-1830 Burditt Jacob Brookline 1793-1865
1831-1832 Stebbins Samuel Brookline 1783-1866
1833 Higgins Edson Brookline 1795-1874
1834 Crane Thomas Brookline 1779-1836
1835-1836 Mason Ephraim Brookline 1794-1863
1837-1838 Adams William Brookline 1810-1892
1839 Park Ephraim Brookline 1780-1861
1840 Adams William Brookline
1841-1842 Whiting Hiram Brookline 1804-1886
1843 Eastman Hubbard Brookline
1844 Osgood John Brookline 1812-
1845-1846 None
1847 Flint, Jr. Asa Brookline 1804-
1848-1849 Codding Joel Brookline 1785-1859
1850 Wellman Isaac Brookline 1790-1866
1851 Adams William Brookline
1852-1853 Whitney Daniel Brookline 1812-1899
1854 Stebbins Samuel Brookline
1855-1856 Cutler Samuel Brookline 1796-1866
1857-1858 Flint Asa Brookline
1859-1860 Stebbins John Brookline 1824-1899
1861-1862 Marsh Norman Brookline 1815-1908
1863-1864 Stebbins Chalmer Brookline 1819-1902
1865-1866 Merrifield Oscar Brookline 1835-1899
1867-1868 Wellman Everett Brookline 1813-1891
1869-1870 Whitney Erastus Brookline 1815-1897
1872 Whitney Hiram Brookline 1829-1896
1874 Stebbins William Brookline 1833-1886
1876 Perry William Brookline 1840-
1878 Higgins Samuel Brookline 1835-1901
1880 Whitney Erastus Brookline
1882 Stickney Charles Brookline 1840-
1884 Perry William Brookline
1886 Allbee Timothy Brookline 1841-
1888 Cutler Charles Brookline 1836-1900
1890-1892 Ware George Brookline 1848-
1894 White Maron Brookline 1845-1897
1896 Merrifield Fred Brookline 1866-
1898 Wellman Allen Brookline 1835-1912-
1900 Bush Lorenzo Brookline 1844-
1902 Osgood Ephraim Brookline 1849-1916
1904 Marsh Royal Brookline 1850-
1906 Austin Albert Brookline 1854-
1908-1910 Martin Joseph Brookline 1850-
1912 Marsh Royal Brookline
1915 Austin Albert Brookline
1917 Howe Herbert Brookline 1861-
1919 Bush Lorenzo Brookline 1844-
1921 Lawrence Oscar Brookline
1923 Smith Bert Brookline 1870-
1925 Wellman Arthur Brookline 1866-
1927 Howe Herbert Brookline 1861-
1929 Wellman Arthur Brookline 1866-
1931 Perry Delard Brookline 1892-
1933 Potwin Stanley Brookline 1907-
1935 Wellman Guy Brookline 1903-
1937-1939 Rink Lester Brookline 1907-
1941-1943 Howe Harry Brookline 1891-
1945-1947 Allbee Gerald Brookline 1888-
1949-1957 Howe Harry Brookline 1891-
1959 Allbee Gerald Brookline 1888-
1961-1965 Ware George Brookline 1880-
1966-1974 Whitaker Harold W. Newfane 1900-1987 District 59
1975-1976 Cutts Royal Bartlett Townshend 1910- Windham-1
1977-1984 Morse Stephan A. Newfane 1947- Windham-1 Windham-3
1958-1989 Godt Eugene Brookline 1918- Windham-3 resigned December 28, 1989 for health reasons
1989-1996 Clarkson David M. Newfane 1927-2005 Windham-3 appointed December 29, 1989
1997-2002 Darrow Dan K. Newfane 1928- Windham-3
2003-2011 Obuchowski Michael J. Rockingham 1952- Windham-4 Resigned January 2011
Partridge Carolyn W. Windham 1949- Windham-4
2011- Partridge Carolyn W. Windham 1949- Windham-4, Windham-3
Trieber Matthew Rockingham Windham-4, Windham-34 appointed January 2011
Brownington
Orleans
Granted by Vermont February 26, 1782
Chartered October2, 1790
Organized March 28, 1799
1799-1801 Strong Elijah Brownington 1762-1838
1802 Baxter William Brownington 1778-1827
1803-1804 Strong Elijah Brownington
1805 Gilbert Luke Brownington 1779-1855
1806-1817 Baxter William Brownington
1818 None
1819-1821 Baxter William Brownington
1822-1823 None
1824 Baxter William Brownington
1825 Robinson Jasper Brownington 1772-1842
1826 Baxter William Brownington
1827-1828 Robinson Jasper Brownington
1829-1830 West George Brownington 1795-1875
1831 Robinson Jasper Brownington
1832 West George Brownington
1833 Strong Elijah Brownington 1803-1859
1834-1835 Gross Gilbert Brownington 1784-1837
1836 Twilight Alexander Brownington 1795-1827
1837-1838 Huntoon Jeremiah Brownington 1794-1876
1839 Strong Elijah Brownington
1840-1841 White Elisha Brownington 1807-1866
1842-1843 Esty Gilman Brownington 1799-1877
1844 White Elisha Brownington
1845 Joslyn William Brownington 1806-1875
1846 None
1847-1848 Bryant John Brownington 1804-1866
1849 Chamberlain Lathrop Brownington
1850-1851 Stewart Thomas Brownington 1804-1865
1852-1853 Streeter Hiram Brownington 1796-1880
1854 Richardson Truman Brownington 1811-1857
1855-1856 Aldrich Whipple Brownington 1802-1880
1857 Schoff Charles Brownington 1820-1866
1858-1860 Fitts Chauncy Brownington 1825-1903
1861 Fitts Andrew Brownington 1816-1896
1862 Piper Nathaniel Brownington 1820-
1863-1864 Schoff Daniel Brownington 1812-
1865-1866 Fitts Chauncy Brownington
1867-1868 Beattie Alexander Brownington 1829-1907
1869-1870 Taylor Andrew Brownington 1829-
1872-1874 Beattie James Brownington 1847-1908
1876 Fitch William Brownington 1826-1914
1878 Gilkey James Brownington 1845-1918
1880 Fitch William Brownington
1882 Taylor Nelson Brownington 1828-1900
1884 Austin Armon Brownington 1852-1910
1886 Gilkey Guy Brownington 1854-1889
1888 Paschal Ralph Brownington 1825-1900
1890 Gardner Ezekiel Brownington 1822-1892
1892 Gilbert Henry Brownington 1834-
1894 Taylor Will Brownington 1862-
1896 Paschal Clarence Brownington 1856-
1898 Smith Albert Brownington 1869-
1900 O'Dowd James Brownington 1853-
1902 O'Mara John Brownington 1862-
1904 Taylor Alvin Brownington 1852-
1906 Gilkey James Brownington
1908 Flanders Frank Brownington 1867-
1910 Taylor Richard Brownington 1880-
1912 Gilkey James Brownington
1915 Mills John Brownington 1885-
1917 O'Dowd James Brownington
1919 O'Dowd Michael Brownington 1885-
1921-1923 Beattie Roy Brownington 1888-
1925 Mason Charles Brownington 1870-
1927-1929 Boudle Bernie Brownington 1892-
1931 Taylor William Brownington 1861-
1933 Smith Roy Brownington 1881-
1935 Beattie Roy Brownington 1888-
1937-1939 Taylor Annie Brownington 1883-
1941 Taylor Winifred Brownington 1868-
1943 Mason Georgina Brownington 1895-
1945-1947 Taylor Florence Brownington 1893-
1949 Graham Harry Brownington 1887-
1951 Mills John Brownington 1908-
1953 Webster Horace Brownington 1896-
1955 Taylor Richard Brownington 1880-
1957 Hood Mildred Brownington 1898-
1959 da Banville Edgar Brownington 1897-
1961 Graham Harry Brownington 1887-
1963 Graham Gladys Brownington 1899-
1965 O'Dowd George Brownington 1898-
1966 Hebard Emory A. Glover 1917- District 28
Mandigo Melvin Harvey Glover 1913-2005 District 28
1967-1968 Alexander Doris Sears Irasburg 1897-1987 District 28
Hebard Emory A. Glover 1917- District 28
1969-1970 Alexander Doris Sears Irasburg 1897-1987 District 28
Mandigo Melvin Harvey Glover 1913-2005 District 28
1971-1974 Hebard Emory A. Glover 1917- District 28
Mandigo Melvin Harvey Glover 1913-2008 District 28
1975-1978 Austin Dale C. Newport 1932- Orleans-2
Spates Frank Harris Newport 1904- Orleans-2
1979-1980 Spates Frank Harris Newport 1904- Orleans-2
Fyfe William Arthur Newport 1916-2004 Orleans-2
1981-1982 Farrell William F. Newport 1912- Orleans-2
Spates Frank Harris Newport 1904- Orleans-2
1983-1986 Blais Benoit U. Derby 1918- Orleans-3
Selby Lloyd O. Derby 1917- Orleans-3
1987-1988 Blais Benoit U. Derby 1918- Orleans-3
Hannan Paul William Holland 1949- Orleans-3
1989-1992 Blais Benoit U. Derby 1918- Orleans-3
Sheltra Nancy J. Derby 1948- Orleans-3
1993-1994 Barber Edward J. Derby 1958- Orleans-1
Sheltra Nancy J. Derby 1948- Orleans-1
1995-1998 Sheltra Nancy J. Derby 1948- Orleans-1
Walker Robert T. Brownington 1937- Orleans-1
1999-2000 Postman Barbara Brownington 1944- Orleans-1
Sheltra Nancy J. Derby 1948- Orleans-1
2001-2004 Shaw Loren T. Derby 1941- Orleans-1
Sheltra Nancy J. Derby 1948- Orleans-1
2005-2006 Dowland Winston E. Holland 1942- Orleans-1
Shaw Loren T. Derby 1941- Orleans-1
2007-2008 Shaw Loren T. Derby 1941- Orleans-1
Wheeler Scott Derby 1965- Orleans-1
2009-2010 Lewis Robert   Derby 1951- Orleans-1
Wheeler Scott Derby 1965- Orleans-1
2011-2012 Batchelor Lynn Derby 1942- Orleans-1
Lewis Robert Derby 1951- Orleans-1
2013- Batchelor Lynn D. Derby 1942- Orleans-1  
  Shaw Loren T. Derby 1941- Orleans-1  
Burke
Caledonia County
Granted by Vermont February 20, 1782
Organized December 5, 1796
1805-1807 Bartlett Thomas Burke 1771-1857
1808-1809 Fyler Roman Burke 1768-1828
1810 Newell Daniel Burke 1755-1824
1811 Coe Abner Burke 1763-1846
1812 Denison Isaac Burke 1778-1867
1813 Coe Abner Burke
1814 Hall Sylvester Burke 1774-1854
1815-1816 Fyler Roman Burke
1817 Denison Isaac Burke
1818 Fyler Roman Burke
1819 Coe Abner Burke
1820-1821 Denison Isaac Burke
1822-1823 Denison George Burke 1779-1857
1824 Hall Sylvester Burke
1825 Denison George Burke
1826-1827 Walter Ira Burke 1768-1844
1828 Darling Ebenezer Burke 1787-1858
1829-1830 Trull Joel Burke 1803-1884
1831-1832 White Elam Burke 1778-1851
1833-1834 Coe Sheldon Burke 1792-1868
1835-1836 Belden Benjamin Burke 1791-1866
1837 Trull Joel Burke
1838-1839 Burrington Asahel Burke 1791-1882
1840 Denison George Burke
1841-1842 Denison Lucius Burke
1843-1844 Darling Ebenezer Burke
1845-1846 Newell Charles Burke 1804-1887
1847-1848 Beckwith Daniel Burke 1799-
1849-1850 Humphrey Erastus Burke 1797-1891
1851 Beckwith Daniel Burke
1852-1853 Fyler George Burke 1810-
1854-1855 Bundy Willard Burke
1856-1857 Jenkins Lewis Burke 1799-1877
1858-1859 Hall Harley Burke 1818-1878
1860-1861 Godding Rufus Burke 1799-1865
1862-1863 Hall Harris Burke 1816-1865
1864-1865 Humphrey Charles Burke 1822-1900
1866-1867 Brown Halsey Burke 1834-1914
1868-1869 Humphrey Julius Burke 1830-1907
1870-1872 Marshall Jesse Burke 1817-1892
1874 Harris Charles Burke 1820-1895
1876 Jenkins Arthur Burke 1844-1883
1878 Townshend Daniel Burke 1814-1902
1880 Bemis John Burke 1810-1893
1882 Humphrey Julius Burke
1884 Ruggles John Burke 1842-
1886 Finney Alfred Burke 1842-
1888 Silsby Wendell Burke 1846-1896
1890 Coe David Burke 1833-1902
1892 Lane Henry Burke 1855-1893
1894 Porter Fred Burke 1866-
1896 Gilfillan Gilbert Burke 1839-
1898 Webster Herman Burke 1869-
1900 Darling Lucius Burke 1857-
1902 Davis Leroy Burke 1865-1914
1904 Moulton Henry Burke 1845-
1906 Eggleston Royal Burke 1844-
1908 Marshall Benoni Burke 1851-
1910 Woodruff Oscar Burke 1852-
1912 McDonald Frank Burke 1865-
1915 Roundy Leroy Burke 1862-
1917 Orcutt Franklin Burke 1872-
1919 Harris Perley Burke 1884-
1921 Coburn Charles Burke
1923 Welch Jefferson Burke
1925 Fogg Arthur Burke 1858-
1927 Jenkins Harris Burke 1862-
1929 Fyler John Burke 1872-
1931 Larrowe Lawrence Burke 1903-
1933 Ball Clayton Burke 1892-
1935 Warner Benjamin Burke 1877-
1937 Ruggles Burleigh Burke 1870-
1939 Darling Henry Burke 1898-
1941 Duval Claude Burke 1897-
1943 Temple Ernest Burke 1897-
1945 Orcutt Reginald Burke 1904-
1947 Cheney Fred Burke 1887-
1949 Bugbee Leroy Burke 1881-
1951 Davis Crawford Burke 1906-
1953 Colby Carrie Burke 1881-
1955-1957 Gould Thomas Burke 1909-
1959-1961 Fairbrother Maurice Burke 1884-
1963 Gaskell Ralph Burke 1905-
1965 Davis Beth Burke 1909-
1966 Simpson Wilder Arthur Lyndon 1887-1971 District 26
Weed Marion Mooney Sutton 1897-1987 District 26
1967-1968 Lawrence Harry Upham Lyndon 1913- District 26
Simpson Wilder Arthur Lyndon 1887-1971 District 26
1969-1972 Lawrence Harry Upham Lyndon 1913- District 26
McClaughry John Kirby 1937- District 26
1973-1976 Hudson Cola H. Lyndon 1926-2008 District 26 Caledonia-Essex-1
Lawrence Harry Upham Lyndon 1913- District 26 Caledonia-Essex-1
1977-1990 Hudson Cola H. Lyndon 1926-2008 Caledonia-Essex-1
Simpson Leland James Lyndon 1914- Caledonia-Essex-1
1991-2004 Crawford Howard T. Burke 1947- Caledonia-Essex-1 Caledonia-4
Hudson Cola H. Lyndon 1926-2008 Caledonia-Essex-1 Caledonia-4
2005-2006 Hudson Cola H. Lyndon 1926-2008 Caledonia-4
Lawrence Richard Lyndon 1942- Caledonia-4
2007-2008 Hudson Cola H. Lyndon 1926-2008 Caledonia-4 died January 20, 2008
Lawrence Richard Lyndon 1942- Caledonia-4
2009-2012 Crawford Howard T. Burke 1947- Caledonia-4
Lawrence Richard Lyndon 1942- Caledonia-4
2013- Feltus Martha A. Lyndon 1946- Caledonia-4  
  Lawrence Richard H. Lyndon 1942- Caledonia-4  
Burlington
Chittenden County
Granted by New Hampshire June 7, 1763
Organized as town March 19, 1787
Organized as city February 21, 1865
1786 Lane Samuel Burlington
1787 Saxton Frederick Burlington 1748-1796
1788 Lane Samuel Burlington
1789-1793 Hitchcock Samuel Burlington 1755-1813
1794 Colt William Burlington 1755-1802
1795 Harrington William Burlington 1756-1814
1796-1797 Keyes Elnathan Burlington 1769-1852
1798 Harrington William Burlington
1799-1801 Keyes Elnathan Burlington
1802 Harrington William Burlington
1803 Tuttle Thaddeus Burlington 1758-1836
1804 Harrington William Burlington
1805 Pearl Stephen Burlington 1747-1816
1806 Harrington William Burlington
1807-1815 Robinson George Burlington -1838
1816 Loomis Luther Burlington 1781-1844
1817 Adams Charles Burlington 1785-1861
1818-1821 Van Ness Cornelius Burlington 1782-1852
1822 Robinson George Burlington
1823 Englesby Ebenezer Burlington 1777-1854
1824 Adams Charles Burlington
1825-1829 Bailey Benjamin Burlington 1796-1832
1830-1832 Follett Timothy Burlington 1793-1857
1833 Nichols Samuel Burlington 1793-1869
1834 Van Sicklen, Jr. John Burlington 1790-1866
1835-1836 Haswell Nathan Burlington 1786-1855
1837-1838 Bradley Harry Burlington 1793-1857
1839-1840 Baxter Carlos Burlington 1809-1874
1841 Griswold William Burlington 1775-1846
1842 Van Sicklen, Jr. John Burlington
1843-1844 Stacy Henry Burlington 1804-1869
1845-1846 Russell Charles Burlington 1798-1875
1847 Lyman Wyllys Burlington 1797-1862
1848-1849 Pangborn David Burlington 1803-1874
1850 Leavenworth Henry Burlington 1799-1854
1851 Stacy Henry Burlington
1852 Hickok Henry Burlington 1804-1884
1853 Palmer Edwin Burlington 1825-1888
1854-1855 Edmunds George Burlington 1828-
1856 Stacy Henry Burlington
1857-1859 Edmunds George Burlington
1860-1861 Noyes Carolus Burlington 1823-1903
1862-1863 Shaw William Burlington 1831-1892
1864-1865 Barnes Lawrence Burlington 1815-1886
1866-1867 Van Sicklen Frederick Burlington 1821-1894
1868-1869 Wales Torry Burlington 1820-1902
1870 Carpenter Walter Burlington 1808-1892
1872 Ballou Phineas Burlington 1823-1877
1874 Smalley Bradley Burlington 1836-1909
1876 Wales Torry Burlington
1878 Smalley Bradley Burlington
1880 Taft Russell Burlington 1835-1902
1882 Roberts Robert Burlington 1848-
1884 Hibbard Curtis Burlington 1837-1908
1886 Haselton Seneca Burlington 1848-
1888 Ballard Henry Burlington 1839-1906
1890 Wells Edward Burlington 1835-1907
1892 Henderson James Burlington 1857-1916
1894-1896 Smith Charles Burlington 1847-
1898 McGeary John Burlington 1854-1903
1900 Miller Charles Burlington 1858-1906
1902 Vincent Walter Burlington 1838-
1904 Bullard Vernon Burlington 1859-
1906 Graton Claude Burlington 1876-
1908 Leary Matthew Burlington 1873-
1910 Peck Hamilton Burlington 1845-
1912 Howley Thomas Burlington 1862-
1915 Black Charles Burlington 1884-
1917 Stearns Joseph Burlington 1874-
1919 Hopkins Theodore Burlington 1874-
1921 Jackson John Burlington
1923 Smith Levi Burlington 1885-
1925 Burke James Burlington 1849-
1927-1929 Peck Hamilton Burlington 1845-
1931-1933 Burke James Burlington 1848-
1935 Kelly Justin Burlington
1937-1939 Burke James Burlington 1848-
1941 Cosgrove Patrick Burlington 1868-
1943 Luck Eugene Burlington 1878-
1945 Beaulieu Raymond Burlington 1892-
1947 Smith Frederick Burlington 1915-
1949 Larrow Robert Burlington 1916-
1951 Killick Lawrence Burlington
1953 Cain L. John Burlington 1925-
1955 Reeves Thomas Burlington 1913-
1957 Hard Milton Burlington 1891-
1959 Moore Joseph Burlington 1886-
1961 Hoff Philip Burlington 1924-
1963-1965 Schmidt Richard Burlington 1931-
1966 Cohen Esther H. Burlington 1911- District 1-3
Graham Lorraine Hunt Burlington 1925- District 1-3
Fortin Viola R. Burlington 1906- District 1-4
LeClair Clarence George Burlington 1906- District 1-4
Hollister William Hillman Burlington 1929- District 1-5
White Sadie Lucy Burlington 1901- District 1-5
Deturk David Alan Burlington 1932- District 1-6
Peisch Francis Robert Burlington 1918- District 1-6
Bruhn Marion M. Burlington 1907- District 1-7
Dorn Paul C. Burlington 1902- District 1-7
Davis Cless George Burlington 1895- District 1-8
Page, Sr. Proctor H. Burlington 1896- District 1-8
1967-1968 Cohen Esther H. Burlington 1911- District 1-3
Graham Lorraine Hunt Burlington 1925- District 1-3
Fortin Viola R. Burlington 1906- District 1-4
LeClair Clarence George Burlington 1906- District 1-4
Hollister William Hillman Burlington 1929- District 1-5
White Sadie Lucy Burlington 1901- District 1-5
Kennedy Francis J. Burlington 1900-1978 District 1-6
Peisch Francis Robert Burlington 1918- District 1-6
Burns Brian D. Burlington 1939- District 1-7
Merola Arthur E. Burlington 1929- District 1-7
Davis Frank Hamilton Burlington 1910- District 1-8
Jarrett Evelyn L. Burlington 1911- District 1-8
1969-1970 Cohen Esther H. Burlington 1911- District 1-3
Graham Lorraine Hunt Burlington 1925- District 1-3
Fortin Viola R. Burlington 1906- District 1-4
LeClair Clarence George Burlington 1906- District 1-4
Carlisle Lillian Baker Burlington 1912- District 1-5
White Sadie Lucy Burlington 1901- District 1-5
Kennedy Francis J. Burlington 1900- District 1-6
Peisch Francis Robert Burlington 1918- District 1-6
Burns Brian D. Burlington 1939- District 1-7
Desautels Robert John Burlington 1940- District 1-7
Jarrett Evelyn L. Burlington 1911- District 1-8
Little, Jr. George E. Burlington 1921- District 1-8
1971-1972 Cohen Esther H. Burlington 1911- District 1-3
Graham Lorraine Hunt Burlington 1925- District 1-3
Fortin Viola R. Burlington 1906- District 1-4
LeClair Clarence George Burlington 1906- District 1-4
Sullivan Andrew Patrick Burlington 1933- District 1-5
White Sadie Lucy Burlington 1901- District 1-5
Merola Arthur E. Burlington 1929- District 1-6
Peisch Francis Robert Burlington 1918- District 1-6
Burns Brian D. Burlington 1939- District 1-7
Miller Edmund Joseph Burlington 1912- District 1-7
Jarrett Evelyn L. Burlington 1911- District 1-8
Little, Jr. George E. Burlington 1921- District 1-8
1973-1974 Cohen Esther H. Burlington 1911- District 1-3
Graham Lorraine Hunt Burlington 1925- District 1-3
Couture Alfred V. Burlington 1910- District 1-4
LeClair Clarence George Burlington 1906- District 1-4
Sullivan Andrew Patrick Burlington 1933- District 1-5
White Sadie Lucy Burlington 1901- District 1-5
Merola Arthur E. Burlington 1929- District 1-6 resigned December 26, 1973
Longe Rosaire J. Burlington 1922- District 1-6 appointed January 15, 1974
Kennedy Francis J. Burlington 1900-1978 District 1-6
Brady Joseph J. Burlington 1898- District 1-7
Burns Brian D. Burlington 1939- District 1-7
Jarrett Evelyn L. Burlington 1911- District 1-8
Kunin Madeleine May Burlington 1933- District 1-8
1975-1976 Kaplan Mark Alan Burlington 1946- Chittenden 4-3
Graham Lorraine Hunt Burlington 1925- Chittenden 4-4
LeClair Clarence George Burlington 1906- Chittenden 4-4
Granai Edwin Carpenter Burlington 1931- Chittenden 4-5
Kennedy Francis J. Burlington 1900-1978 Chittenden 4-6 resigned
Babcock Carmel Ann Burlington 1929- Chittenden 4-6 appointed October 14, 1975
Longe Rosaire J. Burlington 1922- Chittenden 4-6 resigned
Fitzpatrick James Edward Burlington 1931- Chittenden 4-6 appointed September 25, 1975
Couture Alfred V. Burlington 1910- Chittenden 4-7
White Sadie Lucy Burlington 1901- Chittenden 4-7
Evelti Mary Marlow Burlington 1920- Chittenden 4-8
Kunin Madeleine May Burlington 1933- Chittenden 4-8
Jarrett Evelyn L. Burlington 1911- Chittenden 4-9
Smith, IV Charles Plympton Burlington 1954- Chittenden 4-9
1977-1978 Mahoney Jude Daniel Burlington 1948- Chittenden 4-3
Graham Lorraine Hunt Burlington 1925- Chittenden 4-4
LeClair Clarence George Burlington 1906- Chittenden 4-4
Granai Edwin Carpenter Burlington 1931- Chittenden 4-5
Babcock Carmel Ann Burlington 1929- Chittenden 4-6
Stephany Judith Buckley Burlington 1944- Chittenden 4-6
Couture Alfred V. Burlington 1910- Chittenden 4-7
White Sadie Lucy Burlington 1901- Chittenden 4-7
Evelti Mary Marlow Burlington 1920- Chittenden 4-8
Kunin Madeleine May Burlington 1933- Chittenden 4-8
Jarrett Evelyn L. Burlington 1911- Chittenden 4-9
Smith, IV Charles Plympton Burlington 1954- Chittenden 4-9
1979-1980 Mahoney Jude Daniel Burlington 1948- Chittenden 4-3
Graham Lorraine Hunt Burlington 1925- Chittenden 4-4
Reuschel Barbara B. Burlington 1935- Chittenden 4-4
Rowland Polly Roberts Burlington 1942- Chittenden 4-5
Babcock Carmel Ann Burlington 1929- Chittenden 4-6
Stephany Judith Buckley Burlington 1944- Chittenden 4-6
Couture Alfred V. Burlington 1910- Chittenden 4-7
White Sadie Lucy Burlington 1901- Chittenden 4-7
Erkson Pamela J. Burlington 1957- Chittenden 4-8
Evelti Mary Marlow Burlington 1920- Chittenden 4-8
Carpenter Torrey C. Burlington 1922- Chittenden 4-9
Riehle, III Theodore Martin Burlington 1947- Chittenden 4-9
1981-1982 Bloomberg Arthur H. Burlington 1913- Chittenden 4-3
Graham Lorraine Hunt Burlington 1925- Chittenden 4-4
Reuschel Barbara B. Burlington 1935- Chittenden 4-4
Rowland Polly Roberts Burlington 1942- Chittenden 4-5
Babcock Carmel Ann Burlington 1929- Chittenden 4-6
Stephany Judith Buckley Burlington 1944- Chittenden 4-6
Charboneau Elaine M. Burlington 1936- Chittenden 4-7
Couture Alfred V. Burlington 1910- Chittenden 4-7
Erkson Pamela J. Burlington 1957- Chittenden 4-8
Evelti Mary Marlow Burlington 1920- Chittenden 4-8
Carpenter Torrey C. Burlington 1922- Chittenden 4-9
Riehle, III Theodore Martin Burlington 1947- Chittenden 4-9
1983-1984 Blanchard William J. Burlington 1923- Chittenden 7-1
Evelti Mary Marlow Burlington 1920- Chittenden 7-1
Riehle, III Theodore Martin Burlington 1947- Chittenden 7-2 resigned February 7, 1983
Riehle  Helen Scheidecker Burlington 1950- Chittenden 7-2 appointed February 16, 1983
Bassett Alice Cook Burlington 1925- Chittenden 7-3
Bloomberg Arthur H. Burlington 1913- Chittenden 7-3
Dean Howard Burlington 1948- Chittenden 7-4
Chagnon C. R. Burlington 1948- Chittenden 7-5
Stephany Judith Buckley Burlington 1944- Chittenden 7-6 resigned February 1, 1983
MacLellan Robert Stanford Burlington 1930- Chittenden 7-6 appointed February 15, 1983
Babcock Carmel Ann Burlington 1929- Chittenden 7-6
Charboneau Elaine M. Burlington 1936- Chittenden 7-7
White Sadie Lucy Burlington 1901- Chittenden 7-7
1985-1986 Evelti Mary Marlow Burlington 1920- Chittenden 7-1
Mares William Joseph Burlington 1940- Chittenden 7-1
Riehle Helen Scheidecker Burlington 1950- Chittenden 7-2
Bassett Alice Cook Burlington 1925- Chittenden 7-3
Glitman K. Micque Burlington 1963- Chittenden 7-3
Dean Howard Burlington 1948- Chittenden 7-4
Grimes Barbara Lauritzen Burlington 1945- Chittenden 7-5
Gear Sara M. Burlington 1941- Chittenden 7-6
Babcock Carmel Ann Burlington 1929- Chittenden 7-6
Charboneau Elaine M. Burlington 1936- Chittenden 7-7
Hockert Barbara Burlington 1932- Chittenden 7-7
1987-1988 Evelti Mary Marlow Burlington 1920- Chittenden 7-1
Mares William Joseph Burlington 1940- Chittenden 7-1
Riehle Helen Scheidecker Burlington 1950- Chittenden 7-2
Bassett Alice Cook Burlington 1925- Chittenden 7-3
Glitman K. Micque Burlington 1963- Chittenden 7-3
Truman Bennett Spencer Burlington 1962- Chittenden 7-4
Grimes Barbara Lauritzen Burlington 1945- Chittenden 7-5
Gear Sara M. Burlington 1941- Chittenden 7-6
Babcock Carmel Ann Burlington 1929- Chittenden 7-6
Charboneau Elaine M. Burlington 1936- Chittenden 7-7
Hockert Barbara Burlington 1932- Chittenden 7-7
1989-1990 Evelti Mary Marlow Burlington 1920- Chittenden 7-1
Mares William Joseph Burlington 1940- Chittenden 7-1
Riehle Helen Scheidecker Burlington 1950- Chittenden 7-2
Bassett Alice Cook Burlington 1925- Chittenden 7-3
Glitman K. Micque Burlington 1963- Chittenden 7-3
Truman Bennett Spencer Burlington 1962- Chittenden 7-4
Grimes Barbara Lauritzen Burlington 1945- Chittenden 7-5
Gear Sara M. Burlington 1941- Chittenden 7-6
Babcock Carmel Ann Burlington 1929- Chittenden 7-6
Charboneau Elaine M. Burlington 1936- Chittenden7-7
Hockert Barbara Burlington 1932- Chittenden 7-7
1991-1992 Chioffi Nancy W. Burlington 1942- Chittenden 7-1
Sullivan Mary M. Burlington 1952- Chittenden 7-1
Riehle Helen Scheidecker Burlington 1950- Chittenden 7-2
Bassett Alice Cook Burlington 1925- Chittenden 7-3
Davis Hamilton E. Burlington 1937- Chittenden 7-3
Bouricius Terrill G. Burlington 1954- Chittenden 7-4
Grimes Barbara Lauritzen Burlington 1945- Chittenden 7-5
Gear Sara M. Burlington 1941- Chittenden 7-6
Babcock Carmel Ann Burlington 1929- Chittenden 7-6
Smith Tom O. Burlington 1945- Chittenden 7-7
Charboneau Elaine M. Burlington 1936- Chittenden 7-7
1993-1994 Chioffi Nancy W. Burlington 1942- Chittenden 7-1 resigned June 30, 1993
Lafayette Karen Moran Burlington 1954- Chittenden 7-1 appointed July 1, 1993
Sullivan Mary M. Burlington 1952- Chittenden 7-1
Bjerke Alan Burlington 1961- Chittenden 7-2
Smith Tom O. Burlington 1945- Chittenden 7-2
Baird Sandra L. Burlington 1940- Chittenden 7-3
Corren Dean R. Burlington 1955- Chittenden 7-3
Bouricius Terrill G. Burlington 1954- Chittenden 7-4
Grimes Barbara Lauritzen Burlington 1945- Chittenden 7-5 resigned November 22, 1993
McNamara James J. Burlington 1927- Chittenden 7-5 appointed December 10, 1993
Babcock Carmel Ann Burlington 1929- Chittenden 7-6
Fleury Thomas L. Burlington 1960- Chittenden 7-6
Hallowell Ann Burlington 1938- Chittenden 7-7
1995-1996 Lafayette Karen Moran Burlington 1954- Chittenden 7-1
Sullivan Mary M. Burlington 1952- Chittenden 7-1
Bjerke Alan Burlington 1961- Chittenden 7-2
Tracy John Patrick Burlington 1952- Chittenden 7-2
Baird Sandra L. Burlington 1940- Chittenden 7-3
Corren Dean R. Burlington 1955- Chittenden 7-3
Bouricius Terrill G. Burlington 1954- Chittenden 7-4
McNamara James J. Burlington 1927- Chittenden 7-5
Babcock Carmel Ann Burlington 1929- Chittenden 7-6
Aswad William N. Burlington 1922- Chittenden 7-6
Hallowell Ann Burlington 1938- Chittenden 7-7
1997-1998 Lafayette Karen Moran Burlington 1954- Chittenden 7-1
Sullivan Mary M. Burlington 1952- Chittenden 7-1
Bjerke Alan Burlington 1961- Chittenden 7-2
Tracy John Patrick Burlington 1952- Chittenden 7-2
Zuckerman David E. Burlington 1971- Chittenden 7-3
Corren Dean R. Burlington 1955- Chittenden 7-3
Bouricius Terrill G. Burlington 1954- Chittenden 7-4
McNamara James J. Burlington 1927- Chittenden 7-5
Gretowski Henry J. Burlington 1936- Chittenden 7-6
Aswad William N. Burlington 1922- Chittenden 7-6
Hallowell Ann Burlington 1938- Chittenden 7-7 resigned May 8, 1997
Wheeler Susan Burlington 1933- Chittenden 7-7 appointed September 29, 1997
1999-2000 Lafayette Karen Moran Burlington 1954- Chittenden 7-1
Sullivan Mary M. Burlington 1952- Chittenden 7-1
Hingtgen Steven R. Burlington 1965- Chittenden 7-2
Tracy John Patrick Burlington 1952- Chittenden 7-2
Zuckerman David E. Burlington 1971- Chittenden 7-3
Corren Dean R. Burlington 1955- Chittenden 7-3
Bouricius Terrill G. Burlington 1954- Chittenden 7-4
McNamara James J. Burlington 1927- Chittenden 7-5
Gretowski Henry J. Burlington 1936- Chittenden 7-6
Aswad William N. Burlington 1922- Chittenden 7-7
2001-2002 Donovan Johannah Leddy Burlington 1944- Chittenden 7-1
Keogh William Burlington 1930- Chittenden 7-1
Hingtgen Steven R. Burlington 1965- Chittenden 7-2
Tracy John Patrick Burlington 1952- Chittenden 7-2
Zuckerman David E. Burlington 1971- Chittenden 7-3
Kiss Robert  Burlington 1947- Chittenden 7-3
Driscoll Carina N. Burlington 1974- Chittenden 7-4
Larson Mark   Burlington 1970- Chittenden 7-5
Wright Kurt Burlington 1956- Chittenden 7-6
Aswad William N. Burlington 1922- Chittenden 7-6
Wheeler Susan Burlington 1933- Chittenden 7-7
2003-2004 Wright Kurt Burlington 1956- Chittenden 3-1
Aswad William N. Burlington 1922- Chittenden 3-1
Larson Mark Burlington 1970- Chittenden 3-2
Hingtgen Steven R. Burlington 1965- Chittenden 3-3
Tracy John Patrick Burlington 1952- Chittenden 3-3
Zuckerman David E. Burlington 1971- Chittenden 3-4
Kiss Robert Burlington 1947- Chittenden 3-4
Donovan Johannah Leddy Burlington 1944- Chittenden 3-5
Keogh William Burlington 1930- Chittenden 3-5
2005-2006 Aswad William N. Burlington 1922- Chittenden 3-1
Wright Kurt Burlington 1956- Chittenden 3-1
Larson Mark Burlington 1970- Chittenden 3-2
Lorber Jason P. Burlington 1966- Chittenden 3-3
Tracy John Patrick Burlington 1952- Chittenden 3-3
Kiss Robert Burlington 1947- Chittenden 3-4
Zuckerman David E. Burlington 1971- Chittenden 3-4
Donovan Johannah Leddy Burlington 1944- Chittenden 3-5
Keogh William Burlington 1930- Chittenden 3-5
2007-2008 Aswad William N. Burlington 1922- Chittenden 3-1
Wright Kurt Burlington 1956- Chittenden 3-1
Larson Mark Burlington 1970- Chittenden 3-2
Lorber Jason P. Burlington 1966- Chittenden 3-3
Weston Rachel Burlington 1981- Chittenden 3-3
Pearson Christopher Burlington 1973- Chittenden 3-3
Zuckerman David E. Burlington 1971- Chittenden 3-4
Donovan Johannah Leddy Burlington 1944- Chittenden 3-5
Keogh William Burlington 1930- Chittenden 3-5
2009-2010 Aswad William N. Burlington 1922- Chittenden 3-1
Wright Kurt Burlington 1956- Chittenden 3-1
Larson Mark Burlington 1970- Chittenden 3-2
Lorber Jason P. Burlington 1966- Chittenden 3-3
Weston Rachel Burlington 1981- Chittenden 3-3
Ram Kesha Burlington 1986- Chittenden 3-4
Zuckerman David E. Burlington 1971- Chittenden 3-4
Donovan Johannah Leddy Burlington 1944- Chittenden 3-5
Wizowaty Suzi Burlington 1954- Chittenden 3-5
2011-2012 Aswad William N. Burlington 1922- Chittenden 3-1
Wright Kurt Burlington 1956- Chittenden 3-1
Larson Mark Burlington 1970- Chittenden 3-2 resigned August 2011
O'Sullivan Jean Burlington Chittenden 3-2 appointed November 2011
Lorber Jason P. Burlington 1966- Chittenden 3-3
Weston Rachel Burlington 1981- Chittenden 3-3
Pearson Christopher Burlington 1973- Chittenden 3-4
Ram Kesha Burlington 1986- Chittenden 3-4
Donovan Johannah Leddy Burlington 1944- Chittenden 3-5
Wizowaty Suzi Burlington 1954- Chittenden 3-5
2013- Cole Johanna E. Burlington Chittenden 6-1
  Wight Kurt Burlington 1956- Chittenden 6-1                        
  O'Sullivan Jean Burlington   Chittenden 6-2                        
  McCormack Curt Burlington 1952- Chittenden 6-3                        
  Krowinski Jill Burlington   Chittenden 6-3                        
  Pearson Christopher A. Burlington 1973- Chittenden6-4                        
  Ram Kesha K. Burlington 1986- Chittenden 6-4                        
  Donovan Johannah L. Burlington 1944- Chittenden 6-5                        
  Wizowaty Suzi Burlington 1954- Chittenden 6-5                        
  Rachelson Barbara Burlington 1957- Chittenden 6-6                        
  Cross George C. Winooski 1935- Chittenden 6-7                        
  Bissonnette Clement J. Winooski   Chittenden 6-7