Select a Session

 

Members of the 2008 Vermont House of Representatives

Representative Joe Acinapura (R-Rutland-7)

Representative Steven Adams (R-Windsor-4)

Representative David Ainsworth (R-Windsor-Orange-1)

Representative George Allard (D-Franklin-2)

Representative Janet Ancel (D-Washington-6)

Representative Jon Anderson (D-WASHINGTON-5)

Representative Margaret Andrews (D-Rutland-5-2)

Representative William Aswad (D-Chittenden-3-1)

Representative Kenneth Atkins (D-Chittenden-3-6)

Representative Albert "Sonny" Audette (D-Chittenden-3-9)

Representative Joseph Baker (R-Rutland-1-2)

Representative Denise Barnard (D-Chittenden-4)

Representative Clement Bissonnette (D-Chittenden-3-6)

Representative Donald Bostic (R-Caledonia-3)

Representative Bill Botzow (D-Bennington-1)

Representative Carolyn Whitney Branagan (R-Franklin-1)

Representative Christopher Bray (D-Addison-5)

Representative Patrick Brennan (R-Chittenden-7-2)

Representative Cynthia Browning (D-Bennington-5)

Representative William Canfield (R-Rutland-2)

Representative Harry Chen (D-Rutland-Windsor-1)

Representative Margaret Cheney (D-Windsor-Orange-2)

Representative David Clark (R-Caledonia-3)

Representative Gregory Clark (R-Addison-3)

Representative Alison Clarkson (D-Windsor-5)

Representative John Clerkin (R-Windsor-6-2)

Representative Jim Condon (D-Chittenden-7-1)

Representative Michel Consejo (D-Franklin-5)

Representative Sarah Copeland-Hanzas (D-Orange-2)

Representative Timothy Corcoran (D-Bennington-2-1)

Representative Gale Courcelle (D-Rutland-5-4)

Representative Howard Crawford (R-Caledonia-4)

Representative Susan Davis (P-Orange-1)

Representative David Deen (D-Windham-5)

Representative Dennis Devereux (R-Windsor-Rutland-1)

Representative Andrew Donaghy (R-Rutland-1-1)

Representative Anne Donahue (R-Washington-2)

Representative Johannah Leddy Donovan (D-Chittenden-3-5)

Representative Robert Dostis (D-Washington-Chittenden-1)

Representative Sarah Edwards (P-Windham-3-3)

Representative Alice Emmons (D-Windsor-1-2)

Representative Joyce Errecart (R-Chittenden-5-1)

Representative Debbie Evans (D-Chittenden-6-1)

Representative Gail Fallar (D-Rutland-3)

Representative Michael Fisher (D-Addison-4)

Representative James Fitzgerald (D-Franklin-3)

Representative Margaret Flory (R-Rutland-6)

Representative William Frank (D-Chittenden-8)

Representative Patsy French (D-Orange-Addison-1)

Representative Avis Gervais (D-Franklin-4)

Representative Gary Gilbert (D-Franklin-1)

Representative Reginald Godin (D-Chittenden-9)

Representative Maxine Jo Grad (D-Washington-2)

Representative Sandra Grenier (R-CALEDONIA-3)

Representative Sandy Haas (P-Windsor-Rutland-2)

Representative Helen Head (D-Chittenden-3-10)

Representative Martha Heath (D-Chittenden-6-3)

Representative Robert Helm (R-Rutland-2)

Representative Carol Hosford (D-Washington-1)

Representative Steven Howard (D-Rutland-5-3)

Representative Richard Howrigan (D-Franklin-2)

Representative Richard Hube (R-Windham-Bennington-Windsor-1)

Representative Cola Hudson (R-Caledonia-4)

Representative Peter Hunt (D-Chittenden-6-2)

Representative Jim Hutchinson (D-Orange-Addison-1)

Representative Tim Jerman (D-Chittenden-6-2)

Representative Willem Jewett (D-Addison-2)

Representative Mitzi Johnson (D-Grand Isle-Chittenden-1-1)

Representative William Johnson (R-Essex-Caledonia-Orleans)

Representative Kathleen Keenan (D-Franklin-3)

Representative Bill Keogh (D-Chittenden-3-5)

Representative Duncan Kilmartin (R-Orleans-2)

Representative Warren Kitzmiller (D-Washington-5)

Representative Tony Klein (D-Washington-7)

Representative Thomas Koch (R-Washington-4)

Representative Patti Komline (R-Bennington-Rutland-1)

Representative Joseph Krawczyk (R-Bennington-2-1)

Representative Michele Kupersmith (D-Chittenden-3-7)

Representative Leigh Larocque (R-Caledonia-1)

Representative Steve Larrabee (R-Caledonia-Washington-1)

Representative Mark Larson (D-Chittenden-3-2)

Representative Kathy LaBelle Lavoie (R-Franklin-5)

Representative Richard Lawrence (R-Caledonia-4)

Representative Joan Lenes (D-Chittenden-5-2)

Representative Lucy Leriche (D-Caledonia-2)

Representative Robert Lewis (R-ORLEANS-1)

Representative William Lippert (D-Chittenden-1-1)

Representative Judith Livingston (R-Bennington-4)

Representative Jason Lorber (D-Chittenden-3-3)

Representative Steven Maier (D-Addison-1)

Representative John Malcolm (D-Rutland-8)

Representative Ann Manwaring (D-Windham-2)

Representative Michael Marcotte (R-Orleans-2)

Representative Richard Marek (D-Windham-6)

Representative Clint Martin (D-Windsor-1-2)

Representative Cynthia Martin (D-Windsor-1-2)

Representative Linda Martin (D-Lamoille-2)

Representative Jim Masland (D-Windsor-Orange-2)

Representative Norman McAllister (R-Franklin-6)

Representative Virginia McCormack (D-Rutland-5-1)

Representative Jim McCullough (D-Chittenden-2)

Representative Patricia McDonald (R-Washington-3-3)

Representative Francis McFaun (R-Washington-4)

Representative James McNeil (R-RUTLAND-4)

Representative Virginia Milkey (D-Windham-3-1)

Representative Alice Miller (D-Bennington-3)

Representative Sue Minter (D-Washington-Chittenden-1)

Representative Mark Mitchell (D-Windsor-6-1)

Representative Harry Monti (D-Washington-3-2)

Representative Anne Mook (D-Bennington-2-2)

Representative John Moran (D-Windham-Bennington-1)

Representative John Morley (R-Orleans-Caledonia-1)

Representative Mary Morrissey (R-Bennington-2-2)

Representative Michael Mrowicki (D-Windham-5)

Representative Linda Myers (R-Chittenden-6-1)

Representative Floyd Nease (D-Lamoille-3)

Representative Betty Nuovo (D-Addison-1)

Representative Pat O'Donnell (R-Windham-1)

Representative Michael Obuchowski (D-Windham-4)

Representative Hilde Ojibway (D-Windsor-6-2)

Representative Scott Orr (D-Chittenden-1-2)

Representative Harvey Otterman (R-Orange-Caledonia-1)

Representative Kitty Oxholm (R-Addison-3)

Representative Carolyn Partridge (D-Windham-4)

Representative Christopher Pearson (P-Chittenden-3-4)

Representative Janice Peaslee (R-Essex-Caledonia)

Representative Kathy Pellett (D-Windsor-1-1)

Representative Peter Peltz (D-Lamoille-Washington-1)

Representative Albert Perry (D-Franklin-6)

Representative Mary Peterson (D-Chittenden-2)

Representative Daryl Pillsbury (I-Windham-3-2)

Representative Dave Potter (D-Rutland-1-2)

Representative Ann Pugh (D-Chittenden-3-8)

Representative Dexter Randall (P-Orleans-Franklin-1)

Representative John Rodgers (D-Orleans-Caledonia-1)

Representative Heidi Scheuermann (R-Lamoille-1)

Representative Ernest Shand (D-Windsor-2)

Representative David Sharpe (D-Addison-4)

Representative Loren Shaw (R-Orleans-1)

Representative Shapleigh Smith (D-Lamoille-Washington-1)

Representative Kristy Spengler (D-Chittenden-7-2)

Representative Will Stevens (I-Addison-Rutland-1)

Representative David Sunderland (R-Rutland-4)

Representative Donna Sweaney (D-Windsor-3)

Representative Gaye Symington (D-Chittenden-8)

Representative Ira Trombley (D-Grand Isle-Chittenden-1-1)

Representative Donald Turner (R-Chittenden-9)

Representative Leo Valliere (R-Washington-3-1)

Representative Richard Westman (R-Lamoille-4)

Representative Rachel Weston (D-Chittenden-3-3)

Representative Scott Wheeler (R-Orleans-1)

Representative Philip Winters (R-Orange-1)

Representative Kurt Wright (R-Chittenden-3-1)

Representative John Zenie (D-Chittenden-7-1)

Representative David Zuckerman (P-Chittenden-3-4)