Select a Session

 

Members of the 1998 Vermont House of Representatives

Representative Thomas Alberico (D-RUTLAND-6-2)

Representative Elaine Alfano (D-Washington-2)

Representative George Allard (D-Franklin-2)

Representative Philip Angell (R-Orange-1)

Representative William Aswad (D-Chittenden-3-1)

Representative Ralph Baker (R-ORANGE-1)

Representative Joyce Barbieri (D-Rutland-4)

Representative Jason Barney (R-Franklin-1)

Representative Alan Bjerke (D-CHITTENDEN-7-2)

Representative Rene Blanchard (D-Chittenden-2-4)

Representative Lynn Bohi (D-Windsor-6-2)

Representative Stephanie Bourdeau (R-Lamoille-2)

Representative Terrill Bouricius (P-Chittenden-7-4)

Representative Peter Brady (D-BENNINGTON-2-3)

Representative Gordon Bristol (R-Windham-2-2)

Representative Donald Brunelle (R-CHITTENDEN-1-3)

Representative Carol Buchdahl (D-FRANKLIN-5-1)

Representative Forest Buckland (R-Orleans-2)

Representative Diane Carmolli (D-Rutland-6-4)

Representative Lucille Casavant (D-CHITTENDEN-1-3)

Representative Paul Cillo (D-CALEDONIA-1)

Representative David Clark (R-Caledonia-3)

Representative Wendell Coleman (I-WINDHAM-4)

Representative Dean Corren (P-Chittenden-7-3)

Representative Thomas Costello (D-Windham-2-3)

Representative Howard Crawford (R-Caledonia-4)

Representative Maureen Dakin (D-Chittenden-7-2)

Representative Dan Darrow (D-Windham-3)

Representative Steve Darrow (D-Windham-5)

Representative David Deen (D-Windham-5)

Representative Danny Deuel (D-Rutland-7)

Representative Anthony Dominick (I-Addison-2)

Representative Patricia Doyle (D-Chittenden-4)

Representative Ruth Dwyer (R-ORANGE-4)

Representative John Edwards (R-Franklin-Grand Isle-1)

Representative Alice Emmons (D-Windsor-1-2)

Representative Michael Flaherty (D-Chittenden-7-10)

Representative Sally Fox (D-Chittenden-2-1)

Representative John Freidin (D-ADDISON-4-1)

Representative William Fyfe (R-Orleans-2)

Representative Avis Gervais (D-Franklin-4)

Representative Anne Ginevan (R-Addison-4-2)

Representative Mary Grant (R-ORANGE-CALEDONIA-1)

Representative Henry Gray (R-Washington-4)

Representative Henry Gretkowski (D-Chittenden-7-6)

Representative David Hathaway (R-Orleans-Caledonia-1)

Representative Martha Heath (D-Chittenden-6-3)

Representative Robert Helm (R-Rutland-2)

Representative Neil Hoag (D-Bennington-2-2)

Representative Henry Holmes (R-Windsor-Rutland-2)

Representative Cheryl Hooker (D-Rutland-6-3)

Representative Connie Houston (R-Addison-3)

Representative Steven Howard (D-RUTLAND-5)

Representative Richard Howrigan (D-Franklin-2)

Representative Cola Hudson (R-Caledonia-4)

Representative Margaret Hummel (D-Chittenden-8)

Representative Bruce Hyde (R-Washington-Addison-1)

Representative William Johnson (R-Essex-Caledonia-Orleans)

Representative Kathleen Keenan (D-Franklin-3)

Representative Carolyn Kehler (D-WINDSOR-2-1)

Representative Paul Kendall (R-WINDSOR-2-3)

Representative Wayne Kenyon (D-Orange-2)

Representative Robert Kinsey (R-Orleans-Caledonia-1)

Representative Karen Kitzmiller (D-Washington-5)

Representative Michael Klopchin (D-RUTLAND-7)

Representative Thomas Koch (R-Washington-4)

Representative Alysia Krasnow (D-Chittenden-5-3)

Representative Jerry Kreitzer (D-Rutland-6-3)

Representative John Kristensen (D-WINDHAM-5)

Representative John LaBarge (R-Grand Isle-1)

Representative Karen Lafayette (D-Chittenden-7-1)

Representative Steve Larrabee (R-Caledonia-Washington-1)

Representative Ralph Lehman (D-Windsor-2-2)

Representative Theodore Lindgren (D-WINDSOR-6)

Representative William Lippert (D-Chittenden-1-1)

Representative Judith Livingston (R-Bennington-4)

Representative Bill Mackinnon (D-Windsor-Orange-1)

Representative Richard Marron (R-Lamoille-1)

Representative Fred Maslack (R-Rutland-3)

Representative Frank Mazur (R-Chittenden-3-7)

Representative Mary Mazzariello (D-Rutland-6-1)

Representative Thomas McGrath (R-Addison-1)

Representative James McNamara (D-Chittenden-7-5)

Representative Doran Metzger (R-Chittenden-9)

Representative Virginia Milkey (D-Windham-3-1)

Representative Alice Miller (D-Bennington-3)

Representative Marion Milne (R-Orange-2)

Representative Lawrence Molloy (D-Bennington-5)

Representative Karen Moore (D-Rutland-6-3)

Representative Mary Morrissey (R-Bennington-2-2)

Representative John Murphy (D-WINDSOR-RUTLAND-1)

Representative Jennifer Nelson (D-CALEDONIA-3)

Representative Betty Nuovo (D-Addison-1)

Representative Michael Obuchowski (D-Windham-4)

Representative Donny Osman (D-Washington-2)

Representative Charles Palmer (R-BENNINGTON-3)

Representative Edward Paquin (D-Franklin-5-2)

Representative Mary-Ann Parizo (D-Chittenden-2-4)

Representative Janice Peaslee (R-Essex-Caledonia)

Representative Richard Pembroke (D-Bennington-2-1)

Representative Albert Perry (D-Franklin-6)

Representative Ira Pike (R-Rutland-Windsor-1)

Representative Paul Poirier (D-Washington-4-1)

Representative Ann Pugh (D-Chittenden-3-8)

Representative Harold Ranney (R-RUTLAND-1)

Representative Gary Richardson (R-Windsor-4)

Representative Marilyn Keith Rivero (D-Chittenden-2-2)

Representative John Robb (R-Franklin-Grand Isle-1)

Representative Ben Rose (D-CHITTENDEN-5-2)

Representative Robert Rusten (D-Windham-2)

Representative George Schiavone (R-Chittenden-5-2)

Representative Stanley Scribner (D-WASHINGTON-LAMOILLE-1-1)

Representative Ann Seibert (D-Windsor-Orange-2)

Representative Nancy Sheltra (R-Orleans-1)

Representative Joseph Sherman (R-Caledonia-2)

Representative Mary Simpers (R-CHITTENDEN-1-2)

Representative Howard Sinnott (D-BENNINGTON-2-1)

Representative Patricia Smith (D-ADDISON-RUTLAND-2)

Representative Andrew Snyder (D-RUTLAND-2)

Representative Edward Soboleski (D-WINDSOR-WINDHAM-1)

Representative Karen Steele (R-Washington-Chittenden-1)

Representative William Suchmann (R-Windsor-5)

Representative Mary Sullivan (D-Chittenden-7-1)

Representative Donna Sweaney (D-Windsor-3)

Representative Gene Sweetser (R-Chittenden-6-1)

Representative Gaye Symington (D-Chittenden-8)

Representative Ruth Towne (R-Washington-3-3)

Representative John Patrick Tracy (D-Chittenden-3-3)

Representative Oreste Valsangiacomo (D-Washington-4-2)

Representative Val Vincent (D-Washington-Chittenden-1)

Representative Cathy Voyer (R-Lamoille-2-2)

Representative Perry Waite (D-Rutland-8)

Representative Robert Walker (D-ORLEANS-1)

Representative Alan Weiss (D-Washington-1)

Representative Richard Westman (R-Lamoille-4)

Representative Susan Wheeler (D-Chittenden-7-7)

Representative James Willett (D-Franklin-3-1)

Representative Philip Winters (R-Orange-1)

Representative William Wisell (D-Addison-3)

Representative Robert Wood (R-Rutland-7)

Representative Mark Woodward (D-Lamoille-3)

Representative Carolyn Yarnell (D-CHITTENDEN-1-1)

Representative Mark Young (R-Addison-Rutland-1)

Representative David Zuckerman (P-Chittenden-3-4)