Select a Session

 

Members of the 1994 Vermont House of Representatives

Representative Thomas Alderman (D-ADDISON-4-2)

Representative Linda Almy-Smith (D-CHITTENDEN-3)

Representative Philip Angell (R-Orange-1)

Representative Carmel Babcock (D-CHITTENDEN-7-6)

Representative Sandy Baird (D-BURLINGTON-7-3)

Representative Ralph Baker (R-ORANGE-1)

Representative Edward Barber (R-ORLEANS-1)

Representative Alan Bjerke (D-CHITTENDEN-7-2)

Representative Lynn Bohi (D-Windsor-6-2)

Representative Gordon Booth (R-WASHINGTON-3)

Representative Alphonse Bourassa (R-RUTLAND-7)

Representative Terrill Bouricius (P-Chittenden-7-4)

Representative Gary Bressor (I-CHITTENDEN-4)

Representative Louvenia Bright (D-Chittenden-7-10)

Representative Orland Campbell (R-Bennington-4)

Representative Lucille Casavant (D-CHITTENDEN-1-3)

Representative Nancy Chioffi (-)

Representative Andrew Christiansen (D-Washington-2)

Representative Nancy Christopher (D-Franklin-Grand Isle-1)

Representative Paul Cillo (D-CALEDONIA-1)

Representative William Cimonetti (R-Chittenden-7-8)

Representative David Clarkson (D-WINDHAM-3)

Representative Lynne Cleveland (D-RUTLAND-2)

Representative Robert Cochran (D-CHITTENDEN-3)

Representative Wendell Coleman (I-WINDHAM-4)

Representative Joan Conant (R-CHITTENDEN-1-1)

Representative Jeffrey Conner (R-RUTLAND-6-1)

Representative Timothy Corcoran (D-BENNINGTON-2-3)

Representative Mary Lou Corey (R-FRANKLIN-1)

Representative Dean Corren (P-Chittenden-7-3)

Representative Howard Crawford (R-Caledonia-4)

Representative Patricia Crocker (D-Windsor-2-3)

Representative George Crosby (R-Caledonia-2)

Representative John Daley (D-Rutland-6-2)

Representative Steve Darrow (D-Windham-5)

Representative Daniel DeBonis (D-Rutland-3)

Representative David Deen (D-Windham-5)

Representative Danny Deuel (D-Rutland-7)

Representative Judith Dimario (D-Washington-Addison-1)

Representative Maud-Ann Durgin (R-Orleans-2)

Representative Alice Emmons (D-Windsor-1-2)

Representative Robert Emond (D-Windham-2-2)

Representative Aili Farrar (D-WINDSOR-5)

Representative Thomas Fleury (D-Chittenden-7-6)

Representative Sally Fox (D-Chittenden-2-1)

Representative John Freidin (D-ADDISON-4-1)

Representative William Fyfe (R-Orleans-2)

Representative Leon Graves (D-Franklin-4)

Representative John Hall (R-CALEDONIA-2)

Representative Robert Harris (D-WINDSOR-1)

Representative Christophe Healy (D-RUTLAND-WINDSOR-1)

Representative Martha Heath (D-Chittenden-6-3)

Representative Robert Helm (R-Rutland-2)

Representative Cheryl Hooker (D-Rutland-6-3)

Representative Connie Houston (R-Addison-3)

Representative Steven Howard (D-RUTLAND-5)

Representative Richard Howrigan (D-Franklin-2)

Representative Cola Hudson (R-Caledonia-4)

Representative David Hudson (R-Washington-2)

Representative Daniel Kane (D-BENNINGTON-2-2)

Representative Roger Kayhart (I-ADDISON-1)

Representative Kathleen Keenan (D-Franklin-3)

Representative Carolyn Kehler (D-WINDSOR-2-1)

Representative Kathy Kehoe (D-WASHINGTON-1)

Representative Robert Kinsey (R-Orleans-Caledonia-1)

Representative Karen Kitzmiller (D-Washington-5)

Representative Jerry Kreitzer (D-Rutland-6-3)

Representative John Kristensen (D-WINDHAM-5)

Representative John LaBarge (R-Grand Isle-1)

Representative Ronald Lacourse (D-Chittenden-1-3)

Representative Karen Lafayette (D-Chittenden-7-1)

Representative John Larkin (R-RUTLAND-1)

Representative Leigh Larocque (R-Caledonia-1)

Representative David Larsen (D-WINDHAM-BENNINGTON-1)

Representative Tom Lauritsen (D-Windsor-4)

Representative Theodore Lindgren (D-WINDSOR-6)

Representative Doris Lingelbach (D-ORANGE-4)

Representative William Lippert (D-Chittenden-1-1)

Representative Howard Lunderville (R-Chittenden-5-2)

Representative Mary Madkour (R-BENNINGTON-2-3)

Representative Richard Mallary (R-Orange-1)

Representative Sydney Mander (R-Lamoille-2-2)

Representative Elisa Martin (R-WASHINGTON-4-1)

Representative Margaret Martin (D-ADDISON-4-2)

Representative Peter Martin (D-FRANKLIN-3-2)

Representative Curt McCormack (D-Rutland-6-4)

Representative James McNamara (D-Chittenden-7-5)

Representative Jane Mendicino (R-Chittenden-2-4)

Representative Virginia Milkey (D-Windham-3-1)

Representative John Murphy (D-WINDSOR-RUTLAND-1)

Representative Lisa O'Neil (R-Windsor-2-2)

Representative Michael Obuchowski (D-Windham-4)

Representative Charles Palmer (R-BENNINGTON-3)

Representative Edward Paquin (D-Franklin-5-2)

Representative Mary-Ann Parizo (D-Chittenden-2-4)

Representative Janice Peaslee (R-Essex-Caledonia)

Representative James Pedley (R-Washington-1)

Representative Richard Pembroke (D-Bennington-2-1)

Representative Merrill Perley (R-FRANKLIN-2)

Representative Albert Perry (D-Franklin-6)

Representative Harry Pickering (D-Bennington-1)

Representative Caleb Pitkin (D-CALEDONIA-WASHINGTON-1)

Representative Carl Powden (D-Lamoille-3)

Representative Mark Prindle (R-Chittenden-5-3)

Representative Ann Pugh (D-Chittenden-3-8)

Representative Gary Richardson (R-Windsor-4)

Representative Marilyn Keith Rivero (D-Chittenden-2-2)

Representative John Robb (R-Franklin-Grand Isle-1)

Representative Wallace Russell (R-Orleans-Caledonia-1)

Representative Hank Schaefer (R-Chittenden-1-2)

Representative George Schiavone (R-Chittenden-5-2)

Representative Stanley Scribner (D-WASHINGTON-LAMOILLE-1-1)

Representative Ann Seibert (D-Windsor-Orange-2)

Representative James Shea (D-BENNINGTON-2-4)

Representative Nancy Sheltra (R-Orleans-1)

Representative Ruth Smith (R-Washington-3)

Representative Tom Smith (I-Chittenden-7-2)

Representative Robert Spain (R-ORANGE-3)

Representative Karen Steele (R-Washington-Chittenden-1)

Representative Mary Sullivan (D-Chittenden-7-1)

Representative Gene Sweetser (R-Chittenden-6-1)

Representative William Talbott (D-ADDISON-2)

Representative Ruth Towne (R-Washington-3-3)

Representative Oreste Valsangiacomo (D-Washington-4-2)

Representative Val Vincent (D-Washington-Chittenden-1)

Representative Perry Waite (D-Rutland-8)

Representative Stanley Webster (R-Franklin-5-1)

Representative Stephen Webster (R-Orange-Addison-1)

Representative Harold Weidman (R-Rutland-4)

Representative Richard Westman (R-Lamoille-4)

Representative James Willett (D-Franklin-3-1)

Representative William Wisell (D-Addison-3)

Representative Barbara Wood (R-Windsor-Rutland-2)

Representative Robert Wood (R-Rutland-7)

Representative Ralph Wright (D-Bennington-2-1)

Representative David Yacovone (D-LAMOILLE-2-1)

Representative Carolyn Yarnell (D-CHITTENDEN-1-1)

Representative Mark Young (R-Addison-Rutland-1)